DNA, dosar penal după dezvăluirile Rise Project despre Dan Barna / Liderul USR: Dacă mă cheamă la audieri, nu văd nicio problemă

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 21 octombrie 2019, 21:04 Actualitate | Esenţial


Dan Barna
Foto: Facebook
DNA s-a autosesizat și a deschis dosar penal in rem, adică pentru fapte, în urma anchetei Rise Project privindu-l pe Dan Barna, potrivit unor surse judiciare citate de Realitatea TV. Liderul USR a declarat, luni seară, că nu a primit nimic de la DNA și că dacă va fi chemat la audieri nu vede nicio problemă.

Direcția Națională Anticorupție s-a autosesizat în cazul dezvăluirilor Rise Project privindu-l pe Dan Barna și au deschis dosar penal in rem, privind o posibilă faptă de fraudare a fondurilor europene, conform unor surse citate de Realitatea TV.

Dan Barna a declarat, luni seară, la o întâlnire cu jurnaliștii, că dacă va fi chemat la audieri, nu vede nicio problemă.

"Nu am primit nimic. Dacă au început verificările, e foarte bine. Chiar am solicitat DNA să facă verificări. Dacă mă cheamă la audieri, nu văd nicio problemă", a declarat Dan Barna, întrebat despre un posibil dosar la DNA în cazul său.

Antreprenorul de succes Dan Barna duce în spate o serie lungă de eșecuri care au costat aproape șase milioane de euro, a scris în urmă cu o săptămână Rise Project, într-un material în care se afirmă că ”șeful USR, partidul care a inițiat campania #FărăPenali, este supervizorul senin al unor fraude și conflicte de interese cu fonduri UE. Articolul despre Dan Barna a fost publicat în ziua în care liderul USR a mers la Cotroceni la consultările cu președintele Klaus Iohannis pentru desemnarea unui nou premier.

Ulterior, Departamentul de Luptă Antifraudă (DLAF) a transmis că proiectele de incluziune socială pe bani europeni, care implică firma lui Dan Barna, sunt verificate de către DLAF, potrivit instituției. În replică, USR a transmis că proiectele au mai fost investigate o dată și nu s-au găsit niciun fel de nereguli financiare sau de oricare altă natură.

De asemenea, vineri, liderul USR, Dan Barna, a cerut Departamentului de Luptă Antifraudă (DLAF) să trimită de urgență documentele privind contractele firmei sale la DNA, una dintre instituțiile care nu sunt controlate politic și în a cărei imparțialitate crede. Prezidențiabilul USR spunea că nu poate crede în corectitudinea DLAF, de care se ocupă Toni Greblă, omul de încredere al lui Liviu Dragnea, și cere Guvernului, premierului demis și DLAF "să înceteze circul". El a avut același mesaj și pentru "toți actorii politici care instrumentează această mizerabilă campanie". Totodată, el a făcut apel la membrii de partid și susținători să nu îi mai atace pe jurnaliștii de la Rise, "pentru că nu aceștia sunt adversarii, ci vechea clasă politică".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















13670 vizualizari

  • -3 (13 voturi)    
    Nu-i plângem de milă. (Luni, 21 octombrie 2019, 21:18)

    prec [utilizator]

    Noi ne plângem nouă de milă. Noi, care nu suntem bugetari, mergem la servici și plătim taxe și impozite din care nu vedem nimica să se facă și întru folosul nostru.
  • +6 (12 voturi)    
    fara penali in functii publice (Luni, 21 octombrie 2019, 21:18)

    Razvan_M [utilizator]

    Ar fi bine ca verificarile sa se faca pe bune, iar rezultatele sa fie facute publice. In fond, vorbim despre cheltuirea banului public.

    Ar trebui sa vedem cat la suta din cei peste 160 milioane lei au intrat in buzunarul consultantilor, prietenilor si rudelor, cat la suta s-au dus pe echipamente cumparate din afara si pe cursuri cu diploma si cat la suta au ajuns la persoanele defavorizate care erau tinta programelor. Sa vedem si care este eficienta acestor programe - au creat cu adevarat ceva sau sunt doar un mecanism de mutat banii din buzunarul contribuabililor in cele ale intermediarilor....
  • -2 (12 voturi)    
    sic transit gloria mundi (Luni, 21 octombrie 2019, 21:20)

    cucuveauamov [utilizator]

    "asa trecea Gloria muntii", sau, intr-o traducere mai libera, Barna va trece si peste acest munte.
    • 0 (6 voturi)    
      Ce trece? (Marţi, 22 octombrie 2019, 8:44)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Deocamdată nu este nimic dovedit clar. Sau, cumva la tine funcționează prezumția de vinovăție.
      Dacă reiese că nu este vinovat, atunci are șanse bune la următoarele alegeri. Oricum, pe acestea de acum nu le va câștiga. Ar fi o lovitură bună a USR să se dovedească a fi nevinovat.
      Rămâne să vedem.
      Cât despre transit, toate trec. În primul rând să se ducă ale Dăncilă, Șerban Nicolae, Cătălin Rădulescu, Florin Iordache, Rovana Plumb, Olguța și toată clica asta a lor de mincinoși și hoți fără pic de rușine. Apoi, sigur, vor trece și alții.
  • -2 (14 voturi)    
    Bine, dar pasul inapoi? (Luni, 21 octombrie 2019, 21:24)

    newlook [utilizator]

