Rareș Bogdan: Dezbaterea lui Iohannis va fi după model american. Câte întrebări vor pune jurnaliștii și cum se va desfășura evenimentul

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 18 noiembrie 2019, 10:36 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Facebook
Dezbaterea de marți a președintelui Klaus Iohannis va începe la ora 19 sau 20, va fi organizată după model american, iar audiența estimată va fi de peste șapte milioane de cetățeni, declară la RFI eurodeputatul PNL Rareș Bogdan. El a mai precizat că vor putea pune întrebări între șase și nouă invitați și că vor fi ”probabil între două și patru întrebări” de persoană.

  • Cum se va desfășura evenimentul
Rareș Bogdan precizează că ”dezbaterea va avea loc la BCU, la aula Carol I (...). Este o sală mică, din păcate, are doar 215 locuri pe scaune și două loje, două balcoane mari, care vor fi ocupate de presa acreditată, presă străină și presă din România (...). Întrebări vor pune între 6, 7, 8, 9 jurnaliști, analiști, formatori de opinie, politologi, care vor fi de la diverse instituții media, din diverse zone, deci nu vor fi doar oameni care au activat în zona dreptei politice sau a susținerii societății civile din zona dreptei, luptători împotriva OUG 13, împotriva PSD și așa mai departe, deci vor fi și din zona celor care au susținut Guvernele PSD sau instituții media care de-a lungul timpului au fost extrem de critice cu președintele României”.

  • Dezbatere după model american sau francez
Eurodeputatul Rareș Bogdan spune că ”în sală, în afara a patru consilieri ai domnului președinte, vor mai fi opt oameni din staff-ul electoral, deci 12 persoane, iar restul de 202-203 persoane, cât ne permite sala, vor fi studenți. Este o dezbatere după model american sau model francez (...). Cei care sunt parteneri în această dezbatere sunt cei de la SNSPA, un loc unde sunt profesori absolut excepționali și oameni care s-au făcut remarcați în spațiul public, de-a lungul anilor, cum e Mihaela Miroiu, cum este Dumitru Borțun, cum este Cristian Pârvulescu, Adrian Niculescu, Marius Pieleanu, pentru că vedeți, sunt oameni care de-a lungul timpului au fost mai critici sau mai puțin critici cu ambele părți politice, ca să nu se considere că au venit doar oameni din jurul GDS sau din jurul 22, care de-a lungul ultimilor 30 de ani au fost punct nodal în ceea ce a însemnat lupta pentru democratizare completă a României”.

  • Cât va dura dezbaterea lui Klaus Iohannis?

Rareș Bogdan declară că ”dezbaterea va începe undeva la ora 19 sau 20, deci spre seară și va fi transmisă, din câte știm noi până la această oră, de un radio și cinci televiziuni de știri. Plus ne așteptăm ca de data asta, totuși, televiziunea națională să se comporte ca atare și să preia această dezbatere. Plus foarte multe site-uri de știri, conturi de Facebook. Dezbaterea pe care eu am moderat-o în urmă cu cinci ani la Realitatea TV a avut per total o audiență de 5,5 milioane de telespectatori. Acum ne așteptăm ca audiența cu tot cu Facebook să fie undeva la peste șapte milioane de cetățeni. Fiecare jurnalist, analist, politolog va putea să pună întrebări, probabil între două și patru întrebări, încă nu știm exact, pentru că dacă vor fi nouă, trei întrebări de un invitat, plus răspunsurile aferente, care să fie cât mai complete și complexe și să dea satisfacție celui care a pus întrebarea, ne poate duce în două ore, două ore și jumătate. E greu de crezut că va fi o perioadă mai lungă de atât, pentru că e greu și pentru cel care trebuie să răspundă la întrebări și pentru cei care ne urmăresc (...). Nu vom prestabili teme”.

  • Dăncilă s-ar face de râs dacă ar veni la dezbatere
În ceea ce privește refuzul președintelui de a participa la o confruntare cu contracandidatul PSD, Rareș Bogdan consideră că Viorica Dăncilă s-ar face de râs, dacă ar veni la dezbaterea președintelui Klaus Iohannis cu jurnaliștii și formatorii de opinie: ”Eu cred că doamna Dăncilă, pe lângă faptul că a reușit să ne ofere o mulțime de gafe lingvistice și comportamentale, la nivel diplomatic, în continuare încearcă cu tot dinadinsul să se facă de râs (...). Cred că doamna Dăncilă folosește împreună cu staff-ul domniei sale unica armă pe care o mai au la dispoziție, este vorba de victimizare (...). Doamna Dăncilă face greșeli puerile. O parte a staff-ului dânsei probabil se gândește că o vor victimiza și acest lucru îi va aduce voturi, dar în același timp, trebuie să ia în calcul și faptul că o pot penibiliza, nu doar victimiza, pentru că o prezență a doamnei Dăncilă în fața sălii, unde nu are posibilitatea să intre nu-i va aduce puncte electorale, așa cum speră domniile lor”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















15093 vizualizari

  • -5 (41 voturi)    
    Intrebari cunoscute dinainte. (Luni, 18 noiembrie 2019, 10:39)

    Lok [utilizator]

    Mda. Tipic Werner.
    • +5 (25 voturi)    
      fals (Luni, 18 noiembrie 2019, 10:55)

      maurice [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      ai citit ce scrie acolo?

