UPDATE: Ludovic Orban spune că are 225 de voturi și angajamente de la cel puțin 9 parlamentari / Sunt necesare 233 de voturi în Parlament pentru ca Guvernul PNL să fie învestit

de MH     HotNews.ro
Duminică, 27 octombrie 2019, 19:51 Actualitate | Esenţial


Guvernul propus de Ludovic Orban
Foto: Facebook PNL
Ludovic Orban spune că are asigurate voturile a 225 de parlamentari și mai are angajamente de vot din partea a cel puțin 9 parlamentari, ceea ce înseamnă 234 de voturi, în condițiile în care sunt necesare 233 de voturi pentru ca Executivul să treacă. Premierul desemnat a declarat, duminică seară, că vor continua discuțiile inclusiv cu parlamentarii Pro România, pentru a-i convinge să asigure cvorumul la ședința de învestire, mai ales că PSD a anunțat un boicot. Birourile permanente ale Camerei Deputaților și Senatului se vor reuni luni pentru a stabili calendarul de învestire, iar Orban spune că a cerut permisiunea de a fi prezent la această ședință.
"Voturi instituționale sunt 225, ale formațiunilor politice care au declarat susținerea. Mai avem angajamente de vot astăzi, din partea a cel puțin 9 parlamentari. Dar, așa cum v-am explicat, am angajat discuții cu foarte mulți parlamentari, individual", a afirmat Ludovic Orban.

El a spus că liberalii vor discuta în continuare cu parlamentarii Pro România, în încercarea de a-i convinge să nu boicoteze, alături de PSD, ședința Parlamentului în care se votează noul guvern. "Vom discuta în continuare cu parlamentari Pro România pentru a participa efectiv, pentru a nu urma boicotul pe care îl pune la cale PSD, astfel încât să avem o procedură normală de învestire".

Întrebat dacă va relua discuțiile și cu liderul Pro România, Victor Ponta, Orban a răspuns: "În măsura în care există deschidere și de partea cealaltă".

Victor Ponta a anunțat că parlamentarii Pro România nu vor vota Guvernul PNL, el spunând că nu crede că Ludovic Orban "este capabil" să fie un bun premier și nu crede că "un Guvern PNL având o colaborare dubioasă și instabilă va scoate țara din criză".

Dacă liberalii nu ar reuși să adune cele 233 de voturi și dacă PSD și Pro România boicotează ședința prin neparticipare există posibilitatea ca la ședința de învestire a Guvernului să nu fie cvorum. Cu alte cuvinte, Parlamentul va trebui să stabilească o nouă ședință pentru validarea unui premier.

Conducerea Parlamentului stabilește luni calendarul pentru învestirea Guvernului

Birourile permanente ale Camerei Deputaților și Senatului se reunesc luni, de la ora 12.00, pentru a stabili calendarul de învestire a Guvernului Orban.

Ludovic Orban a declarat duminică seară că a solicitat Parlamentului permisiunea de a fi prezent la această ședință.

"Am solicitat să îmi permită prezența pentru a argumenta propunerea de calendar pe care am formulat-o. Este o propunere de calendar de bun simț. Este adevărat că PSD are majoritate, mai ales dacă reprezentantul Pro România va susține punctul de vedere al PSD și probabil vor încerca să impună un alt calendar. Noi ne vom susține cu argumente solicitarea formulată de mine ca și premier desemnat”, a spus Orban.

Calendarul propus de Ludovic Orban pentru învestirea Guvernului:
  • Luni, 28 octombrie - convocarea ședinței Birourilor permanente reunite ale Camerei Deputaților și Senatului
  • Marți, 29 octombrie - programarea audierilor miniștrilor desemnați în ședințele comune ale comisiilor permanente ale celor două Camere al căror obiect de activitate corespunde sferei de competență a viitorului ministru
  • Miercuri, 30 octombrie, începând cu ora 10.00 - convocarea ședinței comune de plen a Camerelor Parlamentului în vederea acordării votului de încredere Guvernului.
Lista Guvernului propus de PNL:

Premier - Ludovic Orban
Vicepremier - Raluca Turcan

Cabinetul de miniștri:

