VIDEO Cazul Caracal. Șeful DIICOT: A fost extinsă urmărirea penală in rem pentru complicitate la omor, după o plângere vizând-o pe soția lui Gheorghe Dincă

de MH     HotNews.ro
Vineri, 6 septembrie 2019, 11:50 Actualitate | Esenţial


Cazul Caracal
Foto: Digi24
Procurorii au extins urmărirea penală în cazul Caracal și pentru complicitate la omor, în urma unei plângeri a familiei Luizei Melencu vizând-o pe soția lui Gheorghe Dincă, a declarat șeful DIICOT, Felix Bănilă. El a susținut vineri o declarație de presă despre cazul Caracal, preluat de structura centrală a DIICOT în 1 august, fără să răspundă la întrebări și să comunice foarte multe informații noi, făcând practic o cronologie a cazului.

Este a doua ieșire publică a șefului DIICOT de la dispariția Alexandrei Măceșanu.


"În data de 23 august 2019 s-a dispus extinderea urmăririi penale in rem și pentru complicitate la omor urmare a sesizării formulate de mama victimei Melencu Luiza Mihaela în data de 22 august 2019, cu privire la o presupusă activitate infracțională a numitei Dincă Elena, soția inculpatului”, a spus Bănilă.

De asemenea, în 2 septembrie a fost extinsă din nou urmărirea penală pentru două infracțiuni de profanare de cadavre sau morminte, potrivit șefului DIICOT.

Șeful DIICOT a prezentat cronologic evoluția acestui caz, începând cu 15 aprilie, când autoritățile au fost sesizate în cazul dispariției Luizei Melencu, de 18 ani, fără a furniza însă foarte multe informații noi.

El a enumerat toate procedurile judiciare în acest dosar, care la 1 august a fost preluat de structura centrală a DIICOT și a amintit că suspectul principal, Gheorghe Dincă, a recunoscut că le-a ucis pe Alexandra și Luiza, cărora le-a incinerat cadavrele. Inițial, el le-a spus anchetatorilor că a ars trupul Alexandrei, iar pe cel al Luizei l-a aruncat în Dunăre. Ulterior, a revenit asupra declarațiilor, susținând că a ars și trupul Luizei și a indicat un loc la marginea unei păduri unde a aruncat cenușa. În urma examinării acestor fragmente, nu s-a putut stabili niciun profil ADN din cauză că oasele erau prea calcinate și s-a dispus o nouă expertiză.

Singurul profil ADN stabilit este cel al Alexandrei Măceșanu, a spus Bănilă, în prezentarea acestui caz.

El a precizat că în această anchetă DIICOT a cerut sprijin și autorităților judiciare din Italia și SUA și că a verificat toate conturile și a identificat toate bunurile mobile și imobile ale lui Gheorghe Dincă și ale familiei acestuia, fiind pus sechestru pe locuințe și mașini ale familiei Dincă.

DIICOT a cerut sprinijul autorităților judiciare din Italia și SUA

Procurorul şef al Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism a declarat că în 7 august a fost emis un ordin european de anchetă către autorităţile judiciare din Italia, unde Gheorghe Dincă a stat câțiva ani:

"În vederea lămuririi cauzei sub toate aspectele şi pentru a stabili întregul cerc de eventuali participanţi la comiterea faptelor, confirmăm emiterea la data de 7 august 2019 a unui ordin european de anchetă către autorităţile judiciare din Italia, pentru obţinerea informaţiilor necesare, precum şi dispunerea unei comisii rogatorii către autorităţile judiciare din Statele Unite ale Americii, în data de 25 iulie 2019.

Prin ordonanţa din 6 august 2019 s-a dispus comunicarea datelor privind existenţa conturilor bancare, a datelor privind veniturile şi tranzacţiile imobiliare, a istoricului asociat administrator în cadrul societăţilor comerciale, conturile societăţilor comerciale astfel identificate deţinute de către inculpat, soţia sa, de cei trei fii şi de fiica acestora şi de ginerele şi nora lor".


Dincă, acuzat de alte trei violuri comise în "casa groazei" din Caracal

Șeful DIICOT a mai spus că, după audierea mai multor persoane, s-a extins urmărirea penală pentru două infracțiuni de viol comise de Gheorghe Dincă asupra altor persoane decât Alexandra Măceșanu și Luiza Melencu.

