Substanțele cu care s-a făcut deratizarea în blocul din Timișoara ar fi fost cumpărate de pe piața neagră - avocat

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 19 noiembrie 2019, 11:23 Actualitate | Esenţial


Blocul din Timisoara in care au murit 3 oameni
Foto: tion.ro
Patronul firmei care a făcut deratizarea în blocul din Timișoara în care au murit 3 oameni a cumpărat substanțele folosite în imobil de la "o cunoștință”, fără documente. El le-a declarat anchetatorilor că știa că substanțele sunt mai puternice decât de obicei, dar a primit asigurări că apartamentele în care a făcut dezinsecția nu erau locuite, potrivit avocatului său. Mai mult, avocatul spune că aceeași substanță a fost folosită și la un hotel și "au fost rezultate foarte bune".
"A recunoscut întreaga derulare de evenimente, a dat notă de relații suplimentare, aș putea spune că a colaborat întru-totul cu organele de urmărire penală, recunoscându-și faptele. (...) A dat relații despre cum a făcut deratizarea, de unde a procurat substanțele, cum a perceput el în mod direct situația. Vă dați seama, nimeni nu a vrut să suprime viața nimănui până la urmă. A fost un incident total nefericit și pentru el chiar surprinzător, aș putea spune, nu se aștepta să fie un astfel de deznodământ dramatic", a declarat pentru Mediafax Călin Stăiculescu, avocatul administratorului firmei.

Potrivit acestuia, bărbatul a recunoscut în fața procurorilor că a cumpărat substanțele fără documente legale.

"Substanțele le-a cumpărat de la o cunoștință care se ocupă, printre altele, cu vânzarea de astfel de substanțe. A zis că lucrează chiar la o firmă de profil, urmează să fie audiat în cursul zilei de astăzi acea persoană. Ele (n.r. substanțele) nu au fost cumpărate din ce am înțeles cu factură sau cu chitanță fiscală, prin urmare se prezumă a fi cumpărate din zona asta (n.r. piața neagră). (...) Au fost cumpărate fără facturi și fără a deține acte de proveniență legale. Probabil sunt niște substanțe care sunt puse într-un circuit public. Ele trebuie să aibă niște documente care trebuie să le însoțească. Le-a achiziționat de la un individ care cred că lucrează la o firmă. Nu cunosc detalii suplimentare", a explicat Stăiculescu.

Potrivit avocatului, nu era prima dată când clientul său achiziționa substanțe de la acea persoană și le folosea. Acesta le-a mai folosit la un hotel din județul Timiș, unde "a avut rezultate foarte bune", ba chiar a fost chemat să revină în decembrie, pentru că erau mai puțini clienți: "Urma să degajeze acele camere și să continue lucrările și în camerele în care nu s-a făcut deratizarea. Drept pentru care a și procurat aceste substanțe, pentru această acțiune de deratizare care urma să aibă loc în decembrie. Primind o nouă solicitare în tot acest răstimp, s-au folosit aceste pastile la această locație".

Administratorul firmei știa că substanțele achiziționate sunt mai puternice decât de obicei.

"Știa că sunt mai puternice, de aia le-a și folosit, ca să aibă un rezultat mai bun, care să fie satisfăcător. El știa că sunt mai tari decât cele care se folosesc în mod uzual, însă a spus că nu se aștepta la o astfel de situație de pe urma administrării acestor substanțe. Știa că sunt puternice, dar nu știa exact că sunt nocive pentru om sau că sunt letale, până la urmă, nu cunoștea aceste împrejurări.", susține avocatul.

Mai mult, avocatul spune că apartamentele în care s-a făcut dezinsecția nu ar fi fost locuite. "El a și primit asigurări, de altfel, că aceste locuințe nu sunt locuite și nu vor fi locuite în perioada următoare și urma să facă și igienizarea ulterioară în aceste locații. El a și sigilat, a închis omul aceste apartamente, le-a zăvorât, le-a închis cu cheia, le-a sigilat cu bandă adezivă. În situația în care el a înțeles că trebuie să le izoleze cât mai bine ca să nu fie urmări neplăcute și să reziste, până la urmă, acea soluție să își facă efectul mai bine", a mai susținut avocatul.

