VIDEO Barna, primul atac direct la Iohannis: A fost un pompier. Dacă era un gospodar mai atent poate nu se ajungea să luăm foc de atâtea ori. UPDATE

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 20 septembrie 2019, 8:13 Actualitate | Esenţial


Dan Barna
Foto: Facebook
Liderul USR Dan Barna și-a depus vineri, la Biroul Electoral Central, candidatura pentru Cotroceni, după ce a reușit să strângă aproape 400.000 de semnături. Barna s-a declarat convins că va ajunge în turul al doilea al prezidențialelor și a acuzat că președintele Iohannis "a fost un pompier pentru momentele în care casa lua foc și se prăbușea". "Dacă era un gospodar mai atent și mai diligent poate nu se ajungea să luăm foc de atâtea ori în ultimii ani", a susținut Barna. Tot astăzi, urmează să se înscrie oficial în cursa pentru un al doilea mandat și președintele Klaus Iohannis, candidatul PNL.




UPDATE 11.59 Președintele Klaus Iohannis a ajuns la AEP, unde își depune candidatura pentru al doilea mandat la Cotroceni

UPDATE 10.31 Dan Barna a venit la sediul BEC pentru înscrierea în competiția electorală din noiembrie: ”Depunem astăzi aproape 400.000 de semnături. România are nevoie de o schimbare. România are nevoie de un președinte full-time. Eu voi fi în turul al doilea cu siguranță”.

Dan Barna a venit la Biroul Electoral Central însoțit de Dacian Cioloș și mai mulți membri ai alianței USR-PLUS, printre care Vlad Voiculescu, Cristian Ghinea și Cristina Prună.

"România are nevoie de o schimbare. Primul pas au fost europarlamentarele, urmează prezidențialele, parlamentarele și localele. Timp de 30 de ani ne-am obișnuit să acceptăm puțin de la clasapolitică. Românii pot și merită să fie fericiți aici în România. În acest moment nu mai putem să ne învârtim în jurul cozii așa cum ne-am obișnuit în 30 de ani. Este nevoie de alegeri anticipate”, a spus Dan Barna, înainte de a intra în sediul BEC.

El a spus că românii nu se mai pot baza pe vechea clasă politică: "O întreb pe doamnă Dăncilă unde este acea creștere economică despre care vorbește continuu pentru că românii nu o simt. În realitate, nu ne mai putem baza pe vechea clasă politică. Eu fac parte dintr-o generație care vrea, poate și va face reformarea României și însănătoșirea acestei țări. (...) În care țară din lume pe creștere economică populația pleacă din țara? Nicăieri. Avem o guvernare care nu mai are niciun pic de încredere. Schimbarea trebuie să o facem astăzi, acum. Nu ne mai permitem să pierdem încă un milion de oameni în următorii cinci ani”.

Întrebat dacă o schimbare înseamnă și depunerea moțiunii de cenzură, prezidențiabilul USR-PLUS a răspuns: "Astăzi discutăm despre alegerile prezidențiale. În zilele următoare continăm discuțiile pe celelalte subiecte. Evident, moțiunea e primul pas spre anticipate. Vedem că există ezitări în diverse colturi ale clasei politice. Nu trebuie să mai avem nicio ezitare".

El a susținut că atu-ul pe care îl are în această competiție este "energia de a reprezenta noua generație care vrea să se implice în salvarea României", iar "România are nevoie de un președinte full-time, un pesedinte prezent în fiecare zi".
Dan Barna s-a declarat convins că va ajunge în turul al doilea și va fi următorul președinte al României. "Vechea clasă politică, președintele Iohannis și PNL ne spun că mai bine nu se poate. Noi spunem că se poate". El l-a acuzat pe Iohannis că "a fost un pompier pentru momentele în care casa lua foc și se prăbușea": "Dacă era un gospodar mai atent și mai diligent poate nu se ajungea să luăm foc de atâtea ori în ultimii ani".

