Până când putem rămâne cu Guvernul Dăncilă interimar. Explicațiile fostului șef al CCR Augustin Zegrean

de MH     HotNews.ro
Miercuri, 16 octombrie 2019, 14:34 Actualitate | Esenţial


Augustin Zegrean
Foto: Agerpres
Viața Guvernului interimar al Vioricăi Dăncilă poate fi prelungită până la alegerile din 2020, în cazul în care PSD va opta pe termen lung pentru strategia anunțată deja de Viorica Dăncilă - neasigurarea cvorumului la votul de încredere pentru premierul desemnat. Pentru a asigura cvorumul, premierul desemnat are în față o misiune delicată: să convingă cvasimajoritatea parlamentarilor care au votat moțiunea să voteze Guvernul, deci să aducă la aceeași masă, pe lângă PNL, ALDE, ProRomânia, UDMR, PMP și minoritățile.


"Parlamentul poate juca până în noiembrie 2020, la alegeri, pentru că PSD are încă majoritatea parlamentară, iar Guvernul Dăncilă poate fi urnit din loc doar în momentul în care un nou guvern depune jurământul. Și PSD nu vrea nici alegeri anticipate, vrea alegeri îndepărtate, ca să uite lumea de ei", spune fostul președinte al Curții Constituționale Augustin Zegrean.

Parlamentarii PSD nu doar că nu vor vota pentru învestirea noului guvern, dar nu vor asigura nici cvorumul necesar ședinței în care Parlamentul trebuie să acorde votul de încredere noului Cabinet. Primul din PSD care a spus-o a fost șeful Camerei Deputaților, Marcel Ciolacu: "Au demonstrat la moțiunea de cenzură că au cvorum, să demonstreze și acum. (...) Nu este treaba PSD. Țara este condusă acum de Klaus Iohannis și de PNL", a susținut Ciolacu. Viorica Dăncilă a spus și ea că "PSD nu va participa în niciun mod la nominalizarea noului Guvern, la niciun fel de negocieri si la niciun alt aranjament. Dacă au dat jos Guvernul PSD, înseamnă că cele 5 partide au majoritate, deci să-și asigure cvorumul”.

Ce se întâmplă dacă nu este cvorum în Parlament la votul de încredere pentru noul guvern

Dacă nu va fi cvorum, este o ședință de Parlament ratată, neținută, nu înseamnă că s-a realizat votul și că propunerea președintelui de premier a picat. Înseamnă că Parlamentul trebuie să stabilească o nouă ședință, fără să fie nevoie ca președintele să facă o nouă propunere de premier, a explicat pentru HotNews.ro fostul președinte al Curții Constituționale Augustin Zegrean.

"Nu este vina președintelui că nu a fost cvorum, Parlamentul trebuie să se întrunească și să voteze, însă problema este că pe parlamentari nu îi poate obliga nimeni să meargă sau să nu meargă la vot.

Dacă Parlamentul ar fi o instituție deșteaptă, s-ar prezenta și ori ar admite, ori ar respinge premierul desemnat și echipa lui. Altfel nu se rezolvă problema și se obține doar o târâială, cu Guvernul Dăncilă care rămâne interimar. După Constituție, Guvernul demis asigură conducerea administrativă a țării până la depunerea jurământului de către noul Cabinet.

Dacă Parlamentul se va juca în continuare, o poate juca până în noiembrie 2020, la alegeri, pentru că PSD are încă majoritatea în Parlament. Și PSD nu vrea alegeri anticipate, vrea alegeri îndepărtate, ca să uite lumea de ei. Guvernul ăsta poate fi scos de acolo doar de alt guvern".

Ce se întâmplă dacă prima propunere de premier pică în Parlament. De câte ori poate face președintele aceeași nominalizare

Augustin Zegrean a explicat că nu există interdicția ca președintele să nominalizeze aceeași persoană prim-ministru de mai multe ori chiar dacă Parlamentul nu îi dă vorul de încredere. Dacă Parlamentul nu acordă votul de încredere premierului desemnat de către președinte, șeful statului trebuie să vină cu o a doua propunere, însă constituțional nu este împiedicat să propună aceeași persoană de mai multe ori.