"Procurorii, atât personal, cât și prin intermediul ofițerilor de poliție judiciară delegați au procedat la audierea a numeroase persoane în calitate de martori atât ca evoluție a anchetei, cât și ca urmare a solicitărilor formulate de părțile civile și de reprezentanții acestora. Ca urmare a declarațiilor luate, prin Ordonanța din 22 august 2019 s-a dispus extinderea urmăririi penale sub aspectul săvârșirii a două infracțiuni de viol în raport de alte două persoane vătămate decât cele precizate anterior”, a spus Felix Bănilă.

De asemenea, Bănilă a precizat că la dosarul lui dosarul cauzei de la Caracal a fost reunit și un alt dosar aflat pe rolul Parchetului de pe lângă Judecătoria Caracal, în care o altă femeie îl acuză pe Dincă de viol.

"A fost reunit și dosarul (...) formulat ca urmare a declinării în favoarea structurii noastre de parchet de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Caracal. O altă persoană vătămată sesizase faptul că în perioada mai - iunie 2019 fusese constrânsă de inculpat (Gheorghe Dincă – n.r.) să întrețină raporturi sexuale cu acesta în locuința inculpatului din municipiul Caracal”, a mai spus Bănilă.

Părinții Alexandrei Măceşanu au fost, joi, la DIICOT, pentru a vedea dosarul după ce INML a trimis raportul care arăta că în proporţie de 99,93% ADN-ul din oasele şi dinţii din butoiul din curtea lui Gheorghe Dincă aparţine fiicei lor. Rezultatele au indicat profilul genetic al fetei, însă au refuzat să predea buletinul pentru ca INML să emită certificatul de deces.

"Nu am predat niciun act de identitate. Ne-au arătat de la IML, ne-au arătat certificatele acelea, actele, dar tot parcă nu suntem lămuriți că copilul nostru a murit acolo în butoiul acela, parcă tot nu sunt probe suficiente. Noi tot ne legăm de o mică speranță, firicelul acela de speranță ca pe copilul nostru să îl găsim să intre într-o bună zi pe poartă. (...) Din ce am înțeles noi acolo (...) probele care sunt, dinții din care s-a prelevat ADN-ul și oasele... dar ce pot să vă spun este că nici mie nu mi-au spus concret oasele, dacă antropologic, toate oscioarele alea ar forma corpul Alexandrei, deci până nu cercetăm și nu știu ce să zic”, a spus mama Alexandrei Măceșanu, joi, într-un interviu pentru Antena 3.

DIICOT a anunțat oficial, luni, că Gheorghe Dincă a fost transferat din Arestul Poliției Olt în Arestul Preventiv din Capitală pentru noi audieri, dar și pentru a fi supus unei analize comportamentale și pentru o examinare psihiatrică.

Tot luni, DIICOT a anunțat că raportul final de expertiză medico-legală transmis de către Institutul Național de Medicină Legală ”Mina Minovici” arată că "analiza genetică a probelor biologice de os, reprezentată de elemente dentare selectate din coletul cu fragmente osoase găsite în cenușa din butoiul metalic de la locuința lui Gheorghe Dincă, a condus la stabilirea unui profil ADN unic, aparținând Alexandrei Măceșanu".

Alexandra Măceșanu, de 15 ani, a dispărut miercuri, 24 iulie, după ce a luat o mașină "la ocazie". În același mod a dispărut în luna aprilie și Luiza Melencu, de 18 ani. Suspectul, Gheorghe Dincă, a fost identificat abia vineri, 26 iulie, după ce joi Alexandra a sunat de trei ori la 112 pentru a-și anunța răpirea. După ce inițial a negat că le cunoaște pe cele două fete, Gheorghe Dincă le-a spus anchetatorilor că a ucis-o pe Alexandra și i-a ars trupul. Bărbatul le-a spus anchetatorilor că a procedat la fel și cu Luiza.

Este așteptat și raportul privind oasele identificate într-o pădure de lângă Caracal și despre care Gheorghe Dincă a spus că sunt ale Luizei. Inițial, INML nu a putut identifica un ADN deoarece oasele erau prea calcinate, însă procurorii au cerut refacerea analizelor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















16460 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    .... (Vineri, 6 septembrie 2019, 11:56)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    e multa prostie in tara asta ... de la capitala pana la cea mai mica localitate.
    • +3 (3 voturi)    
      Comisie rogatorie către SUA pe 25 Iulie?! De ce? (Vineri, 6 septembrie 2019, 18:54)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Pe data de 25 Iulie 2019, Alexandra Macesanu a sunat la 112. Cum a ajuns justiția din Romania la concluzia ca trebuie interogați americanii chiar în acea zi?!

