Incidentul diplomatic de la Constanța. Muftiul comunității musulmane contrazice Consulatul Turciei: Știau că oficialul american este oaspetele nostru / Este regretabil ce s-a întâmplat

de A.O.     HotNews.ro
Miercuri, 20 noiembrie 2019, 16:17 Actualitate | Esenţial


Muftiul Murat Iusuf
Foto: Agerpres
Iusuf Murat, muftiul comunității musulmane din România, îi contrazice pe reprezentanții Consulatului Turciei la Constanța, care au spus că Abigail Rupp, adjunctul ambasadorului SUA la București, nu a fost invitată la evenimentul de la Constanța, astfel că a fost dată jos de pe scenă de către consul. Muftiul a declarat pentru HotNews.ro că diplomatul american era invitat la eveniment, iar Consulatul Turciei știa. "Este regretabil ceea ce s-a întâmplat și chiar ne pare foarte rău", a mai spus muftiul.

Adjunctul ambasadorului SUA la București, Abigail Rupp, a fost coborâtă de pe scenă de către consulul Turciei la Constanța, în momentul în care se pregătea să rostească un discurs despre libertatea religioasă. Incidentul diplomatic a avut loc la Constanța, în cadrul simpozionului "Săptămâna Nașterii Profetului Muhammed”, eveniment organizat de Muftiatul Cultului Musulman din România, în colaborare cu Atașatul pentru Servicii Religioase și Consulatul General al Republicii Turcia la Constanța.

Contactat de HotNews.ro, Iusuf Murat, muftiul comunității musulmane din România, a spus că este regretabil ce s-a întâmplat.

"Îmi cer scuze față de reprezentanții Ambasadei SUA, pentru că dumnealor au fost oaspeții noștri. Este regretabil ceea ce s-a întâmplat și chiar ne pare foarte rău. Dar noi nu vrem să creăm o stare de tensiune pe acel subiect unic în istoria comunității noastre. Sperăm că vom continua buna colaborare pe care am avut-o cu reprezentanții acestei misiuni diplomatice în țara noastră. Am avut o colaborare foarte bună și foarte roditoare în folosul comunității noastre", a declarat muftiul.

El îi contrazice pe reprezentanții Consulatului Turciei la Constanța, care au spus că "participarea și susținerea unui discurs" de către un reprezentant al Ambasadei SUA la București nu erau prevăzute.

"Cei de la Consulatul turc nu au cum să spună că nu știam de participarea diplomatului american, ei știau că este oaspetele nostru. Noi suntem organizatorii principali, dumnealor sunt doar partenerii noștri. Problema este că noi nu am avut mijoacele financiare să organizăm acest eveniment. Noi înainte organizam asemenea evenimente în moschei. Dar am zis să facem ceva mai frumos. Evenimentul în sine a fost frumos, cu 1000 de participanți, dar n-am înțeles ce s-a întâmplat. Le-am spus că nu este frumos ce s-a întâmplat", a adăugat muftiul.

CITEȘTE ȘI: ​VIDEO Diplomat american, coborât de pe o scenă de consulul Turciei, în Constanța. Reacția Ambasadei

Secretarul de stat Victor Opaschi, prezent la evenimentul de la Constanța unde un oficial american a fost dat jos de pe scenă: Un incident regretabil






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















17990 vizualizari

  • +44 (54 voturi)    
    incident (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 16:27)

    hamurabi [utilizator]

    Muftiul pare un om rezonabil, chiar OK, acum e randul oficialitatilor STATULUI roman sa ia pozitie!
    • +25 (27 voturi)    
      tot consulatul sa plece inapoi in Turcia... (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 20:47)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui hamurabi

      tot consulatul sa plece inapoi in Turcia... 
  • +35 (45 voturi)    
    Era pe teritoriu turcesc ? (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 16:31)

    Koczka [utilizator]

    Inteleg ca e vorba de un eveniment organizat in comun de Muftiatul de la Constanta ( instiututie de cult din Romania ) si Consulatul general al Turciei din Romania.
    Din descrierea incidentului inteleg ca era vorba de o sala cu scena, banuiesc ca pe teritoriu romanesc.
    Daca este asa , dl. Consul ar trebui trimis acasa in Turcia pentru ca a comis o infractiune fata de un diplomat acreditat in Romania si Statul Roman are obligatia sa asigure protectia diplomatilor pe teritoriul sau.
    • +37 (43 voturi)    
      100% de acord (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 18:24)