”Suntem gata să conducem și guvernăm România cu oameni cinstiți și competenți (...) Acum nu avem majoritate în Parlament cu care să guvernăm. Ne-am obișnuit cu guvernări pompieristice în care căutam premieri în stânge și-n dreapta. E nevoie de majoritate legitimă în Parlament. Cu siguranță avem nevoie să modificăm Constituția, pentru că trebui pus statul pe baze sănătoase”, a spus și partenerul său de alianță, Dacian Cioloș.

Tot vineri, la ora 12.00, președintele Klaus Iohannis și-a depus candidatura la Biroul Electoral Central.

Viorica Dăncilă și-a depus joi candidatura la prezidențiale, premierul spunând că aproape un milion și jumătate de români au semnat pentru ea. Tot ieri s-a înscris la BEC și candidatul PMP, Theodor Paleologu, acesta spunând că a strâns 360.000 de semnături.

Kelemen Hunor, candidatul UDMR la alegerile prezidențiale, își va depune candidatura sâmbătă. De asemenea, Mircea Diaconu, candidatul ALDE-Pro România pentru Cotroceni, se va înscrie oficial în cursa pentru Cotroceni tot sâmbătă. Luni, Victor Ponta a declarat că ProRomânia strânsese deja aproape 250.000 de semnături pentru candidatura lui Mircea Diaconu la prezidențiale, la acestea urmând să se adauge cele adunate de ALDE și de susținătorii fostului actor.

Candidații la alegerile prezidențiale își pot depune candidaturile la Biroul Electoral Central până duminică, 22 septembrie, ora 24.00.

Primul tur al alegerilor prezidențiale va avea loc în 10 noiembrie, iar al doilea tur în 24 noiembrie. Conform unei hotărâri de Guvern, românii din străinătate vor putea vota la primul tur al alegerilor prezidenţiale pe parcursul a trei zile, între 8 şi 10 noiembrie, iar la al doilea tur - între 22 şi 24 noiembrie






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















11195 vizualizari

  • -13 (27 voturi)    
    care'i prmul la bec (Vineri, 20 septembrie 2019, 8:51)

    nash pandelica [utilizator]

    ala castiga ! :-)
    • +11 (21 voturi)    
      vezi ca a fost veorica ieri (Vineri, 20 septembrie 2019, 9:57)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      deci sper ca ai glumit !!!
      • -8 (16 voturi)    
        era intre klauz si borno (Vineri, 20 septembrie 2019, 11:36)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

        mai tanaru' borno i'a luat'o inainte. mai dornic, de !
        • 0 (14 voturi)    
          USR face ce a facut si in 2016, ajuta PSD (Vineri, 20 septembrie 2019, 13:30)

          Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          Cu sloganele lor de snobi rasfatati "toate partidele, aceeasi mizerie"
          Rezultatul, au stat oamenii acasa.
          Si asa a castigat PSD 45% in tara si toate primariile din Bucuresti.
          USRistii erau foarte incantati de ei insisi pentru procentele obtinute. Ca PSD a luat totul, nu parea sa-i afecteze.
          Vanitosi si superficiali, USR nu face decat sa saboteze opozitia democratica.
          • -2 (10 voturi)    
            Dimpotriva, (Vineri, 20 septembrie 2019, 14:16)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

            USR chiar au facut opozitie in parlament.
            • 0 (8 voturi)    
              stim, si pmp "chiar" a facut opozitie (Vineri, 20 septembrie 2019, 15:22)

              Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui bancher

              si de curand, si alde face opozitie
            • +5 (7 voturi)    
              poti .... (Vineri, 20 septembrie 2019, 16:31)

              asada [utilizator] i-a raspuns lui bancher

              ...sa ne spui cum si mai ales cu ce rezultat !!! Parca il vad si acum pe celebrul vostru candidat cum se lamenta pe la realitatea tv ca nu ii baga nimeni in seama si ca PSD-ALDE-UDMR sterge cu ei pe jos !!! Cele mai tari reusite ale lui au fost parasirea in semn de protest a comisiilor conduse de borfasii Iordache ,Serban Nicolae si Nicolicea si dupa ce acestia in bataie de joc le mai radea cate un dos de laba !!! Eeeeeee...daca era Barna presedinte........altfel stateau lucrurile !!!! Poate va amintiti pe unde misunati la alegerile din 2016 !!!!
      • +7 (9 voturi)    
        nu stiu cum o sa fie (Vineri, 20 septembrie 2019, 12:02)

        Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

        nu stiu cum o sa fie, dar dupa cum declara toti, o sa avem vre-o 4 sau poate chiar 5 candidati in turul doi.
    • +14 (18 voturi)    
      ehh (Vineri, 20 septembrie 2019, 10:35)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Castiga un sejur la Jilava cu flausatul in celula. Daca nu pt 20 atunci macar pentru 30 de ani.
  • +10 (20 voturi)    
    lol (Vineri, 20 septembrie 2019, 9:09)

    liviu_ [utilizator]

    2 mil, pnl, 1/5 psd
    parca suntem la gradinita: care are mai multe jucarii

    nu este logic si economic (ca timp si bani) sa strangi de cateva ori mai multe semnaturi decat este necesar!\
    asta nu dovedeste decat faptul ca nu e o chestiune de timp si bani, deci semnaturile vin f usor dintr-o baza de date.
    de asemenea ala cu cele mai multe cortusi si cel mai activ ca semnaturi, strange cele mai putine semnaturi... curat-murdar!
    ok nu e o dovada pt un proces, dar este o logica suficient de corecta pentru a declansa o ancheta! dar bec si aep dorm in post!
    pe langa asta mai avem si tabletele anti vot multiplu sigilate de olgutza... ne asteapta un furt ca-n codru!
    • +7 (13 voturi)    
      Cum sa nu?! (Vineri, 20 septembrie 2019, 10:49)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Corect, sa strangi mai multe semnaturi nu este nici logic si nici economic, dar tocmai de aceea, este o DEMONSTRATIE DE FORTA faptul ca veorica a strans in tip record peste un milion se semnaturi!

      Transmite un mesaj foarte clar:
      "Vedeti sarakilor?!
      Puteam sa aduc si zece milioane de semnaturi, daca vroiam!
      Asa o sa fie si la votare, Olgutza a sigilat tabletele asa ca mortii din Telorman au liber la vot!
      Orice om voteaza cum vrea, dar tot Veorica iese presedinte!"
      • -1 (3 voturi)    
        Nimic nu mirositi ! (Vineri, 20 septembrie 2019, 23:59)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

        Veorica nu are nici macar 1% sanse sa castige alegerile. In anumite judete controlate de baroni ostili, la inceput lui dragnea iar mai apoi prim ministresei actuale va fi apatie generalaprintre votantii pesedaci. In momentul de fata pt pesedisti alegerile prezidentiale nu mai au pic de valoare de simbol. Ele sunt o incercare disperata de mentinerea puterii de catre Veo contrapusa dorintei unor baroni de a o mazili ! PS. Localele si parlamentarele, total decuplate de prezidentiale, vor conta in lupta pt putere
        • 0 (0 voturi)    
          tare, tare mult! (Duminică, 22 septembrie 2019, 22:29)

          Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          As vrea tare, tare mult sa fie adevarat asta!

          "Localele si parlamentarele, total decuplate de prezidentiale,"

          Poftim?
          De ce DECUPLATE?
          Orice partid sau coalitaie caust sa castige, dar pedesereul vrea sa castige TOATA, absolut toata puterea!
          Asa ca partidul (nu veorica in sine) va face tot posbilul si imposbilul ca sa castige SI prezidentialele!

          Almiteri, cum se explica aceast avalansa de candidati?!?
    • -3 (3 voturi)    
      ai dreptate, dar (Vineri, 20 septembrie 2019, 12:06)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ai dreptate in principiu, dar lucrurile se intampla putin altfel. Partidul trimite filialelor tema pentru acasa, sa stranga fiecare semnaturi pana la data de xxxx. Si ele se conformeaza, fiecare in mod independent. La final astea sunt centralizate si dau numarul care iese.

