Prima reacție din PSD după desemnarea lui Orban ca premier. Ciolacu: Noi nu vom asigura cvorumul în Parlament pentru învestirea Guvernului. Să demonstreze că îl au, ca la moțiune

de MH     HotNews.ro
Marţi, 15 octombrie 2019, 17:30 Actualitate | Esenţial


Marcel Ciolacu
Foto: Facebook/ Marcel Ciolacu
Prima reacție din PSD după desemnarea lui Ludovic Orban ca premier de către președintele Klaus Iohannis a venit de la șeful Camerei Deputaților, Marcel Ciolacu, care s-a declarat convins că opoziția nu va avea cvorum la ședința din parlament în care Orban va veni pentru votul de învestire a noului guvern. "Au demonstrat la moțiune că au avut cvorum. Dacă nu au cvorum, parlamentarii PSD nu vor participa la ședință", a spus Ciolacu.

"Urmează ca premierul desemnat să vină în fața Parlamentului pentru învestire. Așa cum scrie la Constituție, are 10 zile să vină în Parlament cu echipa guvernamentală și programul de guvernare, o să convocăm Birourile permanente reunite și vom stabili calendarul", a declarat Ciolacu.

El a spus că sub nicio formă PSD nu va vota "Guvernul actualei puteri".

"În orice democrație majoritatea asigură cvorumul. În cazul în care majoritatea actuală asigură cvorumul, vom participa și noi la ședință. Dacă nu au cvorum, înseamna că nu e majoritate. Și dacă nu au cvorum, parlamentarii PSD nu vor participa la ședință. (...) Au demonstrat la moțiunea de cenzură că au cvorum, să demonstreze și acum", a spus Ciolacu, ironic.

Președintele Camerei Deputaților s-a declarat convins că opoziția nu va avea cvorum la ședința pentru învestirea noului guvern.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















9484 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    Asa Ciolacu, pur si dur, ne vedem la anticipate (Marţi, 15 octombrie 2019, 17:38)

    AliKimiku [utilizator]

    Sau te mai razgandesti?
    • +3 (5 voturi)    
      ciolacu, (Marţi, 15 octombrie 2019, 20:16)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      dacă chiar vrea să arate că-l doare-n c*r de români, nu are decât să nu asigure cvorumul. Răzbunare de copil prost, nu de politician. Atât îl duce pe el capul să facă fiind în opoziție.
      • -2 (2 voturi)    
        P$D va vota si pe @Scaraotchi (Miercuri, 16 octombrie 2019, 1:59)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Numai sa nunii bantuie Anticipatele !
    • +1 (3 voturi)    
      Ciolacu pretenu lui Omar Haysam .... (Miercuri, 16 octombrie 2019, 8:23)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      Ciolacu pretenu lui Omar Haysam .... Ciolacu devalizari pentru Haysam, Foresta Nehoiu, Ion Vasile, Orizont, etc.... furaciuni peste furaciuni ..... la brutarie cu tine ba Ciolacule vezi ca aia au nevoie de cvorum....
  • +5 (11 voturi)    
    Ma, voi vreti anticipate! (Marţi, 15 octombrie 2019, 17:43)

    lasa [utilizator]

    Foarte bine, nu trece, va fi diolvat Parlamentul si ajungem la anticipate
    Mai tarziu, ca atat va duce capul, dar tot o sa fie majoritate impotriva PSD!
  • +1 (7 voturi)    
    Ciolanistii si-au impartit rolurile: (Marţi, 15 octombrie 2019, 17:51)

    Habermas [utilizator]

    Unii pun piedici si trag de timp, iar altii fura pe la spate cat pot fura ei in 24 de ore fara pauza. Fiecare zi "de lucru" conteaza pentru ei, asa ca vor sa intarzie la maxim instalarea Guvernului Orban.

    Cred ca institutiile statului trebuie sa se pregateasca pentru a pune rapid interdictii de perasire a tarii pentru ca dupa Marele Furt, marii banditi vor migra spre Venezuela si Cuba.
  • +2 (10 voturi)    
    E Bine ! Vin Anticipatele ! P$D MAX 15% (Marţi, 15 octombrie 2019, 17:55)

    un domn [utilizator]

    in Urmatorul PArlament !


    IN 2024 NU VOR MAI INTRA IN PARLAMENT DEOARECE NU ATING PRAGUL ELECTORAL !

    AMIN !
  • +3 (9 voturi)    
    Nea Ciolacule, (Marţi, 15 octombrie 2019, 17:58)

    Lucky1 [utilizator]

    si ce rezolvi cu asta? Fortand nota si luptand pentru pielea proprie iar nu pentru poopor nu este calea care sa-ti asigure succesul. Vor fi alegeri anticipate si tot veti pierde, impreuna cu toate coloraturile pesediste complice intr-un astfel de scenariu.
  • +6 (12 voturi)    
    Nu trebuie . . . . (Marţi, 15 octombrie 2019, 18:23)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . sa ne spuneti! Stim ca sunteti prosti, mincinosi si ticalosi!
  • +6 (10 voturi)    
    Domnule Ciolacu (Marţi, 15 octombrie 2019, 18:27)

    dincannes [utilizator]

    … sunt convins ca tot ce veti face, va fi spre binele Romaniei; pentru asta ati fost ales parlamentar, nu?
    De frinat, orice prost poate s-o faca !
    • -9 (13 voturi)    
      da (Marţi, 15 octombrie 2019, 18:40)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      ce bine a franat ciolanis guvernul pana acum!
  • +4 (6 voturi)    
    Sper sa nu-l asigure nici USR... (Marţi, 15 octombrie 2019, 18:34)

    IoPaNet [utilizator]

    ... de doua ori!
    Da' punem pariu ca il asigurati voi?
  • +2 (4 voturi)    
    Asa fara ciolan Ciolacu este bun de pus in rama (Marţi, 15 octombrie 2019, 20:02)

    Plagarus [utilizator]

    Anticipatele o sa va treaca in moarte cerebrala,adunatura de partid. Sa fie primite.
  • +3 (5 voturi)    
    Ăștia nu dorm (Marţi, 15 octombrie 2019, 20:54)

    Observatory [utilizator]

    frica ca vor fi aleși la Pensiunea Rahova !
    Fără ura de rasa !
    Pe bune, asta este cam brunet ?!