Cazul morții bărbatului căruia jandarmii i-au pulverizat gaz lacrimogen direct în față. Plângere penală pe numele șefului Jandarmeriei Vatra Dornei, care ar fi încercat să măsluiască probele

de MH     HotNews.ro
Marţi, 3 septembrie 2019, 11:29 Actualitate | Esenţial


momentul in care i se da cu spray lacrimogen desi este jos
Foto: Captura video
Şeful Jandarmeriei Vatra Dornei ar fi încercat să măsluiască probele din dosarul bărbatului care a murit în parcul central după intervenţia unui echipaj de jandarmi care i-a pulverizat spray lacrimogen în față. Femeia jandarm care l-a imobilizat atunci pe bărbat a folosit un alt spray decât cel din dotare, iar comandantul i-ar fi cerut să predea anchetatorilor un spray din dotarea Jandarmeriei, nu cel pe care l-a folosit, împotriva acestuia fiind făcută o plângere penală. Procurorii confirmă că femeia jandarm a folosit alt spray, dar spun că substanța din acesta este identică cu cea din spray-ul din dotarea Jandarmeriei

UPDATE 16.42 Spray-ul utilizat conţine o substanţă identică cu cea din spray-ul folosit de Jandarmeria Română, spune Parchetul de pe lângă Tribunalul Militar Iaşi. Potrivit procurorilor femeia jandarm ar fi folosit un spray care nu este în dotarea Jandarmeriei, dar care conține o substanță identică cu cea din spray-ul folosit de obicei de jandarmi.


Recent, a fost formulată o plângere penală şi împotriva şefului Detaşamentului de Jandarmi Vatra Dornei, Bogdan Cruceanu, care ar fi încercat să măsluiască probele din dosar, potrivit avocatului familiei victimei. Plângerea penală împotriva lui Bogdan Cruceanu a fost formulată de către avocatul familiei victimei și a fost depusă la Parchetul Militar, pentru infracţiunile de sustragere sau distrugere de probe ori de înscrisuri, respectiv favorizarea infractorului.

Mai exact, şeful Detaşamentului de Jandarmi Vatra Dornei i-ar fi cerut Anei Maria Florescu să predea anchetatorilor un alt spray decât cel folosit în acţiunea de imobilizare a victimei, Ioan Csapai, vrând, astfel, ascunderea probelor reale. Spray-ul folosit de femeia jandarm nu era cel din dotare, pe care trebuia să îl poarte în mod legal, ci un spray pe care şi-l cumpărase ca să se apere de câini, potrivit avocatului Ioan Marocico.

"Dacă vă veţi uita cu atenţie la filmare, pe filmare se vede că la intervenţie a fost folosit un spray cu capac negru, galben, roşu, iar în dotarea Jandarmeriei veţi găsi spray-uri cu capac negru cu albastru, nu au capac roşu cu galben, ca cel din filmare. (....) Din câte cunosc eu, acel spray nu este omologat de Jandarmeria Română să îl folosească la intervenţii. E un spray personal pe care femeia l-a achiziţionat dintr-un magazin pentru a se apăra de câinii vagabonzi de pe stradă", a declarat pentru Mediafax avocatul.

Mai mult, el suştine că spray-ul folosit nu a fost predat iniţial anchetatorilor, după ce comandantul Detaşamentului de Jandarmi din Vatra Dornei i-ar fi ordonat subalternei sale să predea unul din dotarea Jandarmeriei.

"I-a ordonat să ascundă proba cea mai importantă, adică spray-ul. Adică să predea organelor de anchetă un alt spray decât cel folosit la intervenţie, un spray din dotarea Jandarmeriei. (...) Mai exact, comandantul Detaşamentului Vatra Dornei, după ce patrula de jandarmi s-a întors în subunitatea din Vatra Dornei şi i-a raportat faptul că femeia jandarm a folosit alt spray decât cel din dotare, acesta a chemat-o în biroul său personal şi i-a ordonat doamnei să predea anchetatorilor, când vor veni cei de la Poliţie sau de la Parchetul Militar, un spray din dotarea Jandarmeriei, nu cel folosit la intervenţie. Repet, i-a ordonat acesteia să nu predea spray-ul folosit la intervenţie (...) Ea, în seara respectivă, când au venit cei de la Poliţie, a predat spray-ul din dotarea Jandarmeriei, nu cel folosit la intervenţie. (...) Ulterior, s-a deplasat procurorul militar şi a ridicat şi celălalt spray, ambele se află la Parchetul Militar", a susținut Marocico.