      Daca s-au strange online, ar sti cand sa se opreasca, dar probabil nu se intampla asta.

      PS> binenteles, ca tot procesul asta are putin de a face cu strangerea semnaturi efective a omuletului, dar asta e o alta poveste pentru altadata.
    • +1 (3 voturi)    
      Ancheta? lol (Vineri, 20 septembrie 2019, 14:12)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Eu zic sa faci un exercitiu de logica.
      Cati meberii are inscrisi fiecare partid, daca fiecare mebru primeste sarcina sa aduca 10 semnaturi, adica doar suni prin familie, uite cum strangi caciula de semnaturi.
  • +17 (27 voturi)    
    mai sa fie (Vineri, 20 septembrie 2019, 9:55)

    csan [utilizator]

    pai toti latratorii de serviciu ai psd spuneau ca au strins peste dauoa milioane de semnaturi. Daca toata armata de imbuibati, prosti si lipsiti de bun simt ai psd nu au reusit sa adune dacat 1500000 de semnaturi inseamna ca poporul roman se trezeste din amortire,
    • -22 (36 voturi)    
      Vad ca moderatorul iti permite sa (Vineri, 20 septembrie 2019, 10:33)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui csan

      jignesti peste un milion de sustinatori ai PSD, cine imi garanteaza ca nu esti si tu un imuibat si un lipsit de bun simt, cat despre prostie nu merita sa comentez, se vede ca o posezi din belsug dupa postarea neghioba pe care ai facut-o!
      • -2 (4 voturi)    
        Csan este ignorant, (Vineri, 20 septembrie 2019, 13:56)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        nu își dă seama că echilibrul îl găsești la celălalt capăt al balansoarului. Adică deșteptul își găsește echilibrul în prostie, cinstitul în hoție, și tot așa.
        Îți dai seama după comentarii cum e de fapt utilizatorul.
    • +7 (13 voturi)    
      va admir optimismul! (Vineri, 20 septembrie 2019, 10:53)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui csan

      Va admir optimismul, dar nu pot sa il impartasesc.

      Imi aduca aminte bine de toaman lui 1992, cand noi strigam:
      "vom vota si veti pleca!"
      la care Bombo ne-a raspuns flegamtic:
      "Votati voi, dar le numaram NOI!"

      si asa a fost!

      La fel si acum, cu tabletele sigilate, pedesereul are liber la votul multiplu!
  • +10 (14 voturi)    
    poate fi privit si ca un "sondaj de opinie" (Vineri, 20 septembrie 2019, 10:01)

    natbl73 [utilizator]

    cu care va putea fi comparat rezultatul votului

    pastrand proportia, bineinteles
    pentru ca eu nu am semnat (nu am intalnit corturi) dar la vot ma voi duce sigur
    si in celelalte tabere e aceeasi situatie
  • +1 (19 voturi)    
    Barna (Vineri, 20 septembrie 2019, 10:54)

    vasile-roaita [utilizator]

    Daca continui cu aceasta atitudine n-o sa prea faci mare brinza. Axeaza-te doar pe ce poti face tu si ce program ai. lasa-i pe altii. Alegatorul va judeca, nu tu. Asta denota ca inca esti pufarez si mai ai multe de invatat. Votul meu la prezidentiale n-o sa-l ai. Poate la parlamentare.
    • -1 (11 voturi)    
      Ca sa nu... (Vineri, 20 septembrie 2019, 11:50)

      raulito [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      ...mai vorbim de aroganța multor din USR, din păcate.
    • -1 (13 voturi)    
      Vezi? (Vineri, 20 septembrie 2019, 12:14)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      deja stii ca nu-l votezi...dar ii dai sfaturi. Altii poate il voteaza pentru astfel de atitudine (eu de exemplu - in turul 2, cel neimpresionat DELOC de prestanta lui KJ). Asa ca lasa sfaturile...el zice bine, klaus n-a fost bun de nimic 5 ani...
      • -1 (7 voturi)    
        Elementar, nene Iancule (Vineri, 20 septembrie 2019, 13:17)

        Breeze [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        (eu de exemplu - in turul 2, cel neimpresionat DELOC de prestanta lui KJ)

        Educație full-time ...lipsa. Neimpresionat deloc de ... tine te ...