      "Nu vom prestabili teme”
      "El a mai precizat că vor putea pune întrebări între șase și nouă invitați și că vor fi ”probabil între două și patru întrebări” de persoană."
      • +1 (31 voturi)    
        fake news marca Rares Bogdan (Luni, 18 noiembrie 2019, 11:59)

        numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui maurice

        Modelul american de dezbatere este cu cei doi candidati in fata. Ceea ce vrea sa faca Iohannis nu se numeste dezbatere nici in america si nicaieri in lume. Este doar un exercitiu de pupincurism, promovare electorala si pupat marele sef in cur.
        • +2 (14 voturi)    
          Vulgarul adeptilor "dezbaterii"... (Luni, 18 noiembrie 2019, 12:59)

          contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

          Mai lasati invectivul deoparte. Oricum nu serveste de argument. Mai bine cautati definitia termenului de "dezbatere". Chiar si în "modelul american".
          DEzbaterea nu necesita obligatoriu "doi candidati concurenti" ci reprezinta printre altele (conform DEX) : "Examinare sub toate aspectele (de obicei în ședințele publice) a unor idei, a unor legi etc".sau (alta definitie) "Expunere pe larg (în scris) Si: tratare."
          Daca vreti "dezbatere" si sînteti adeptul vulgarului, atunci, da, Dancila ar merita "dezbatere", da' parca mai mult "zbatere" decît "de".
          Violenta discursului bolsevic, stereotipat si manipulator, nu merita "dezbatere".
          El merita pedepsit la urne.
          Nu va luati dupa încercarile de demobilizare a propagandei FSN-iste. Iohannis nu a cîstigat ÏNCA.
          Iesiti MASIV la urne si votati disparitia aceste pegre gangrenoase a nevoilor reale ale României.
          Vrem o tara decenta, civilizata, bogata si garanta a libertatilor noastre, lucruri pe care PSD-ul (asa cum am putut constata pe parcursul a acestor 30 de ani (ca sa nu spun 70 de ani) de "progres" îndoielnic) nu va putea niciodata sa le ofere.
          • -1 (1 vot)    
            dovada ca nesimtirea e omniprezenta in politica ro (Luni, 18 noiembrie 2019, 17:44)

            Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

            ceea ce nu e surprinzator, asa e majoritatea populatiei. Cum sa fie reprezentantii altfel ?
            • -1 (7 voturi)    
              Rares asta e aiurea de tot! (Luni, 18 noiembrie 2019, 18:27)

              Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

              Bai Rares, ai fost in SUA vreodata sau te-ai uitat la alegerile lor? Cum poti sa vorbesti enormitati ca in SUA se fac dezbateri de unul singur? Esti prost sau esti populist? PSD si PNL, aceeasi mizerie!
              • -2 (2 voturi)    
                USR, aceeasi mizerie. Sau mai mare (Luni, 18 noiembrie 2019, 19:31)

                Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

                mai mare pentru ca e formata din oameni care sunt, cel putinb formal, mai educati.
                Cu ghinea, un nesimtit de aceeasi anvergura cu r.bogdan.
                Cu o conducere care isi "asuma" sa se tina de scaun..
        • -1 (9 voturi)    
          corect conform dex (Luni, 18 noiembrie 2019, 13:15)

          dihania [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

          dezbatere - Examinare sub toate aspectele (de obicei în ședințele publice) a unor idei, a unor legi etc.

          Pupincurism este ce faci tu acum din troll-farmul psd. Macar te platesc bine, sau tot 10 bani per comentariu?
          • +5 (9 voturi)    
            mai oameni buni (Luni, 18 noiembrie 2019, 14:01)

            Point [utilizator] i-a raspuns lui dihania

            la dex poate sa scrie orice,la muricani se dezbate in doi,la noi la fel.numai ca,iaca belea,deodata se dezbate de unul singur.
            voi aveti simtul ridicolului?eu unul inteleg motivul,desi nu-l accept,insa marirea sa pierde votanti pe masura inaltimii sale.
    • +14 (20 voturi)    
      Penibil. (Luni, 18 noiembrie 2019, 10:55)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Mda.Tipic Lok
      • +1 (31 voturi)    
        Aroganta de a o numi dezbatere!! (Luni, 18 noiembrie 2019, 11:33)

        Theros [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

        roblema României actuale este însă alta, anume, încercarea unor parveniți care au apucat la iataganul noii Securități și al „justiției” de a distruge pluralismul politic, atât de greu cucerit în această țară. În fapt – iar timpul va dovedi cu prisosință – actualul președinte nu este soluția pentru România, ci parte a problemei în care ea se afundă și care va costa, din nefericire, mai mult decât încă cinci ani pierduți.

        Primul fals se referă la starea țării. Sunt un critic constant al situației, iar intervențiile mele publice, sub semnătură, de a lungul deceniilor, sunt proba. Dar o persoană integră, care nu acceptă minciuna, nu are cum să nu vadă creșterea economică, ameliorarea veniturilor, efortul de normalizare a unei justiții, rămase ca la nimeni, și încercarea de a lua în regie publică resursele, din ultimii trei ani. În orice țară aflată în situația României, decidenții responsabili ar angaja asemenea obiective. Nu de dragul cuiva, ci pentru a scoate din crize această țară! De aceea, spus direct, președintele bate câmpii profund incult și vinovat cu „lupta psd-ului contra românilor”. Iar când nu ai făcut ceva pentru români, s-ar cuveni decență!

        În plus, obsesia eliminării PSD-ului (temperată deunăzi de inepția că oamenii pot vota PSD-ul, dar politicienii săi să nu mai aibă funcții – ca și cum poți fi legitimat democratic, dar nu contează!) are un antecedent jenant. Nu altul decât Hitler ataca la fel de agresiv social-democrații, punând întrebarea dacă nu cumva sunt „conduși de evrei” și acuza în principal republica de la Weimar, „trădarea clasei muncitoare”, „sistemul corupt”, fără să se sinchisească de argumente (Thomas Childers, The Third Reich. A History of Nazi Germany, Simon & Schuster, New York, 2018). Președintele de azi al României procedează aidoma: el îi atacă pe social-democrați, desigur nu pentru că i-ar călăuzi evreii (chiar dacă „niște evrei” îl deranjează și pe el!), ci pentru că sunt conduși de oameni care i-au observat nepriceperea, pe c
      • 0 (22 voturi)    
        Tipic american. (Luni, 18 noiembrie 2019, 11:35)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