    "Liderul USR: Dacă mă cheamă la audieri, nu văd nicio problemă"
    =======================
    Bine, dar pasul inapoi? Cand?
    • +7 (13 voturi)    
      Cand o sa dispara PSD (Luni, 21 octombrie 2019, 23:06)

      Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Si Sputnik angajatorii tai
  • +6 (12 voturi)    
    Huuooo! La pușcărie cu TOȚI penalii!!! (Luni, 21 octombrie 2019, 22:10)

    Shaolin [utilizator]

    #rezist

    Sunt sarcastic desigur. Trebuie să fii pr0st rău de tot să crezi în anti-corupția din România care anchetează orice de la nași de tren până la fapte grave de mită cu caltaboși.

    Asta în timp ce cazuri cu prejudicii de zeci (sute?) de MILIARDE de € precum Romtelecom, Petrom, Sidex, autostrada Bechtel, sunt băgate sub preș.

    Acolo e riscul mare să fie agățat din greșeală vreun securist. Și așa ce va nu se poate! Cine mai protejează țara dacă generalu e la închisoare?

    P.S. Abia aștept să văd comentariile aici. O să fie show!!! Doamne ce distracție. Ce de disonanțe cognitive vor fi :))))

    Mă duc să-mi iau popcorn! :)
    • +1 (9 voturi)    
      hopa (Marţi, 22 octombrie 2019, 8:23)

      andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      fara penali in functii publice in afara de usr si barna. ei nu sunt vinovati pentru ca securistii nu au fost prinsi. daca ii prindeam pe securisti puteam sa il prindem si pe barna, asa nu se pune. ar trebui eliberati toti hotii din inchisori pentru ca securistii nu au fost prinsi
      • -5 (5 voturi)    
        Da.. nu au fost prinși securiștii (Marţi, 22 octombrie 2019, 11:35)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

        În pofida încercărilor și muncii titanice depuse conștiincios de procurorii DNA.

        Sărăcuții procurori. Îmi dă o lacrimă pentru ei...
      • 0 (6 voturi)    
        Cum functioneaza justitia la pesedea (Marţi, 22 octombrie 2019, 11:57)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

        Daca un pesedist este ANCHETAT, atunci se aplica prezumptia de NEVINOVATIE si este pastrat in functia publica.

        Daca un userist este AUDIAT, atunci se aplica prezumptia de VINOVATIE si i se cere plecarea din functia publica pe care nu a detinut-o niciodata.

        Jos statu' paralel!
  • -3 (7 voturi)    
    ... (Marţi, 22 octombrie 2019, 9:23)

    dumnezeu [utilizator]

    angajații sputnik, sînt la datorie, hai să facem prezența:
    prec, shaolin, newlook, cucuveauamov?! prezenți cu toții!
    băi, repede vedeți unde s-au rătăcit ceilalți: mazeta, poiana lui occam, luk/lok, un domn, și restul adoratorilor de ciumă roșie, în fapt niște umili angajați ai lui putin!
  • -1 (1 vot)    
    Fără penali.Corect,dar lipsește ceva. (Marţi, 22 octombrie 2019, 13:02)

    asavreau [utilizator]

    Trebuie transparență totală din partea tuturor.Să nu apară situații neclare în timpul campaniei electorale,motiv ca unii,infractori de meserie,să deturneze discuțiile și să spună-vedeți,sunt la fel.Adică votați hoții noștri și nu pe ai lor.Că PSD-ALDE așa sunt,recunosc că sunt hoți și vor la putere pentru-că pot să ne prostească.Păcat că Barna a intrat în logica lor de a câștiga.
  • -1 (3 voturi)    
    penali (Marţi, 22 octombrie 2019, 14:16)

    vasilica_costica [utilizator]

    deci, suna bine, penalu barna, care candideaza la prezidentiale, la fel ca si iohanis enshpe case din meditatii, puterea exemplului ar fi buna aici, ca ei au venit cu initiativa pe care, sincer o sustin, " fara penali in functii publice", deci daca ai dosar penal , faci un pas innapoi, deci puterea exemplului, dar usr ca si psd aceeasi mizerie, unii sunt la stinga alti spre dreapta dar ajung si pe la stinga, ca este dulcea ca mierea banul public, barna fiind un antreprenor de succes, din banii proveniti din fonduri europeene, rezulta psd=pnl=usr=aceeasi mizerie , banul public este dulce ca mierea