VIDEO: Dăncilă, rugată de o jurnalistă să răspundă în limba engleză: ”Doamnă, suntem în România” / Vreți să treceți în derizoriu anumite realizări pe care acest guvern le-a făcut pentru români" - UPDATE

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 1 noiembrie 2019, 12:53 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila, in campanie
Foto: Facebook - Viorica Dancila
Viorica Dăncilă a fost rugată de o jurnalistă, într-o conferință de presă la Timișoara, să spună cum este în opinia sa un om neconflictual și i s-a solicitat să dea acest răspuns și în limba engleză, replica Vioricăi Dăncilă fiind: "Doamnă, suntem în România. Haideți să fim mândri că suntem români!." La insistențele jurnalistei, Dăncilă i-a reproșat că vrea să "ducă în derizoriu anumite realizări pe care acest guvern le-a făcut pentru România" și a susținut că "mai relevant pentru români este ceea ce faci pentru ei și cu câtă demnitate".

(De la minutul 30)



La conferința de presă pe care premierul demis a susținut-o la Timișoara, la Consiliul Județean, o jurnalistă i-a spus Vioricăi Dăncilă că a fost descrisă la învestitură ca fiind o persoană neconflictuală, dar este în conflict permanent cu președintele și cu Bruxelles-ul. Jurnalista a rugat-o pe Dăncilă să spună cum este, în opinia sa, o persoană neconflictuală și i-a solicitat să dea acest răspuns și în limba engleză, pentru că în sală sunt și jurnaliști străini.

Viorica Dăncilă a susținut că ea este o persoană neconflictulă, care "întotdeauna a dat dovadă de echilibru și consens", iar "toate acestea a fost" din vina președintelui.

"Din păcate, pacate nu pot să cooperez cu cineva care nu-și dorește acest lucru și care îți răspunde solicitărilor pe obiective importante pemtru țară cu atac la guvern și la primul ministru. Toate acestea nu au fost din cauza mea, ci a fost pentru că avem un președinte care nu și-a înteles rolul, (...) a încălcat Constituția și, cu toate că a jurat credință cu mâna pe Biblie și pe Constituție, nu și-a respectat jurământul", a răspuns Dăncilă.

Ea s-a lansat într-un nou atac la adresa președintelui Klaus Iohannis, "un om care de fiecare dată a refuzat să vadă realitatea", și a vorbit despre "performanțele" Guvernului PSD.

"Am vrut să fiu un om normal, dar nu s-a putut. (...) A răspunde acuzațiilor nu înseamnă că ești o persoană conflictuală", a susținut Dăncilă.

Jurnalista i-a solicitat din nou să răspundă în limba engleză, replica Vioricăi Dăncilă fiind: "Legat de limba engleză, doamnă, suntem în România. Haideți să fim mândri că suntem români. De fiecare dată am încercat să ducem în derizoriu anumite lucruri".

La intervenția jurnalistei, care i-a spus că în limba engleză nu e nimic derizoriu, Dăncilă a spus: "Nu dar, vreți să treceți în derizoriu anumite realizări pe care acest guvern le-a făcut pentru români. Să știți că unii poate vorbesc foarte bine limba engleză, germană, franceză și îi apreciez pe toți, dar țin mai puțin la acestă țară. În limba egleză se duc la Bruxelles și spun ceea ce vrea să audă Bruxelles (...) Faptul că vorbesc mai bine sau nu o limbă străină este relevant, dar mai relevant e pentru români ceea ce faci pentru ei și cu câtă demnitate”.

Pe tot parcursul conferinței de presă, în sală s-au auzit huiduielile și scandările protestatarilor veniți în fața Consiliului Județean: "Mincinoasa", "Afară din Banat".

Înainte de a fi numită prim-ministru, în ianuarie 2018, Viorica Dăncilă a fost europarlamentar timp de 9 ani.

Competentele în limba engleză ale Vioricăi Dăncilă au fost puse la îndoială dupa ce Viorica Dăncilă, în calitate de europarlamentar PSD, a apărut într-un scurt interviu răspunzand în română la întrebări adresate în engleză. Fostul lider al PSD Liviu Dragnea declara, în ianuarie 2018, la momentul la care a propus-o pe Dăncilă pentru funcția de prim-ministru, că aceasta "știe engleza și franceza".

