Tăriceanu comentează discursul lui Iohannis de la Consiliul PNL: Pentru că are zero realizări în 5 ani, domnul preşedinte a trecut la strategia gloriosului predecesor Băsescu

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 9 august 2019, 10:47 Actualitate | Esenţial


Calin Popescu Tariceanu
Foto: INQUAM Photos / Octav Ganea
Liderul ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, lansează un nou atac la adresa lui Klaus Iohannis, susținând că la evenimentul de lansare pentru un nou mandat la Cotroceni președintele nu a spus nimic despre realizările din cei 5 ani pentru că nu are niciuna, iar atunci "a trecut la strategia gloriosului predecesor Băsescu".

Klaus Iohannis și-a lansat, joi, la Consiliul Național al PNL, proiectul prezidențial pentru al doilea mandat, prilej pentru Tăriceanu de a lansa un nou atac la adresa șefului statului.

Liderul ALDE spune că nu a văzut "nici umbră de bilanț, nimic despre realizări în cinci ani de mandat" la această lansare a lui Iohannis în cursa electorală și că șeful statului a preluat strategia fostului președinte Traian Băsescu.

"Preşedintele la final de mandat s-a străduit să ne vorbească despre ceea ce va face pentru că nu ne-a putut vorbi nimic despre ce a făcut! O observație totuși aș face: pentru că are zero realizări în cinci ani, dl preşedinte a trecut la strategia gloriosului predecesor Băsescu. După un mandat de primar în care nu a făcut nimic, ne amintim cum acesta a venit cu mesajul ”dați-mi și consiliul general ca să pot face treabă”. Vreo trei ani mai târziu, ca președinte, cerea românilor să-i dea şi un guvern condus de PD ca să poată face treabă. Azi, simţim pe pielea noastră unde ne-a dus experimentul Băsescu", spune Tăriceanu, într-un mesaj postat vineri pe Facebook.

El susține că, după cinci ani, "tot cu asta vine și Iohannis în fața românilor".

Liderul ALDE își încheie postarea cu un post-scriptum: "O notă de final ușor malițioasă, dar cu anume semnificații: îmi spuneau colegii, în mod repetat, că între discursurile (întotdeauna) citite de dl. Iohannis şi textele postate pe site-ul preşedinţiei câteva minute mai târziu nu există nici cea mai mică diferență. Avem un preşedinte care chiar nu se poate abate o virgulă de la ce îi scriu alţii?".

Klaus Iohannis și-a lansat, joi, la Consiliul Național al PNL, proiectul prezidențial pentru al doilea mandat, susținând că "reconstrucția statului român este o urgență”, iar "cazul Caracal ne dezvăluie cât de grav este dezastrul provocat de PSD”. Șeful statului a făcut o radiografie a României după anii de guvernare ai social-democraților, afirmând că PSD "a trădat voturile oamenilor” și a promovat „incompetența ca politică de stat”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















1967 vizualizari

  • +24 (26 voturi)    
    Trădicene, la anul ești lângă moroi! (Vineri, 9 august 2019, 10:56)

    Raoke [utilizator]

    Pentru mulți ani, sperăm.
    • 0 (12 voturi)    
      Optimism (Vineri, 9 august 2019, 11:47)

      Just2019 [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

      Sunteti optimist! Credeti prea mult, in inteligenta poporului roman, care are in vene comunism si masochism, inca, pentru multa vreme, de acum incolo!
      • -4 (10 voturi)    
        Șefule, comunismul a încercat să-i (Vineri, 9 august 2019, 12:06)

        Raoke [utilizator] i-a raspuns lui Just2019

        învețe pe români să muncească.
        Înainte de a sări toți cu gura pe mine, să se facă o comparație între ce-a fost înainte și după comunism. Scurt. Ce avea țara înainte și după comunism.
        • 0 (0 voturi)    
          esti in eroare (Vineri, 9 august 2019, 18:41)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

          Pe scurt, romanii nu aveau nevoie de comunism ca sa invete sa munceasca iar comunismul i-a invatat cum sa fure.
          In rest, comunismul a construit cam 50% din ce s-a construit in Vest in acelasi interval, cu costuri duble si cu distrugerea morala a poporului.
  • +25 (27 voturi)    
    4% (Vineri, 9 august 2019, 10:58)

    blackbeard [utilizator]

    Agresivitatea lui e invers proportional cu potenta lui...electorala. Ham-ham, tărâțene!
  • +16 (18 voturi)    
    asta? (Vineri, 9 august 2019, 10:59)

    UglyKidJoe [utilizator]

    rade ciob de oala sparta, sau sa schimbi nevestele e o realizare...
    • +4 (4 voturi)    
      Nu le schimbă el.Îl schimbă ele. (Vineri, 9 august 2019, 16:24)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui UglyKidJoe

      Nu-i bun!Păcat că noi nu înțelegem să nu-l mai alegem.Tăriceanu nu-i capabil de nimic bun pentru țară.
  • +23 (25 voturi)    
    :)) (Vineri, 9 august 2019, 10:59)