      Citat:
      "În vederea lămuririi cauzei sub toate aspectele şi pentru a stabili întregul cerc de eventuali participanţi la comiterea faptelor, confirmăm emiterea la data de 7 august 2019 a unui ordin european de anchetă către autorităţile judiciare din Italia, pentru obţinerea informaţiilor necesare, precum şi dispunerea unei comisii rogatorii către autorităţile judiciare din Statele Unite ale Americii, în data de 25 iulie 2019."
  • +6 (30 voturi)    
    Familia sa-si reverse ura pe Cumpanasu. (Vineri, 6 septembrie 2019, 12:13)

    Marionette [utilizator]

    Pe Antene, pe Voiculescu, pe Iliescu, pe PSD astia au facut anarhie in tara ca sa poata fura linistiti.
    Nu IML e vinovat ca a gasit probele, ca le arata. Daca-i legitima ca de ce i-a legitimat, daca nu i-a legitimat ca de ce i-a legitimat. Daca nu le arata probele ca de le nu le arata, daca le arata ca de ce le-a aratat.
    Le inteleg ura, nu le inteleg si sper ca niciodata sa le inteleg tragedia, dar dupa ce tulburarea le va ramane doar in interior ca nu va trece niciodata si o pojghita de ratiune va ramane la suprafata sa-l ia la maciuci pe filfizonul ala de Cumpanasu si SA NU MAI VOTEZE PSD!
    • +14 (26 voturi)    
      :( (Vineri, 6 septembrie 2019, 12:35)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Oamenii aia n-or sa-si mai revina in veci cu adevarat din socul asta, inca nici nu au realizat pe deplin. Si tu dai cu psd si altele. E ultima lor problema. Sper sa gaseasca putere pentru fiica lor cea mica.
      • +8 (16 voturi)    
        Nu pizideaua a inițiat prăpădul? (Vineri, 6 septembrie 2019, 12:56)

        Raoke [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Ei au dat liber la distrugerea țării, în frunte cu magraunul Ilici Iliescovici. Trebuie căutate și îndepărtate cauzele, motivele, nu doar efectele.
        • -1 (5 voturi)    
          ia d'aici pizdea! (Vineri, 6 septembrie 2019, 16:30)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

          "precum şi dispunerea unei comisii rogatorii către autorităţile judiciare din Statele Unite ale Americii, în data de ..."
      • +4 (10 voturi)    
        stai putin (Vineri, 6 septembrie 2019, 13:03)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        partidele politice nu conteaza?!
        noi dam bani la institutii?! noi facem legi?! noi incurajam coruptia ca sa putem fura?!

        partidele politice au foarte mult de-a face cu aceste lucruri!
        • +4 (10 voturi)    
          .... (Vineri, 6 septembrie 2019, 14:02)

          tirolez [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Au, dar e aberant sa le ceri acelor oameni sa-i sara la gat lui Cumpanasu. Ei se uita si vad cum e tratata familia Melencu.
          Iar faptul ca PSD-ul castiga % grase nu e doar vina lor. Ce am zis este ca ar trebui sa avem mai multa empatie pentru oamenii astia, nu sa le tinem lectii ca ar trebui sa scape de Cumpanasu si sa nu mai voteze PSD. In conditiile in care DN1 e plin cand sunt alegeri.
          • +3 (7 voturi)    
            Aberant este sa votezi uciderea fiicei tale! (Vineri, 6 septembrie 2019, 14:56)

            Marionette [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

            De bine de rau in 2008 am sunat la 112 si in 2 minute pe filmare mi-a venit politia si a ridicat hotul. Anul asta dupa 2 ore i-am sunat eu sa le spun ca a plecat hotul cu ce a furat. Asa ca pizide a adus debandada in tara si cine a votat pizide a ucis un pic din Alexandra. Chiar si propria familie!
    • 0 (6 voturi)    
      bay nea (Vineri, 6 septembrie 2019, 15:29)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      tu ai citit ce a declarat procurul?
      " precum şi dispunerea unei comisii rogatorii către autorităţile judiciare din Statele Unite ale Americii, în data de ...."
      tu stii ce este aia comisie rogatorie si ptr ce se instituie?
      cum dreaqu toti lovitii cu leuca sar sa posteze cand uita sa-si ia medicamentele?
  • +6 (8 voturi)    
    Hmmm, ...doar atat? (Vineri, 6 septembrie 2019, 13:07)

    delavrancea [utilizator]