Incidentul a avut loc în 19 iulie, în timpul Festivalului de Folclor pentru Copii şi Tineret, după ce un părinte le-a reclamat jandarmilor că bărbatul, în vârstă de 55 de ani, o atinsese indecent pe fiica sa de doar 12 ani.

Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Jandarmi Suceava, col. Bogdan Cornaci, a declarat pentru Agerpres că jandarmii au acţionat pentru scoaterea din mulţime şi imobilizarea bărbatului, după ce tatăl şi fetiţa au venit la o femeie jandarm să reclame faptele suspectului. El a adăugat că în timpul intervenţiei jandarmilor bărbatului i s-a făcut rău, a fost chemată salvarea, a fost resuscitat, a fost dus apoi la spital la Vatra Dornei, după care a fost transferat la Suceava.

În imaginile surprinse de un martor se poate vedea însă că bărbatul era deja imobilizat la pământ, iar doi jandarmi sunt peste el încercând să-i pună cătușele. La un moment dat, jandarmerița se apleacă și pulverizează gaz lagrimogen direct în fața suspectului, de la o distanță de doar câțiva centimetri. (VEZI AICI FILMUL COMPLET). Bărbatul are câteva zvâcniri, după care rămâne inert. Jandarmii îi pun cătușele și abia după ce încearcă să-l ridice își dau seama că omul nu dă niciun semn de viață. În zonă apar doi polițiști care încep să se agite. Jandarmii îi scot cătușele și îl întind cu fața în sus. Din imaginile filmate, niciunul nu acordă primul ajutor victimei. Jandarmerița care a pulverizat spray-ul nu intervine deloc, stând tot timpul deoparte.

Bărbatul a ajuns la Spitalul Judeţean de Urgenţă Suceava în stop cardio-respirator, resuscitat, iar a doua zi a fost operat, însă ulterior a decedat. Medicii legiști au stabilit că a murit din cauza insuficienței cardio-respiratorii acute, ca urmare a unui infarct enteromezenteric total, potrivit stirisuceava.net.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















10633 vizualizari

  • +30 (30 voturi)    
    Jandarmi (Marţi, 3 septembrie 2019, 11:41)

    sipu [utilizator]

    sunt chiar mai pro... decat mineri” , sef la jandarmerie ( in mod normal mai destept decat gloata) nu stie ca se fac analize de laborator cu substanta sau substantele care au cauzat moartea .......
    • +21 (21 voturi)    
      exact (Marţi, 3 septembrie 2019, 11:47)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui sipu

      garcea, ce sa-i faci.
    • +9 (9 voturi)    
      wdAEDF (Marţi, 3 septembrie 2019, 13:33)

      hahaha [anonim] i-a raspuns lui sipu

      Sa afle lumea, sa apara in ziar orice infatisare de la tribunal ca sa nu mai incerce si "sa rezolve" toate situatiile. Nu credeti ca cel care a incercat sa faza cu spray-ul nu a incercat sa faca si alte lucruri ilicite ca sa isi scape pielea?
  • +28 (30 voturi)    
    Puscarie (Marţi, 3 septembrie 2019, 11:42)

    Luk [utilizator]

    Omor calificat.
    • +17 (21 voturi)    
      Stai linistit (Marţi, 3 septembrie 2019, 12:15)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Nu patesc nimic animalele astea incompetente. Cel mult vor fi promovati sau pensionati la 42 de ani pe 2.000 de euro/luna.
  • +19 (21 voturi)    
    acum intra mai multi la parnaie (Marţi, 3 septembrie 2019, 12:09)

    ..13 [utilizator]

    Asta este - cineva trebuie sa plateasca pentru toate prostiile si indolentele jandarmilor.

    Era evident ca tuta satului nu trebuia sa foloseasca aceea substanta. - poate nici nu i-a dat prin cap ca nu poate opera cu el si acum o sa plateaasca pentru prostia pe care a facut-o.