        Vorbim de un show nu de dezbatere reala. Cei care pun intrebarile sunt si vor fi intotdeauna pusi si pregatiti dinainte.
        • +4 (14 voturi)    
          Asa crezi ca e in US? (Luni, 18 noiembrie 2019, 11:48)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          Asa crezi ca e in US? Esti departe, departe rau de US, nu numai geografic.
          • -2 (8 voturi)    
            Dragul meu , asa stiu ca este in US. (Luni, 18 noiembrie 2019, 12:51)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Nu e valalbil la cele mai mari dezbateri. Dar apare si acolo.
            https://www.washingtonexaminer.com/donna-brazile-finally-admits-she-shared-debate-questions-with-clinton-campaign
            • +2 (4 voturi)    
              Stai putin, e altceva. (Luni, 18 noiembrie 2019, 13:17)

              newlook [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              Stai putin, e altceva.
              Ca un actor sau altul nu respecta minimal regulile jocului, e exceptie, nu regula. Daca pot fi si mai clar, e exceptie exceptionala. Fiind exceptie, nu afecteaza ansamblul decat marginal.
              Tu ai pus-o ca si cum ar fi regula. Chiar nu e, sincer. US e tara in care a canta playback fara sa anunti e infractiune. Oamenii pun valoare pe onestitate.
              • 0 (4 voturi)    
                Cum spui tu sau faptul ca uneori le scapa (Luni, 18 noiembrie 2019, 13:58)

                Lok [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                Inseamna ca in rest de prapad.
        • +2 (12 voturi)    
          Gandesti ca un psdist adevarat (Luni, 18 noiembrie 2019, 12:10)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          Mah, numai la voi e asa, totul de la centru.
          Si tot derapati, vezi gafele Veorikai si ale Olgutei, fosta prmista.
          • -1 (7 voturi)    
            Cate "dezbateri" americane ai vazut? (Luni, 18 noiembrie 2019, 12:50)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui midufi

            Anume cele cu intrebari din "public", intrebari citite de pe o foaie, deoarece sunt verificate dinainte sa nu contina hate-speech. O scuza minunata sa pregatesti totul dinainte. Asta presupunand ca nu sunt deja destule intelegeri intre presa si politic.
            • +2 (4 voturi)    
              Trebuie sa te uiti la posturi tv americane, (Luni, 18 noiembrie 2019, 13:10)

              midufi [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              nu rusesti, ca sa vezi dezbateri, amice
              • +1 (3 voturi)    
                Sunt pe YT. (Luni, 18 noiembrie 2019, 14:00)

                Lok [utilizator] i-a raspuns lui midufi

                Am vazut peste 15 discursuri cu Trump, Vreo 4 dezbateri in 2016. Inca vreo 4 anul asta. Nu stiu cate audieri in senato-parlament. Sunt absolut sforaitoare dar ultra importante pentru a-ti da seama ce e sau nu fake news. Te astept sa ma ajungi.
    • -2 (28 voturi)    
      nu doar intrebarile... (Luni, 18 noiembrie 2019, 11:02)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      ...ci si raspunsurile sunt ii sunt pregatite dinainte.

      arnaque.
      • +1 (5 voturi)    
        Manipulare...Ca de obicei. (Luni, 18 noiembrie 2019, 13:21)

        contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Si care e problema ?
        Acesta este modul de functionare a politicii actuale, indiferent de tara (democrata sa fie, totusi).
        Dar ecuatia e simpla : Daca observam decalaj între discursul candidatului si faptele reale îl putem pedepsi la urne. Si stim cumva cine va fi pedepsit. Nu-i asa demagGOGUle ?
        Nici Iohannis nu este fara pata, dar, la nivel de "decalaj discurs-adevar", este net deasupra lui Veorica, care oricum repeta ce i se spune fara sa priceapa prea multe. În cazul ei putem, într-adevar, sa vorbim de o "pregatire", dar în sens (foarte) peiorativ. Cînd fugi ca sa nu raspunzi la întrebarile jenante, nu înseamna ca ai fost "pregatit" (nici macar sa minti ca oricum nu se putea cînd faptele sînt de notorietate publica)
        Aici este vorba de o batalie politica fara concesii.
        A fi "pregatit" nu înseamna sa spui minciuni.
        A fi pregatit înseamna sa fii în stare sa parezi loviturile miselesti a celuilalt (atît de caracteristice politicii) atunci cînd "realizarili" nu sînt tocmai punctul cel mai puternic al guvernarii dupa un "program de guvernare" dezastruos.
        Acesta este mai degraba stilul PSD, demonstrat de zeci de ani si tot atîtea "programe de guvernare" ce-au secatuit visteria tarii.
    • +5 (9 voturi)    
      poti sa alegi Vasilica (Luni, 18 noiembrie 2019, 12:00)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Daca spontaneitatea este criteriul tau de alegere al Presedintelui.
      Pe de alta parte crezi ca A3 sau RTV vor veni cu intrebarile pre-aprobate?
      • +1 (5 voturi)    
        Daca vor sa intre. Da. (Luni, 18 noiembrie 2019, 12:53)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Nu uita ca exact asa fac si ei.
    • +2 (10 voturi)    
      Asa e! (Luni, 18 noiembrie 2019, 12:05)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Pe foaie scria "Buna ziua"
      Tov. Dancila a citit ce scria pe foaie.
      Cand ai un prost in ograda ti se pare ca toti sunt la fel.
      Fals.
      Ce ati sadit, aia ati cules!
      Sictir!
    • +3 (11 voturi)    
      Patriotismu' tradatorilor de adevar si libertate.. (Luni, 18 noiembrie 2019, 12:14)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Vad ca ati fost activati de dimineata, ca nu mai aveti decît o saptamîna pentru mîrsaviile scrise ale "democratiei" combatantului bugetar pro-PSD.
      Dar noi cunoastem si acest letmotiv manipulatoriu al propagandei bolsevice PSD. S-a mai utilizat de zeci de ori în ultimii ani.
      De ce nu spuneti si ca tot "discursul" lu' Veorica se reduce la 5 fraze, si alea scrise de altii. Si vreti sa se faca "dezbatere" pe aceste ineptii pe care un bun jurnalist le-ar anula în 5 minute ?
      Norocul vostru este ca nu prea mai exista astfel de jurnalisti, politicul reusind sa corupa si aceasta oaza presupusa a adevarului dezvaluit.
      Acu veniti si cu astfel de presupuneri tendentioase, ca si cum am putea pune în balanta calitatea celor evocati (Cristian Pârvulescu, Adrian Niculescu, Marius Pieleanu, oameni inteligenti si integrii pentru cei cu o morala sanatoasa si care stiu sa vada si sa judece), cu, de exemplu, o tata ca discipola lui Vadim, Olguta-sefa de campanie a lu'...Dancila, de o calitate umana si politica demna de mahalalele aurite ale traditiei PMR-PCR-FSN-PSD-iste si ale potailor lor de pripas, venite de pe la PRM.
      • +1 (11 voturi)    
        E monolog, nu dezbatere, despre asta-i vorba (Luni, 18 noiembrie 2019, 12:43)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

        E monolog, nu dezbatere, despre asta-i vorba. Ti-a fost data si definitia din dictionar: la "dezbatere" E doi, cel putin.

