UPDATE Demiteri în bloc: În Monitorul Oficial au apărut primii 55 de secretari de stat demiși

de CP     HotNews.ro
Vineri, 8 noiembrie 2019, 15:19 Actualitate | Esenţial


Sedinta guvern Orban
Foto: Guvernul Romaniei
​​În Monitorul Oficial de vineri au fost publicate deciziile de eliberare din funcție a 35 de secretari de stat. Aceasta este o primă listă. Încă nu au fost demiși toți secretarii de stat. Urmează să apară și deciziile de numire a unor noi secretari de stat.

UPDATE Lista a fost completată cu încă 20 de persoane demise. De asemenea, a apărut și decizia de demitere a lui Toni Greblă din funcția de secretar general al Guvernului, fiind înlocuit cu Antonel Tănase. Vezi aici cine este Antonel Tănase.

UPDATE 2 Vineri seara au fost publicate și alte demiteri, însă din funcții de secretari generali, secretari de stat, președinți de autorități. Vezi mai jos.

Secretarii de stat demiși până acum
  • Maria Gabrilea Zoană- Ministerul Justițeii
  • Teiu Păunescu- Ministerul Muncii
  • Ioana Ciupe-Gudiu- Ministerul Muncii
  • Elena Solomonesc- Ministerul Muncii
  • Marcel Alexandru Stoica- subsecretar Ministerul Dezvoltării
  • Nicolae Nasta- secretar de stat și șef al Departamentului pentru armamente din Ministerul Apărării
  • Doru Claudian Frunzulică- secretar de stat și șef al Departamentului pentru politica de apărare din Ministerul Apărării
  • Daniel Constantin Coroamă- Ministerul Apelor și Pădurilor
  • Constantin Dan Deleanu- Ministerul Apelor și Pădurilor
  • Adriana Petcu- Ministerul Apelor
  • Ioan Ștefan Groza-Ministerul Educației
  • Petru Andea- Ministerul Educației
  • Bogdan Cezar Alexandru- subsecretar de stat Ministerul Educației
  • Dumitru Daniel Botănoiu- Ministerul Agriculturii
  • Daniel Eugeniu Crunțeanu- Ministerul Agriculturii
  • Radu Mihai Cristescu- Ministerul Energiei
  • Alexandru Valentin Tachianu- Ministerul Agriculturii
  • Tiberiu Valentin Mavrodin - Ministerul Finanțelor
  • Elena Oana Iacob- Ministerul Finanțelor
  • Forin Horațiu Iura- Ministerul Finanțelor
  • Tiberius Marius Brădățan- Ministerul Sănătății
  • Cristian Vasile Grasu- Ministerul Sănătății
  • Dan Octavian Alexandru- Ministerul Sănătății
  • Ion Cîmpeanu - Ministerul Mediului
  • Eugen Constantin Uricec- Ministerul Mediului
  • Sorin Valeriu Naș- Ministerul pentru Mediul de Afaceri
  • Paula Marinela Pîrvănescu- Ministerul pentru Mediul de Afaceri
  • Gabriela Mihaela Voicilă - Ministerul pentru Mediul de Afaceri
  • Alexandru Pugna- Ministerul Culturii
  • Ion- Ardeal Ieremia- Ministerul Culturii
  • Mihai Alexandru Gherghe - Ministerul Culturii
  • Constantin Jenică Bucur- Ministerul Culturii
  • Ionuț Valeriu Andrei- Ministerul Comunicațiilor
  • Gabriel Lungu- Ministerul Economiei
  • Ilie Călin Bodea- Ministerul Economiei
UPDATE ora 16.00 Alte 20 de decizii de eliberare din funcții au apărut în Monitorul Oficial.
  • Constantin Ivan- Ministerul Economiei
  • Bogdan Constantin Andronic- Ministerul Economiei
  • Monica Dorina Gheorghiță- Ministerul de Externe
  • Melania Gabriela Ciot- Ministerul de Externe
  • Alexandru Victor Micula- Ministerul de Externe
  • Cristina Ionela Tărteață- Ministerul Turismului
  • Gheorghe Bogdan Tomolagă- Ministerul Turismului
  • Debelka Boglarka Lilla- Ministerul pentru Românii de Pretutindeni
  • Victor Alexeev - Ministerul pentru Românii de Pretutindeni
  • Victor Lucian Ionescu- Ministerul pentru Românii de Pretutindeni
  • Ștefania Bârlbescu- Ministerul pentru Relația cu Parlamentul
  • Andre Petrișor Maioreanu- Ministerul Energiei
  • Mihaela Virginia Toader- Ministerul Fondurilor Europene
  • Marius Humelnicu- Ministerul Transporturilor
  • Ionel Minea- Ministerul Transporturilor
  • Dragoș Virgil Titea- Ministerul Transporturilor
  • Călin Cristian Forț- Ministerul Transporturilor
  • Cosmin Răzvan Butuza- Ministerul Tineretului și Sportului
  • Zsolt Lorincz Gyongyossy- Ministerul Tineretului și Sportului
  • Remus Munteanu- Ministerul Tineretului și Sportului
UPDATE 2 ora 21.20 Alte demiteri:
  • Dănuț Ghican- secretar general al Ministerului Educației
  • Ioana Lazăr- secretar general al Ministerului Educației
  • Dan Matei- consilier de stat în cadrul aparatului de lucru al Guvernului
  • Liliana Mincă- secretar general adjunct al Ministerului Finanțelor
  • Lucian Pătrașcu- secretar de stat în cadrul aparatului de lucru al Guvernului
  • Gabriela Coman- președinte al Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție
  • Adrian Vasile- secretar general adjunct al Ministerului Culturii
Premierul Ludovic Orban a anunțat joi că a eliberat din funcție aproximativ 40 de secretari de stat numiți de guvernarea PSD, scrie Mediafax. Liderul PNL a spus că va reduce drastic numărul acestora din Guvern.