"Dacă președintele propune și a doua oară aceeași persoană pentru premier, iar aceasta este respinsă la vot, nu se poate trece la dizolvarea Parlamentului, pentru că Constituția vorbește despre două propuneri succesive, nu despre aceeași propunere de două ori. Președintele poate propune aceeași persoană și de 5 ori, pentru că o a doua propunere se consideră doar o altă persoană nominalizată pentru premier. Nu este conflict juridic dacă vine din nou cu aceeași persoană.

Președintele poată să vină de 5 ori ori cu Ludovic pentru vot în Parlament, iar Ludovic poate veni de 5 ori cu aceeași listă de miniștri sau cu o altă listă, dar faptul că îl resping de 5 ori nu duce la declanșarea mecanismului de dizolvare a Parlamentului. Pentru ca această procedură să fie declanșată, trebuie respinse 2 propuneri succesive în 60 de zile, propuneri succesive însemnând nume diferite".

Pașii constituționali

Potrivit articolului 103 din Constituție, candidatul pentru funcţia de prim-ministru va cere, în termen de 10 zile de la desemnare, votul de încredere al Parlamentului asupra programului şi a întregii liste a Guvernului. „Programul şi lista Guvernului se dezbat de Camera Deputaţilor şi de Senat, în şedinţă comună. Parlamentul acordă încredere Guvernului cu votul majorităţii deputaţilor şi senatorilor”.

În cazul în care Guvernul nu este validat în Parlament, preşedinţii celor două camere îl informează de îndată pe preşedintele României, în vederea desemnării unui alt candidat pentru funcţia de prim-ministru.

Dacă Parlamentul respinge două propuneri de Guvern în termen de 60 de zile una de cealaltă, teoretic Legislativul poate fi dizolvat și organizate alegeri anticipate. Mai exact, potrivit articolului 89 din Constituţie, preşedintele „poate să dizolve Parlamentul, dacă acesta nu a acordat votul de încredere pentru formarea Guvernului în termen de 60 de zile de la prima solicitare şi numai după respingerea a cel puţin două solicitări de învestitură”.

Dar Parlamentul nu poate fi dizolvat, nici după respingerea a două propuneri de Guvern, decât dacă preşedintele României solicită expres acest lucru, după întrunirea condiţiilor constituţionale. Mai mult, potrivit Constituției, Parlamentul nu poate fi dizolvat decât o singură dată în cursul unui an şi nu poate fi dizolvat în ultimele 6 luni ale mandatului Preşedintelui României.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















15229 vizualizari

  • +2 (18 voturi)    
    Nu-i bai. Daca-i respins Orban, poate veni un alt (Miercuri, 16 octombrie 2019, 14:50)

    Habermas [utilizator]

    Liberal sa fie Prim-Ministru pana la Alegeri, iar dupa alegeri poate fi propus Orban din nou, in noile conditii.