        Comuniștii de tip nou, ziși și neo-marxisti progresiști. Progresism doar la LGBT și liberalizarea drogurilor. Voi , tovarase, vă luptați cu Veorica pe stânga, unde va e și locul.

        Treaba ta e scoala, nu KJ.
        • -1 (3 voturi)    
          Ca sa vezi... (Vineri, 20 septembrie 2019, 16:18)

          Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Breeze

          Am adaugat pe loc turul 2 si a iesit putin o varza. Eu nu am timp de verificari minutioaser, ca in speechurile scrise ale lui KJ...
          Oricum, tot nu am inteles de unde ai ajuns la marxisti. Am spus ca nu votez barna in 1...daca ajunge in 2 votez impotriva lui neica nimeni asta ajuns el presidente...
          Tu esti liberal sau ce esti? Hahahahha...vezi ca liberalii tai erau pana mai ieri in aceeasi caruta cu ponta, dragnea, dancila...prieteni la catarama...chiar si in ideologie.
          Cred ca treaba ta e scoala, nu a mea...
          • -1 (3 voturi)    
            Daca doar turul 2 era problema ... (Vineri, 20 septembrie 2019, 19:11)

            Breeze [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

            Baiul nu ie (sic!) la turul 2. Recitește ...

            Daca ajunge in turul 2 cu Veorica sau Diaconu, tot împotriva lui votezi?
            Așa pentru liniștea noastră ... full-time.

            Hahaha e de curtea scolii, nu de forum cu pretenții de analiză politică. Dar de ...

            Liberalii mei ... nu-s ai mei. Dar între KJ , un fel de somnoroasa din pădurea adormită, și haBarnam îl aleg pe primul. In 5 ani la Cotroceni a mai înțeles cum sta treaba, în timp ce cu Barna vom avea alți 5 ani pierduți inutil.

            Dincolo de asta, Barna nici măcar profesor nu a fost, ci o lipitoare la granturi și finanțări de la stat. Analizează CVul marxistului.
    • +3 (3 voturi)    
      Hmmm (Vineri, 20 septembrie 2019, 13:27)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      Dar cine se axeaza pe cefa el?! Din toate partile apar doar comentarii la adresa altora... Pana si Paleologu o ia in directia asta
  • 0 (20 voturi)    
    " Romania lucrului bine facut," adica dormit bine (Vineri, 20 septembrie 2019, 11:00)

    mnicku [utilizator]

    cu ficusul dormind, psd a desavarsit distrugerea
    Romaniei , si acum mai vrea sa mai doarma inca 5 ani

    un om atit de indolent si napasator ca kiwi n-a vazut in viata mea , cu inca un mandat putem emigra cu totii si sa -si plateasca ei pensii speciale si privilegii
  • -9 (23 voturi)    
    Bárna si Czolosz... (Vineri, 20 septembrie 2019, 11:02)

    demaGOGU [utilizator]

    ...au charisma unor carpe de sters praful. fara suportul serviciilor, pe votul pur al romanilor, nu ar iesi din marja de eroare.
  • +5 (23 voturi)    
    În turul doi (Vineri, 20 septembrie 2019, 11:04)

    rectificare [utilizator]

    Barna nu poate intra (eventual) decat de pe locul 2 (toate sondajele arata ca Johannis este pe primul loc la mare distanta de pluton). De aceea logic ar fi sa se bata cu ceilalti care lupta pentru locul 2 (Dăncilă, Diaconu, ș.a.m.d.). În loc de asta, el nu ratează insa nici un prilej de a-l ataca pe Johannis. Asta dovedeste ca in realitate nu este decat o alta lichea al carei unic scop este sa puna mana pe banul public.
    • +3 (9 voturi)    
      De ce sa se lege la cap cu sondaje? (Vineri, 20 septembrie 2019, 12:15)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui rectificare

      omul zice bine...v-a convins johannes? Daca da, nici o problema...daca nu, e cazul sa imi dati votul mie. Vasilica si Diaconu nu sunt pe segmentul lui...aia sunt antenistii, oricum nu ii castiga.
  • +7 (17 voturi)    
    Barna (Vineri, 20 septembrie 2019, 11:27)

