Codrin Ștefănescu, după ce Dragnea a contestat alegerea lui Dăncilă la șefia PSD: Nu e vorba de vreo răzbunare a lui Dragnea. E un demers în interesul legii

de MH     HotNews.ro
Joi, 8 august 2019, 18:31 Actualitate | Esenţial


Codrin Stefanescu
Foto: Facebook
Codrin Ștefănescu, înlăturat din funcția de secretar general al PSD după încarcerarea lui Liviu Dragnea, susține că demersul lui Dragnea de a contesta în instanță noua conducere a partidului nu înseamnă "vreo răzbunare", ci este unul "în interesul legii”.

Codrin Ștefănescu a comentat la Antena 3 demersul fostului lider al PSD Liviu Dragnea, care a depus în instanță o cerere de intervenție pentru anularea alegerii Vioricăi Dăncilă în funcția de președinte al PSD și a lui Mihai Fifor în cea de secretar general, la Congresul PSD din 29 iunie.

"Aici nu e vorba de nicio lovitură sau de vreo răzbunare a lui Dragnea. Avem de-a face cu un demers în interesul legii și al clientului, în condițiile următoare: pentru noi, cei din PSD, pentru simpatizanții noștri, pentru electorat, toată lumea știe că Liviu Dragnea este condamnat politic. În acest dosar, avocații trebuie să facă tot ceea ce este legal și constituțional în interesul clientului lor. Acest demers vine pe baza unor legi care sunt în vigoare și nu are de-a face cu chestiuni legate de partid. Aici nu e atacat Congresul, Viorica Dăncilă sau Fifor. E o procedură prin care DNA și Ministerul Public au făcut această execuție. Aici vorbim probabil despre o revizuire a dosarului. Demersul avocaților nu are de-a face cu PSD”, a susținut Codrin Ștefănescu.

Tribunalul București judecă joi o cerere de intervenție formulată de fostul lider al PSD Liviu Dragnea, în dosarul în care PSD a solicitat instanței înregistrarea în Registrul partidelor politice a noii conduceri a partidului, a declarat pentru HotNews.ro purtătorul de cuvânt al Tribunalului, judecătoarea Laura Radu. Potrivit stiripesurse.ro, Liviu Dragnea a cerut anularea alegerii Vioricăi Dăncilă și a lui Mihai Fifor la Congresul PSD în funcțiile de președinte, respectiv secretar general PSD.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















4454 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Fester Mai Respira ? (Joi, 8 august 2019, 18:37)

    un domn [utilizator]

    Acest Landrace care a luat milioane din retrocedari de la PMB ?
  • +6 (6 voturi)    
    a fost si a ramas.. (Joi, 8 august 2019, 19:02)

    Kvothe [utilizator]

    purtatorul de cuvant al lui liviu d.
  • +7 (7 voturi)    
    Cum draq’ poti sa mai.... (Joi, 8 august 2019, 19:12)

    gigiN [utilizator]

    ...vorbesti cand de multi ani ai gura...plina ???
  • +4 (6 voturi)    
    Acest domn e un activ toxic pt PSD (Joi, 8 august 2019, 19:15)

    animatron [utilizator]

    Si ceea ce afirma dumnealui e o minciuna grosiera, emisa cu acelasi tupeu cu care dl Stefanescu isi etala agresivitatea pe cand facea parte din cercul restrans al celor care guvernau tara intr-un mod care a fost respins ultramajoritar de electoratul romanesc la europarlamentare.

    Dumnealui si ceilalti "talibani" ultranationalisti si eurosceptici din PSD nu au nici un interes personal sau colectiv (ca grupare pro-Dragnea) ca actuala conducere din PSD (gruparea din jurul dnei Dancila) sa reuseasca sa modifice imaginea partidului in opinia publica sau sa demonstreze ca se poate face politica si altfel.

    Dna Dancila a preluat din mers un partid aflat in stare de colaps, in soc electoral, cu o imagine publica ingrozitoare, si spre surprinderea multora a reusit sa il stabilizeze.

    Faptul ca dna premier a stopat ofensiva PSD contra Justitiei, ca a cerut clar ca aceasta problema sa iasa de pe agenda politica a partidului, ca are o evidenta buna intelegere cu presedintele Iohannis, ca nu mai vine nici o critica de la Bruxelles, ca incearca sa ajunga la un acord si cu dl Ponta, toate creeaza isterie printre baronii si fidelii condamnatului Dragnea.

    Demersul juridic e indreptat impotriva actualei conduceri a PSD si e facut in plina campanie electorala pt Cotroceni, are potentialul sa paralizeze organizarea partidului pentru inca o perioada.

    In nici un caz nu e spre "binele" PSD sau al guvernarii Romaniei, e strict in interesul unui mic grup de persoane, unele in inchisoare altele in libertate deocamdata.
  • +5 (5 voturi)    
    Dl Codrin, fratele meu alb (Joi, 8 august 2019, 19:21)

    ady77 [utilizator]

    Ce ai fumat, ca vreau si eu.
    Pana la urma voi stiti ce vreti?
    Cand a fost condamnat mustaciosul, justitia nu a fost buna, acu vii si cauti dreptatea in justitie :))
    Pai daca nu va dus mintea, sa va puneti in statut o chestie cu locul pastrat, pana te intorci de unde pleci, ca asa se poarta in institutiile bugetare, sau inca nu ai aflat.
    Se plictisete mustaciosul, si hai sa faca valuri :))
  • +11 (11 voturi)    
    Putina vaselina si trece (Joi, 8 august 2019, 19:43)

    rov [utilizator]

    cap de porc, tu te ocupi si de Irinuca?
    Sau l-ai angajat pe Borcea ?!?!
  • +5 (5 voturi)    
    nu ca ma bag inn latrina psd-ista, (Joi, 8 august 2019, 20:08)

    iodixit [utilizator]

    dar jegosul de dragnea, e inca membru? vai de partidul lui biiip in ploaie daca are membri la pirnaie!
  • +5 (5 voturi)    
    S-a resuscitat,pacientul cu tichia de margaritare? (Joi, 8 august 2019, 20:13)

    Plagarus [utilizator]

    Fara bucatele de partid, ramas numai pe medicamente,tovarasul l'u Dragnea reia manelele de politruc frustrat.
  • +4 (4 voturi)    
    "pe cine nu lasi sa moara (Joi, 8 august 2019, 22:35)

    baimarean [utilizator]

    nu te lasa sa traiesti".
    Vom avea PSD1+PSD2...Practic = FSN

    forever 1008
    forever "placute suedeze"

    "mai bine haimana
    decat pesedist"