"Astăzi (joi - n.r.) am eliberat din funcție cred că aproape 40 de secretari de stat PSD. Mâine voi continua. Trebuie pregătite deciziile, analizată baza legală și după aia să semnez, de aceea nu pot mai repede. Acestea sunt funcții de demnitate publică. Guvernul PSD a plecat. Toți secretarii de stat PSD, toți președinții, vicepreședinții și în general toată clientela PSD va părăsi guvernarea liberală pentru că noi nu acceptăm să lucrăm cu cei care și-au bătut joc de România în ultimii trei ani de zile. Voi elibera peste tot. Numărul total al secretarilor de stat va fi făcut public în momentul în care adoptăm hotărârile de Guvern de organizare și funcționare a ministerelor. Vom reduce drastic numărul de secretari de stat", a afirmat Ludovic Orban, joi seară, la Romexpo, după participarea la Topul Național al Firmelor Private din România.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















33210 vizualizari

  • +25 (37 voturi)    
    Un inceput bun (Vineri, 8 noiembrie 2019, 15:33)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Sa vedem cat tine...
    • 0 (16 voturi)    
      Comment sters de user (Vineri, 8 noiembrie 2019, 15:51)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      • +1 (3 voturi)    
        nu se poate abroga (Vineri, 8 noiembrie 2019, 19:13)

        Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui polonyca

        nu se poate abroga OUG114 decat daca se da o ordonanta de urgenta pe tema asta. Ceea ce ar fi in conflict cu referendumul recent pe tema justitiei.

        Singura cale ramasa e sa fie abrogata prin lege adica sa treaca prin parlamentul asta mizer... cea ce o sa ia timp. Parca vad ca intra acushica in vacanta ...
    • -11 (15 voturi)    
      Foarte frumos. (Vineri, 8 noiembrie 2019, 17:10)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Foarte frumos. Trebuie depasita ipocrizia asta cu "sa mentinem competenta...functii publice...etc". D-aia s-a schimbat guvernul, sa ajunga rapido-presto "ai nostri la ciolan".

      "Nu se iau prizonieri; cei ramasi in urma se impusca", asta-i sloganul zilelor noastre. Mimarea democratiei nu mai are rost. Si e mai corect asa; intelege toata lumea pe ce picior se danseaza.

      -------------------------------
      Un pic de istorie, scrisa asa ca pentru #rezistii nascuti alaltaieri:

      In anul 1948, mergand la Moscova sa ia lumina (cum merg actualii la Bruxelles sau Washington DC),
      ...Dej (asa il chema pe Klaus Johannis atunci) l-a intrebat pe Tatuc (Stalin) (azi e Trump, Merkel) ...
      ...ce sa faca cu micimanii din Ro, "burgheJii, cum ar veni" care punE talpa "maretei puteri bolsevice" (azi se numeste Statul de Drept)....
      .... care luase puterea, tot prin "alegeri libere" (da' atunci n-aveau tablete, furau asa, pe directe!).