    PSD-ul nu mai joaca la mentinerea nivelului pentru urmatoarele alegeri. Acum pur si simplu fac orice
    1. pentru a impiedica un nou guvern care sa afle dezastrul pe care l-au facut deja in economie si in institutiile statului, si
    2. pentru a putea continua la maxim distrugerea, conform intereselor Rusiei si Chinei, patronii lor care acum exploateaza la maxim investitia lor in PSD pana la epuizarea totala a PSD (caci daca PSD dispare, acesti patroni au deja suficienta experienta pentru a infiinta un nou partid care sa le serveasca interesele).
    • +4 (10 voturi)    
      USR face un joc periculos. (Miercuri, 16 octombrie 2019, 16:31)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Care ajută PSD să-și mențină guvernul cu Viorica Dăncilă premier,fapt care va duce la pierderea de către USR,PNL și Pro România a multor voturi.Câștigător va fi PSD și degeaba a mai fost moțiune de cenzură câștigată de opoziție.Unii se joacă cu focul și permit PSD să se reinventeze,să devină mai puternic și popular,retrăgând din prim plan pe cei//obraznici//,care au înfuriat populația prin declarații impertinente.
      • +4 (14 voturi)    
        Da, dar cred ca asta se datoreaza (Miercuri, 16 octombrie 2019, 17:08)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        actualei conduceri USR care este cam juvenila in gandire.
    • -2 (16 voturi)    
      Iohannis trebuie sa plece. E creator de haos. (Miercuri, 16 octombrie 2019, 16:35)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Principala problema a României este agentul CIA Klaus Iohannis. Trebuie sa plece. Este pus pe distrugere fără a veni cu nimic concret în loc. Strica, creează crize dar când este sa propună o soluție nu o poseda.
      Premierul desemnat de el, Ludovic Orban, este un smecher de discoteca și petreceri ale romilor care nu are nici o susținere parlamentara. Nimeni nu îl dorește.
      • -2 (12 voturi)    
        Asta-i tehnica incapabililor: (Miercuri, 16 octombrie 2019, 17:07)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        asculta ce zic adversarii si ii acuza la randul lor de exact acelasi lucru, mizand pe faptul ca publicul nu va vedea diferenta. Asta se intampla cand prostia este tolerata intr-o societate. Ti se urca prostii in cap ca sa te oblige (daca le merge) sa discuti cu ei de la egal la egal.

        Esti un nimic. Cara-te de-aici.
      • +1 (15 voturi)    
        Johannis a creat haosul? (Miercuri, 16 octombrie 2019, 17:08)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Dar de Dragnea, Dancila si Tudorel Toader ce parere ai?? Nu oare ei sunt principalii creatori de haos din aceasta tara?!
        • +3 (3 voturi)    
          Interesant (Miercuri, 16 octombrie 2019, 22:08)

          Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui bancher

          doi din ei au disparut, al treilea e blocat, dar haosul creste. O fi de la cei care au ramas pe scena politica?
  • +3 (13 voturi)    
    233 (Miercuri, 16 octombrie 2019, 14:50)

    MamboNoFaiv [utilizator]

    e nevoie de 233 prezenti din care majoritatea sa spuna da sau nu?
    Ati uitat sa mentionati ce era mai important
    233
    Daca ar fi 300 de toti si bonus pentru prezenta cred ca ar fi mai usor de motivat sa vina la munca
    • +9 (15 voturi)    
      cvorumul este de 233.. (Miercuri, 16 octombrie 2019, 15:06)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui MamboNoFaiv

      ...adica jumatate+1 din nr senatori+deputati (=465)

      PSD nu e obligat sa asigure acest cvorum.
      • 0 (14 voturi)    
        Ai perfecta dreptate! (Miercuri, 16 octombrie 2019, 16:50)

        2016 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Cum poti obliga niste pzdisti hoti si mafioti sa gandeasca cinstit si sa se prezinte in sala ca sa asigure cvorumul macar. Ei nu stiu ce este morala, ei fac doar politica, si in politica daca ai caracter si moralitate esti aruncat afara din sistem precum o masea stricata! Asa ca, sa stea pzdistii linistiti, sunte deja catalogati ca fiind hoti fara caracter, sunt destui romani care si-au dat seama ce hram poarta! Nu mai vad ei puterea cateva zeci de ani dupa 2020!
        • +1 (1 vot)    
          dreptate (Joi, 17 octombrie 2019, 12:16)

          vasilica_costica [utilizator] i-a raspuns lui 2016

          sa intre in sala si sa voteze , asa cum au dat jos sa dea si sus, userishtii aia zmecheri, udemershtii, alde, toti hotii aia din parlament, sa ridice minutzele si sa voteze noul guvern mirobolant, cu caracter si moralitate ca la usr ++ sa nu fie dati afara ca o masea sticata, hoti fara caracter, ca altfel nu mai vad ei puterea citeva zeci de ani dupa 2020
  • +6 (24 voturi)    
    Anticipate! (Miercuri, 16 octombrie 2019, 14:58)