        Rares Bogdan zice si mai mult: "nu e orice dezbatere, e d'aia in stil american". Evident o zice pentru cei ca tine, dupa principiul: dupa superpartida de sex de numere, a observat ca gagica ... n-a venit.
        • +2 (2 voturi)    
          E doi da' multi ! (Luni, 18 noiembrie 2019, 14:07)

          contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          "E doi, cel putin" dar nu neaparat concurenti sau contra-candidati.
          Aici vorbin de viitorul României si nu de truismele manipulatorii scrise pe o foaie de staful condus de vulgara inculta (si ea) Olguta.
          Daca dupa tot ce am trait în ultimii ani tot nu stim înca cine ne este dusmanul viitorului nostru, atunci chiar ca ne meritam soarta (al truism).
          Cît despre tutuiala, cum vad ca sînteti adeptul stilului "direct" (ca sa folosesc un eufemism - si el explicat în DEX) al aceleasi Olguta PRM, va acord circumstante...agravante.
          Nu-i nevoie sa-mi "zica" Rares ceva. Nici el nu este mai breaz.
          Dar am destula glagorie ca sa gîndesc prin prisma proprie-mi constiinte (ca daca as pronunta cuvîntul "inteligenta" as jigni pe multi de pe aici).
          PS : Definitia (de fapt, "e" mai multe definitii, aparent similare, dar cu caracteristici specifice) la care ma trimiteti "ne-a fost data tuturor". Problema este cum o interpretam si care ne sînt suportii propriilor noastre educatii, eventual coroborate cu o cultura generala cît de cît acceptabila.
          • +1 (3 voturi)    
            aoleoooooooooo!!!!! (Luni, 18 noiembrie 2019, 15:37)

            exilatul [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

            se vede si se...simte "glagoria" ta de la mii de km...nici aici prin america de nord nu am...scapat...al dreaqului , e plina ro de ..."glagorii"...dar tot intr o mocirla umana traiti de vreo 75 de ani...
          • 0 (2 voturi)    
            Baiete... (Luni, 18 noiembrie 2019, 16:54)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

            Baiete...

            "...prin prisma proprie-mi constiinte..."

            Ai incercat o constructie cam grea. Te depaseste si ai gresit. Foloseste "...prin prisma propriei mele constiinte...", lasa fudulia "coroborata" (rupere, ploaie torentiala, cad norii!) cu o cultura generala"

            "cît de cît" Te-ai straduit sa pui caciulite, da tot analfabetic ai scris "cat de cat".

            Este ca esti destept si ai IQ-ul peste 210?

            "Contributoreste" mai incolo si mai umil. Te prinde mai bine.
            • +1 (1 vot)    
              Fudulia lui Narcis, bugetaru' celor 30 de arginti (Luni, 18 noiembrie 2019, 18:19)

              contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Faptul ca lipseste un singur "i" din constructia frazei evocate nu înseamna ca fondul e gresit. Înseamna ca e doar "scrisa" gresit, la repezeala.
              În rest "a corobora" n-are nimic din "ruperea de nori" pe care o sugerati ; arata "decât" ignoranta unor narcisici fuduli, comentatori la comanda.
              "î"-ul din "i" este o decizie personala de a ma opune unor reguli arbitrare impuse de obscuri "academicieni de duminica".
              Nu sînt singurul care a pastrat aceasta ortografie si nu consider ca trebuie sa dau cont de convingerile mele.
              Remarc însa ca, în pur stil PSD-ist, nu ati raspuns (eventual) acuzatiilor ce va incriminau.
              Ar fi fost mult mai interesant si mai apropiat de o..."dezbatere" pe care o doriti altora.
              • -1 (3 voturi)    
                Baiete, taci. Pari intelept. (Luni, 18 noiembrie 2019, 21:05)

                newlook [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

                Baiete, taci. Pari intelept. Deschizi gura si tasnesc perlele, parca esti Klaus.

                De curiozitate, ia uimeste forumul asta: unde puneai "i" ul ala care zici ca-ti lipseste "din tastare"?

                Ai scris asa, iti reamintesc:

                "...prin prisma proprie-mi constiinte ..."
                • -1 (1 vot)    
                  Taci, postacel (Marţi, 19 noiembrie 2019, 10:30)

                  midufi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                  am inteles, de data asta ai folosit alt translator din rusa.
      • +2 (6 voturi)    
        Cafeaua a fost injectata in mine devreme. (Luni, 18 noiembrie 2019, 12:55)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

        Dar da, nu exista presa. Toti sunt cumparati. Acuma este destul de discutabil daca am avut vreodata presa libera. Deoarece eu cred cu tarie ca nu am avut vreodata, e doar o coincidenta a netului faptul ca azi este foarte vizibil asta.
        • +3 (3 voturi)    
          Imposibilul dialog posibil ! (Luni, 18 noiembrie 2019, 14:32)

          contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          Aici exagerati putin (mai mult, de fapt !) desi, în mare, va adu dreptate.
          Dar jurnalisti cinstiti înca exista, dar nu au înca anvergura necesara sa faca fata unei presiuni constante din partea violentei grobiene a mediocritatii endemice ce gangreneaza România tuturor paturilor sociale.
          Nu au nici "clasa" marilor strivitori de minciuna manipulatorie.
          Ïntr-o tara ca a noastra, saraca în virtute si contaminata de mediul ambiant al intelectului limitat, existenta lor este chiar o provocare, pe care unii o simt, gresit, ca o mare realizare. Normalul nu poate fi o "realizare" decît în România parazitata de o groaza de impostori.
          Paraoxal, suprarealismul societatii românesti, ne permite aceasta ambiguitate de a considera concomitent o persoana sau un fapt, ca ceva extraordinar dar si înfierat într-un banal execrabil.