      Kwisatz Haderach [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Constanța nu mai e Köstence de 141 ani. Turcia sub Erdogan are aceeași atitudine arogantă pe care o avea precursorul său, Imperiul (h)Oțoman - căruia îi “datorăm” multe, 500 ani de jaf și asuprire, corupția, mentalitățile levantine...
      • +5 (9 voturi)    
        mica completare: (Joi, 21 noiembrie 2019, 9:50)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Kwisatz Haderach

        Imperiul Otoman lua 90% din PIB-ul Tarii Romanesti si al Moldovei, sub forma de haraci, pesches, tribut si alte forme de impozite si taxe. La asta se mai agauda frecventele campanii de jaf si luare de robi, care au durat pana la razboiul de independenta. Poporul roman a trait in conditii de subzistenta pana in 1878, cad ne-am castigat independenta.
        • -1 (5 voturi)    
          Unde dreaq inveti istorie, mai Ciu-Ruk ? (Joi, 21 noiembrie 2019, 12:32)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          "Imperiul Otoman lua 90% din PIB-ul Tarii Romanesti si al Moldovei. "

          ========================

          Ia arata, mai Ciu-Ruk UN SINGUR, macar UNUL, izvor istoric credibil care sa valideze imbecilitatea de mai sus.
          • 0 (2 voturi)    
            acestea sunt calculele facute (Joi, 21 noiembrie 2019, 14:11)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            de toti istoricii credibili, si publicate chiar si in revista Magazin Istoric. Da, s-a cazut de acord ca pana aici se mergea cu tributul catre turci: 90% din ceea ce insemna PIB pe acele vremuri. Si nu tributul anual era pericolul, ptr ca pe asta il stiai dinainte, ci peschesurile si cadourile care trebuiau trimise catre sultan si marele vizir, ptr tot felul de evenimente extraordinare (circumcizia fiilor sultanului, nunta unei fete a sultanului, inaugurarea unei moschei, an agricol prost in Armenia, razboi cu iranienii etc). Ei bine, tributul anual plus aceste cadouri extraordinare, luau 90% din PIB-ul tarii.
    • -26 (32 voturi)    
      Noi eram doar cu spațiul. Cu banii au fost turcii. (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 19:18)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Cine are banul stabilește muzica, Așa-s regulile în capitalism.
      • +16 (18 voturi)    
        Capitalism in Turcia? (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 22:41)

        andipetre [utilizator] i-a raspuns lui prec

        Tara in care firmele mari sunt ale apropiatilor Sultanului ales "democratic"? Vorbesti serios?
      • +2 (4 voturi)    
        nu neaparat! (Joi, 21 noiembrie 2019, 11:02)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui prec

        Consulul care a dat-o afara era diplomat al Republicii Turcia, stia bine ce marlanie face din punct de vedere diplomatic dand afara UN DIPLOMAT DE RANG INALT CARE ERA INVITAT SI FUSESE INSCRIS LA CUVANT.
        A facut-o din marlanie si rautate.
        Un diplpomat nu poate face astfel de greseli cu alt diplomat.
        • -1 (3 voturi)    
          Esti un mincinos ! (Joi, 21 noiembrie 2019, 13:46)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Turcul nu a dat-o fara pe Abigail de nicaieri !
          Nu se vede nicaieri ca o apuca de mana !!!
          Turcul (nu conteaza ca e Consul in Constanta) a vorbit tare de langa scena ca sa nu poata vorbii Abigail. Abigail a plecat singura de pe scena.
          Daca nu pleca se scoteau sigurantele electrice si se facea intuneric si tot pleca pana la urma Abigail.
          Deci Abigail poate sa-l dea in Judecata pe cetateanul turc ca a vorbit peste ea si nu a lasat-o sa vorbeasca.
          Poate sa-l dea in Judecata si ca ar fi scos sigurantele electrice si ar fi oprit oricum Discursul.
          Uite, de luni poate sa inceapa Procesul cu Public.
          In sala, in bancile Publicului, o sa fie soldati ai SUA de la baza Gogalniceanu + populatie turca si tatara din Dobrogea.+
          ceva semiti arabi din etnia lui Mohamed pripasiti pe la hotelurile de pe Litoral. Poate vine la proces si Raed Arafat sa zica si el ceva desapre neamul lui, etnia lui Mohamed.
          Poate vine si semitul iudeu Netanyahu sa zica ceva despre semitii evrei Moise si Avram, si de dreptul iudeilor sa expulzeze din Cisiordania pe semitii arabi din etnia lui Mohamed.
          Doar un semit aramaic, cum a fost si mama lui Isus, este mai greu de gasit sa vina la proces, dar se poate cauta.
          Cu totii sunt binveniti la Proces.
  • -50 (60 voturi)    
    Muftiul e un prost ! (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 17:25)