    Capac1947 [anonim]

    Imediat dupa alegerile prezidentiale!
    Fara anticipate doar se vopseste gardul la exterior... aceiasi oameni in interior!
  • -7 (13 voturi)    
    Zegrean bate campii, de data asta. (Miercuri, 16 octombrie 2019, 15:04)

    bancher [utilizator]

    La 2 respingeri consecutive ale guvernului de catre Parlament, presedintele poate dizolva parlamentul si organiza alegeri anticipate (cu conditia sa nominalizeze alt prim ministru). Dancila, sfatuita de juristi, se bazeaza pe faptul ca, in conformitate cu prevederile Constitutiei, presedintele nu poate dizolva parlamentul in ultimele 6 luni de mandat.
    Da, corect, Johannis nu poate dizolva parlamentul pe parcursul acestui mandat. Dar, de la 1 dec, depune juramantul ptr noul mandat (presupunand ca va castiga alegerile) si, odata castigat un nou mandat, poate oricand dizolva parlamentul si organiza alegeri anticipate.
    Practic, cam pana prin dec mai poate trai Dancila la palatul Victoria. Trebuie doar ca Johannis si liberalii sa vina cu 2 guverne diferite, si Johannis sa castige alegerile ptr presedinte.
    • +2 (2 voturi)    
      Nici vorba (Miercuri, 16 octombrie 2019, 20:09)

      holinessdani [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Oi fi tu bancher da Zagrean tot stie mai bine ca tine care-i treba dpdv juridic.
      Dar si daca Iohanila dizolva parlamentul in decembrie tot e nevoie de 2-3 luni pt organizare/campanie pt alegeri, deci Dancila ramane pm cel putin pana in martie/aprilie.
      Bine ati mai calculat mai "bancherilor"!!!
  • +12 (14 voturi)    
    Nu vor exista anticipate (Miercuri, 16 octombrie 2019, 15:04)

    aBola [utilizator]

    Cu exceptia USR nimeni nu are interes. Poate nici parlamentariii USR luati individual.

    Tuturor le convine taraganeala asta.

    Luati in considerare ca orice parlamentar pierde minim 50.000 euro, acesta fiind venitul pe un an de mandat.
    Apoi, exista o chichita in Statutul senatorilor si deputatilor care suna asa: (4) Pentru mandate incomplete, indemnizaţia pentru limită de vârstă se calculează proporţional cu perioada de mandat efectiv exercitată, dar nu mai puţin de un mandat parlamentar.
    Deci cei care sunt la primul mandat vor pierde venituri consistente la pensie, fie ele si peste 20 de ani. Aici intra si USR-istii. Si asta pentru lipsa a 3-4 luni de mandat. Voi demonstra mai jos de ce doar 3-4 luni.

    Cum alegeri anticipate nu se pot declansa in ultimele 6 luni de mandat ale presedintelui, totul se muta dupa 1 ianuarie 2020. Parlamentul se reuneste oficial abia in februarie.

    Trebuie sa cada 2 guverne succesive (adica componenta schimbata de la unul la altul) in 60 de zile, alte 2-3 luni minim. Suntem deja in martie, aprilie.

    Apoi campaia electorala 1 luna. Deja e luna mai.

    Credeti ca vrea cineva alegeri generale suprapuse cu cele locale, unde primarii PSD si UDMR defileaza?

    Astfel, asa-zisele alegeri vor fi dupa locale, adica prin august, cel mai devreme.
    Ar mai fi doar 3-4 lui pana la alegerile la termen. Cine risca sa piarda bani pentru 3-4 luni lipsa la mandat? Nimeni. Nici macar USR-istii.

