Viorica Dăncilă nu mai e așa de sigură pe votul Luminiței Odobescu împotriva lui Kovesi: Nu am apucat să verific, a fost o zi încărcată / Dacă s-ar adeveri vreo acuzație la adresa fostei șefe a DNA, ar fi o lovitură pentru România

de MH     HotNews.ro
Joi, 19 septembrie 2019, 17:54 Actualitate | Esenţial


Viorica Dăncilă spune că informația că reprezentantul României în COREPER, Luminița Odobescu, ar fi votat pentru Kovesi în ciuda mandatului dat de Guvern este "încă neverificată", premierul susținând că a avut un program încărcat astăzi și că nu ar fi reușit să afle cum a votat, de fapt, Odobescu. Anterior, Dăncilă declarase că Luminița Odobescu a votat așa cum a spus cu o zi înainte, adică ”împotrivă”. De asemenea, premierul a susținut că "dacă s-ar adeveri vreo acuzație și vreun dosar vizând-o pe fosta șefă a DNA, ar fi o lovitură pentru România".

Laura Codruța Kovesi a fost votată joi, în COREPER, pentru funcția de procuror european șef în COREPER, decizia fiind luată cu 17 voturi din 22. Votul vine în condițiile în care premierul Viorica Dăncilă a anunțat miercuri seară că Guvernul României a dat însă mandat reprezentantei țării noastre în COREPER, Luminița Odobescu, să voteze împotriva fostei șefe DNA.

Premierul Viorica Dăncilă, aflată la un eveniment organizat de primarul Capitalei, Gabriela Firea, a spus că ea își menține punctul de vedere, însă, fiind un vot majoritar, "majoritatea trebuie respectată".

Întrebată dacă Luminița Odobescu a votat în COREPER în favoarea lui Kovesi, în condițiile în care mandatul dat de guvern a fost să voteze "împotrivă", Dăncilă a spus că "este o informație încă neverificată".

"Vom vedea cum a votat. Nu am reușit să verific, am venit de la un eveniment al Ambasadei SUA, a fost o zi foarte, foarte aglomerată. Am trimis punctul de vedere al Guvernului, nu am discutat astazi", a declarat Dăncilă. Anterior, Dăncilă declarase pentru Europa Liberă că reprezentantul României a votat așa cum a spus cu o zi înainte, adică ”împotrivă”.

Viorica Dăncilă a încercat să argumenteze din nou de ce nu a sprijinit-o pe Kovesi la șefia Parchetului European, invocând afectarea imaginii României în situația în care "dosarele care planează" asupra fostei șefe a DNA s-ar adeveri.

"Eu sper să nu afecteze imaginea României. După cum știți, sunt mai multe dosare deschise și dacă unul devine realitate și are influențe asupra imaginii doamnei Kovesi, atunci imaginea României poate fi afectată. (...) Nu am spus că e vinovată sau nevinovată, ci că trebuie lămurite aceste lucruri (...) Sper că niciun dosar din cele care planează asupra dânsei să nu se plieze pe realitate, pentru că acest lucru ar fi o lovitură pentru România", a adăugat Dăncilă.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5442 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    romaneste e sa votezi asa, dar si asa (Joi, 19 septembrie 2019, 18:05)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    Da-o cat mai cotita.
    Asta cand nu voteaza de mai multe ori
  • +17 (17 voturi)    
    atarna greu aripele de plumb. Rovana Plumb (Joi, 19 septembrie 2019, 18:06)

    bwana [anonim]

    Ca rovana este alba ca zapada stim. Ca doar majoritatea psd alde a decis ca albul galbui e alb stralucitor. nu? a oprit ancheta. Pe moment. Apoi vedem noi la anul cine o Belina!
    • +7 (7 voturi)    
      dosarele zburatoare (Joi, 19 septembrie 2019, 19:34)

      dinfranta [utilizator] i-a raspuns lui bwana

      "Sper că niciun dosar din cele care planează asupra dânsei să nu se plieze pe realitate..." Pentru patrioata Dancila in limba romana dosarele planeza si se pliaza!
  • +5 (5 voturi)    
    Ia vezi (Joi, 19 septembrie 2019, 18:20)