    Mistrelutz [utilizator]

    cel putin ca primar,cred ca a facut pentru sibiu cat au facut la un loc,primarii psd pentru orasele lor.
    In rest..dupa ce l-ati supt de atributii ce sa mai faca fara un guvern corect,cu care sa poata colabora ?
    ''domnu'' asta cu ochelarii pe varful nasului se preface ca nu stie atributiile presedintelui.
    tariceanu trebuie sa sara tare in sus sa -i atinga macar genuchiul presedintelui.
  • +20 (22 voturi)    
    MARELE REALIZATOR AL ROMANIEI !! (Vineri, 9 august 2019, 11:10)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Iata,Razgandeanu a aparut din neant si este Marele realizator al tarii,el si cu partidul lui de buzunar nu au fost capabili sa intre in PE,iar la guvern sunt a enspea roata la caruta ! Rusinica,nea Calinica !
  • +7 (9 voturi)    
    cea mai mare realizare (Vineri, 9 august 2019, 11:13)

    loveparade [utilizator]

    a batat PSDu in corzi
  • +11 (13 voturi)    
    4 (Vineri, 9 august 2019, 11:29)

    gituca [utilizator]

    Iohanis a facut doar doua lucruri, da alea au fost de nota 10: 1, L-a bagat pe Dragnea la parnaie!
    2. Te-a adus pe tine si partiduletul tau spre 4%
    Pentru mine asta-i suficient.
  • +11 (13 voturi)    
    CPT (Vineri, 9 august 2019, 11:37)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Individul asta are o realizare: a luat mită si se foloseste de imunitatea parlamentară ca să nu ajungă „la cremenal”
  • +8 (10 voturi)    
    Praf (Vineri, 9 august 2019, 11:44)

    Just2019 [utilizator]

    Ce comportament si tupeu de communist. Coalitia PSD-ALDE a lui Tradiceanu a facut praf tara, in toate aspectele ei. Acest "domn" care si-a insusit foarte bine, limbajul machiavelic, tendentios, manipulator al clicii cu care s-a aliat, uita ca, nu numai acum, ci si cand a fost prim ministru "liberal", a facut tandari economia, dand pomeni clientelei politice, lasand visteria goala, in prag de criza mondiala! Daca ar avea onoare , ar trebui sa se autoexileze in Zimbabwe, nu sa-si exprime elucubratiunile , pe ici pe colo.
    • +8 (8 voturi)    
      Dacă vreun ziarist de investigații ar (Vineri, 9 august 2019, 12:22)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Just2019

      face o listă completă cu nenorocirile și furăciunile
      comise de acest rusofil înrăit ,pe numele lui de
      alint Trădiceanu-Narâșkin,ar constata că trece de
      cifra 100.Cât despre autoexil propun să plece in
      Botswana și să se angajeze ca ranger,fiind plătit
      cu cât dorește in moneda țării respective.
  • +10 (12 voturi)    
    He, he, he, Papagaliceanu (Vineri, 9 august 2019, 11:48)

    KTerinca [utilizator]

    Numa el viseaza malaiul presedentiei.
    Pasarica muta-ti cuibu' si te du ..... la bulau (sper) sau la parnaie (sper si asta) :)
    Acum pe bune, cat de penibil poate fi personaju'.
  • +11 (11 voturi)    
    si (Vineri, 9 august 2019, 12:16)

    andrei1232000 [utilizator]

    el ce rahat a facut in afara de a baga Romania in criza cand a fost prim-sinistru? 0 autostrazi, 0 cai ferate, 0 structura de atras fonduri europene. Iar de cand este in concubinaj cu PSD au facut praf legile justitiei prin Tudorel, au facut praf structurile de securitate ale tarii.
    Am uitat: marele lui merit este ca ajuns la a 5-a nevasta.
  • +9 (9 voturi)    
    faceti liniste .. (Vineri, 9 august 2019, 13:47)

    sareta [utilizator]

    Liniste ,vorbeste hahalera despre Basescu ! Basescu a avut demnitatea si curajul sa renunte la imunitatea data de Parlament ,iar acest gargaragiu a fugit din fata judecatii ascuns ca un las sub protectia colegilor ..
  • +3 (3 voturi)    
    un ratat (Vineri, 9 august 2019, 16:21)

    zigot [utilizator]

    in politica, ratat familial, un manechin increzut.
    se poate sa nu mai realizeze decat realitatea "lui",
    adica a mediului in care se invarte: gavrilescu, melescanu, bi anton, precum si marea lui sluga varujan,
    demolatorul economiei Ro din 2008.
    pe ce se bazeaza alde?
    va amintiti o realizarea a ministrului gavrilescu in 3 ani de guvernare?
    dar a lui melescanu, in afara de "alegerile eoropene",
    dar a lui antonx2?
    asa sef, asa ministrii; dealtfel alegerile din mai le-a
    aratat coltul meritat
  • +2 (2 voturi)    
    Imi place poza asta! (Vineri, 9 august 2019, 18:12)

    John M. [utilizator]

    Il arata pe acest sobolan de parlament intr-un moment de stupoare, ca si cand n-ar realiza ce i se intampla. Spuneti-i toti: "La Cismigiu, cu cutia de table!"