Discurs susținut de Viorica Dăncilă la Bruxelles, în 2017








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















15126 vizualizari

  • +29 (29 voturi)    
    cand culegi varza (Vineri, 1 noiembrie 2019, 13:01)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    nu e nevoie de engleza ! La atat se reduc preocuparile dnei !
    • +5 (5 voturi)    
      Dar unde sunt postacii? (Vineri, 1 noiembrie 2019, 20:57)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

      S-a dat ordin pe unitate in PSD sa fie abandonata Docila?
      • +4 (4 voturi)    
        Postacii PSD/PCR sunt la (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 9:04)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Bucur

        instruire la fabrica de troli din Sankt Petersburg.
    • +6 (6 voturi)    
      Inamicii români vorbitori de alte limbi ... (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 0:16)

      Fileu_de_Poveste [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

      ... adevarati tradatori, aciuiați pe meleaguri străine:

      Mihai Eminescu a trăit, studiat multi ani în străinătate, și și-a trădat țara, vorbind-o de rău și spunând:
      "Când vedem că toţi aceia care vorbe mari aruncă
      Numai banul îl vânează și câștigul fără muncă,
      Azi, când fraza lustruită nu ne poate înșela,
      Astăzi alţii sunt de vină, domnii mei, nu este-așa?
      Prea v-aţi arătat arama, sfâșiind această ţară,
      Prea făcurăţi neamul nostru de rușine și ocară,
      Prea v-aţi bătut joc de limbă, de străbuni și obicei,
      Ca să nu s-arate-odată ce sunteţi — niște mișei!"

      Alt trădător, Kogălniceanu și-a început munca în Franta, la lucrarea în limba franceză Histoire de la Valachie, de la Moldavie, et des Vlaques transdanubiens („Istoria Valahiei, Moldavei, și a valahilor transdunăreni”, primul volum într-o sinteză a Istoriei române)

      Zi-le Dancilă!!!
  • +30 (30 voturi)    
    Mai proasta (Vineri, 1 noiembrie 2019, 13:03)

    mitg [utilizator]

    Ca mine-s eu.
  • +29 (29 voturi)    
    ... (Vineri, 1 noiembrie 2019, 13:04)

    tirolez [utilizator]

    Raspuns primit cu aplauze de electoratul ei. Putin ii pasa ca unii o iau la misto, dar in ziua votului au altceva de facut. Se anunta vreme frumoasa, prevad iar coloane in Busteni.
    • +17 (17 voturi)    
      (zambind ca porcii in cotet) (Vineri, 1 noiembrie 2019, 14:21)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      E de-a noastra !
  • +21 (23 voturi)    
    :) (Vineri, 1 noiembrie 2019, 13:08)

    ampersand [utilizator]

    Mi se pare corect, suntem singurii din lume care ne tragem din rate si portocale (ducks and trucks) ca sa citez un contemporan fesenist.
    • +12 (12 voturi)    
      Din rațe și camioane :) (Vineri, 1 noiembrie 2019, 17:17)

      BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      ...
  • +26 (26 voturi)    
    Romania multi prosti are (Vineri, 1 noiembrie 2019, 13:09)

    ole.ole [utilizator]

    Majoritatea in PSD.
    • +18 (18 voturi)    
      Multi hoți (Vineri, 1 noiembrie 2019, 13:30)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui ole.ole

      Ce e in psd e infractor sau complice la jaf
  • +24 (24 voturi)    
    si in Romania (Vineri, 1 noiembrie 2019, 13:13)

    torna_fratre [utilizator]

    se vorbeste " dancileza", nu ati priceput?
    oricine stie engleza dar numai dancila stie dancileza!!!!!
  • +35 (35 voturi)    
    pai ea nu stie bine romaneste (Vineri, 1 noiembrie 2019, 13:15)

