Iohannis, întrebat ce se va întâmpla dacă Dăncilă va veni la dezbaterea de marți: Nu va fi primită fiindcă nu este o dezbatere la care am invitat pe cineva / Despre ce să vorbim? - UPDATE

de MH     HotNews.ro
Luni, 18 noiembrie 2019, 18:04 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis cu Viorica Dancila
Foto: Presidency.ro
Preşedintele Klaus Iohannis spune că Viorica Dăncilă nu va fi primită dacă va veni la dezbaterea organizată marţi, de PNL, la Biblioteca Centrală Universitară.

"Nu va fi primită, fiindcă nu este o dezbatere la care am invitat pe cineva. Este o discuţie cu jurnalişti, formatori de opinie, pe care eu am organizat-o, la care eu i-am invitat şi vom avea o discuţie aşezată, foarte interesantă, sper, despre mandatul care a trecut şi despre mandatul care sper să fie", a afirmat Iohannis, luni, la Ploiești, unde participă la o întâlnire cu membri şi simpatizanţi, scrie Agerpres.

Ulterior, Iohannis a spus în discursul său susținut la mitingul electoral de la Ploiești că, în esență, o dezbatere este un lucru onorabil între politicieni, dar nu vrea o dezbatere cu Viorica Dăncilă, pentru că reprezintă un partid nedemocratic, nereformat și un guvern care a întruchipat regimul toxic Dragnea-Dăncilă, ce i-a atacat pe români în stradă în 10 august 2018.

"Pe reprezentanta unui astfel de partid nedemocratic care, mai nou, aruncă acuzații xenofobe în spațiul public nu pot să o întâlnesc la o dezbatere. Despre ce să vorbim? Sigur, cineva poate răspunde că despre România și despre români. Da, România în plan extern a fost compromisă de această contracandidată a mea", a declarat Iohannis.

Școala Națională de Studii Politice și Administrative a anunțat că dezbaterea anunțată de președintele Klaus Iohannis va fi găzduită de SNSPA în Aula Bibliotecii Centrale Universitare. Dezbaterea va avea loc la ora 19.00.


Viorica Dăncilă nu exclude să se ducă peste Klaus Iohannis la dezbaterea pe care președintele a anunțat-o pentru marți. Întrebată duminică la Antena 3 dacă se va duce peste șeful statului, Dăncilă a răspuns "Nu știu încă”. ​Ea a insistat că refuzul președintelui de a participa la dezbatere "e o sfidare la adresa românilor”. De asemenea, Dăncilă a spus că Iohannis o "urăște”.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















9478 vizualizari

  • +3 (15 voturi)    
    Un Șut la turul pantalonilor vioricai (Luni, 18 noiembrie 2019, 18:17)

    un domn [utilizator]

    A spus ca nu poarta fusta
  • -7 (17 voturi)    
    stiu ca o sa-mi iau minusuri .. (Luni, 18 noiembrie 2019, 18:17)

    gica_ultra [utilizator]

    sa foloseasca jandarmii, aceiasi din 10 august, cu fix aceleasi mijloace impotriva vasilicai ..... pretext: tentativa de lovitura de stat ...
  • +1 (27 voturi)    
    Regretabil ! (Luni, 18 noiembrie 2019, 18:20)

    solar [utilizator]

    Regretabil ? NU ! FOARTE REGRETABIL ! Probabil că incepem în RO sfîrșitul democratiei. NICIUN ARGUMENT johannist nu stă in picioare. NU e validat de rațiune ! V-o spun ca unul care 30 de ani nu a votat niciodată PSD și nici nu va vota așa ceva !
    • +5 (11 voturi)    
      uite (Luni, 18 noiembrie 2019, 19:42)

      SKLR317 [anonim] i-a raspuns lui solar

      un exemplu recent de argument: https://www.hotnews.ro/stiri-politic-23418917-razgandit-viorica-dancila-nu-mai-merge-consultari.htm

      Alt exemplu recent e numirea comisarului european, unde Viorica a refuzat sa participe la consultari dupa ce i s-a aplicat un sut in fund Plumbesei. Si mai sunt cazuri cate vrei in care PSD-ul a refuzat consultari, discutii etc. de care nimeni nu mai aminteste. Trebuie doar sa cauti. Parca a fost ceva si cu o ambasada...