    Asta nu il ca aduce la viata pe mort si din pacate nu va seca fantanii cu idioti de la jandarmerie.

    sa nu imi spuna nimeni ca trebe sa vorbesc frumos despre jandarmi - cred ca cuvantul care se potriveste cel mai bine Jandarmerie este de CRIMINALI.

    Aceasta institutie nu si-a atins scopul pentru care a fost creata asa ca poate sa fie desfiintata in regim de urgenta - se mai face o reducere de cheltuiala bugetara si se reduce cantitatea de incompetenti pe unitatea cm. patrat care exista in institutiile piublice.

    Zau ca se poate!
  • +12 (16 voturi)    
    Va ajunge acest nenorocit..... (Marţi, 3 septembrie 2019, 12:09)

    gigiN [utilizator]

    ....la puscarie in mai putin de 3 ani ? Ma indoiesc si ca va ajunge vreodata !!
  • -10 (20 voturi)    
    Crima cu premeditare sau curatirea societatii? (Marţi, 3 septembrie 2019, 12:09)

    Marionette [utilizator]

    Nu exista nici un dubiu, fortele armate de protectie a cleptocratiei (jandarmii) l-au ucis cu sange rece si intentionat. Asta nu se discuta. Eu insa as face alte cercetari sa vad daca omul era un obsedat care chiar agresase sexual o adolescenta sau era un om normal fara nici un antecedent. As studia computerul, casa sa sa vad urme. Daca era obsedat agresor sexual atunci fortele de lupta cu propriul popor ar trebui scoase de sub acuzare in aceasta cauza. Daca nu, si era un cetatean nevinovat atunci unitatile de ucis propriul popor ar trebui trase la raspundere.
    • +11 (15 voturi)    
      Fortele de ordine trebuie sa actioneze legal (Marţi, 3 septembrie 2019, 13:15)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Nu e treaba lor sa stabileasca daca respectivul este "om bun" sau "om rau" si, indiferent cum este omul respectiv, nu au dreptul sa il omoare.
      Conform carei legi jandarmii au voie sa omoare un "om rau"?
      • 0 (0 voturi)    
        Legea mea interioara. (Miercuri, 4 septembrie 2019, 7:55)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        Momentan in rromanistan nu e lege, nu e justitie, nu e politie, este cleptocratie. Asa ca singurul lucru dupa care ma ghidez e legea mea interioara. Asta ca "legea nu spune ca" ce balmajesti tu e pentru lobotomizati sau suedezi unde este lege.
  • -14 (16 voturi)    
    Jandarmeria (Marţi, 3 septembrie 2019, 12:16)

    Unforgiven [anonim]

    A primit ordine de la Dragnea/PSD sa-l omoare pe pedofil!!
  • +12 (14 voturi)    
    Cea mai buna meserie (Marţi, 3 septembrie 2019, 12:19)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    E la Jandarmerie,
    Minte multa nu se cere,
    Prost sa fii sa ai putere.

    Au fost angajați pe baza de pile, s-au legat prietenii/cumetrii intre ei chiar amantlîcuri si raspund la comenzile partidului

    Acum cand partidul e la vale începem sa mai aflăm cate ceva.
    Dar nu vor gasi vinovatul sau vinovatii.
    Ca la "10 august".
    Musamalizat maxima.
    Ordin pe unitate.

    Si închei:
    Jandarmeria este inima partidului,
    Bate,Bate,Bate,
    Mereu.
  • +14 (16 voturi)    
    Criminali în uniformă militară! (Marţi, 3 septembrie 2019, 13:02)

    Don Ciccio [utilizator]

    Aiurita femeie-jandarm, nici măcar în cel de-al 12-lea ceas nu realizase in ce mare belea se băgase de una singură: din incompetență, din răutate, din dispreț profund față de oamenii, față de cetățenii în slujba cărora se afla prin depunere de jurământ militar către Țară și Popor!
    • +5 (9 voturi)    
      poate din sentiment de inutilitate (Marţi, 3 septembrie 2019, 14:36)

      opinius [anonim] i-a raspuns lui Don Ciccio

      suspectez ca femeia jandarm a vrut doar sa se faca utila. Stia si simtea ca, probabil, in 90% din timpul petrecut la job, nu face nimic, s-a ivit ocazia (o interventie spectaculoasa!) si a vrut sa faca si ea ceva.