    NOTORIOUS [utilizator]

    cum dracu sa mai vorbeasca si engleza. Cred ca avem un nou record, prima tara din europa cu un premier semi-analfabet.
    • +19 (19 voturi)    
      ... (Vineri, 1 noiembrie 2019, 13:57)

      micsinegru [utilizator] i-a raspuns lui NOTORIOUS

      Și eu voiam să menționez același fapt.
      "Tanti" din poză nu se descurcă în limba română. Aveți pretenții să se descurce în limba engleză???
  • +16 (16 voturi)    
    motiv ? (Vineri, 1 noiembrie 2019, 13:23)

    BlueX [utilizator]

    ca sa fii mandru de ceva trebuie sa ai un motiv.... care ar fi motivul azi sa fiu mandru CA SUNT ROMAN ?
  • +21 (21 voturi)    
    LOL (Vineri, 1 noiembrie 2019, 13:23)

    bogdans [utilizator]

    pai si in romana de ce nu se descurca?!
  • +21 (21 voturi)    
    Sa i-l arate cineva (Vineri, 1 noiembrie 2019, 13:46)

    Florin Muşat [anonim]

    pe finlandezul asta dadea interviuri intr-o germana, franceza si engleza aproape perfecta

    /watch?v=2_-1frXcPNo
  • +16 (16 voturi)    
    Limba lui flaushat (Vineri, 1 noiembrie 2019, 14:20)

    ruskimushki [utilizator]

    intre muntii de slanina e suficienta.
  • +16 (16 voturi)    
    Ce fraiera! (Vineri, 1 noiembrie 2019, 14:28)

    Martinezu [utilizator]

    Putea sa spuna ca se descurca in mai toate limbile UE.
    O minciunica in plus nu mai deranjeaza pe nimeni.
  • +20 (20 voturi)    
    Mandria de a fi roman (Vineri, 1 noiembrie 2019, 14:32)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Asa isi manifesta premierul mandria de a fi roman, nefiind in stare sa vorbeasca o limba straina de larga circulatie internationala. Deh, timp de 2 ani a fost premier al Romaniei si, prin urmare nu a avut vreme sa se ocupe cu prostii gen intalniri cu reprezentanti ai altor state. IAr despre UE, stim bine cat de mult pretuieste dansa apartenenta la aceasta structura.

    Stimata doamna, unii nu ar fi mandri de faptul ca nu cunosc limbi straine (mai ales cand ai lucrat ani de zile in strainatate), ci ar fi rusinati. In loc sa iti recunosti lacunele, ai gasit un nou motiv sa il ataci pe Iohannis. Nesimtitul, isi permite sa stapaneasca germana si engleza.

    Dar nu e de mirare, in cazul tau problemele incep cu limba romana, caci nici pe aceasta nu o prea stapanesti. Ai stat ani de zile in parlamentul european, ma intreb ce ai facut pe acolo? Pana si cersetorii ori hotii de buzunare mai invata cateva cuvinte in tara in care "opereaza".
  • +16 (16 voturi)    
    in (Vineri, 1 noiembrie 2019, 14:41)

    andrei1232000 [utilizator]

    Olanda, Germania, tarile scandinave engleza este a doua limba materna. Dar de ce vrem noi sa o luminam pe madam de Videle?
  • +13 (13 voturi)    
    PSD trebie sa-si schimbe sloganul (Vineri, 1 noiembrie 2019, 17:22)

    chirul [utilizator]

    Mandri ca suntem prosti.
  • +12 (12 voturi)    
    amarata.. (Vineri, 1 noiembrie 2019, 19:19)

    gica_ultra [utilizator]

    abia vb limba romana ...
  • +5 (5 voturi)    
    Viorica pesedista, a cǎzut şi şi-a rupt… limba (Vineri, 1 noiembrie 2019, 22:39)

    ofCAER [utilizator]

    Dupǎ chipul şi asemǎnarea politicii PSD-ului, Viorica e deopotrivǎ proastǎ şi mincinoasǎ.
    CV-ul analfabetei îl gǎsiţi pe site-ul onor guvernului pe care-l conduce. Scrie într-însul analfabeta (cǎ doarǎ nu i-o fi fǎcut alta CV-u’!) despre mînuirea limbei englezeşte: ascultare – bine, participare la conversaţii – bine, discurs oral – bine!
    De ce n-o fi vrut sǎ vorbeascǎ?! Ghici ghicitoarea mea…