    Akylas [utilizator]

    Daca si cu parca se plimbau in barca....
    Nici macar subalternii nu-ti mai respecta sarcinili, bre tzatzica ! Trebie sa pleci acasica, mai bine de una singura si benevol, decat rusinea demiterii prin motiune...
    Ce zici, te cari ?
  • +3 (5 voturi)    
    mah (Joi, 19 septembrie 2019, 18:24)

    nikita11 [utilizator]

    da' cand s-au adeverit mai multe acuzatii la adresa sefului camerei raha.. ,pardon, deputatilor nu a fost un 'shut intre craci' pentru romania?
  • +5 (7 voturi)    
    Viorico... (Joi, 19 septembrie 2019, 18:34)

    Lucky1 [utilizator]

    ...stai linistita. Nu se va verifica nimic rau despre Kovesi. Daca ar fi asa cum zici tu, Kovesi ar fi fost in barca voastra, a psd-ului, alaturi de coruptii si prea-putinii condamnati pesedisti.
  • +4 (4 voturi)    
    pe linga prostie , mai este si analfabetism !! (Joi, 19 septembrie 2019, 18:46)

    ionelcoroiu2010 [utilizator]

    pe linga analfabetism , mai este si prostie ! rusine maxima !
  • +7 (7 voturi)    
    Imaginea Romaniei din dierite perspective (Joi, 19 septembrie 2019, 18:49)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    "daca s-ar dovedi...", "exista suspiciuni...", "intai sa lamurim..." sunt afirmatii vagi folosite cu drag de catre cei ce nu au capacitatea de a formula o concluzie rationala, bazat pe fapte si nu pe supozitii alese in mod convenabil.

    Dar cum a aratat Romania atunci cand a fost condusa de catre un multiplu condamnat penal? Cum e afectata imaginea tarii cand are drept prim-ministru o persoana ce nu se distinge decat prin obedienta totala fata de un infractor, prin alegerea drept consilier pe probleme economice (a se citi persoana care dicteaza programul economic, guvernul avand rol de exeutant - oare de aceea ii zice executiv?) a unui condamnat pentru coruptie si prin sirul interminabil de gafe, ca sa folosesc un eufemism?

    Dar daca s-ar dovedi ca propunerea facute de tine pentru functia de comisar european a savarvit fapte de coruptie oare cum se va reflecta acest lucru asupra imaginii Romaniei? Asta, desigur, daca PSD ar permite anchetarea respectivei doamne...

    De fapt acum inteleg de ce PSD se face scut in fata coruptilor si a hotilor: protejeaza imaginea tarii!

    Hai, tanti, pleaca! Nu mai e nevoie sa treci prin parlament pentru aceasta, du-te direct si fara intarziere.
  • +3 (3 voturi)    
    N-ar fi, cucoana, nicio lovitura pentru Romania... (Joi, 19 septembrie 2019, 18:53)

    Prostu' satului [utilizator]

    ... nici daca Kovesi intra la puscarie.
    Dvs., de la PSD, s-ar cuveni sa stiti foarte bine ca infractiunile de tot soiul, lipsa completa de morala si chiar condamnarile sunt de fapt mijloace de ascensiune si garantia ca omul cu pricina e cadru de nadejde.
    Aveti nevoie si de exemple?
  • +5 (5 voturi)    
    Daca asupra unei persoane (Joi, 19 septembrie 2019, 18:56)

    ipolitic [utilizator]

    implantata intr-o functie publica planeaza suspiciunea ca e semi-analfabeta, nu ar trebui mai intai verificata? Nu de alta, dar daca se dovedeste a fi adevarata, imaginea Romaniei va avea de suferit.
  • +6 (6 voturi)    
    Asta a vrut sa fie o gluma? (Joi, 19 septembrie 2019, 19:00)