      In plus, mandatul dat de populatia participanta la proteste si care mi se pare preluat cu foarte multa seriozitate de Iohannis nu este #hailavorbapsd, ci #m..epsd. Ar fi nepoliticos ca Viorica sa vorbeasca la dezbatere cu gura plina.

      Se incearca asocierea dispretului fata de PSD cu dispretul fata de populatie, ceea ce este o simpla tactica de autovictimizare a PSD la care si o parte din USR-istii care nu l-au abandonat din turul 1 pe Barna au cam pus botul, din pacate.
  • +1 (23 voturi)    
    Cum n-ati invitat pe nimeni, domnule presedinte? (Luni, 18 noiembrie 2019, 18:24)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Nu i-ati chemat uninominal pe jurnalistii cu care sa aveti o dezbatere asezata? :)
    Votez impotriva lui Dancila, dar nu mizeria USL! PSD si PNL, aceeasi mizerie!
  • +6 (24 voturi)    
    te pui cu Tanti (Luni, 18 noiembrie 2019, 18:30)

    rov [utilizator]

    pai daca ea vrea sa-si PUNA POALELE-N CAP ce vrei mai johanel...Ati facut pe DRACU-N PATRU SA NU AJUNGA BARNA IN TURUL 2, si acum vorbesti de unul singur...
    • +3 (5 voturi)    
      Cu Asta (Luni, 18 noiembrie 2019, 18:48)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Sunt de Acord !
  • -2 (4 voturi)    
    Sigur ca e lamentabila, dezonoranta pentru (Luni, 18 noiembrie 2019, 19:28)

    deval [utilizator]

    majoritate dar, daca a ajuns in turul doi, a fost certificata de cetateni pe care un om de stat nu-i poate pune la colt !!
    El trebuie sa foloseasca acest prilej, pentru a vorbi cu Ei, nu cu ceilalti !!!
    Daca nu vrea, atunci sa recunoasca ca a fost un dobitoc cand a formulat cum a formulat la referendum si sa se oblige ca pnl va realiza prin orice mijloace -inclusiv OUG- ce au promis in ziua motiunii ! Cu orice riscuri !! Asta astept sa-mi spuna candidatul pnl !! (Nu poti lupta democratic cu o forta nedemocratica , caci pierzi inainte de a incepe ''lupta'' !)
    Niste OUG pe justitie, administratie, care sa repuna in situatia anterioara modificarilor si apoi sa inceapa dezbateri adevarate cu noul parlament care se va vota anul urmator !! Nu sa vina Orban, sa-mi citeasca scrisoarea lui catre Mos Craciun (cum ar vrea el sa fie recuperate prejudiciile , de exemplu) !!!
  • -2 (8 voturi)    
    Penibil (Luni, 18 noiembrie 2019, 19:45)

    UncleSam [utilizator]

    Kiolhan este penibil, simuleaza o dezbatere cu dedicatie, jurnalisti de casa, intrebari scrise si servite, nimic la liber.
    Nu prosteste pe nimeni, USL 2.0 este real, ce vrajeala pe el ca nu discuta cu Veorica. Dupa ce a tras sa o aiba in turul 2, acum face pe marele razboinic anti PSD.

    In 2000 a fost Ilici vs Vadim, acum este Kiolhan vs. Analfabeta, same shit, 20 de ani irositi.
    • 0 (4 voturi)    
      Pai omul si partidu vor sa castige (Luni, 18 noiembrie 2019, 20:41)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui UncleSam

      Si or sa castige. Nu e vina lor ca psdistii is prosti sau ca usr/plus au avut o strategie gresita! Nu e vina lor ca populatia e zombificata!!! Partial is vinovati of course dar at the end of the day nu e vina lor ca Veorika Pavi pute si de prostie si a Hamstar.
  • 0 (8 voturi)    
    autobagare in seama (Luni, 18 noiembrie 2019, 20:01)

    cugetatorul [utilizator]

    Dancila vrea la dezbaterea cu Iohannis ca sa fie macar putin vazuta si ea, ca la dezbaterile ei cine se uita ...