Patronul firmei a fost reținut pentru 24 de ore și va fi dus la instanță cu propunere de arestare preventivă, fiind acuzat de vătămare corporală, ucidere din culpă și trafic de produse sau substanțe toxice.

Trei persoane - un bebeluș de 10 zile, un copil de 3 ani și mama acestuia din urmă - au murit, iar alți 16 copii și 12 adulți erau internați marți dimineață. Toate aceste persoane locuiesc în același bloc din Timișoara, unde la sfârșitul săptămânii a fost făcută dezinsecția și deratizarea. Inspectoratul pentru Situații de Urgență a anunțat luni că pe casa scării a fost detectată o substanță neurotoxică.

Blocul cu 200 de apartamente a fost evacuat. De asemenea, un alt imobil în care a intervenit aceeași firmă pentru dezinsecție a fost evacuat luni seară.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















16210 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    sunt sigur (Marţi, 19 noiembrie 2019, 11:34)

    AdrianAdr [utilizator]

    ca nici nu si-a pus problema de consecinte daca nu respecta concentratiile. Pe el il interesau rezultatele. Ma intreb daca stia legislatia din domeniu sau mergea dupa regula: "las' ca merge asa!".
    Controle la firmele astea se fac, atat in acte cat si in partea materiala/substante?
    • +5 (5 voturi)    
      normal (Marţi, 19 noiembrie 2019, 12:56)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui AdrianAdr

      ca merge si'asa... sa fie cat mai ieftin, si profitul cat mai mare, oricum vinovatii nu se gasesc niciodata, si procesul se reia de la zero pana se prescrie
  • +12 (14 voturi)    
    nu (Marţi, 19 noiembrie 2019, 11:40)

    AdrianAdr [utilizator]

    nu are ce cauta treaba cu nu stiam ca sunt nocive/toxice...Omule alea sunt facute sa extermine vietati: animale si insecte, de ce nu ar fi periculoase si pentru om?
    O fi sigilat, inchis usa la apratmentele acelea dar coloana comuna de ventilatie, baie/bucatarie a sigilat-o? Ma inclina sa cred ca nu.
  • +15 (15 voturi)    
    Simplu (Marţi, 19 noiembrie 2019, 11:41)

    florinos [utilizator]

    Patronul a vrut sa faca profit asa ca a cumparat ilegal substante periculoase, nu i-a fost frica de Justitie mai ales dupa ce timp de 3 ani PSD, Viorica Dancila si Tudorel Toader au relaxat pedepsele pentru infractori.

    Ar trebui sa ne obisnuim cu astfel de tragedii la care se vor adauga crimele si violurile celor eliberati mai devreme din puscarii.
    • 0 (4 voturi)    
      chiar mai simplu de atat (Marţi, 19 noiembrie 2019, 14:24)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Sorin Buță (patronul) a fost activist #rezist timp de 3 ani, in care n-a primit amenda pentru blocarea strazilor si a pietelor, n-a primit amenda pentru defaimari si jigniri, asa ca de ce sa creada ca legea i se aplica? Daca esti cu #rezist, ai derogare de la legi.
      • +1 (3 voturi)    
        stiu, adevarul doare (Marţi, 19 noiembrie 2019, 15:35)

        numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        sariti cu minusuri, asta nu va exonereaza de vina morala pe care o aveti prin girarea incalcarii constante a legii fara consecinte, marca #rezist. Macar acum, dupa ce ati omorat oameni, treziti-va din fanatismul vostru.
  • +7 (11 voturi)    
    Bine intuit (Marţi, 19 noiembrie 2019, 12:21)

    ruskimushki [utilizator]

    acum ca locatarii au crapat, apartamentele nu vor mai fi locuite.
    Descurcareala alla romena costa. Elitele au fost tocate de vii de catre pleava, asa ca sa nu ne mai mire "accidente" din acestea.
    Reteta capitalismului bolsevic.
    • +2 (2 voturi)    
      Tu nu ai plecat inca din tara? (Marţi, 19 noiembrie 2019, 13:16)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

