UPDATE: Kovesi, după votul pentru funcția de procuror-șef european: Un semnal pentru magistrații din România să creadă că, dincolo de asaltul asupra justiției, pot reuși prin profesionalism / Nu am discutat cu președintele

de DG     HotNews.ro
Joi, 19 septembrie 2019, 14:20 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres/EPA
Laura Codruța Kovesi spune că votul din COREPER pentru numirea ei în funcția de procuror-șef european trebuie să fie "un semnal pentru toți magistrații din România să creadă că, dincolo de asaltul asupra justiției, pot reuși prin profesionalism". "A fost una dintre cele mai importante decizii pentru cariera mea", a mai declarat fosta șefă a DNA pentru HotNews.ro.

"Pentru mine a fost o zi cu emoții, pentru că este una dintre cele mai importante decizii pentru cariera mea. Săptămâna trecută am împlinit 24 de ani de când sunt procuror. Votul de astăzi este o reușită a tuturor românilor care au luptat pentru valorile europene și pentru statul de drept. Este și un punct de mobilizare, un semnal pentru toți magistrații din România să creadă că, dincolo de asaltul asupra justiției, pot reuși prin profesionalism", a declarat Laura Codruța Kovesi pentru HotNews.ro

Anterior, într-o declarație la Digi24, Kovesi a spus, întrebată cum comentează acuzațiile aduse de premier și PSD, Kovesi că "este o zi prea frumoasă pentru justiția din România" ca să intre în dezbateri cu politicieni care ne atacă.
Întrebată când a discutat ultima oară cu președintele Klaus Iohannis, Kovesi a declarat: ”Nu am discutat nici cu președintele, nici cu premierul, nici cu ambasadorul despre mandatele care se dau în COREPER. Nu am fost astăzi la Bruxelles ca să știu cum s-a votat”.
Laura Codruța Kovesi a fost votată joi pentru funcția de procuror european șef în COREPER. Decizia a fost luată cu 17 voturi din 22. Votul de astăzi vine în condițiile în care premierul Viorica Dăncilă a anunțat miercuri seară că Guvernul României a dat însă mandat reprezentantei țării noatre în COREPER să voteze împotriva fostei șefe DNA.
Potrivit unor surse Digi 24, reprezentantul României în COREPER, Luminița Odobescu, ar fi votat pentru Kovesi în ciuda mandatului dat de Dăncilă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















9133 vizualizari

  • +21 (43 voturi)    
    Cata modestie pe aceasta fata (Joi, 19 septembrie 2019, 14:36)

    newhot [utilizator]

    Felicitari Codruta!
    • -19 (39 voturi)    
      Chiar (Joi, 19 septembrie 2019, 14:57)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui newhot

      modesta decat Coldea.
      • +7 (17 voturi)    
        hop si... (Joi, 19 septembrie 2019, 22:03)

        asada [utilizator] i-a raspuns lui Mironescu Valeriu

        ...matale cu fisul de servici !!!!
      • +3 (13 voturi)    
        winter is coming (Vineri, 20 septembrie 2019, 7:33)

        NuSuportProstii [utilizator] i-a raspuns lui Mironescu Valeriu

        winter is coming infectilor. va mananca puscaria pe toti in scurt timp. sper ca mai sunt dosare in sertar pentru conserva comunista marca draknev. avem nevoie de puscarii cu 20 de etaje la subsol ca sunteti multi.
      • 0 (2 voturi)    
        da (Vineri, 20 septembrie 2019, 9:43)

        csan [utilizator] i-a raspuns lui Mironescu Valeriu

        sper sa fie reabilitat cat mai curand sa ne scape de toti hotii si mafiotii din tara. Luptati din greu sa-l ingropati dar eu cred ca intro zi adevarul va iesii la iveala si toti mincinosii si cocalarii din politica ii vor tine companie li Dragnea.
  • -16 (34 voturi)    
    daca era Barna presedinte (Joi, 19 septembrie 2019, 14:56)

    cucuveauamov [utilizator]

    ii aducea 4(%) trandafiri
    • +7 (17 voturi)    
      Troll infect (Joi, 19 septembrie 2019, 21:08)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Is curios, esti Cap de Guma sau Mitraliera?!!!
  • +16 (22 voturi)    
    Ai citit asta, mustaciosule? (Joi, 19 septembrie 2019, 15:04)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    .
  • +15 (31 voturi)    
    Succes, Codruta si sa nu ne dezamagesti! (Joi, 19 septembrie 2019, 16:51)

    valll [utilizator]

    Sa nu uiti ca Romania geme inca sub teroarea coruptilor.
  • +10 (24 voturi)    
    Am felicitat-o pe LCK, insǎ fiind eu om echilibrat (Joi, 19 septembrie 2019, 17:26)

    ofCAER [utilizator]

    acum vreau "decît" sa-mi exprim adînca compasiune pentru Savonea, Netejoru’ şi Florea-Deliorga care, bieţii de ei, lucreazǎ zilele-astea non-stop şi fǎrǎ platǎ pentru orele suplimentare.
    Hei-rup, hei-rup, munciţi, tovarǎşi, cǎ doarǎ aveţi în Dǎncilǎ exemplu’ de “preşedinte proletar”!
  • -1 (23 voturi)    
    " pot reusi prin profesionalism " (Joi, 19 septembrie 2019, 17:48)

    paulbutoi [utilizator]

    Corect !
    Exemple de profesionalism :
    Perioada la conducerea Parchetului General
    - Dosarul Revolutiei
    - Dosarul Mineriadei
    Perioada la conducerea DNA
    - Dosarul Microsoft
    - Dosarul ANRP
    • 0 (4 voturi)    
      sigur (Vineri, 20 septembrie 2019, 9:51)

      csan [utilizator] i-a raspuns lui paulbutoi

      "profesionalismul" asta de care vorbesti tu este al celor carea au schimbat legile in asa fel incat acele dosare sa fie ingropate definitiv. Stim acum foarte bine ca infractorii au mai multe drepturi si libertati cetatenesti decat noi cei care ne vedem de treaba ca fraierii.Si sa nu uitam pe judecatorii care au facut jocurile mafiotilor, asa cum fac si acum.
  • +4 (14 voturi)    
    Ce inseamna sa fii ,,ievaluata"' (Joi, 19 septembrie 2019, 21:41)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    De un fost procuror comunist, fost ministru al ,,justititei infractorilor".
    Respect LCK.
  • +11 (19 voturi)    
    cred... (Joi, 19 septembrie 2019, 22:12)

    asada [utilizator]

    ...ca merita felicitari pe deplin fiind singura in fata borfasilor PSD-ALDE si mai ales in fata gastii savonea si a sectiei speciale pe care o vrea cu disperare pentru asi plati datoriile fata de borfasii si hotii din partidele mentionate !!!
  • -1 (11 voturi)    
    eu sper acum (Vineri, 20 septembrie 2019, 9:47)

    cucuveauamov [utilizator]

    ca asaltul sa inceteze si domnii Negulescu, Onea & co sa fie rapid cooptati in procuratura europeana. E nevoie de toate valorile din Romania.
  • -1 (5 voturi)    
    17 din 22 (Vineri, 20 septembrie 2019, 9:51)

    nash pandelica [utilizator]

    cate state membre mai are ue ?
    • +2 (2 voturi)    
      pentru.... (Vineri, 20 septembrie 2019, 17:06)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      luare aminte !!!! Nu toate au aderat la aceasta intiativa ci numai 22 ,un numar suficient ca sa fie infiimtata aceasta procuratura europeana !!!!