    Cum de s-a apucat violatoru' asa de repede "chipurile", s-o arda?Si imediat , hop si politia.
    ...
    Tre' sa ne pazim singuri pielea.Clar!
  • +4 (6 voturi)    
    Aici sint implicati (Vineri, 6 septembrie 2019, 14:22)

    vasile-roaita [utilizator]

    mai multi si mult mai importanti. Nu se va afla niciodata adevarul adevarat, asa cum nu s-a aflat nici ce a fost la asa zisa revolutie, mineriade, Colectiv, 10 august plus multe altele. Se apara unii pe altii.
    • -2 (6 voturi)    
      Se stie deja adevarul de la revolutie mineriade. (Vineri, 6 septembrie 2019, 15:01)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      Agentii sovietici au incercat si reusit sa destabilizeze tara in frunte cu spionul KGB Ion Iliescu cu facultatea de KGB facuta la Moscova. Si aici e acelasi lucru, politia distrusa de kaghebisti au lasat hotii sa-si faca de cap intrucat banii ii primesc de la hotii si sefii lor sunt prieteni cu criminalii.
      • -1 (3 voturi)    
        Fă, ești citovă la cap??? (Vineri, 6 septembrie 2019, 15:49)

        Raoke [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        Ce treabă au kgb-iștii cu milițienii mioritici? Cu alde Șoric, Godină, Goarnă și compania, toți unul și unul????
  • +3 (5 voturi)    
    Presedintele Romaniei (Vineri, 6 septembrie 2019, 14:34)

    Razvan_M [utilizator]

    El ar trebui sa ceara informatii de la SRI si SIE legate de subiectul rapirilor, violurilor si traficului de copii si fete. A scazut foarte mult in ochii mei in ultima perioada, prin lipsa asta completa de implicare.

    PS. Presedintele nu poate folosi scuza cu asteptarea rezultatelor anchetei atata timp cat exista deja dovezi de musamalizare si de retele mafiote locale mana in mana cu autoritatile locale.
    • +2 (4 voturi)    
      si premierul? (Vineri, 6 septembrie 2019, 15:41)

      razvan_cluj [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Premierul ce a facut bine in ultima perioada?
      • -1 (1 vot)    
        Viorica nu era prea sus in ochii mei oricum (Vineri, 6 septembrie 2019, 16:52)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui razvan_cluj

        Daca ne uitam cine conduce judetul Olt, localitatile Caracal si Craiova, ne dam seama imediat unde duc firele politice. Imediat se vad legaturile politice cu sefii militiei si alti reprezentanti ai autoritatilor locale complet capturate de Partid.

        Nu m-ar mira ca legaturile sa mearga catre cel mai inalt nivel din PSD. Asadar, ce asteptari ar trebui sa am de la Viorica Dancila? Cel mult sa fim cu ochii pe ea ca nu face manarii - in plus fata de demisiile suspecte care au fost facute rapid dupa ce a inceput scandalul.
    • +2 (6 voturi)    
      presedintele Romaniei stie! (Vineri, 6 septembrie 2019, 15:54)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      stie totul!
      daca revezi cronologia evenimentelor, vei trage singur concluziile.
      -imediat dupa eveniment sunt retrasi niste militari americani de la baza de la Deveselu
      -dulapul de Sibiu este chemat de urgenta la Trump
      -bitch-ala este chemata de procurorul general al sua la ordine, chipurile ptr a intari statul de drept
      -mai zilele trecute viziteaza bucurestiul si ambasadorul usa la ue, tot pe motive de colaborare in domeniul justitiei
      in sustinerea celor de mai sus, iata declaratia procurorului DIICOT:
      " precum şi dispunerea unei comisii rogatorii către autorităţile judiciare din Statele Unite ale Americii, în data de ...."
      deci stie sau nu presedintele?
  • -3 (3 voturi)    
    Psd, usr, Iohannis, Cumpanasu, ancheta, vot (Vineri, 6 septembrie 2019, 16:34)

    ww [utilizator]

    Dumnezeu, Iisus Hristos, Imparatia Cerurilor, mărturisire, mântuire, mângăiere, învierea mortilor, viata vesnica.