    Rahan5 [utilizator]

    Ar trebuii sa-si dea demisia !
    ,,Oaspete" nu inseamna sa poti tine discursuri ne-anuntate de la tot felul de Ambasade.
    Ce trebuia sa faca Consulul Turc daca pe scena aparea Ambasadorul Siriei lui Assad sa tina un discurs ? Cu Assad Turcia se afla in Razboi.
    Ce trebuia Consulul Turc sa faca daca pe scena aparea un reprezentat al Statului Islamic- ISIL sa tina un discurs ?
    Doar ca l-a invitat in secret Muftiul Iusuf Murat !!
    Cum dracu' a ajuns Iusuf Murat muftiu ?
    • +17 (19 voturi)    
      Da (Joi, 21 noiembrie 2019, 1:09)

      yolo [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Tu de ani de zile faci propaganda erdoganista. Acum te confirmi cu totul.
      • -7 (11 voturi)    
        In privinta Evenimentului (Joi, 21 noiembrie 2019, 9:54)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui yolo

        ,,Săptămâna Nașterii Profetului Muhammed" iti aduc aminte pentru ,,stralucita ta cultura" ca Mohamed a fost de etnie araba.
        Mike Pompeo tocmai a declarat alaltaieri ca iudeii pot sa colonizeze teritoriile arabe, adica sa expulzeze etnia lui Mohamed (arabii palestinieni).
        Atat il duce capul pe Mike Pompeo.
        Iudeii nu au dreptul la nici un centimetru din Cisiordania pentru ca au parasit de bunavoie acest teritoriu in Epoca Medievala.
        Nu semitii arabii i-au alungat pe iudei din Cisiordania. Semitii iudei au plecat singuri in Europa dupa gheseft-uri. Iar Palestina a fost ocupata dupa aceea de etnia arabilor. In tot acest timp stapan statal in zona era Imperiul Bizantin.
        Sub Imperiul Bizantin au plecat iudeii in Europa.
        Deci, avem o reprezentanta a Ministrului de Externe a SUA Mike Pompeo care, dupa ce Seful ei afirma indirect ca vrea sa expulzeze etnia lui Mahomed prin expulzarea arabilor din Cisiordania, vrea sa se suie pe scena si sa vorbeasca despre prietenia dintre Mike Pompeo si Mohamed (adica dintre SUA si musulmani).
        Poate sa faca si treaba asta, dar trebuie inainte sa primeasca acordul Organizatorilor. Iar Organizatorii era Consulatul Turc. Consulatul a inchiriat sala si au Organizat Evenimentul.
        Data viitoare, adica anul viitor, o sfatuiesc Abigail Rupp sa se asocieze cu muftiul Murat Iusuf si sa organizeze impreuna ,,Săptămâna Nașterii Profetului Muhammed" la moschea mare din Constanta fara sa mai invite pe Consulul Turc. Si unde pot sa detalieze impreuna Planul de Explulzare a etniei lui Mohamed adica expulzarera arabilor palestinieni. Nu e complicat. Se iau niste liste cu numele arabilor palestinieni din Cisiordania si se bifeaza.
        • +2 (4 voturi)    
          Dupa moarte profetului Mahomed (Joi, 21 noiembrie 2019, 11:05)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          in anul 632, arabii s-au pus pe raspandit religia mahomedana in toata peninsula araba, apoi in toata lumea. Toti cei care nu au vrut sa se converteasca, au fost rapid expulzati . Asa se explica ca evreii au parasit ,,de bunavoie'' aceste teritorii.
          • -1 (3 voturi)    
            Religia araba a lui Mohamed (Joi, 21 noiembrie 2019, 13:55)

            Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            a aparut in Palestina spre anul 700 si nu in 632.
            Meca si Medina sunt la vreo 800 de km de Cisiordania.
            Dovedeste ca mai erau evrei pe acolo !
            Da-mi exemplu de localitate evreiasca care mai exista in Cisiordania cand a ajuns religia lui Mahomed acolo !
    • +7 (9 voturi)    
      pentru (Joi, 21 noiembrie 2019, 9:32)

      andrei1232000 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      ca nu suntem in Turcia, consulul turc trebuia sa protesteze plecand din sala. La modul cum a procedat, si-a manifestat atitutine de stapan. Trebuie expulzat urgent. Si cum va raspunde Turcia? Nu o sa-si mai trimita marfurile prin Romania? Nu vor mai ajunge ilegali la noi, cu atat mai bine.
      • -6 (8 voturi)    
        Sala a fost platita (Joi, 21 noiembrie 2019, 11:24)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui andrei1232000

        de consulul turc. Muftiul nu are deocamdata nici o Dovada Legala ca Lista lui de vorbitori este mai valabila decat Lista consulului turc. Iar de 2 zile Abigail Rupp nu mai e pe Lista consului turc.
        Abigail Rupp trebuia sa se consulte cu toate Listele inainte sa se urce pe scena. Ea stia foarte bine ce prostii a spus tantalaul de Pompeo acum 2 zile. Dar a ,,mancat-o pielea" sa urce pe scena !.
        Ca ,,bomboana pe coliva" !
        In plus, consulul turc nu ,,a tras de ea" sa coboare de pe scena. Doar
        s-a dus la marginea scenei si i-a zis ca nu poate sa-si tina Discursul.
        Daca continua sa vorbesca Abigail Rupp ii taia curentul la microfon.
        Abigail Rupp putea sa insiste sa vorbeasca. E dreptul ei sa vorbesca in continuare de pe scena, si dreptul turcului sa vorbeasca si el peste discursul lui Abigail Rupp.
        Abigail Rupp nu are decat sa-l dea in judecta pe consulul turc ca vorbeste intr-o sala din Constanta platita de turc peste discursul ei. Care e problema ?
        Abigail Rupp la acest Evenimet nu are nici un drept in plus fata de orice turist din SUA. Nu se afla in locatia Ambasadei SUA.
        Din punct de vedere al ,,drepturilor" Abigail Rupp este ca orice alt turist din SUA. Sunt Tribunale in Romania. Sa-l dea in judecata pe turc ca a vorbit peste discursul ei si nu a lasat-o sa-si tina discursul.
        Si muftiul poate sa-l dea in judecata pe consulul turc.
        Care e problema ? Muftiul poate sa-l dea in judecata si pe profetul semit arab Mohamed ca de ce e de etnie semita araba ?, si nu e de etnie tatara ca muftiul Iusuf sau Basescu. Care e problema ?
        Si daca ajunge pana la urma la Alah muftiul Iusuf poate sa-l dea si acolo in judecata pe semitul arab Mohamed.
        Ce e asa de complicat ? Tribunale sunt peste tot. Si pe Cer si pe Pamant.
    • +5 (7 voturi)    
      Muftiul e un om echilibrat (Joi, 21 noiembrie 2019, 9:51)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      si cu picioarele pe pamant...dar a fost si el depasit de situatie.
      Dimpotriva, ar trebui tinut cat mai mult pe functie, sa nu vina in locul lui vreun fanatic, mana dreapta a lui Erdogan.
  • +6 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 17:34)

    [anonim]

  • -25 (37 voturi)    
    Erau organizatori „cu numele”. TEORETIC! (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 17:50)

    prec [utilizator]

    Practic, cei cu banii sunt organizatorii. Deci turcii. Așa este în capitalism, chiar dacă nu ne convine.
    Problema-i alta: americanca a fost invitată să țină un discurs sau nu? Că nu poate oricine să țină discursuri unde vrea și când vrea.
    • +28 (36 voturi)    
      @prec (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 20:48)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Adica tu crezi ca numarul doi al ambasadei SUA a intrat in sala pe furis, apoi si-a facut loc cu coatele pâna pe scena, fara sa fi fost vreodata invitata, numai fiindca voia dânsa sa surprinda publicul cu un discurs care nu figura in program?

      Are you serious?
  • +24 (36 voturi)    
    Nu este prima data ... (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 20:03)

    MihaiDumitrescu1 [anonim]

    ... cand admir corectitudinea si simtul onoarei care-l caracterizeaza pe muftiul Iusuf Murat. Felicitari !
    • -27 (37 voturi)    
      Simtul onoarei se citeste "sectant" Gulem. (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 21:33)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui MihaiDumitrescu1

      Simtul onoarei se citeste "sectant" Gulem.

