Tudorel Toader face „o simplă constatare” despre amnistie și grațiere. „A devenit și mai simplu de înteles refuzul meu de a promova OUG”

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 22 august 2019, 10:12 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Digi 24
​Fostul ministru al Justiției, Tudorel Toader, scrie pe Facebook că apreciază decizia de respingere a proiectului de lege privind amnistia și grațierea, susținând totodată că a refuzat o ordonanță pe această temă „împotriva tuturor presiunilor care au existat”.

El spune că proiectul „a stat” în parlament „asteptându-și momentul favorabil” din ianuarie 2017, când la ministerul Justiției era Florin Iordache.

„​O simplă constatare! Apreciem decizia de respingere a proiectului de Lege privind amnistia si gratierea, proiect care a "stat" in Parlament din ianuarie 2017 ( cand la MJ era Fl. Iordache), așteptându-și momentul favorabil. Exprim convingerea faptului că a devenit și mai simplu de înteles, refuzul meu, în calitate de Ministru al Justitiei, de a promova OUG privind amnistia și grațierea, împotriva tuturor presiunilor care au existat. Politica penală este apanajul legiuitorului”, a scris Toader pe Facebook.

PSD și ALDE au anunțat că au stabilit respingerea proiectului privind amnistia și grațierea. „Astăzi a avut loc o nouă ședință a coaliției de guvernare PSD-ALDE, o discuție care a vizat atât componenta politică a alianței, cât și pe cea guvernamentală. În cadrul discuției de astăzi, am abordat tema funcțiilor vacante în guvern, precum și sesiunea parlamentară extraordinară, în cadrul căreia vom respinge proiectul de lege privind amnistia și grațierea. În săptămâna care urmează, ne vom reuni pentru analiza unui amplu set de măsuri care privesc actul de guvernare asumat și agenda publică”, a transmis PSD, într-un comunicat de presă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6621 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    ... (Joi, 22 august 2019, 10:15)

    dumnezeu [utilizator]

    la pușcărie cu jagardeaua buboasa!
  • +14 (14 voturi)    
    Lipsa (Joi, 22 august 2019, 10:20)

    Jar [utilizator]

    demisiei din CV-ul dvs.nu miroase a complicitate?!
  • +14 (14 voturi)    
    Viteazule ! (Joi, 22 august 2019, 10:30)

    Susufler0 [utilizator]

    Dar viteaz este si Ciordache, nu-i asa ? El este primul care nu a dat OUG privind amnistia si gratierea !
    Si el, de fapt, e si mai viteaz decat tine, pt ca a rezistat din calitatea lui de membru de partid cu functii ! :))))

    PS. Uite asa ies la iveala disidentii dinauntrul si din afara PSD ! :)))
  • +13 (13 voturi)    
    Slugarel.. (Joi, 22 august 2019, 10:31)

    arpi [utilizator]

    O sluga care a facut numai rau justitiei si Romaniei.. Ignor pentru bubos..
  • +13 (15 voturi)    
    Mda (Joi, 22 august 2019, 10:32)

    TheFaime [utilizator]

    Te-a fortat strada sa renunti, ca tu ai sustinut aceasta lege luni bune ca sa ii satisfaci pofta lui daddy, doar ai incercat sa gasesti momentul oportun, atata tot. Ramai ceea ce erai, o paria!
  • +14 (14 voturi)    
    Simpla precizare (Joi, 22 august 2019, 10:37)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Faptul ca nu ai promovat o astfel de ordonanta este unul dintre putinele aspecte pozitive ale activitatii tale intr-un ocean de mizerie. In schimb, contributia ta la trecerea justitiei sub controlul diversilor penali din zona politica apropiata tie nu va fi uitata degraba. In loc sa identifici si repari disfuctionalitati, ai imaginat diverse constructii contra naturii (gen SS), ai inventat si aplicat "ievaluarile" si ti-ai batut joc de rolul altor organisme cae la acea data nu erau subjugate politic (vezi avize din partea CSM).

    Daca tot au existat presiuni, trebuia sa iesi in fata si sa declari simplu "X m-a sunat atunci...". Preferi sa lasi totul o balta mocirloasa, in care speri ca se cufunda toti astfel incat sa nu se vada atat de bine propriul jeg moral. Nu tine!
  • +13 (13 voturi)    
    o declaratie despre pensia speciala (Joi, 22 august 2019, 10:42)

    Antenistontel [utilizator]

    si despre salariile nesimtite nu face?!
  • +7 (7 voturi)    
    Multe sunt de neînțeles (Joi, 22 august 2019, 11:11)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cum a ajuns Toader din procuror ceaușist ditamai rectorul, într-o Fabrica de Diplome universitare în care cei care l-au votat sunt mediocrități după chipul și asemănarea lui? Cum a făcut el carieră ca sluga politica uslașă, aldistă și pesedistă ? E o rușine ca un asemenea ticălos să braveze acum, post factum, și ca presa să reproducă ce spune fără a menționa că e vorba de un ticălos.
  • +8 (8 voturi)    
    Hai sictir sluga! (Joi, 22 august 2019, 11:26)

    crackporta [utilizator]

    Dupa ce ai fost partas 2 ani la mizeriile facute de psd-alde, dupa ce te-ai aranjat pe viata cu functii pe nervii si banii nostrii, acum tii lectii de moralitate?
  • +7 (7 voturi)    
    Sluga zilei (Joi, 22 august 2019, 11:33)

    omezu [utilizator]

    Astazi: Tumorel Toader
  • +2 (2 voturi)    
    Dar cu Kovesi ce ai avut, mai, (Joi, 22 august 2019, 11:53)

    John M. [utilizator]

    ? ??!!!