    4real [utilizator]

    Sper sa ajunga in turul 2. Va fi ceva istoric sa alegem intre 2 candidati de dreapta si pentru prima oara PSD sa asiste de pe margine.
    • 0 (10 voturi)    
      Barna nu este de dreapta, (Vineri, 20 septembrie 2019, 12:45)

      rectificare [utilizator] i-a raspuns lui 4real

      ci este doar un "intreprinzator" abonat la banul public. Johannis este onest, dar nici el nu este de dreapta (toata viata lui a fost bugetar). Dar sigur ca intr-o tara in care aproape toata lumea e de stanga ("sa ne dea si noua ceva de pomana"), unul care nu promite suficienta pomana e perceput ca fiind de dreapta.
      • -1 (1 vot)    
        Si ma rog, care dintre presedinti (Vineri, 20 septembrie 2019, 14:22)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui rectificare

        nu a fost bugetar? Ceusescu cu siguranta a fost...dar pe acele vremuri cam 90% erau bugetari. Ion Iliescu a fost alt bugetar ales presedinte, el ocupand functii publice inainte de 1989.
        Constantinescu a fost profesor de geologie la universitate, deci clar tot bugetar. Traian Basescu a fost ministru al transporturilor si primar al Bucurestiului, deci tot bugetar.
        Klaus Johannis este profesor de fizica, deci tot bugetar...
        Asa ca, cam toti presedintii au fost bugetari. De ce nu au iesit oameni de afaceri sau privati? Nu as putea sa spun, poate bugetarii cunosc mai bine regulile jocului fata de privati.
        • +2 (2 voturi)    
          Asta confirma ce spuneam (Vineri, 20 septembrie 2019, 19:19)

          rectificare [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          ca electoratul roman a devenit unul de stanga (probabil ca urmare a epocii comuniste in care statul mai intai le-a luat tot, apoi i-a dresat ca pentru a putea trai, trebuie sa intinda mana la stat). In ultimii 30 de ani au fost si candidati de dreapta (ex: Ion Rațiu), dar poporul a vrut stanga. Si rezultatele sunt pe masura alegerilor.
    • 0 (4 voturi)    
      Care (Vineri, 20 septembrie 2019, 13:28)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui 4real

      doi candidati de dreapta.... macar daca aveam unul curat....
  • -7 (17 voturi)    
    Iohannis impostorul (Vineri, 20 septembrie 2019, 11:31)

    Traian2015 [utilizator]

    Care a demis o pe Kovesi, sub președinția căruia s a oprit lupta anticorupție. Un individ fără onoare. Față lui lungă nu mă impresionează deloc. Un obraznic. Hai la vot băiețaș. Voi vota cu cel mai tânăr.
  • -4 (10 voturi)    
    Barna (Vineri, 20 septembrie 2019, 11:33)

    un_carnat [utilizator]

    A prins viatZa
  • +6 (18 voturi)    
    Barna se inseala (Vineri, 20 septembrie 2019, 11:35)

    panduru [utilizator]

    daca isi imagineaza ca va castiga alegerile cu marlanii, cu pompieri si alte chestii.
    Apoi ar trebui sa tina minte ca dusmanul acestei natii este psd, nu Iohannis.
    • +3 (15 voturi)    
      Serios? (Vineri, 20 septembrie 2019, 12:16)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui panduru

      de cand? de cand nu mai este la USL? De cand nu se mai hahaieste cu Ponta? De cand nu mai numeste ministri PSDisti? de cand nu mai demite procurori dupa mofturile psdelor? De cand e marele dusman?
      • +3 (5 voturi)    
        o simpla observatie (Vineri, 20 septembrie 2019, 13:29)

        freestyle [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        spui tu ca "de cand nu mai demite procurori dupa mofturile psdellor" mofturile psd-ului sau ale ccr-ului. este totusi o diferenta. mofturile unei instante de judecata se aplica, nu se discuta. asta este statul de drept. restul sunt... mofturi!

        apropo de mofturi, pentru Barna:

        – Ai fost la Cotroceni, Mitică?