      Poate urma chiar sa vorbeasca la TV, trebuia sa aiba ce spune, nu?
  • +5 (9 voturi)    
    O fi acelasi gaz din 10 august?! (Marţi, 3 septembrie 2019, 13:30)

    Metec [utilizator]

    Dupa 10 august 2018, multi participanti la miting au acuzat dureri mari de cap, varsaturi, iar altii au contractat cancer sau chiar au decedat, dupa un an. O mare parte din documentele acelei represiuni nejustificate si mizerabile ramane secretizata. In aceste conditii, ma intreb: oare nu cumva Jandarmeria este in posesia unor mijloace letale de represiune, pe care le foloseste deseori anapoda, cu riscurilr de rigoare pentru cei supusi represiunii?!
    Sa stam stramb si sa gandim drept: Jandarmeria este o structura militarizata, sub control civil. In ultima vreme, sub presiunea grupului infractional Dragnea, Jandarmeria a scapat oricarui control si face ce vrea, cu cine vrea. Este, cred, o situatie inacceptabila pentru o tara membru NATO si aici Presedintele ar trebui sa intervina pentru clarificarea lucrurilor.
  • +6 (8 voturi)    
    problema! (Marţi, 3 septembrie 2019, 13:53)

    ber [utilizator]

    Eu ma tot intreb: controleaza cineva ce fel de pregatire primesc acesti politisti si jandarmi, care odata ajunsi in paine incalca legea. Se stie ca ei trebuie sa primeasca o pregatire juridica si una de specialitate. Care este calitatea acestei pregatiri, care este atmosfera in aceste institutii? In mod normal, cand intri in acest sistem trebuie sa cunosti legislatia si apoi trebuie sa stii sa o aplici, dupa protocoale precise.
    • +6 (6 voturi)    
      nu e problemă (Marţi, 3 septembrie 2019, 14:03)

      infernal [utilizator] i-a raspuns lui ber

      În România toți au de toate ... pe hârtie.
  • -8 (12 voturi)    
    In SUA (Marţi, 3 septembrie 2019, 14:21)

    l000 [utilizator]

    in SUA dacA nu respecti indicatiile politistului esti impuscat.
    • +7 (7 voturi)    
      peste tot in lumea buna (Marţi, 3 septembrie 2019, 14:47)

      opinius [anonim] i-a raspuns lui l000

      si chiar si pe la noi, regulile sunt cam urmatoarele (exprimate mai mult sau mai putin clar, explicate mai des sau mai rar):

      - nu ai voie sa impusti niciun suspect decat (1) daca te ataca sau daca (2) indreapta arma spre tine sau (3) spre altcineva. Atunci ai dreptul sa-l ciuruiesti, desi este preferabil sa-l ranesti doar cat a nu mai reprezinte un pericol;
      - daca fuge sau nu respecta ordinele, il urmaresti, il imobilizezi (daca-l prinzi) sau tragi spre el dupa avertizare, stai, stai ca trag, foc vertical urmat de foc orizontal. Ai voie sa tragi doar la picioare. Esti scuzat chiar daca moare, doar daca se dovedeste ca glontul a ricosat din ceva.
      • 0 (2 voturi)    
        daca este asa (Marţi, 3 septembrie 2019, 19:56)

        l000 [utilizator] i-a raspuns lui opinius

        daca il lasi pe el sa te ciuruiasca ...tu ca si politiist nu vei mai puterea sa ma raspunzi. MORI CA UN EROU sau intri la puscarie.Mafiotii nu respecta nici o regula
  • +5 (7 voturi)    
    Jale! (Marţi, 3 septembrie 2019, 14:34)

    Radu [anonim]

    Suntem intr-un mare perocol oameni buni!! Structurile statului au devenit organizatii de tip mafiot.
  • -1 (1 vot)    
    Cum.. (Miercuri, 4 septembrie 2019, 9:49)

    sim18 [utilizator]

    Cum sa nu moara omul, namila de politist ii apasa cu genunchiul pe coloana de minute bune si mai primeste si spray in nas... cred ca avea cel putin 100 kg.... adica 3 oameni nu puteau pune catuse unui om??? Niste incompetenti , niste criminali!!! Indiferent de ce a facut omul... nu ei fac legea! Ar fi anarhie... ce s-ar fi intamplat daca noi cei din 10 august ne-am fi suit pe ei, toti, sau in februarie... nu mai existau acum!