Pe cine votează Dan Barna dacă nu ajunge în turul al doilea al alegerilor prezidențiale

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 2 septembrie 2019, 9:31 Actualitate | Esenţial


Dan Barna
Foto: Uniunea Salvati Romania - USR
Candidatul USR-PLUS la alegerile prezidențiale din noiembrie, Dan Barna, îi va da votul candidatului PNL, adică președintelui Klaus Iohannis, în cazul în care el nu va ajunge în turul al doilea.

Indiferent cine va fi contracandidatul lui Klaus Iohannis în turul al doilea, fie că este vorba despre Viorica Dăncilă, Mircea Diaconu sau Theodor Paleologu, votul lui Dan Barna va merge către "candidatul PNL”, a declarat liderul USR, duminică seară, la Digi24.

El a explicat din nou care este viziunea USR în privința intrării la guvernare și a alegerilor anticipate și a precizat că luni va explica alături de Dacian Cioloș, într-o conferință de presă, punctul oficial de vedere al alianței.

O majoritate parlamentară nu poate fi făcută cu oamenii care au dus România pe marginea prăpastiei şi cu oameni care de 30 de ani schimbă eticheta pe sigle de partid, a spus Dan Barna, referindu-se la ALDE și Pro România, ceea ce sugerează că exclude o coaliție cu aceste partide. El a spus că în momentul în care va exista o majoritate parlamentară care să susţină reformele pe care USR vrea să le facă, atunci partidul pe care îl conduce va intra la guvernare.

"Responsabilitate înseamnă să îţi asumi să schimbi România, nu să intri într-un guvern formal care nu poate să aibă nicio soluţie reală de schimbarea a ţării, pentru că astăzi, un guvern pe actuala majoritate parlamentară este un guvern care ar trebui să fie alcătuit şi din domnul Tăriceanu, şi din domnul Ponta, şi din cei din spatele lor, oamenii care au fost alături de PSD şi de Liviu Dragnea în aceşti trei ani în care România a fost scoasă din Europa. În momentul în care avem o majoritate parlamentară care să susţină aceste reforme, în ziua doi intrăm la guvernare şi ne asumăm acest lucru”, a spus Dan Barna.

"Putem să simulăm responsabilitatea intrând într-un guvern de strânsură, care s-ar putea construi, dar care nu poate să facă nicio reformă. Nu asta ne dorim, ne dorim ca aceste reforme să se întâmple şi de aceea soluţia despre care vorbim şi vorbim în mod consecvent este aceea a alegerilor anticipate, în care ne întoarcem la popor, obţinem un vot care va arăta cum îşi doresc astăzi românii să fie structura Parlamentului”, a adăugat Dan Barna.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















4839 vizualizari

  • -5 (17 voturi)    
    Nu ar fi mai bine .. (Luni, 2 septembrie 2019, 9:43)

    lasa [utilizator]

    sa i-l acorde de acum? Asa stim ca incep sa se ordoneze lucrurile.
    De ce trebuie sa fie circ inainte?
    • +1 (7 voturi)    
      Nu,nu arfi... (Luni, 2 septembrie 2019, 10:16)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      ...mai bine.Poate intra amandoi in turul 2 si avem posibilitatea sa votam pe cineva care poate nu va acorda "inca o sansa PSD"...
      • -4 (6 voturi)    
        Dar nu mai bine ar fi.... (Luni, 2 septembrie 2019, 11:29)

        lasa [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        ..sa nu divizezi voturile opozitiei?
        daca Barna e onest, meritoriu, vizionar, patriot, atunci sigur va avea un cuvant greu in guvernare, cu KI presedinte
        • +2 (8 voturi)    
          Pai sa se retraga Klaus (Luni, 2 septembrie 2019, 11:52)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui lasa