      Sunt unii care inteleg ce spun eu aici.
      • +17 (23 voturi)    
        Da... (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 22:17)

        MihaiDumitrescu1 [anonim] i-a raspuns lui newlook

        .. sunt unii care inteleg ca porcul Erdogan are bani de dat ....
      • +16 (20 voturi)    
        Fractura de logica (Joi, 21 noiembrie 2019, 2:27)

        Carpatescu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Adică vrei sa spui că Erdogan a sponsorizat un eveniment organizat de 'sectantii Gülen'? :)))) Asta da logica, bravos!
        • -7 (11 voturi)    
          Da. Si PSD a pus doi prim-ministri SRI (Joi, 21 noiembrie 2019, 8:25)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Carpatescu

          Da. Si PSD a pus doi prim-ministri SRI. Cand au primit ordin, s-au detonat. Apoi, la Justitie, ministreasa SRI, Birchal. Idem.
          • +1 (3 voturi)    
            Normal ca nu-ti place de Birchal (Joi, 21 noiembrie 2019, 11:15)

            midufi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            "Logica" pro-psd.
      • +9 (13 voturi)    
        Sunt din cei care nu inteleg un erdoganist! (Joi, 21 noiembrie 2019, 8:42)

        danduta [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Vrei sa spui ca muftiul comunitatii musulmane, cetatean ROMAN, nu ia flacara de la Istambul, adica nu e indoctrinat de antigullenisti si "sub papucul" lui Erdogan?! .
        Tare ar vrea Erdogan sa-l declare "gullenist", dar si-ar taia craca de sub picioare, atat in Romania, cat si in alte tari cu minoritate musulmana, care nu au portretul lui Erdogan pe perete.
        Si newlook poate esti la freza, ca la atitudine esti un fanatic imbacsit.
        • -5 (7 voturi)    
          In general, nu pricepi nimic (Joi, 21 noiembrie 2019, 11:02)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui danduta

          In general, nu pricepi nimic; n-ai masinaria necesara pentru pricepinta.

          Daca ai pricepe ceva, ai intelege ca si in Papua, si in Tara de Foc, si in America si in Romanika, cel ce plateste masa, comanda meniul. Asa-i in capitalism, n-are de-a face cu "Erdoganismul".

          Muftiul a cerut bani de la Consulat; din momentul primirii lor trebuia sa danseze cum ziceau aia. Erdoganisti sau Gulenisti, e lipsit de relevanta.

          (Chiar daca a vrut sa le traga presul turculetilor, portareasa de la Ambasada SUA stia regula; cand a venit ala cu banii si i-a spus ca nu-i binevenita, a plecat. Semn ca nu prea era kosher actiunea nici dpdv al Ambasadei US)

          In rest, ca orice romanache Goe-Strateg de Ceamurlia, vad ca stii ce "Tare ar vrea Erdogan sa...".
          Eu nu stiu ce ar vrea Erdogan, n-am intimitati sau vise cu el.

          Dar stiu ce au declarat public analisti americani cu privire la relatia US-Turcia, post lovitura de stat Gulenista: US va avea nevoie de cel putin un deceniu sa readuca relatiile cu Turcia la nivelul anterior deteriorarii lor datorita incompetentei lui Obama si Hilary Clinton.
  • +24 (30 voturi)    
    comentariu (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 21:19)

    hh276 [utilizator]

    Dl.Iusuf Murat este un bun roman si a dovedit asta de-a lungul timpului. Bravo lui pentru integritate!

    Consulul turc s-a purtat ca intr-un pasalic fara urma de respect ci doar frica pentru functia sa. Mai degraba a facut un deserviciu tarii sale bagandu-se unde nu-i fierbea oala.
    • +14 (18 voturi)    
      Daca tacea... ar mai fi avut o sansa (Joi, 21 noiembrie 2019, 1:36)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui hh276