        – Nu, monșer, am scăpat tramcarul!
        • +1 (1 vot)    
          Demiti, demiti... (Vineri, 20 septembrie 2019, 16:21)

          Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

          CCR-ul a decis si ca trebuie transpus un referendum in legislatie. Si nu s-a intamplat. CCR-ul nu a doat termen la CK. KJ putea sa tarageze cat credea el...sau cat se punea in legislatie o alta decizie a curtii...de acum n ani...
  • -5 (13 voturi)    
    daca era Barna presedinte (Vineri, 20 septembrie 2019, 11:43)

    cucuveauamov [utilizator]

    Kovesi ar fost presedinte
  • -2 (12 voturi)    
    Barna pe locul 2 (Vineri, 20 septembrie 2019, 11:50)

    gigiduru_ [utilizator]

    Daca era Barna presedinte, tot pe locul 2 ar fi fost.
    El n-a fost niciodata primul. Si sotia lui stie asta.
  • -3 (7 voturi)    
    Candidatul de pe tușă (Vineri, 20 septembrie 2019, 11:56)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    „Succesurile” opoziției spun totul
  • +4 (14 voturi)    
    Cam are dreptate (Vineri, 20 septembrie 2019, 12:22)

    florinos [utilizator]

    Cam are dreptate Barna, sa nu uitam ca Iohannis a dat 3 sanse Guvernelor PSD in mai putin de 3 ani, in rest a privit cu ingrijorare de pe margine si intervenea doar cand era Jale.

    Dupa un presedinte jucator ca Basescu am avut un presedinte care a stat mai mult ca rezerva ...

    Barna are un atu mare in Turul 2, propaganda anti Iohannis a PSD-ului din ultimii 3 ani poate fi un avantaj pentru coalitia USR-PLUS.
  • +5 (5 voturi)    
    Va sfătuiesc (Vineri, 20 septembrie 2019, 12:26)

    falcoind [utilizator]

    Am avut o discuție cu domnul Barna in Timișoara , vara aceasta , îmi mențin "sfatul" de atunci , axați-va pe ce puteți face dumneavoastră nu pe ce au făcut sau nu au făcut ceilalți. Veniți cu măsuri concrete , propuneri legislative și economice concret la subiect , punct ochit punct lovit.

    Începeți cu ce vreți dumneavoastră , da începeți.

    Propuneri :
    1 votul electronic
    2 implementarea referendumului din 2009
    3 fără penali in funcții publice
    4 minim 6-10 % din PIB pt investiții
    5 reforma administrativa , sa știți ca ceea ce a zis Pinocchio ieri alaltăieri, regionalizare și reducerea numărului de comune , nu e o prostie , avem comune azi cu 300 de oameni , din care 150 is in Italia
    6. ce procent din PIB se aloca obligatoriu la educație și cercetare
    7 Sistemul de sănătate public ar putea fi ajutat enorm cu o soluție simpla care nu costa aproape nimic , toți cei care au salariul mai mare decât cel mediu pe economie , sa poată face asigurare privata din bani extra plătiți.
    8 fonduri europene , proiecte concrete pe bani de la UE , monitorizate la sânge pt a opri fraudele ,
    9 Refacerea DNA-ului la ceea ce a fost înainte de plecarea doamnei Kovesi
    10 Recuperarea prejudiciilor care au sentința judecătorească definitiva
    11 pensii speciale pt cine ,in ce cuantum