      Ia nu mai dezvalui non-teme si conspiratii masonice la accidente banale.
      • 0 (0 voturi)    
        Este Romania resedinta obligatorie (Marţi, 19 noiembrie 2019, 14:50)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        pentru romani ?
        La mintea ta...
        Cred ca mai ai pana intelegi felul in care functioneaza o civilizatie. Caci cum arata, vezi si tu cand ai liber la mers la shopping, pe banii poporului.
        Daca faci din astea, platesti.
        Daca distrugi elitele si pui in locul lor betivi si violatori, plateste - este ceea ce a acuma, o pseudo-tara cu pseudo-civilizatie.
        In care cei care vor civilizatie sunt "nazisti" si "antiromani".
        Ce alte ticalosii mai inventati ?
  • +4 (4 voturi)    
    cata mizerie umana (Marţi, 19 noiembrie 2019, 12:39)

    KayT [utilizator]

    Dupa ce a omorat 3 oameni, a distrus o famile, a pus in pericol viata multor alti oameni, a incalcat legile in tot felul, nici macar nu isi asuma greselile!!!!

    In loc sa spuna ca a gresit si ca e un gandac de bucatarie, nu un om, baga avocatii la inaintare, ca n-a vrut, ca n-a stiut, ca el de fapt a avut rezultate bune (!!) cu otravurile alea.

    Sila maxima.
  • +5 (5 voturi)    
    zilieri (Marţi, 19 noiembrie 2019, 12:43)

    manda [utilizator]

    Acum cateva luni al meu caine incepuse sa linga ceva pe langa usa de la intrare.
    Deschid usa si vad 3 dorei in halate albe care stropeau de zor peretii si usile locatarilor din bloc. Ii intreb ce fac si mi-au zis ca au fost angajati de asociatie sa faca deratizare si dezinsectie. Ii intreb cu ce stropesc si daca e normal sa-mi curga mie pe sub usa substanta respectiva la care primesc raspunsul: Nu stim, vorbiti cu Sefu' ca noi nu stim cu ce stropim......Se pare ca am avut noroc si ca substantele au fost prea slabe si diluate. Se pare ca in ultima vreme au aparut o groaza de firme care au afaceri dubioase cu asociatiile de locatari (parandarat catre presedinte) si cu statul dar nu au habar de ceea ce fac punand viata oamenilor in pericol....
  • +4 (4 voturi)    
    Pur si simplu iresponsabil. (Marţi, 19 noiembrie 2019, 12:44)

    clint [utilizator]

    Nu are circumstante atenuante. Dar nu numai el. Este o boala generalizata a societatii noastre, care din careia din cand in cand i se sparg niste buboaie ca acesta, Colectiv, Hexifarm. Chestia e ca in toate cazurile, a fost o intamplare ca s-au "spart" si am aflat. Cate bombe cu ceas oare ticaie in tara asta, "gratie" unor tembeli lasati sa faca ce le taie capul ?
    In realitate, iresponsabilitatea unor indivizi ca acesta merge mana in mana cu cea autoritatilor care nu fac nimic cu adevarat pentru a preintampina lacomia iresponsabila ce distruge incet-incet totul in societatea noastra.
  • +6 (8 voturi)    
    bugetarii (Marţi, 19 noiembrie 2019, 12:51)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    bugetarii sunt principalii vinovati.acum vreo doi ani am bagat o reclamatie cu date false unui amic care vindea solutii dintr-astea expirate demult pe care le reeticheta ca noi,nu baga produsele astea in contablitate, cumpara rar niste solutii in termenul de valabilitate pe care le amesteca cu astea.a aparut cineva dupa 5 luni, a luat o mica spaga si a dat o amenda de 3mii de lei.amicul a cautat o firma care se ocupa cu distrugerea autorizata, i-a dat la distrus pe acte dublu fata de cat a distrus efectiv iar restul l-a pus la vanzare. kilograme de legi degeaba daca bugetarii nu-si fac treaba!