1. Ministerul Afacerilor Externe -Bogdan Aurescu

2. Ministerul Afacerilor Interne - Marcel Vela

3. Ministerul Apărării Naționale - Nicolae Ciucă

4. Ministerul Finanțelor - Florin Cîțu

5. Ministerul Economiei - Virgil Popescu

6. Ministerul Dezvoltării - Ion Ștefan

7. Ministerul Justiției - Cătălin Predoiu

8. Ministerul Agriculturii - Adrian Oros

9. Ministerul Muncii - Violeta Alexandru

10. Ministerul Mediului - Costel Alexe

11. Ministerul Educației - Monica Anisie

12. Ministerul Fondurilor Europene - Ioan Marcel Boloș

13. Ministerul Tineretului și Sportului - Ionuț Stroe

14. Ministerul Transporturilor - Lucian Bode

15. Ministerul Culturii - Bogdan Gheorghiu

16. Ministerul Sănătății - Victor Costache






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5173 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    va fi greu ... (Duminică, 27 octombrie 2019, 20:14)

    gica_ultra [utilizator]

    poate guvernul va fi investit dar ,, daca ptr fiecare initiativa va trebui sa numere voturile ... greu ! in fine, bafta !
    • +3 (3 voturi)    
      solutia, (Duminică, 27 octombrie 2019, 21:38)

      Wn [utilizator] i-a raspuns lui gica_ultra

      alegeri anticipate.
    • -4 (6 voturi)    
      Câteva adevăruri (Duminică, 27 octombrie 2019, 22:23)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui gica_ultra

      Vicepremier - Raluca Turcan - absolventă a institutului Pușkin, Federația Rusă.

      Ministerul Finanțelor - Florin Cîțu - expulzat din sistemul bancar în urma unui atac speculativ (eșuat) asupra monedei naționale.

      Ministerul Culturii - Bogdan Gheorghiu - ex. director la OTV Suceava.

      PNL - Prin noi înșine.
      • 0 (6 voturi)    
        Dezimformezi. (Duminică, 27 octombrie 2019, 23:16)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        Raluca Turcan stiu ca a facut daor niste cursuri la Moscova si nu o Facultate Intrega .
        Pai asa putea face cate o serie de cursuri in fiecare capitala a Lumii.
        Asta nu inseamna ca e rusoaica, Raluca Turcan fiind de etnie tatareasca (ca si Basescu).
        Pana una alta Raluca Turcan va fi primul Vice-Priminstru al Romaniei al carei etnie (Tatarii) au cucerit Moscova ! ,si au castigat Razboiul impotriva Rusiei la momentul respectiv - rusii fiind de acord sa plateasca tribut pentru o lunga perioada.
        Senzational este ca Tatarii au infrant Rusia chair pe timp de iarna ! galopand pe gheata raurilor inghetate si fara zapada (ca niste autostrazi ai cavaleriei tataresti !)
        Napoleon a cucerit si el Moscova, dar ne-obtind Pacea cu Rusia si in final pierzandu-si tronul 2 ani mai tarziu in fata rusilor (aflati in Alianta cu alte state).
        • -1 (3 voturi)    
          de la Turcan la Napoleon in doar 13 randuri! (Luni, 28 octombrie 2019, 8:12)

          kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          Bravo!

          Ma intreb daca vreun PSDist ar fi facut studii de economie la Moscova. ar mai fi fost in politica? N-ar fi fost linsat?
          • +1 (1 vot)    
            Asa e ! Era mai bine daca (Luni, 28 octombrie 2019, 10:13)

            Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

            Dancila face Facultatea la Moscova.
            Ar fi invatat mai bine decat cu romanii la Ploiesti la Facultatea de Petrol si Gaze. Ar fi primit bursa si nu mai era nevoit taica-su sa Falsifice Acte pentru Cereale pentru a o ajuta cu bani la Facultate.
            Poate se marita la Moscova si nu mai auzeam de ea !
            Baga mai ales asta la socoteala !
            • -1 (1 vot)    
              daca si cu parca?! (Luni, 28 octombrie 2019, 13:31)

              kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

              Las-o pe dancila, e istorie. Acum e vorba de Turcan, viceprinministru intr0un guvern "liberal".
          • -1 (3 voturi)    
            ... (Luni, 28 octombrie 2019, 11:13)

            dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

            lasă că o făcut tătuca vostru ilici, al tuturor leprelor pesediste, acuzat de gencid în 2 dosare, și încă nu s-a găsit nimeni să-l linșeze, din păcate!
            • -1 (3 voturi)    
              Scoate-ti pseudonimul (Luni, 28 octombrie 2019, 12:15)

              Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui dumnezeu

              tau ca deranjezi !
              Nu e bine sa-l amesteci pe Dumnezeu impreuna cu amaratele noastre ,,pareri jurnalistice".
              E si o porunca: ,,Nu lua in desert numele Domnului !
              Tare mi-e frica ca tu nu esti decat un trol rus (ateu ca un adevarat comunist soveitic desigur) si care in mod special foloseste pseudonimul tau pentru a incita la rau pe romani prin eventuale aprobari fata de textele tale prefacute !
              Rusine KGB-ului daca apeleaza la asa ceva !.
              Inseamna ca au cazut sub orice limita a moralei !
              • -2 (2 voturi)    
                asta da comentariu la obiect! (Luni, 28 octombrie 2019, 13:28)

                kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

                Turcan face studii la Moscova dar tot eu sunt rusul? Rusinica...
      • +2 (2 voturi)    
        Interesant. (Luni, 28 octombrie 2019, 0:49)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        N-am vazut astfel de "adevaruri" comunicate din partea ta in cazul ministrior PSD. Poate ca nici acum nu e tarziu sa-i iei la rand si sa ne spui cateva cuvinte despre fiecare.

        Multam.
        • -1 (1 vot)    
          De la salvatorii națiunii am alte pretenții (Luni, 28 octombrie 2019, 17:56)

          Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          De la PSD nu, c-a zis domnul Iohannis că sunt un dezastru.
  • +4 (4 voturi)    
    Sa se faca guvern! (Duminică, 27 octombrie 2019, 20:51)

    AdiBuzău [anonim]

    Ce de lupta stupida sa se faca guvern nou! Unii vor, altii nu! Fiecare pentru averea lui! :D
  • +3 (3 voturi)    
    Santaju' si etaju' (Duminică, 27 octombrie 2019, 21:01)

    Arminius [utilizator]

    Lege si ordin?! Moraliate?! Ai nostri?! Principii?! Interesul poarta fesul!?Traseisti! Etc.
    • 0 (2 voturi)    
      vrem guvern demokrat ! (Luni, 28 octombrie 2019, 14:23)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      sica mandolina a incercat individual, cu deputatii partidelor .
      ei se laudau ca nu vor cumpara transfugi.
      tomac l'a prins promitand deputatilor pmp.
      vechile naravuri usl'amice.
      cu acordurile astea, cu tarliceanu si pro socializmu', se reface uls. usl'amu' nou
  • +1 (3 voturi)    
    Nu inteleg de ce Ponta su vrea... (Duminică, 27 octombrie 2019, 22:29)

    Lucky1 [utilizator]

    ...indepartarea guvernului pesedist caci, odata plecat de la putere, majoritatea deputatilor si senatorilor vor pleca de la psd probabil la pro, deci este calea cea mai eficienta de a-si atinge scopul....
    • 0 (2 voturi)    
      simplu... (Luni, 28 octombrie 2019, 0:07)

      gica_ultra [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      majoritatea fragila a potentialului viitor guvern Orban ii permite , in sfarsit, sa santajeze orice initiativa a acestui guvern :" votam, da' vreau si eu aia..." . face ce face de 30 de ani UDMR : toti au nevoie de UDMR ... sa iasa la numar ...
    • +1 (3 voturi)    
      vrea (Luni, 28 octombrie 2019, 14:47)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      dar nu s'au inteles. sica are limite la bujet.
  • -3 (7 voturi)    
    Or trecut 10 zile deja (Duminică, 27 octombrie 2019, 23:58)

    Lucian Ilea [utilizator]

    asita di nou violeaza la greu Constitutia Romaniei
    in grad de mare cruce
    ma rog eu sunt presedintele Atlantiei
    Klaus Werner Iohannis l-o propus prim ministru pe data de 15 octombrie 2019
    noi suntem pe 28 acuma
    13 zile or trecut
    • +1 (3 voturi)    
      Macar cand ... (Luni, 28 octombrie 2019, 8:11)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      postezi ceva, scrie corect romaneste ! Esti ca traducatorii aia de filme online, nu va puteti dezbara de ardelenisme , gen " or trecut" in loc de "au trecut ", sau " ii " in loc de "este", etc.
      Ce-ar insemna sa ne apucam toti sa scriem in "limba locului", de exemplu eu ca sunt oltean, sa incep cu "fusai", "vazui ", etc ?! Daca in vorbire e clar ca apelam la regionalisme -nimic grav, totusi- in scris nu e totusi ceva pozitiv .
    • +2 (2 voturi)    
      10 zile maxim (Luni, 28 octombrie 2019, 13:02)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      PANA LA DEPUNEREA ACTELOR LA PARLAMENT !
      Ciolacu PSD poate trage de timp multe zile cu audierea ministrilor.