      Stalin i-a spus: "Fa un canal". (Istoria nu consemneaza daca Dej a primit o sapca!)
      • +8 (8 voturi)    
        Se face deratizare tataica (Vineri, 8 noiembrie 2019, 20:43)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Nu poti sa lucrezi cu Pavieni!!!
    • +7 (9 voturi)    
      puzderie de secretari de stat (Vineri, 8 noiembrie 2019, 18:23)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      4 secretari de stat la Ministerul Culturii!?

      Intreb si eu, de curiozitate.. ce faceau astia 4? Pentru cine nu intelege cu ce se ocupa un secretar de stat, practic, ii sunt delegate o parte din atributiile ministrului si are acelasi statut ca un ministru. In mod normal, un ministru are nevoie doar de un singur secretar de stat, pentru problemele administrative, eventual inca unul cu care sa imparta domeniile de activitate ale ministerului. Dar 4!? Adica. in total 5 ministri la un minister!?.. Si vorbim de un minister care oricum are un buget infim si rezultate zero.
    • +2 (2 voturi)    
      Bine ar fi ... (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 10:03)

      TheRealGicaContra [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      ... daca ar fi dati afara si acolitii de la ALDE. Dar, se pare ca negocierea cu Tariceanu pentru cele cateva voturi necesare la investirea guvernului a dus la compromisuri enorme.
  • +23 (31 voturi)    
    sa nu uite si de Toni Grebla (Vineri, 8 noiembrie 2019, 15:40)

    carmen_i [utilizator]

    Ca si el e secretar general al guvernului. Inlaturarea pesedistilor trebuie facuta masiv si rapid, alfel sunt in stare sa blocheze orice fel de reforma. Nu trebuie nici un fel de ezitare cand este vorba de secaturile pesediste.

    Sa-l vad pe Orban cum va scoate pesedistii cu functii de conducere din insitutiile publice, ca acolo este mai greu.
    • -17 (31 voturi)    
      Cand pleaca guvernul (Vineri, 8 noiembrie 2019, 16:07)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

      oricum li se termina mandatul ministrilor si secretarilor de stat care au exact acelasi statut ca ministrii, Sica Mandolina doar se lauda, pt prostime, ca i-a dat el afara.
      • +5 (13 voturi)    
        am vazut la ciolos (Vineri, 8 noiembrie 2019, 17:01)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

        canta la alta masa
        • -3 (9 voturi)    
          Pai ciolos (Vineri, 8 noiembrie 2019, 17:32)

          tony-s [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

          i-a adus inapoi pe aia a lui ponta, asa a fost intelegerea cu dragnea si asa a ajuns si dancu vicepremier, ciolos fara voturile psd din parlament nu devenea niciodata prim-ministru.
  • -9 (27 voturi)    
    Pleaca a lor (Vineri, 8 noiembrie 2019, 15:48)

    tony-s [utilizator]

    vin ai nostrii mult mai flamanzi dupa 5-6 ani de stat in opozitie.
    • -1 (7 voturi)    
      De aceea .. (Vineri, 8 noiembrie 2019, 17:11)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      .. cand o sa vina iarasi PSD la putere, sa lase oamenii PNL-ului acolo, caci o sa fie mai flamanzi dupa stat in opozitie. Corect?
  • +17 (23 voturi)    
    Pf (Vineri, 8 noiembrie 2019, 15:52)

    bogdanrech [utilizator]

    Câte căpușe frate! Și astea nu-s de-alea mici... astea-s de-alea care au supt masiv din sângele poporului. Sperăm ca de azi să mai sugă și altceva.
  • +6 (10 voturi)    
    Sa speram ca nu apar altii in loc (Vineri, 8 noiembrie 2019, 16:01)

    ady77 [utilizator]

    Si chiar se vrea o micsorare a aparatului bugetar, iar unde e nevoie de personal sa se faca suplimenatari pe competente nu pe pile.
  • +13 (19 voturi)    
    aici si acum (Vineri, 8 noiembrie 2019, 16:21)

    transpenibilus [utilizator]

    Depesedizati statul, deteleormanizati Romania !!!
  • -1 (11 voturi)    
    Si daca semneazatimp de o luna, tot putin este. (Vineri, 8 noiembrie 2019, 16:22)

    Amad [utilizator]

    Este doar praf in ochi.
  • +1 (21 voturi)    
    pleaca ai lor vin ai lor (Vineri, 8 noiembrie 2019, 16:28)