    LiviuX [utilizator]

    Adica "DACA" se adevereste. Dar psd-ul ce grija are de imaginea Romaniei cand in fruntea celui mai grozav, mai mare si mai tare partid din Romania au avut un condamnat penal care a tinut cu dintii de post? Cand in parlament, guvern au fost alti condamnati penal iar acum sunt o multime de cercetati penal? Asta nu afecteaza imaginea Romaniei? Sa mai zic de un prim-ministru care nu stie sa vorbeasca corect nici macar romaneste, nu mai zic de alte limbi...
  • +6 (6 voturi)    
    Marea Lovitura (Joi, 19 septembrie 2019, 19:37)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Marea lovitura pt imaginea Ro este un guvern de hoti, un oartid condus de un penal si o sluga a lui, distrugerea Justitiei si brutalitatile CRIMINALE din august 2018 pentru care Carmen Dan si ticalosii din Jandarmerie inca nu sunt trimisi la OCNA pe viata.
  • +7 (7 voturi)    
    articol interesant astazi (Joi, 19 septembrie 2019, 19:49)

    Dizidentul [utilizator]

    in Suddeutsche Zeitung despre Rovana este o lista cu toate problemele doamnei, de la Masina inregistrata in Bulgaria cind detinea postul de Ministru,la creditul de 700000 Euro, la donatia catre partid de 170000 Euro, la faptul ca achitat creditul dar cam dubios, locuinte si terenuri, faptul ca imunitatea nu a fost ridicata cu atitea probleme, Rovana are de explicat mult pe data de2-10. Pacat ca articolul este in Limba germana daca Docila poate intelege cred ca ochii si barba ajung la genunchi.
  • +1 (1 vot)    
    Dosare deschise (Joi, 19 septembrie 2019, 20:36)

    Bazil [utilizator]

    de lacheii lui Dragnea, deveniti acum lingaii tai. In apararea lui Kovesi clica numita psd-alde-udmr-guvern mafiot nu a miscat un deget. In schimb pentru plumbuita psd au sarit buluc senatorii lachei sa opreasca ancheta DNA. Esti penibila madam. Sunt curios daca in turul I vei avea votanti similari cu cei ce au semnat. Imi doresc sa fie mai putini, ca sa se dezumfle cocul ce va acopera netezimea creierului.
  • +3 (3 voturi)    
    Zicea Lapusneanu (Vineri, 20 septembrie 2019, 2:01)

    Marinake [utilizator]

    Ai să dai seama doamnă !
  • +2 (2 voturi)    
    Dar cand ai servit cauza lui Dragnea (Vineri, 20 septembrie 2019, 6:58)

    John M. [utilizator]

    nu-ti pasa de prestigiul Romaniei?! Dar cand satrapii Iordache, Nicolicea si Serban masacrau codurile civil si penal nu-ti pasa de obrazul tarii?!
    Vasilico, asemenea declaratii tu sa faci la Videle, nu pe plan national, pentru ca mi se par atat de idioate incat distorsioneaza legile logicii si bunului simt.
  • +1 (1 vot)    
    zic si eu !!! (Vineri, 20 septembrie 2019, 9:53)

    asada [utilizator]

    Vazand pe acilea "aprecierile si stima " de care te bucuri printre oameni ,mai bine te fata cu mot mata linga un gard si te manca cainii !!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Mai Doamna Dancila. . . (Vineri, 20 septembrie 2019, 11:26)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . se pare ca nu intelegeti ca practic orice acuzatie i-ati aduce LCK, nu va fi credibila in occident pentru ca se stie deja ca sunt inventate! Si daca o acuzati de omor calificat tot nu veti fi crezuta de nimeni. Eu zic sa va faceti un serviciu, daca tot vreti sa fiti Presedinte si sa dati ordin marionetei Dvs. de le Sectia Speciala sa inchida cu NUP toate dosarele ce o privesc pe LCK si apoi sa desfiintati aceasta sectie conform cererilor GRECO!