      Dl. Murat e in pericol.
      Dupa ce ca a indraznit s-o invite pe reprezentanta Ambasadei SUA, l-a mai si contrazis, public, pe consulul care a avut ordinele lui precise, asa ca nu ar fi o surpriza ca dl. Murat sa fi intrat pe lista neagra.
      Mai acu' 100 si ceva de ani, i-ar fi pus latul de gat si l-am fi gasit in Dunare. Azi, sunt mai multe posibilitati. Sa nu ne miram de ce va urma.
      SRI, Politia romana ar trebui sa-i asigure protectia.
    • +9 (11 voturi)    
      consulul turc s-a comportat ca un functionar psd. (Joi, 21 noiembrie 2019, 8:55)

      danduta [utilizator] i-a raspuns lui hh276

      Aceiasi aroganta si incompetenta. Daca era consul roman pe vremea psd-ului, putea "organiza" foarte bine alegerile (citeste dezorganiza, apel la carabinieri impotriva cetatenilor romani si indemn de mers la alte sectii de votare la "numai 600 km).
      Mai ramane sa ceara Erdogan ceara voie sa faca miting la Bucuresti, ca in Germania a cerut, de l-au flituit aia. Daca nici nemtii, cu a lor political correctness nu l-au suportat..., va dati seama ca tipul e total necomestibil?!
  • -14 (20 voturi)    
    Chipurile, s-au rezolvat (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 22:10)

    Namaste [utilizator]

    chestiunile nationalitatilor conlocuitoare si ale confesiunilor religioase diferite de cea "majoritara", nu zau! "Muftiul" asta raspopit de PSD e un exemplu printre altele, multe!
  • +7 (11 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 22:51)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    asdar, e adevrat cu cum e turcu' si pistolu' ... nu ...???
  • +18 (20 voturi)    
    Erdogan o ia pe ulei catre Putin (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 23:06)

    V. Istina [utilizator]

    Dupa ce s-a vazut cu sacii in caruta (casapindu-i si alungandu-i pe kurzi din teritoriul lor din Siria), inca membru NATO, dar cu bateriile antiaeriene rusesti, cu tupeu de mardeias international forjand dupa petrol si gaze in apele Ciprului, acum isi arata muschii mai departe, ca doar a prins curaj, si acasa are sustinere de 90%.

    In Romania se ratoiesc si ii cer sa coboare de pe scena trimisului ambasadorului SUA, in Ankara il aresteaza pe avocatul ambasadei Germaniei... sa vedem ce mai urmeaza...

    Ca orice mafiot sadea, Erdogan intimideaza cand e pus la zid. Ori s-a despartit de realitate. Ma tem ca a doua varianta e mai verosimila.
  • +19 (23 voturi)    
    Constantean (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 23:36)

    Kornell [utilizator]

    fiind, ce-i drept prin adoptiune, pot explica mai multe decat scrie articolul:
    Se sarbatorea nasterea Profetului sau pe aproape - Craciunul nostru. Turco-tatarii din CT nu au banii necesari pt o organizare deosebita (inainte se facea la moschee) si au cerut sponsorizare de la Turcia - care le-a dat. Au luat sala, au invitat pe AMBASADORUL US, care nu a venit ci a trimis nr. 2, o femeie. Ca o FEMEIE sa vorbeasca mususlmanilor despre liberrtatea religioasa (??!) ERA PREA MULT, se rasucea Profetul in mormant - si atunci turcul, la fel de civilizat ca si presedintele sultan Erdogan care a anulat alegerile la Istanbul, a dat-o jos de pe scena.

    PS : pana acum, la miezul noptii, nici un ziar din CT nu relateaza inca momentul....e prea fierbinte
    • +3 (3 voturi)    
      Alt constantean (Joi, 21 noiembrie 2019, 11:24)

      Mihail4321 [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

      nascut in Constanta, crescut cu vecini turco-tatari, vorbitor de turca si tatara.
      Sarbatoarea este “Mevlid Kandili” – nasterea Profetului, serbata conform calendarului musulman, si n-are nicio legatura cu Gulen.
      Exista o sarbatoare inventata de Gulen, “Kutlu doğum haftası” – saptamana nasterii Profetului, serbata conform calendarului gregorian (anul acesta intre 14-20 aprilie), cu rol de “bruiaj”, postata strategic cat mai aproape de 23 aprilie (Sarbatoarea copiilor, de la Ataturk)
  • +11 (13 voturi)    
    este reactia la vizita din America (Joi, 21 noiembrie 2019, 1:24)

    revo [utilizator]

    Bineinteles ca consulul turc stia ca doamna este invitata. Asa a avut timp sa informeze ministerul lui de externe si sa ceara indrumari, sa se pregateasca cum sa-i traga un sut in cur reprezentantei americane.