          PS : "Stilul"...meseriei dvs. ("diagnotic" ce tine cont tinînd de comentariile dvs. "orientate") nu m-a prea îndemnat la dialog, dar, pentru exemplu, am facut-o totusi, ceea ce nu va acorda cautiunea mea, oricît de liberala si empatica ar fi ea.
          • 0 (2 voturi)    
            Foarte ambiguu limbajul dvs. (Luni, 18 noiembrie 2019, 15:41)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

            In general daca vrei sa fii inteles nu folosi cuvinte ce apar doar in comentariile literare din liceu. Orice complexitate verbala duce inevitabil la interpretare ceea ce ocoleste scopul final si suprem, comunicarea.
            Ori fi si jurnalisti cinsititi dar nu ii vrea nimeni si asta le limiteaza impactul. Daca nu au "clasa" nu au ce trebuie pentru a-si face treaba si nu vor face fata manipulatorilor nici daca ar avea parte de resurse comparabile.
            Nu stiu ce meserie crezi ca am, stiu ca nu o cunosti, dar comentariile sunt un indemn la dialog. Invat foarte mult din ce gasesc si ce se spune pe aici, apreciez orice input. Dar asta nu inseamna ca imi voi cenzura vreodata comentariile pentru un dialog mai amplu. E un filtru, prefer sa nu vorbesc decat cu cei care pot face fata.
            • +1 (1 vot)    
              Ambiguitate... (Luni, 18 noiembrie 2019, 18:32)

              contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              Ambiguitatea este provocatoare si voita.
              Daca nu sînt înteles, înseamna ca m-am înselat asupra nivelului acestui forum.
              Sincer ?
              Da, m-am înselat amarnic ; nivelul bazic al comentatorilor m-a dezamagit teribil.
              Nu "meseria" conteaza ci piramida valorilor umane a fiecaruia. Morala face parte din aceste "valori".
              Nu mai filtrez ca nu prea am ce.
              Cum nu sînt platit, las stîlpilor bodegilor din colt sarcina comentariilor viitoare.

              PS : Nu îndraznesc sa citesc printre liniile ultimului dvs. paragraf !
              • 0 (2 voturi)    
                Puteai sa spui de la bun inceput. (Luni, 18 noiembrie 2019, 22:45)

                Lok [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

                Ca nu ai nimic de zis.
                • -1 (1 vot)    
                  Exact postarea ta (Marţi, 19 noiembrie 2019, 10:30)

                  midufi [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                  goala de orice continut
                  • 0 (0 voturi)    
                    Daca nu tii pasul conversatiei. (Marţi, 19 noiembrie 2019, 13:50)

                    Lok [utilizator] i-a raspuns lui midufi

                    Te rog nu te baga.
    • +2 (4 voturi)    
      La fel si raspunsurile (Luni, 18 noiembrie 2019, 13:56)

      Arminius [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Model american in care oponentii sa nu fie de fata eu n-am mai vazut.
  • -2 (18 voturi)    
    Dezbatem dezbaterea (Luni, 18 noiembrie 2019, 11:01)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    PNL bate apa in piua. Oare nu are ceva mai bun de facut?
  • +3 (37 voturi)    
    Dezbaterea lui Iohannis (Luni, 18 noiembrie 2019, 11:04)

    Mazeta [utilizator]

    este ca sexul de unul singur.
  • -7 (25 voturi)    
    Da' pe model romanesc, asa mai natural, nu puteti? (Luni, 18 noiembrie 2019, 11:06)

    KTerinca [utilizator]

    O dezbatere fata in fata, asa cum e normal.
    Lasand la o parte aburelile ca Domnia Sa, Marele Conducator, nu se poate cobora la nivelul contracandidatului.
    Ca ii pute.
    Sau ii e frica lui KWJ ?
    Nu ca mi-ar fi simpatica Dancila, insa parca nu sfideaza romanul simplu la fel cum o face Iohannis.
    Tocmai de aceea, am sa votez Dancila.
    • +3 (9 voturi)    
      Votezi cu cine doresti, insa (Luni, 18 noiembrie 2019, 13:17)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      am o intrebare: daca ai avea in fata o primata, ai putea sa ai o dezbatere cu ea?
      Succes in elaborarea raspunsului!
      • +1 (3 voturi)    
        Bine spus (Luni, 18 noiembrie 2019, 13:52)

        Capac1947 [anonim] i-a raspuns lui 2016

        Dar... KTerinca e foarte probabil sa se inteleaga bine cu primata ;)
      • +1 (1 vot)    
        Insistenta... (Marţi, 19 noiembrie 2019, 0:14)

        Mrrr [utilizator] i-a raspuns lui 2016

        ...unora de a-i vedea pe cei doi fata in fata, la o dezbatere, ma duce cu gandul la o dezbatere dintre Boia si Becali legata de istorie, de la Stefan cel Mare incoace! Cine si-ar dori asa ceva?
        Eu am aplicat intodeauna o metoda dovedita infailibila de a alege unul dintre mai multi candidati: ma uit la ceea ce a facut inainte, daca are un istoric, etc.
        In cazul celor 2 am inceput cu comparatia dintre Sibiu si Teleorman - este lesne de inteles ce voi alege!
        Voi?
    • +4 (8 voturi)    
      10 clase diferenta (Luni, 18 noiembrie 2019, 13:18)

      dihania [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      Iohannis are cel putin zece clase peste vasilica, oricata cultura sociala ai avea este greu sa te cobori la nivelul ei.

      vasilica este practic o masina de improscat noroi, nu are niciun plan - ea voteaza cu inima (iar psedeul fura cu amandoua mainile)
    • +2 (4 voturi)    
      de cand exista un model romanesc de dezbatere? (Luni, 18 noiembrie 2019, 14:23)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      Vrei sa zici balacareala de tip A3?
      Voteaz-o dragul nostru, orium o votai si fara dezbatere.
      Va doresc tuturor votantilor Vioricai sa traiti intr-o tara condusa de ea dar tara aia sa nu se numeasca Romania.
  • +6 (24 voturi)    
    "Dezbaterea...după model american". (Luni, 18 noiembrie 2019, 11:15)

    newlook [utilizator]

    " Dezbaterea lui Iohannis va fi după model american"

    ===================

    Poate microfonul va fi "dupa model american". Ma rog, aranjamentul floral, scaunele, tapiteria, etc...mai sunt chestii care pot fi "americane"

    Dar nu DEZBATEREA. In US la o dezbatere de genul asta participa DOI candidati. Elementar si de neinlocuit. Restu-s amanunte (pe langa prima conditie).