    Si lista e deschisa , nu cred ca consilieri dumneavoastră nu au toate punctele de mai sus in vedere. CONCRET , la obiect , știm ce au făcut sau nu au făcut ceilalți. NU vreau sa va votez ca raul cel mai mic , vreau sa dau un vot de încredere fata de programul dumneavoastră nu de blam la adresa celorlalți.
  • -2 (6 voturi)    
    ce-mi plac mie ăștia (Vineri, 20 septembrie 2019, 12:28)

    oldman_boy [utilizator]

    care vin de nicăieri să-mi fie mie Președinte.
    • +1 (3 voturi)    
      KJ a venit din cunoscut (Vineri, 20 septembrie 2019, 16:23)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui oldman_boy

      Cine il cunostea pana nu l-a adus voiculescu la dezbaterile USLinoslor? Care statea in spatele lui crin si aplauda ca toti ceilalti la ineptiile aluia.
      Pana la urma ce inseamna "a cunoaste"? Ca l-ai vazut odata la televizor inseamna ca il cunosti? Tu il cunosti pe primarul Barladului sau al radautiului? Cam la nivelul ala era KJ acum 5 ani.
  • -5 (11 voturi)    
    Cand 2 se bat al treilea castiga (Vineri, 20 septembrie 2019, 13:15)

    matali [utilizator]

    Al treilea fiind ministrul Dancila pe care romanii o vor alege in unanimitate de voturi , fiind singurul candidat care reprezinta interesul romanilor, un adevarat lider spre deosebire de astia 2.Neamtul si securistul asta reprezinta interesele strainilor care vor sa ne subjuge, sa ne faca sclavii lor. Pericolul corporatiilor este inca prezent. Tara asta are o dezvoltare fara precedent sub guvernul Dancila si de aceea ea va castiga categoric.
    • +5 (9 voturi)    
      prostii (Vineri, 20 septembrie 2019, 14:06)

      motanelul [utilizator] i-a raspuns lui matali

      Esti spalat pe creier de antene. Se vede ca nu ai pic de filtre de informatie in creierul ala. Unanimitate de voturi... hai ca m-ai spart!
    • -2 (2 voturi)    
      Sper sa scumpeasca astia iarasi gazul (Vineri, 20 septembrie 2019, 14:18)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui matali

      Sper sa nu mai ai bani sa ei gaz si sa rasuflii pe aici
    • +3 (7 voturi)    
      Unainimitate de voturi ptr Dancila? (Vineri, 20 septembrie 2019, 14:25)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui matali

      Mon cher, nici Stalin nu a avut asa ceva, decat dupa ce a masluit alegerile si a trimis in gulag vreo 2000 sefi ai partidului comunist. Restul de 3000, intr-adevar l-au votat in unanimitate.
  • 0 (2 voturi)    
    istoria se repeta? (Vineri, 20 septembrie 2019, 19:49)

    Technicus [utilizator]

    Pentru alegatorii mai tineri, studiati un pic alegerile din 2000.
    Impotriva lui Iliescu erau multi candidati, dar erau si cativa mai progresisti si pro-Europa: Stolojan, Isarescu, Melescanu, P. Roman.
    Asa ca in turul doi a iesit VC Tudor !
    Iliescu a luat o treime de voturi in turul intai, deci nu chiar asa mult, opozitia avea mari sanse !

    Barna nu face decat sa dilueze voturile progresistilor. Spera sa fie cu Iohannis in turul doi sau mai degraba sa ceara un os de ros ca sa-l sustina in turul doi pe Iohannis?

    Eu nu-i dau nici o sansa lui Barna sa ajunga presedinte, mai mari sanse sunt sa iasa Viorica.

    Deci ar fi bine ca Iohannis sa iasa din turul 1, asa se mai face si o economie la buget daca nu se mai face turul doi !
    • +1 (1 vot)    
      Asta (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 0:16)

      Heissnachricht [utilizator] i-a raspuns lui Technicus

      cu progresiştii proeuropeni din 2000 e chiar bună!
      • -1 (1 vot)    
        era in 2000 (Sâmbătă, 21 septembrie 2019, 19:55)

        Technicus [utilizator] i-a raspuns lui Heissnachricht

        Trebuie pusa in contextul anului 2000.
        P. Roman si Melescanu erau de preferat lui Iliescu.