Dăncilă: MCV arată discriminare pentru România şi Bulgaria / Guvernul PSD nu a interferat în justiție

de MH     HotNews.ro
Marţi, 22 octombrie 2019, 14:33 Actualitate | Esenţial


Dancila
Foto: Stirile ProTV
Premierul demis Viorica Dăncilă susține că Mecanismul de Cooperare şi Verificare (MCV) ''arată discriminare pentru România şi Bulgaria faţă de celelalte state membre'' și că spera ca președintele Klaus Iohannis să ceară un tratament egal pentru toate statele membre.

Dăncilă a declarat, marți, la Botoşani, că procesul de monitorizare sub care se află România şi Bulgaria trebuie fie desfiinţat, fie extins la nivelul tuturor statelor membre ale Uniunii Europene.

"MCV este aplicat doar României şi Bulgariei, iar celelalte state membre nu au acest mecanism. Ori se ia o decizie prin care se implementează acest mecanism la nivelul tuturor statelor membre, şi speram ca preşedintele României să ceară un tratament egal pentru toate statele membre, ori, dacă nu, se desfiinţează şi la nivelul Bulgariei şi României şi se aplică un altfel de monitorizare", a susținut Dăncilă.

Viorica Dăncilă a ținut să spună că activitatea Guvernului pe care îl conduce a fost "una bună", că "nu a interferat în justiţie, nu a luat nicio măsură pe justiţie şi de fiecare dată a cerut ca politicul să nu intervină în justiţie".

"Nu am dat nicio ordonanţă de urgenţă pe justiţie şi aţi văzut că chiar am sancţionat atunci când cineva a intervenit în justiţie. (...) Eu cred că în următorul MCV preşedintele Iohannis va fi cel care va fi sancţionat, având în vedere că a solicitat demisia şefului DIICOT, desfiinţarea Secţiei speciale. Eu nu spun că aceste lucruri sunt bune sau nu sunt bune, dar eu cred că aceste lucruri trebuie realizate de cei care activează în justiţie, de magistraţi şi nu trebuie nici preşedintele României, nici premierul, nici altcineva să intervină în justiţie'', a adăugat premierul demis.


Experții europeni fac referire și la Secția de investigare a infracțiunilor din justiție (SIIJ), arătând că a fost înființată fără a exista o consultare cu actorii din sistem și că nu s-a ținut cont de recomandările comisiei de la Veneția în privința acesteia. În Raportul din luna iunie, Comisia de la Veneția punea sub semnul întrebării motivele înființării secției de anchetare a magistraților și faptul că procurorii șefi nu se află în mod clar sub controlul ierarhic al procurorului general. De asemenea, raportul Comisiei de la Veneția nota că Secția riscă să devină un ”obstacol în calea luptei anticorupție”.

Raportul MCV pentru România și Bulgaria urmează să fie adoptat marți după-amiază în Colegiul comisarilor, la Strasbourg, după care va fi prezentat oficial de reprezentanții CE.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2713 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    Viorico, taci te rog :(((((( (Marţi, 22 octombrie 2019, 14:40)

    IosifV [utilizator]

    Pai sigur, UE are ceva doar cu Romania, si nu mai poate dupa Bulgaria.
    Pai poate are, ca ne-am facut de kakao din cauza PSD si ALDE.

    O mare mizerie nationalismul de 2 bani si strainii care ne fura noua Romanica asta, cand de fapt domnii care au guvernat, au dat ce-a fost mai bun din Romania pe tava diversilor straini, pe spaga.

    Cine a facut marile privatizari care au fost o gaura totala? Unde e fosta industrie, chiar nimic n-a fost bun si competitiv?
    Ati dovedit ca inca in 2019 sunteti incapabil sa faceti contracte astfel incat autostrazile sa fie facute bine si la timp!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +18 (22 voturi)    
    hmm (Marţi, 22 octombrie 2019, 14:41)

    newhot [utilizator]

    Asta e Proasta si mincinosa, o ticaloasa. Oribila creatura. E un fel de ponta in fusta.
  • +17 (19 voturi)    
    Lol (Marţi, 22 octombrie 2019, 14:42)

    mitg [utilizator]

    Pe langa ca-i proasta, mai e si impertinenta.