    Este reactia sultanului Erdogan la vizita facuta in America, unde a fost primit cu pompa, dar urecheat zdravan in Biroul Oval, de senatorii americani.

    https://evz.ro/dus-rece-pentru-presedintele-erdogan-la-casa-alba-intre-senatorii-republicani-cu-trump-amfitrion.html

    In articol se tot spune de "prieteni", "discutie ca intre prieteni", ceea ce e o prostie. Un dictator, care e un smintit sociopat din nastere, nu are prieteni. El are supusi, care se supun oricarei aberatii care ii trece lui prin minte, si dusmani, pe care trebuie sa-i starpeasca.

    Discutia sincera si dura din Biroul Oval a fost un afront personal de neinchipuit si de neiertat.
    Si a venit dupa o insulta teribila, scrisoarea lui Trump, cu: nu fi prost, nu fi incapatanat.

    Ma mir ca n-a facut o scena de furie a la Hitler, chiar acolo. Ce vedem este doar inceputul.
  • +13 (15 voturi)    
    Întrebare pt MAE (Joi, 21 noiembrie 2019, 2:23)

    Carpatescu [utilizator]

    In mod normal, procedura diplomatică este următoarea: convocarea ambasadorului turc (șeful direct al consulului de la Constanța) la MAE pentru explicații. Apoi trimiterea unei note diplomatice din partea Guvernului României, prin MAE, către MAE turc.
    Așteptăm reacția MAE, așadar. Iar presa trebuie sa ceară explicații di să urmărească situația. Nu se poate că un consul străin să facă ordine la un eveniment organizat de o instituție romana (cum e Muftiatul), pe teritoriu românesc. Extrapolând un pic, maine-poimaine, o să vina Ambasada Turciei sa ne spună cine are și cine nu are voie să vorbească la evenimente in Romania, după placul lui Erdogan.
  • -8 (12 voturi)    
    Mai baiete, usurel ca nu dau turcii. (Joi, 21 noiembrie 2019, 8:36)

    newlook [utilizator]

    Mai baiete, usurel ca nu dau turcii.

    Are dreptate Rahan5 si o admit in ciuda faptului ca nu suntem tocmai prieteni.

    Ca sa nu te mai chinui, iti dau un indiciu. De cand a aparut stirea, am vrut s-o validez pe CNN sau Fox (unii inteleg de ce aceasta alegere). Tacere totala, adanca, continua. Daca Departamentul de Stat (asta-i Ministerul de Externe American) ar fi avut ceva de comentat, ar fi ajuns sigur cel putin la una dintre cele doua.
    Dar Departamentul de Stat TACE, semn ca ceea ce a facut tzoapa aia NU ERA tocmai Kosher, ca a sarit calul fie prin gest, fie prin ce se pregatea sa faca. Am mai explicat: bazele diplomatiei: daca esti invitat undeva, nu te pisi in vaza. Daca esti invitat la nunta, nu anunti pe toata lumea cum faceai tu sex cu mireasa, chiar daca s-a intamplat candva. etc.

    Deci in relatia Turcia cu US, CHIAR CA nu s-a intamplat nimic. Altele sunt problemele acolo, nu portareasa Ambasadei US.

    Cu toate acestea, romanasii (iar turculetele ala Muftiu e tot romanas, nascut, crescut aici) au crezut ca au gasit iar un prilej sa pupe un koor cu sageata, nu asa, unul d'asta teuton, de care pupa in fiecare zi. Asta-i tot.
    • +9 (11 voturi)    
      Ia de aici pozitia State Department (Joi, 21 noiembrie 2019, 9:41)

      Carpatescu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Monser, Ambasada Statelor Unite la Bucuresti face parte din State Department, sau nu? Ia de aici reactia Ambasadei, si implicit pozitia State Department, ca sa nu te mai obosesti urmarind CNN, Fox, sau eventual Antena3 , ca sa iti primesti ratia de informatie: https://www.g4media.ro/ambasada-sua-despre-gestul-consulului-turc-este-regretabil-ca-reprezentantii-guvernului-turc-au-obiectat-in-mod-public-fata-de-rolul-unui-reprezentant-al-sua-si-l-au-impiedicat-sa-vorbeasca.html

      In plus, diplomata a fost invitata si dscursul ei era in program, fapt confirmat de Muftiu. Dar e cam greu de procesat pentru postatii cu simpatii filo-erdoganiste si probabil filo-sovietice, care predau 'bazele diplomatiei'.
      • -4 (8 voturi)    
        Du-te mai cu pozitia portarului Ambasadei (Joi, 21 noiembrie 2019, 10:14)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Carpatescu