    Itsoc [utilizator]

    hai sa vedem cine vine in loc caci doar nu credeti ca PNL au intrat la putere ca sa salveze tara. Erau si ei infometati si acum trebuie sa-si plaseze oameniic are au tras din greu in pozitii cheie. Stati 3 luni sa vedeti.
    • +4 (4 voturi)    
      mai costica, da drumu la centrala! (Vineri, 8 noiembrie 2019, 17:04)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      .
    • -3 (3 voturi)    
      Asta e viata. (Vineri, 8 noiembrie 2019, 17:11)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Care este solutia ta?
  • -1 (13 voturi)    
    O sa vedem (Vineri, 8 noiembrie 2019, 17:02)

    consumator2 [utilizator]

    Cand apare Monitorul cu 56 de secretari numiți. Praf in ochi!!!
    • 0 (2 voturi)    
      hehe (Vineri, 8 noiembrie 2019, 18:15)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui consumator2

      Nu mai consuma speculantule de monede exotice si geambasule imobiliar. Nu mai consum a ca-ti cauzeaza.
  • +3 (3 voturi)    
    si nu se vor mai ocupa locurile? (Vineri, 8 noiembrie 2019, 17:29)

    N.S. [utilizator]

    mi-e cam greu sa cred asta!
  • 0 (2 voturi)    
    Sa vedem... (Vineri, 8 noiembrie 2019, 18:36)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    ...ce pun in loc. Atsa e mai important decat "epurarile". Sunt cel putin 2 oameni pe lista asta pe care ii stiu doar ca profesionisti (dealtfel unul a devenit secretar de stat pe vremea lui Ciolos apoi destituit de PSD, apoi re-integrat pe vremea pregatirii presidentiei ca nu aveau ce sa faca fara profesionisti). Deci mi se pare heirupist si putin bolsevic, cel putin din prisma celor 2 persoane pe care le cunosc.
    Vom vedea.
  • +3 (5 voturi)    
    curatenia era necesara (Vineri, 8 noiembrie 2019, 21:54)

    Miha-Ela Ionita [anonim]

    Ani de zile am simtit ca muncesc in privat , platind taxe , pt ca hotii sa o duca bine .....Sper ca vechii hoti sa nu fie inlocuiti cu alti hoti ..... Atat !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    eroare în listă (Vineri, 8 noiembrie 2019, 23:44)

    Virgil Stefan Nitulesfu [utilizator]

    Bucur nu era secretar de stat la Cultură, ci subsecretar de stat la Comunicații
  • +2 (2 voturi)    
    !!!! (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 8:46)

    nlln [utilizator]

    Asteptam cu nerabdare si lista celor care au plagiat lucrarile de doctorat , in ultimii 10 ani.

    In baza acestor falsuri si-au construit cariere universitare.

    Asteptam o lista cu increngaturile de interese din universitati ( membrii de familie, prieteni, vecini)

    Doriti un invatamant de calitate? Oferiti un invatamant de calitate.
    Calitate nu inseama " cadre didactice" cu un singur merit-sunt in sfera de interes personal a unuia care deja a prins un post pe undeva.
  • +3 (3 voturi)    
    Mult prea modest!!! (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 11:07)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...doar catva secretari de stat, in mod cert nu ne convinge. E timpul sa se faca defrisari masive, cum a facut PSD-ul cand a venit la putere. De la acministratile centrale, la cele locale, intreaga armata PSD tb sa fie schimbata. In toate functiile cheie sunt doar pupincuristii ciumei rosii, spagarii, amantele, neamurile, obligatii etc, Pana nu scapa PNL-ul de toti acesti parveniti, niste nulitati profesionale, exista riscul ca PSD-ul sa revine in pasi rapizi la putere.
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Duminică, 10 noiembrie 2019, 9:10)

    dumnezeu [utilizator]

    observ, un curent de opinie, "mvai, pnl dă afară pesediși, ca să pună în loc oamneni lor"
    .
    celor pe care-i chinuie zilele astea indulgența față de pesediști, le sugerez să-și amintească aroganța pesediștilor ("pentru că putem"), mitocănia ("am cu tine poze făcînd sex anal"), pilăraiul ("și amantele sînt oameni") ticăloșia, tupeul, nesimțirea, tîlhărirea banului public, minciuna omniprezentă, incompetență absolută.

    ceea ce face pnl acum se numește nu "curățenie", ci asanare". iar celor care se întreabă malițios "ok, îi dăm jos pe ăștia, dar ce punem în loc?", le recomand să-și scoată rapid ochelarii de cal.

    nu doar că orice om pus într-o funcție, e mai bun decît un pesedist (da, pesediștii nu sînt oameni!), dar am speranța că pnl-ul va pune în funcții oameni care să răspundă pentru deciziile și faptele lor!