    La balaceanca cu tine.
  • +17 (19 voturi)    
    :)))) (Marţi, 22 octombrie 2019, 14:43)

    Soljenitin [utilizator]

    Deci, pe langa ca-i proasta, mai este si amnezica.
  • +9 (9 voturi)    
    :-) (Marţi, 22 octombrie 2019, 14:45)

    Godzillagrrr [utilizator]

    :-)
  • +20 (22 voturi)    
    Veorica greseste (Marţi, 22 octombrie 2019, 14:46)

    varavara [utilizator]

    De anul viitor nici Bulgaria nu va mai avea MCV, numai Romania. Si asta datorita eforturilor sustinute ale psd pentru timorarea magistratilor, modficarea legilor justitiei, creerea SS, punerea sub control politic a: CCR; CSM; IJ, ICCJ, DNA, DIICOT, etc...
    Ne-au facut de bacanie psd-ul, totul pentru protectia infractorilor, sa poata baietii sa fure linistiti, fara a fi deranjati...
  • +15 (17 voturi)    
    Este retardata rau de tot! (Marţi, 22 octombrie 2019, 14:59)

    2016 [utilizator]

    Cica "
    "Nu am dat nicio ordonanţă de urgenţă pe justiţie şi aţi văzut că chiar am sancţionat atunci când cineva a intervenit în justiţie."

    Pai, madam cotcodacila (sper ca nu ai Alzheimer!), cine a dat OUG pentru infiintarea sectiei speciale (SS)? Nu guvernul tau? Esti o mare mincinoasa si manipulatoare, o fiinta josnica. Ti se va infunda si tie, precum sultanului malefic Dragneev!
  • +13 (13 voturi)    
    AUTISTA (Marţi, 22 octombrie 2019, 15:06)

    andrei63 [utilizator]

    Femeia asta este mulut prea proasta ca sa inteleaga ceva. Mai stiu pe unul care vedea doar inamici in jurul lui, si acum este la mititica.
  • +16 (18 voturi)    
    Veoriko, ai reusit inca o performanta (Marţi, 22 octombrie 2019, 15:07)

    midufi [utilizator]

    Deschizi gura o data, si spui doua prostii.
    Chiar nu e nimeni pe acolo sa-i spuna ca e proasta ?
  • +16 (18 voturi)    
    Dezastru (Marţi, 22 octombrie 2019, 15:10)

    BibiAfricanul [utilizator]

    Femeia asta trebuie internata la Obregia. Are probleme cu softul.
    Chiar astazi psd si celelalte curve au votat impotriva desfiintarii SS, pe care toate instantele europene solicita sa o desfiintam si ea zice - descriminare - psd nu a intervenit in justitie......
    Pai da, nu a intervenit, a distrus-o pur si simplu.....
  • +15 (17 voturi)    
    Dezastru (Marţi, 22 octombrie 2019, 15:10)

    BibiAfricanul [utilizator]

    Femeia asta trebuie internata la Obregia. Are probleme cu softul.
    Chiar astazi psd si celelalte curve au votat impotriva desfiintarii SS, pe care toate instantele europene solicita sa o desfiintam si ea zice - descriminare - psd nu a intervenit in justitie......
    Pai da, nu a intervenit, a distrus-o pur si simplu.....
  • +10 (10 voturi)    
    Nu pricepe si gata! (Marţi, 22 octombrie 2019, 15:17)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    In raport se spune ca Bulgaria va iesi din MSC, in timp ce Romania faca pasi hotarati in urma. Daca vrei tu, e o discriminare, altii ar zice ca e urmarea analizei situatiei justitiei in cele doua tari. La aderarea la UE, fiecare tara din fostul bloc comunist a trecut prin aceasta procedura pentru a garanta faptul ca justitia este independenta fata de politic. Unele au reusit sa iasa repede de sub supraveghere, altele mai tarziu. Romania era aproape sa iasa, insa in ultimii ani s-a indepartat enorm de acest punct.

    Ca din intamplare, intreg regresul a fost facut sub mareata givernare PSD, iar pasii decisivi tocmai de catre guvernul Dancila, sub indrumarea atenta a lui Dragnea si a altor penali. Masurile anti-justitie sunt evidentiate clar in raportul MCV, ca si in cele ale Comisiei de la Venetia, ori GRECO. Nu e cazul sa detalieze nimeni aici, e vorba doar de a citi. Ir pentru cine nu poate, e suficient sa asculte cele spuse de catre oficialii eruopeni atat la Bucuresti cat si in Parlamentul European.

    Seful demis al guvernului responsabil pentru aceasta situatie nu reuseste sa intelega alceva decat ca Romania si Bulgaria sunt discriminate, iar intr-o apoteoza arunca vina pe Iohannis.

    Ce sa-i faci, daca minte nu e, nu poti avea pretentii... dar macar stai acasa si nu te apuca sa conduci.
  • +7 (7 voturi)    
    hmm (Marţi, 22 octombrie 2019, 15:25)

    dum_i [utilizator]

    gunoi de om. gunoi de partid.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Marţi, 22 octombrie 2019, 18:28)

    dumnezeu [utilizator]

    moaaamă, ce i-a mai discriminat pe bulgari! :)))
    consilierii vezelicăi halesc banii degeaba!