    ----------------------

    Ma rog, cam asa e toata Romanika. Forma fara fond. Sublim e cum se prosteste populatia cu asa ceva.
    • +2 (2 voturi)    
      sa ne anunti cand o tuta model Viorica (Luni, 18 noiembrie 2019, 14:40)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Va fi candidata celui mai mare partid din US la presedintie.
      Atunci putem compara modelele.
      • +2 (2 voturi)    
        ei lasa ca... (Luni, 18 noiembrie 2019, 15:42)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        imbecili sunt si pe la cowboys ....sau poate nu ai auzit de trump....
      • -2 (2 voturi)    
        Tuta in comparatie cu cine? Cu Klaus? (Luni, 18 noiembrie 2019, 17:09)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Tuta in comparatie cu cine? Cu Klaus?

        Pai ala citeste o pagina in trei saptamani, confunda Franta cu Finlanda si nu e in stare sa deschida gura daca n-are fituica.

        O fi "tuta" Dancila, dar NU in comparatie cu Klaus. Sau, poate gresesc...de ce esti deranjat de o intrevedere fata in fata? Daca e "tuta", Dancila se va face de ras, atata tot.

        Dar daca "tuta" e chiar Klaus?
        • 0 (0 voturi)    
          Da, gresesti (Marţi, 19 noiembrie 2019, 10:33)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          cu insistenta.
          Pentru VV nu exista termen de compraratie.
          Este un fenomen negativ unic, propagat de draknea.
  • +6 (28 voturi)    
    penibil (Luni, 18 noiembrie 2019, 11:16)

    marons [utilizator]

    Este penibil sa numesti asta democratie - sa nu inviti ambii candidati calificati democratic prin vot in turul 2. Sa incerci sa explici ca negrul e alb si albul negru. Incredibil
    • +3 (3 voturi)    
      cine o opreste pe Dancila sa faca (Luni, 18 noiembrie 2019, 14:43)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui marons

      o dezbatere identica?
      Pana la urma conteaza dezbaterea cu alegatorii sau intre cei doi?
  • +3 (23 voturi)    
    Veorica ar face ce știe... (Luni, 18 noiembrie 2019, 11:19)

    periscop [utilizator]

    ... circ. Model PRM. Partidul Gălăgia Mare, dacă vă mai aduceți aminte de făcătura vadimistă...
    • +5 (21 voturi)    
      ehh (Luni, 18 noiembrie 2019, 11:32)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      PSD e PRM.
      Si de aceea PSD trebuie scos in afara legii si desfiintat.
      • 0 (2 voturi)    
        de ce , doar psd ul!!!??? (Luni, 18 noiembrie 2019, 16:42)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        fratii lor din pnl , udmr , etc de ce nu?...de ce nu si majoritatea poporului ala care e principalul vinovat pt mizeria umana din tara?...uitati va in oglinda si o sa vedeti pe toti din politica , pt ca sunt reprezentativi pt romani....
    • +6 (16 voturi)    
      cred ca iti dai seama... (Luni, 18 noiembrie 2019, 11:33)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      ...ca ceea ce zici tu e duce la un precedent periculos, da?

      de ce parlamentarii ar discuta cu poporul? se stie ca poporul e tampit!
      de ce doctorii s-ar uita la tine, doar se stie ca toti pacientii sunt disperati si crizati?
      de ce ar dezbate angajata de la ghiseul de taxe cand se stie ca toti vin cu nervi la ele.

      fara dezbatere, doar monoloage! o societate democratica in care nu exista dialog. o romanie normala fara dialog si fara dezbateri!
      • +1 (3 voturi)    
        confunzi grav termenii (Luni, 18 noiembrie 2019, 14:45)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

        doctorii si functionarele nu sunt alesi prin vot popular sa fie in pozitiile alea. Si doctorii nu mananca r- at in campanie: Alegeti-ma pe mine esi eradic cancerul! Si nici functionarele nu promit taxe zero daca vor fi alese.
        Deci exemple mai proaste nu puteai sa alegi.
    • +2 (8 voturi)    
      Da ce-i bre? (Luni, 18 noiembrie 2019, 11:45)

      robespierre [anonim] i-a raspuns lui periscop

      si tu urasti romanii ca si "austriacul"?
  • -1 (7 voturi)    
    f bine ! (Luni, 18 noiembrie 2019, 11:22)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    Sa mai inceteze prostia asta cu Romania inventeaza kuiu ! Am vazut ce monstruozitati putem face !
  • +2 (18 voturi)    
    bravo Dragos Bogdan Stefan si Rares (Luni, 18 noiembrie 2019, 11:32)

    robespierre [anonim]

    Traiasca Iohannis, traiasca Orban!
    Traiasca conducerea Austro-Ungara a Romaniei!
  • +4 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 18 noiembrie 2019, 11:46)

    [anonim]

  • +4 (6 voturi)    
    Circ ieftin si fara rost (Luni, 18 noiembrie 2019, 11:51)

    Mihail. [utilizator]

    Iohannis "va castiga", pentru ca Dancila va pierde.
  • +3 (13 voturi)    
    Perfect (Luni, 18 noiembrie 2019, 11:51)

    SuntDeciExist [utilizator]

    Asta da dezbatere, cu oameni atent selectionati in stil american. Concluzia acestei dezbateri: nu mai merg la vot, stil romanesc.
    • +1 (9 voturi)    
      N-ai decat ! Nu indemna pe altii la absenteism (Luni, 18 noiembrie 2019, 13:12)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui SuntDeciExist

      Votul ar trebui sa fie obligatoriu, ca in Belgia
      • -2 (2 voturi)    
        ? (Luni, 18 noiembrie 2019, 14:06)

