Cazul ursului care a agonizat pe marginea drumului: Ministrul Vela îl demite pe prefectul de Harghita

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 17 noiembrie 2019, 15:31 Actualitate | Esenţial


Marcel Vela
Foto: Facebook - Marcel Vela
​Ministrul Afacerilor Interne, Ion Marcel Vela, a demarat procedura de demitere a prefectului judeţului Harghita, Jean-Adrian Andrei pentru ”modul în care autoritățile județene au gestionat situația ursului lovit seara trecută de o mașină, între localitățile Praid și Sovata”.

”Astfel, a fost începută procedura de demitere din funcție a prefectului județului Harghita pentru că, în calitatea sa de Președinte al Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, nu a luat măsurile corespunzătoare pentru a gestiona eficient și operativ această problemă, deși a fost înștiințat în timp util de către ISU Harghita despre eveniment și suferințele animalului rănit”, informează un comunicat MAI.

De asemenea, vor fi efectuate verificări pentru a se stabili dacă sunt și alte persoane, manageri din structurile MAI de la nivel central, care nu au stabilit procedurile și responsabilitățile clare de intervenție, conform prevederilor legale, mai spune sursa citată.

Un urs a fost lovit, sâmbătă seara, de un autoturism în care se aflau trei persoane, la ieșirea din localitatea Praid. Animalul, grav rănit sâmbătă, în jurul orei 18.00, a agonizat pe marginea drumului până duminică la prânz, pentru că autoritățile nu reușeau să ia o decizie. Până la urmă, s-a luat decizia ca animalul să fie împușcat pentru a-i curma suferința.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















11907 vizualizari

  • -5 (29 voturi)    
    Pai prefectul ce vina are? (Duminică, 17 noiembrie 2019, 16:11)

    Sparafucile [utilizator]

    Legislatia in vigoare ingreuneaza enorm procedura de impuscare a unui urs. De la cine sa obtii aprobari in week-end? La Ministerul Mediului nu exista serviciu de urgenta. Poti risca sa impusti ursul fara aprobare? Dupa aia il platesti de sanatos. Modificati legislatia in asa fel incit si prefectii sa poata aproba impuscarea unui urs. Ba chiar si primarii. Ba chiar si orice vinator daca este solicitat de o comunitate aflata in pericol.
    • +5 (7 voturi)    
      de ce prefectii?! (Duminică, 17 noiembrie 2019, 16:33)

      e.o. [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Ai primar, ai ocol silvic.
    • 0 (12 voturi)    
      Prefectul suferă de păcatul originar (Duminică, 17 noiembrie 2019, 16:38)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      A fost pus în funcție de PSD.
      • +3 (5 voturi)    
        loool (Duminică, 17 noiembrie 2019, 19:12)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        aia din psd merita bagati la puscarie , nu doar demisi.
    • +5 (9 voturi)    
      el e sefu hotiilor si imbecilitatii din judet... (Duminică, 17 noiembrie 2019, 16:41)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      el e sefu hotiilor si imbecilitatii din judet...

      dar ne dam seama de nivelul tau intelectual dupa ce citim ideea :

      "Ba chiar si primarii. Ba chiar si orice vinator daca este solicitat de o comunitate aflata in pericol."

      Deci toti ratatii care au arme sa poata impusca cand vor ei, cum vor ei...
    • +12 (12 voturi)    
      Era prefectul judetului: (Duminică, 17 noiembrie 2019, 17:31)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      n-are weekend, nare somn pana nu rezolva o situatie de asa natura.De-aia e platit din bani publici! Daca in locul ursului era un psd-ist contributor la bugetul partidului, ce facea tov. primar? Dar asa, ursul nu voteaza, de ce sa se mai intervina prompt pt. biata vietate care e mandria muntilor nostri!!!
    • 0 (2 voturi)    
      Așa ai citit tu prin ziare. (Duminică, 17 noiembrie 2019, 17:44)

      Cheie primara [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Dacă te pricepi spune care-i legea, articolele care interzic, sancționează.
      • +1 (3 voturi)    
        Nu face pe fata mare! Uite care-i legea (Duminică, 17 noiembrie 2019, 21:04)

        Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui Cheie primara

        Legea vânătorii și a protecției fondului cinegetic nr. 407/2006. Iar articolele care stabilesc infractiunile, contraventiile si sanctiunile sunt atit de numeroase ca nu meriti tu efortul sa ma deranjez eu ca sa ti le enumar. Pune mina si citeste legea si vei afla din Anexa 2 si cit este despagubirea pentru un urs impuscat ilegal: 40.000 de Euro. Mai retine ca potrivit legii orice alta persoana decit un vinator, care ucide un urs comite o infractiune. Nu tu jandarmi, nu tu politisti, nu tu prefecti de judet.Si mai afla o prevedere interesanta a legii: cainii vagabonzi si pisicile salbaticite patrunse pe un fond de vinatoare pot fi impuscate fara nicio aprobare iar fapta nu constituie contraventie. De infractiune, nici vorba. In schimb ursul nu poate fi impuscat decit cu aprobare de la Ministerul Mediului si numai de catre vinatori. Exclus jandarmi, exclus politisti, exclus prefecti de judet. N.R Avertisment
    • +3 (5 voturi)    
      ... (Duminică, 17 noiembrie 2019, 17:46)

      Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Intrebarea era daca in astea 18 ore putea fi salvat sau macar luat de acolo. Nu vad legatura cu datul liber la tras in ursi.
      In alta ordine de idei, sunt tot mai multe animale care provoaca accidente pe drumuri (cu doua sau patru picoare, e irelevant) si nu inteleg in ruptul capului de ce nu se procedeaza ca in alte tari (tocmai ce am vazut aseara la tvr o chestie de genul) si anume: tuneluri si pasaje pe care animalele le folosesc ca sa treaca de pe o parte pe alta a drumului.
      Pe de alta parte am vazut si turme de oi pe autostrada asa ca ... o las balta si revin la ursi: de ce neaparat impuscat din prima?
    • -1 (3 voturi)    
      Descentralizarea, ar fi solutia ideala (Duminică, 17 noiembrie 2019, 18:31)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      E plina tara de exemple in care autoritatile locale nu pot lua anumite decizii ce tin de organizarea si administratia locala, fara o inchinaciune la ,,inalta poarta" din Bucale.
      Sa vin cu un exemplu concret, la mine in oras, in zona centrala, este un canal cu dejectii si ape poluate industriale care nu poate fi reabilitat pt. ca nu se primesc aprobari de la Bucuresti.
  • -17 (23 voturi)    
    Oare ? (Duminică, 17 noiembrie 2019, 16:14)

    briciu [utilizator]

    S a trezit ursul de la Cotroceni ??
    • +5 (5 voturi)    
      dar Veorica ce iti sopteste la ureche? (Duminică, 17 noiembrie 2019, 16:41)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui briciu

      dar Veorica ce iti sopteste la ureche?
    • +4 (4 voturi)    
      .... amice ..... (Duminică, 17 noiembrie 2019, 16:52)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui briciu

      Ati pierdut alegerile deja, asa ca "plimba ursul".
      • +3 (3 voturi)    
        n-au urs sa plimbe... (Duminică, 17 noiembrie 2019, 19:13)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        l-au omorat si pe asta din incompetenta !
  • +2 (6 voturi)    
    Proceduri clare nu demiteri (Duminică, 17 noiembrie 2019, 16:24)

    tontu [utilizator]

    Nea Marcele cazuri de genul asta au mai fost si se pare ca autoritatile locale nu stiu cum sa intervina. Mai mult ca sigur legislatia e proasta ceea ce a condus la proceduri pline de ambiguitati. Primul politist care a ajuns acolo trebuia sa-i traga un glonte in cap si sa intocmeasca procesul verbal, simplu, fara alte aprobari.
  • 0 (0 voturi)    
    chiar? (Duminică, 17 noiembrie 2019, 16:49)

    gpavel [utilizator]

    nu iti vine sa crezi o astfel de motivatie,ce seriozitate au cei care procedeaza asa!
  • +2 (2 voturi)    
    doar prefectul de Covasna.. (Duminică, 17 noiembrie 2019, 17:00)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...a fost destituit? Slaba performanta dle Vela. Prefectii actuali sunt niste pupincuristi PSD, ajuns pe scaunel pe baza de pile, nepotism si alte forme mai putin legale. E cazul si timpul sa faceti o curatenie generala, atat la scaunelul de prefecti cat si la subprefecti.
  • +4 (4 voturi)    
    nu foloseste la nimic! (Duminică, 17 noiembrie 2019, 17:06)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Pana cand pe posturi administrative nu vor pusi oameni competenti,si nu numai pile mediocre de la partidele aflate la guvernare , nu se va schimba nimic.
    Bietul urs !
    • +2 (2 voturi)    
      nu foloseste la nimic... (Duminică, 17 noiembrie 2019, 20:09)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      ...."nimic" intr o tara locuita in majoritate de ..."nimicuri"...
  • -2 (6 voturi)    
    ursul si vela (Duminică, 17 noiembrie 2019, 17:50)

    iuflo [utilizator]

    e a 2a greseala a ministrului dupa parerea mea.... dupa gafa cu politia la vedere de parca daca soferii vad politia pe sosele le dispare brusc viteza de pe bord pe viata, iata ca acum nu consulta sa vada cat de complicat e sa omori un animal salbatic ci trece direct la demiteri!!!! pai bine nene vela ce ai facut ce trebuie sa faci cand salbaticiunile omoara oameni??? il demiti pe prefectul ursilor?!?!? trebuiesc cred solutii in a face un recensamant si gasire de posibilitati de a crea habitate mari populatiilor de ursi unde sa fie tinuti sub control!!! asa adio turism montan sau trasee montane pe munte caci risti clar sa te "pape" lupul ursul rasul mergand in bucegi la balea in parang sau altundeva........
  • +2 (2 voturi)    
    doar prefectul? (Duminică, 17 noiembrie 2019, 19:56)

    Itsoc [utilizator]

    si ceilalti sefuleti, amante, pile si rude care conduc institutiile responsabile?