    Asa, ca mai usor cu pianu' pe scari si anticipatele la usa.
  • +5 (19 voturi)    
    nu cred (Miercuri, 16 octombrie 2019, 15:09)

    Remarque [utilizator]

    PSD nu poate juca la nesfarsit jocul neintrunirii cvorumului, pentru ca ii va costa electoral. Este foarte probabil sa o faca la inceput, insa nu-i va merge la nesfarsit fara penalizari electorale.
    • -1 (7 voturi)    
      foarte bine spus (Miercuri, 16 octombrie 2019, 15:40)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      In plus, daca cedeaza acum guvernarea mai au sanse sa repete schema din 2016 cu Ciolos. Adica sa reinvie electoral.
      Daca ramane la guvernare PSD scade sub 20% garantat!
    • +3 (7 voturi)    
      Proecedand asa ii fac jocul lui Orban (Miercuri, 16 octombrie 2019, 16:26)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      Care se va duce pe la toate televiziunile, urland ca PSD-ul nu il lasa sa guverneze..(nu ca ar veni el cu cine stie ce program de guvernare)
      • +3 (3 voturi)    
        Puterea se (Miercuri, 16 octombrie 2019, 22:23)

        Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui bancher

        obtine prin lupta, se cucereste. Daca te duci si scheauni aiurea ca tu vrei binele dar lupul e rau, asta se numeste neputinta, iar tu de declari incapabil si lasi pe altul mai destoinic. Ceea ce ma mira e ca securistii, oameni bine pregatiti de altfel, si-au afisat miopia si nu au gandit pasul post motiune. Sau poate au ei un plan si eu nu-l intrevad. La urma urmei metoda lor de santaj pe baza de dosar a functionat la motiune. Nu-i nimic, va aparea in curand.
  • +2 (8 voturi)    
    Ce se mai joaca Zegrean si CCR cu cuvintele (Miercuri, 16 octombrie 2019, 16:28)

    dessik [utilizator]

    "Dacă președintele propune și a doua oară aceeași persoană pentru premier, iar aceasta este respinsă la vot, nu se poate trece la dizolvarea Parlamentului, pentru că Constituția vorbește despre două propuneri succesive, nu despre aceeași propunere de două ori."

    Presedintele propune X - 1 propunere.
    Presedintele propune din nou X - actiunea de "a propune" a avut loc a 2-a oara. Prin urmare au avut loc doua propuneri. Unde este partea in care propunerile distincte implica persoane diferite?

    Ok, putem vorbi probabil de propuneri distincte temporal, si propuneri distincte ca si continut. Si CCR considera ca propunerile, ca sa fie doua, trebuie sa fie distincte ca si continut. Si de ce marog distinctia temporala nu e suficienta? Doar, natural, in ambele cazuri folosim substantivul "propunere" la plural - "propuneri". Si iata cum CCR exploateaza genul asta de ambiguitati ca sa perverteasca constitutia dupa bunul plac.

    Nu exista nimeni din justitia sau presa romaneasca sa analizeze abuzurile de logica comise de CCR?
    • -1 (3 voturi)    
      CCR (Miercuri, 16 octombrie 2019, 21:56)

      Lake123 [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      Tot CCR-ul e infectat de PSD, dar Zegrean, șeful ei, e și mai și. Un slugoi.
      • -1 (1 vot)    
        l-ai incurcat cu Dornean (Joi, 17 octombrie 2019, 9:42)

        dessik [utilizator] i-a raspuns lui Lake123

        dar are logica la fel de defecta, curios
      • -2 (2 voturi)    
        Bai frate (Joi, 17 octombrie 2019, 9:54)

        Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui Lake123

        esti exemplul tipic de postac care vorbeste fara sa aiba habar despre ce vorbeste. Un fel de azorica, caruia stapanul ii arunca batu'si el se repede sa-l aduca, fara sa vada ca e de doua oric at el... Zegrean saracu nu mai e demult seful CCR, sa fii tu sanatos, ca destept nu mai ai sanse sa fii ... :) :) :)
  • -1 (7 voturi)    
    Constitutie de RAHAT (Miercuri, 16 octombrie 2019, 16:35)

    magicianul [utilizator]