        SuntDeciExist [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        Unde ai vazut tu ca am indemnat pe cineva sa nu mearga la vot?
    • +1 (5 voturi)    
      Voteaza mai Viorica, cand mai aia sansa sa (Luni, 18 noiembrie 2019, 14:47)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui SuntDeciExist

      ai un Presedinte le nivelul tau intelectual.
      Fiindca absenta la vot inseamna ca o aprobi implicit.
  • +5 (13 voturi)    
    Ignoranța naște monștri (Luni, 18 noiembrie 2019, 11:52)

    Don Ciccio [utilizator]

    Europarlamentarul penelist nu stăpânește proprietatea termenilor:

    - "DEZBÁTE1, dezbát, vb. III. Tranz. A discuta pe larg și adesea în contradictoriu o chestiune, o problemă etc. cu una sau mai multe persoane; a supune ceva discuției. ♦ A examina o cauză, un proces (cu participarea ambelor părți). – Din fr. débattre."
    • +2 (6 voturi)    
      Morala îndoielnica a "alegatorului de viitor" (Luni, 18 noiembrie 2019, 13:39)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui Don Ciccio

      Monstrii nasc si atunci cînd interpretam, distorsionînd VOIT, pâna si o definitie a termenului "dezbatere", cuvînt cu mai multe sensuri, chiar daca relativ similare.
      PSD-ul este considerat un adevarat maiestru în acest domeniu. Vad ca si corifeii sai au fost bine instruiti.

      DEX-ul spune si ca :
      "DEZBÁTERE s. f. acțiunea de a dezbate; analiză amănunțită; discuție asupra unei probleme de interes obștesc."
      Existenta clanului mafiot PSD-ist este o problema de "interes obstesc".

      Si morala îndoielnica multor români este de interes obstesc, dar nimeni nu are chef sa "dezbata" despre sine.
  • +1 (13 voturi)    
    Programul.. (Luni, 18 noiembrie 2019, 11:53)

    Nonidem [utilizator]

    Programul pare corect ;ce frapeaza este asaltul in valuri a comentatorilor carora totul le miroase!Ba ca sunt prea putini invitati, ba ca li se dau intrebarile in avans-de parca acestia ar fi niste neica nimeni, fara personalitate!Totul pentru front, totul pentru Veorica!Formula clasica a comunistilor,continuata de jalnicii lor epigoni,comunisti doar in manipulare,dezinformare,abjectie!Ca averile furate de la amaratul asta popor, nu se pun!
    • +6 (10 voturi)    
      Dezbaterea e o problema falsa, scoasa din palarie (Luni, 18 noiembrie 2019, 12:33)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      de PSD, ca sa arate ce individ nasol e Iohannis care "evita dezbaterea". In realitate, nici unii nu vor dezbaterea, nici nu ar avea ce dezbate si faptul ca Iohannis face o "dezbatere" cu el insusi arata ca a muscat din marul otravit al PSD, care va face spume inveninate si mai multe.

      Eu cred ca lipsa dezbaerii ii face bine Vioricai, i-as pune numai intrebari folosind termeni pe care nu ii intelege. Problema e ca nici majoritatea poporului nu i-ar intelege, la fel cum nu intelege cat de proasta e mai ales cand deschide gura, deci efectul electoral ar fi 0. In concluzie, fiecare in bula lui, vor vota asa cum "se stie".
    • +2 (2 voturi)    
      Programul nu contine si desene animate? (Luni, 18 noiembrie 2019, 15:15)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      Adica pauza pentru intrebarile viorichii, cum era mai demult la meciurile de fotbal la TV.
  • 0 (12 voturi)    
    Au înnebunit și ăștialalți? (Luni, 18 noiembrie 2019, 11:53)

    anton_carpati [utilizator]

    Ce dezbatere o să fie - Klaus Versus Iohannis? Cum să-i spui dezbatere electorală dacă ai un singur candidat?! E o conferință de presă sau un interviu cel mult. Înțeleg dacă Iohannis nu vrea să poarte o dezbatere cu Dăncilă - fie, e o strategie prudentă, chit că-i profund anti-liberală. Dar măcar hai să nu alunecăm în absurdismul de tip putinist atașând eticheta de dezbatere acestui eveniment.
  • +2 (16 voturi)    
    regulile democratice (Luni, 18 noiembrie 2019, 11:58)

    idealog [utilizator]

    Cavalerii ordinului de facebuci #rezist au tot tipat pana la epuizare ca PSD-ul nu respecta regulile statului de drepti si ale democratiei occidentale.
    Acum vad ca idolul lor Iohanis nu respecta regulile democratice ale dialogului. Spune ca Dancila e prosta dar fuge de o confruntare cu ea.
    In toate tarile democatice exista confruntarea televizata intre candidati doar #rezistii au reinventat regulile statului de drepti si acum confruntarea inseamna ca Iohanis va sta la taclare cu slugile si lacheii sai (care abia asteapta sa fie numiti ambasadori) avand intrebari si raspunsuri pregatite din timp.
    Halal democatie si stat de drept.
    V-ati uitat in dictionar ce inseamna cuvantul dezbatere.
    • +2 (12 voturi)    
      E ca o firma cu asociat unic. (Luni, 18 noiembrie 2019, 12:37)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui idealog

      Te-ai uitat in dictionar ce inseamna cuvantul "asociere" ? :))).