          De ce sa se retraga Barna ? Iohannis nu a facut mai nimic in acesti 5 ani, nicio viziune, nu a promovat oameni decenti la varful PNL, nimic. S-a complacut in melanjul politic din Romania.
          • -5 (7 voturi)    
            Asta vor si PSD-istii (Luni, 2 septembrie 2019, 12:33)

            lasa [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

            KI a facut ce era legal, nu a fost genul jucator ca Basescu, si romanii sunt mari amatori de circ si drame.
            Postarea asta e tipica pentru un psd-ist.
            Poate USR ar trebui sa vada si partea periculoasa cand se reunesc lupii sub alte infatisari.
  • +6 (14 voturi)    
    O opinie absolut corecta. (Luni, 2 septembrie 2019, 9:47)

    Marionette [utilizator]

    Eu il voi vota pe Barna, dar daca nu trece turul doi automat voi vota Iohannis.
    • -4 (6 voturi)    
      Klaus si Barna (Luni, 2 septembrie 2019, 13:46)

      AndJorj [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      cat si sustinatorii lor se imbata cu scorurile din sondaje, (adica cu apa rece) care aparent le permit sa fie dezbinati.. ei cred ca turul 2 e asigurat macar pentru unul dintre ei. S-ar putea sa se insele amarnic. Un singur eveniment cu impact emotional puternic poate duce un candidat de la 40 la 20 sau invers cu doar cateva zile inainte de alegeri.

      asta nu mi0-a placut niciodata la "fortele de dreapta" post-revolutionare, sunt foarte dezbinati, e mancatorie mare intre ei... de aia si merita sa piarda.
      • 0 (0 voturi)    
        Stimate domn, faceti niste presupuneri nefondate (Marţi, 3 septembrie 2019, 18:19)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui AndJorj

        Mai exact nici-un eveniment nu ridica sau coboara un candidat cu 100 / 50 %.
        In al doilea rand pentru ca niciunul din candidatii de "dreapta" sa nu intre in turul 2 e nevoie de 2 evenimente nu de unul. Care sunt sansele sa se intample asta?
        In al treilea rand ii numiti de "dreapta" asta in conditiile in care liberalii inca rememoreaza vremurile USL-ului iar USR-PLus sunt de dreapta doar fiindca fac opozitie pseudo-stangii furtocrate psd-iste.
        Una peste alta, Klaus are turul 2 asigurat iar Barna are sanse mari sa fie acolo. Pe scurt "dreapta" are doi candidati cu sanse mari de turul doi si votabili iar "stanga" are cel putin 3-4 candidati care mai de care mai caragialesc care isi vor imparti putinele voturi din zona lor folclorica.
  • -4 (18 voturi)    
    Dane draga, (Luni, 2 septembrie 2019, 9:51)

    mazzola [utilizator]

    Nu era mai bine sa-l sustineti pe KJ ? Prioritatea numero 1 este sa scapam de PSD ! Candidatura ta nu ne arata cum ca opozitia ar fi unita.
    • +4 (6 voturi)    
      nu (Luni, 2 septembrie 2019, 10:49)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui mazzola

      USR+ si PNL nu sunt frati de sange. Intre KJ si Barna, eu il votez pe Barna. Pe KJ il votez doar daca am de ales intre el si diversi comunistoizi.
      Si chiar daca KJ va castiga competitia, USR+ trebuie sa se comporte ca un partid ce e capabil sa dea un candidat serios. Cat timp competitia intre cei doi e decenta, e si sanatoasa, nu are de ce sa fie KJ uns imparat pe viata, fara o competitie reala.
      Mai amuzant ar fi daca ajung in turul doi KJ si Barna, iar PSD/ALDE/Pro/pmp decid sa-l troleze pe KJ si sa isi indemne simpatizantii sa-l voteze pe Barna.
      • -3 (5 voturi)    
        amuzantul ... (Luni, 2 septembrie 2019, 12:23)

        asada [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        ...tau miroase a dorinta arzatoare !!! Da si tu niste acatiste acolo si treci si pe la PSD sa aranjezi blatul !!!!
    • 0 (4 voturi)    
      Pai poate era mai bine sa-l sustina PNL (Luni, 2 septembrie 2019, 11:53)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui mazzola

      pe Barna, ce zici de asta ?
  • -4 (8 voturi)    
    O intrebare banala (Luni, 2 septembrie 2019, 10:31)

    ww [utilizator]