    Cum fratilor sa poti veni cu Orban de 5 ori si sa nu fie considerate 2 propuneri??
    Cum sa fie vot pentru un nou guvern si parlamentarii sa poata lipsi??
    De ce fratilor ne certam pe cum se interpreteaza legea si nu ne concentram sa facem legea ca la carte, fara interpretari, fara taraieli.
    A cazut guvernul? Vin 2 propuneri, pa parlament. Ce 6 luni, ce 2 propuneri diferite??!! Se considera abuz?? Dar ce fac ei nu este abuz??? Sa abuzezi de cvorum...de propuneri 1000% diferite. Vezi sa fie si alte ministere..etc.. o prostie tipic romaneasca!

    Pe bune ne jucam cu chestii din astea?? O tara de rahat! Si nu jignesc... dar nu imi vine sa cred ca ii lasam sa se joace cu banii nostri, cu taxele noastre si nu in ultimul rand:
    GARANTIA LIBERTATII SI SECURITATII- unde sunt astea???
    Asta nu este o tara unde sa traiesti fara griji....platesti tot si ei tot gasesc ceva..se joaca cu nervii tai....
    Chiar nu vedeti ca problema nu este sa le justificam unora sau altora jocurile?!!

    Problema este sa nu ii mai lasam sa se joace!!
    • +1 (1 vot)    
      Vom avea un nou guvern ... (Joi, 17 octombrie 2019, 8:40)

      tonne [utilizator] i-a raspuns lui magicianul

      de indata
  • +1 (5 voturi)    
    OH. (Miercuri, 16 octombrie 2019, 17:40)

    letsoc [utilizator]

    Mereu cand a fost la rascruce de drumuri ,Romania in toata istoria ei a luat-o pe un drum gresit . Poporul roman nu-si cunoaste istoria adevarata , inghite pe nmestecate ce i se ofera . Plus, tara-i plina de laudarosi si tradatori . Cu stima , NC .
    • -1 (1 vot)    
      DA (Miercuri, 16 octombrie 2019, 22:25)

      Lake123 [utilizator] i-a raspuns lui letsoc

      Absolut corect. Ruine nouă.
  • -3 (3 voturi)    
    un guvern demis in parlament (Joi, 17 octombrie 2019, 4:06)

    Coco Whistle [utilizator]

    ar trebui sa plece acasa in 10 zile, iar in 20 sa avem parlament nou. asa ar fi normal, nu poti da jos gunuvernul si apoi ne jucam cu votul. un guvern demis e un guvern demis. nu poate pleca acasa dupa 3 luni. astea sint interpretari a la iliescu care a avut 3 mandate, ca unul a fost de 2 ani. who cares, numarul mandatelor nu se pe numar de ani, ci 1, 2, punct.niste incalcatori de consitutie care ramin nepedepsiti si nenorocesc un popor.iesiti la vot, implicati-va voi cei care va credeti vrednici de romania.
  • 0 (2 voturi)    
    Acest domn reușește să ducă absurdul (Joi, 17 octombrie 2019, 8:57)

    hic sunt leones [utilizator]

    la un alt nivel, însă mai absurd este faptul că a fost judecător CCR - chiar președinte.*
    Să citim textul împreună, d-le fost judecător:
    „(1) După consultarea președinților celor două Camere și a liderilor grupurilor parlamentare, Președintele României poate să dizolve Parlamentul, dacă acesta nu a acordat votul de încredere pentru formarea Guvernului în termen de 60 de zile de la prima solicitare și numai după respingerea a cel puțin două solicitări de învestitură.”
    Deci Constituția vorbește despre două SOLICITĂRI DE ÎNVESTITURĂ, nu vorbește despre „propuneri”, stimate habarnist.
    *și cel mai absurd este faptul că societatea românească a creat și păstrează premisele ca astfel de nulități să ocupe funcții importante în stat...