        Du-te mai cu pozitia portarului Ambasadei. N-ai decat sa sari sa lingi clanta; ambasadele comunica oficial, prin note diplomatice. La cat pupincurism e pe acolo, in Romanika, daca trage portarul un pirtz, devine "implicit pozitia State Departament" pentru lingaii locali.
        Hai, vira, ca esti lingau.
        • +3 (7 voturi)    
          "Lingaule"... (Joi, 21 noiembrie 2019, 11:19)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Fara logica. Vocabular de mahala.
          Dispari.
  • +10 (10 voturi)    
    moderați vs. radicali (Joi, 21 noiembrie 2019, 8:37)

    Emii [utilizator]

    Din comentariile postate aici, eu înțeleg următoarele lucruri: pentru majoritatea turcilor și tătarilor din România nu ar fi constituit o problema ca la acel eveniment să vorbească reprezentantul SUA. Chit că este o femeie. Pentru reprezentantul Turciei, țară care de câțiva ani interpretează religia într-o notă mai radicală, faptul că li se adresa o femeie pare să fi fost o problemă. Probabil și faptul că era reprezentanta SUA.

    Văd de asemenea că brațul lui Erdogan este lung. Unii dintre concetățenii noștri au preluat discursul cu Gulem. Sper că sunt conștienți concetățenii noștri de etnie turcă și tătară că importarea problemelor Turciei în România le va face rău. Se vor strica relațiile și cu majoritatea din România.
    • -3 (5 voturi)    
      Eh, "concetatenii nostri" au cerut bani.... (Joi, 21 noiembrie 2019, 11:07)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Emii

      Eh, "concetatenii nostri" au cerut bani de la Consulatul turc.
      Data viitoare sa se abtina si sa-si tina reuniunea in sufrageria lui Oprea.
      Daca nu, asa-i capitalismul si pentru "concetatenii nostri": cine plateste masa, comanda meniul!
  • +5 (5 voturi)    
    Piticul asta atomic lasa Consulatul Turciei sa (Joi, 21 noiembrie 2019, 10:59)

    deval [utilizator]

    dicteze in Dobrogea ? Matale, ca organizator , unde erai ? Sau asa cum a spus Infractorul de la Rahova , daca te plateste , prestezi ?! Daca erau deranjanti turcii Consulatului, puteau parasi sala !! Cum sa dai afara o femeie -reprezentant al orcarui stat- , cum sa o impiedici sa tina un discurs, daca a fost invitata ?
    Evenimentul era organizat de matale in Romania dar sefii matale au ramas in Turcia ?! Te-ai mai facut de poveste cu Monta si moscheia de la Bucuresti ! Treci naibii in parlament daca vrei sa te manifesti politic, lasa cele sfinte ca nu-s de tine............
    • -2 (4 voturi)    
      Da, "daca te plateste, prestezi" (Joi, 21 noiembrie 2019, 11:32)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui deval

      "Sau asa cum a spus Infractorul de la Rahova , daca te plateste , prestezi ?!"
      ======================
      Da, "daca te plateste, prestezi". Daca nu vrei sa "prestezi", nu ceri bani. Simplu, nu.

      Felicitari pentru aterizarea pe planeta noastra Terra. Da, asa merg lucrfurile pe aici, in secolul curent: "daca te plateste, prestezi".
  • +3 (5 voturi)    
    Alt constantean (Joi, 21 noiembrie 2019, 11:23)

    Mihail4321 [utilizator]

    nascut in Constanta, crescut cu vecini turco-tatari, vorbitor de turca si tatara.
    Sarbatoarea este “Mevlid Kandili” – nasterea Profetului, serbata conform calendarului musulman, si n-are nicio legatura cu Gulen.
    Exista o sarbatoare inventata de Gulen, “Kutlu doğum haftası” – saptamana nasterii Profetului, serbata conform calendarului gregorian (anul acesta intre 14-20 aprilie), cu rol de “bruiaj”, postata strategic cat mai aproape de 23 aprilie (Sarbatoarea copiilor, de la Ataturk)
    • +3 (5 voturi)    
      Cu turco-tatarii din Romania nu are (Joi, 21 noiembrie 2019, 12:53)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Mihail4321

      nimeni nimic. Dimpotriva, le urez sa fie sanatosi. Problema este folosirea acestora de catre politicienii lui Erdogan, pentru a semana zazanie si discordie intre romani si aliatii lor (in acest caz, americanii)