      Se mai intampla si aberatii d-astea. E clar ca cei cu care va dezbate chipurile Iohannis vor primi intrebarile in plic, sau in tot cazul, Iohannis va fi avut timp sa raspunda la ele din timp, ajutandu-se de staff-ul de campanie. Doar nu mai risca sa o dea de gard iarasi cu vreun raspuns gen "Ghinion !".
    • -1 (13 voturi)    
      Dancila chiar e proasta (Luni, 18 noiembrie 2019, 12:42)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui idealog

      si mincinoasa, inculta, agramata, obraznica...
      In rest... doar palavre de postac sovietic.
    • +4 (12 voturi)    
      Apropo de asta cu Iohannis care (Luni, 18 noiembrie 2019, 12:45)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui idealog

      "nu respecta regulie democratice ale dialogului", e ca si cum ai jucat 3 ani o partida chipurle de box, in care adversarul te-a pocnit cu ranga si te-a calcat in picioare sub privirile ingaduitoare ale "arbitrului" ( puneti aici pe cine vreti CCR, avocatul poporului, etc ), si cand s-au sesizat forurile superioare ( UE ) dar mai ales publicul, vine adversarul si zice: gata boss, m-am facut cuminte, de-acum jucam fair-play, mi-am pus manusile, dar ce faci, nu mai vrei sa joci ? Huooo, uitati lasul, doamnelor si domnilor, fuge de o lupta dreapta.
      Nu doamnna Dancila, nu fuge nimeni, asteaptam cu totii sa fiti "descalificati". Sa faceti tusa pentru tot restul vietii, in echipament cu dungi.
  • +1 (5 voturi)    
    Dezbatere dupa model american... (Luni, 18 noiembrie 2019, 12:19)

    rapidz [utilizator]

    Tineti minte dezbaterea aia intre Nixon si jurnalisti? Era in camera alaturata unde se desfasura cealalta dezbatere intre Kennedy si jurnalisti...
  • +3 (13 voturi)    
    Manipulare PNL fake news (Luni, 18 noiembrie 2019, 12:27)

    Ziky [anonim]

    ,,SNSPA, un loc unde sunt profesori absolut excepționali" zice manipulatorul de partid , Rares Bogdan.
    Reamintesc ca SNSPA este fosta Academie Comunista Stefan Gheorghiu, iar profesorii de acolo sunt fostii activisti comunisti si urmasii lor.
    Daca se dorea de catre PNL si candidatul lor la presedentie o dezbatere in ,stil american sau francez, atunci dezbaterea ar avea doi candidati si nu ar fi avut loc la fostul Stefan Gheorghiu. Sictir.
  • +2 (10 voturi)    
    Marea problema a Romaniei: dezbaterea (Luni, 18 noiembrie 2019, 12:28)

    clint [utilizator]

    dintre un presedinte care a fugit de orice dezbatere in primul mandat si o retarda impinsa in fata de un grup infractional organizat, cu care oricum ai da-o nu ai ce dezbate.

    In timpul asta mor oameni cu zile in spitale, producem in continuare analfabeti functionali, inteligenti doar cat sa ocoleasca gropile din ceea ce noi numim asfalt.

    Halal sa ne fie ! Orcium, chestia cu dezbaterea e clar o tema falsa scoasa din buzunar de PSD, cu care vor sa distraga atentia de la dezastrul pe care l-au lasat in spate, dar care convine de minune si PNL, care nu vine cu nimic sclipitor in actuala situatie de fapt.
    • -2 (4 voturi)    
      Ce te faci, postacel, daca KWH accepta ? (Luni, 18 noiembrie 2019, 13:08)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui clint

      Vezi sa-i sufli idolului tau: he-he... ca altfel ne omoara iar cu dezacorduri si prostii...
  • +6 (12 voturi)    
    Iar voi, "ziaristilor", mergeti ? (Luni, 18 noiembrie 2019, 13:31)

    DanCris [utilizator]

    E chiar o bataie de joc ! "Întrebări vor pune între 6, 7, 8, 9 jurnaliști, analiști, formatori de opinie, politologi"... adica maxim vreo 5 ziaristi. Cine sunt aia , pe ce criterii sunt alesi?!
    Nu e nici macar conferinta de presa... Daca propunea cinveva de la PSD asa ceva ar fi fost boicot total. Sa vedem daca mai exista ziaristi cu o farama de coloana vertebrala...
    Ca o sa iasa Iohannis la alegeri devine evident insa ma ingrozeste situatia care se prefigureaza pe urmatorii 5 ani.
    • -1 (1 vot)    
      Pe tine te ingrozeste ca o sa iasa KWJ... (Marţi, 19 noiembrie 2019, 10:36)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      nu Veorika.
      Hmmm...
  • +2 (6 voturi)    
    deci.. (Luni, 18 noiembrie 2019, 13:34)

    danielush [utilizator]

    sunt reglementate si numarul de limbi in partile dorsale prezidentiale?...se acorda premiul "Limba cea mai fina" celui mai obedient ziarist? si "Lingura de lemn" pentru cel ce mananca cel mai mult cu polonicul?
  • +6 (8 voturi)    
    Baragladina vrea scandal (Luni, 18 noiembrie 2019, 13:40)

    Koczka [utilizator]

    acum. Când o ruga Klaus sa se consulte cu privire la desemnarea comisarului european se făcea că nu aude. Oricum e destul de cunoscuta după doi ani de prim ministru, unsa a lui Dragnea peste Romania.
    Daca insistă să participe o să iasă o tziganeala specifica politicienilor de pe Dâmbovița.
  • +2 (6 voturi)    
    Dezbaterea va fi după (Luni, 18 noiembrie 2019, 13:55)

    sletcu [utilizator]

    modelul american cu "mici" inflexiuni Nord Koreene
  • 0 (6 voturi)    
    Nu uitati olita ! (Luni, 18 noiembrie 2019, 14:22)

    KTerinca [utilizator]

    Sa o aiba KWJ p-aproape, in caz ca ii pune vreunu' vreo intrebare mai naspa.
    • 0 (2 voturi)    
      Lasand deoparte limbajul vulgar, (Luni, 18 noiembrie 2019, 17:10)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      de unde pana unde aceste "concluzii" ?
      Mai ales cand o vezi pe VV cat si cum se exprima...
  • -1 (3 voturi)    
    Model american (Luni, 18 noiembrie 2019, 18:39)

    Setalcott [utilizator]

    Adica "societatea civila" si presa joaca rolul opozitiei, sau in sensul ca isi proptesc candidatul? Ambele descriu de minune modelul american la ora actuala.
  • 0 (2 voturi)    
    Aceasta (Marţi, 19 noiembrie 2019, 9:17)

    Mironescu Valeriu [anonim]

    dezbatere va avea un pronuntat model Erevan, nu american. Totusi si in aceste circumstante ea va gasi numerosi sustinatori. Determinarea unora de a nu-si schimba pozitia adoptata anterior indiferent cat de umilitoare sau penibile sunt actiunile actualului presedinte este de neinteles.