    Dle Barna, daca Iohannis este atata de bun, intelegem ca nu gasiti nicio hiba la prestatia lui si ii oferiti votul cu voiosie, pentru ce mai candidati?
    • +1 (3 voturi)    
      Mai bun in raport cu ... (Luni, 2 septembrie 2019, 11:54)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Diaconu, Dancila , Bruynells (sau cum o chema pe fata aia a lui Voiculescu), Cumpanasu....
      • -1 (7 voturi)    
        dar totusi cu Palologu ce aveti? (Luni, 2 septembrie 2019, 12:28)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Inteleg de aialalti dar paleologu trebuie rejectat din start doar pentru ca e "omul lui basescu"? Cu asta m-a enervat barna. Adik KJ e rau si trebuie schimbat cu el dar in final tot e mai bun decat altii care candideaza exact cum candideaza si barna: sa il schimbe pe kiwi. E o chestie de logica aici. Voiam sa il votez pe barna in turul 1 (tocmai pentru ca nu il mai suport pe kiwi) dar cu astel de declaratii se spala pe bot de votul meu. Poate in turul 2.
        • +1 (5 voturi)    
          Da, e "omul lui Basescu" si trebuie rejectat. (Luni, 2 septembrie 2019, 13:50)

          Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

          Ai fost cat se poate de sintetic. Basescu = Hotie, lupta impotriva statului de drept pentru amante. Omul lui Basescu va milita pentru aceleasi "idealuri".
          Multumim frumos, dar NU, multumim!
  • -1 (7 voturi)    
    ca sa..... (Luni, 2 septembrie 2019, 12:27)

    asada [utilizator]

    ...fii sigur ca ti se indeplineste dorinta voteaza pe dl. Iohanis si in turul unu si in al doilea !!!
  • 0 (6 voturi)    
    Nu o sa inteleg... (Luni, 2 septembrie 2019, 13:17)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    Eu chiar nu inteleg cum de poporul roman pe de o parte alege majoritar PSD-ALDE si in acelasi timp acelasi popor alege pe KIWI la Cotroceni. Si se si lupta pentru el. Ceva e defect in mecanismul de logica.
    O alta necunoscuta pentru mine este cum de a ajuns un om ca KJ sa fie adulat la nivelul asta. Deci omul asta nu a articulat nimic coerent niciodata, a citit intr-o romana deficitara niste banalitati in ultimii cateva ani d emandat si apare drept favorit, asta in timp ce aceeasi romani dau de pamant cu cineva ca barna, paleologu si alyti oameni de calitate. Chiaer nu pricep cu ce i-a sedus KJ pe romani de sunt atat de ahtiati dupa prestatia lui. Imi explica si mie cineva ce a facut el sau o zicere de-a lui memorabila din anii de mandat? Intalniri cu Trump si summit se facea chiar daca eram eu presedinte, nu suntem noi organizatorii/beneficiarii ci Romania.
    • -2 (4 voturi)    
      poate..... (Luni, 2 septembrie 2019, 16:40)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

      ...romanii sau saturat de golanii ce misuna prin politica damboviteana si de cei care se cred grozavi ca pot vorbi cu nea Nicu ,tata Leana ,nea Nelu ,nea Emil ,nea Base ,etc. Poate este bine sa ai tinuta si staif si sa nu te tragi de bracinar cu borfasii !!! Asa este,nu sa oprit lumea in loc cu toti acei nea...si nici cu dumneata presedinte nu se va opri ,dar.... hai sa vedem cum stam si cu stiful ,nu crezi !!???
      • +1 (1 vot)    
        Decentii sunt de obicei agramati? (Luni, 2 septembrie 2019, 17:36)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui asada

        Intreb si eu, "decentule". Sau nea' alfabet...
        • +1 (1 vot)    
          curiozitate !!! (Marţi, 3 septembrie 2019, 14:12)

          asada [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

          Cu toate greselile facute ai inteles despre ce e vorba de te-ai basicati tot !!?? Riposta hahalerei la ....domnul ati aruncat gunoiul pe jos....este ..nu vezi ma ca ai chelie !!! In rest numai de bine "titratule " !!!!