Avocat: Gheorghe Dincă se plânge că este obosit. Sunt niște condiții foarte grele acolo pentru toată lumea / Primește apă, dar aceasta se încălzește și este o problemă

de MH     HotNews.ro
Miercuri, 7 august 2019, 13:51 Actualitate | Esenţial


Suspectul din Caracal, Gheorghe Dinca
Foto: Agerpres/EPA
Gheorghe Dincă, bărbatul care a recunoscut că le-a ucis pe Alexandra și pe Luiza, se plânge că este obosit și primește apă care se încălzește, în timpul perchezițiilor din casa lui, susține Claudiu Lascoschi, avocatul acestuia. El mai afirmă că toți cei care participă la cercetările din casa lui Dincă "lucrează în condiții grele".

Avocatul lui Dincă a susținut, miercuri, la Antena3, că acesta "cooperează clar cu anchetatorii", chiar dacă există unele dubii în privința informațiilor pe care le furnizează.

"S-a afirmat nefondat că el conduce ancheta. Nu, nu el conduce ancheta, dar în condițiile în care este singurul care știe unde se află ceea ce a pus într-un loc anume, e normal ca el să îi conducă pe anchetatori. Nu au cum anchetatorii să îl conducă pe el. Este un aspect care trebuie lămurit", a afirmat avocatul.

Întrebat despre faptul că inițial Dincă a susținut că a aruncat în Dunăre trupul Luizei, avocatul a spus că, "în mare, ceea ce a spus s-a adeverit". "Nu avem unde să știm că i-a trimis pe piste greșite. (...) El a colaborat cu organul judiciar și s-au găsit niște probe. Asta arată o colaborare și un ajutor efectiv dat. El i-a condus pe anchetatori și ați văzut că s-au descoperit probe (...) El a dat detaliile. Că poate a mai și mințit, sigur, că orice inculpat, chiar și în caz de furt și nu numai în caz de omor - se mai minte, nu e un caz unic când un inculpat minte. Se poate să nu spună adevărul 100%".

Avocatul a mai susținut că suspectul s-a plâns, în cursul anchetei, că este obosit: "El era obosit de atunci, este foarte obositor acolo. Sunt niște condiții foarte grele acolo pentru toată lumea - și pentru polițiști, și pentru inculpat, și pentru avocat".

La remarca moderatorului, că el primește apă și mâncare pe durata perchezițiilor, avocatul a afirmat: "Primește apă, dar apa se încălzește și este o problemă. Nu au frigider acolo și se bea apă caldă, cum am băut și eu. Sper să își facă ceaiuri. Ceai se poate bea, apă nu se mai poate bea la un moment dat".

Polițiștii și procurorii s-au întors miercuri dimineață pentru a șasea zi de percheziții la locuința din Caracal a lui Gheorghe Dincă, bărbatul care a recunoscut că le-a ucis pe Alexandra Măceșanu și Luiza Melencu. În ultimele două zile, anchetatorii au făcut verificări și la marginea unei păduri unde Dincă a susținut că a aruncat trupul ars al Luizei, iar acolo au fost găsite fragmente osoase, dinți și cenușă. DIICOT a anunțat că resturile de fragmente osoase examinate sunt cu cea mai mare probabilitate de natură umană.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8812 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    De ce... (Miercuri, 7 august 2019, 14:01)

    Lionheart [utilizator]

    De ce oare nu i se pune la dispoziție un chelner, care să aibă frumos o frapieră cu gheață, în care să țină sticlele de Evian, să-i servească și o bere rece din când în când, că nu poate omul să bea apă încălzită toată ziua.
    • +12 (12 voturi)    
      doar apa? (Miercuri, 7 august 2019, 14:22)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui Lionheart

      ... o minora nu vrea?
      • +9 (9 voturi)    
        O minora fara telefon (Miercuri, 7 august 2019, 15:19)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

        sa nu oboseasca politia.
    • 0 (2 voturi)    
      este un proverb care spune asa (Miercuri, 7 august 2019, 15:10)

      pmct [utilizator] i-a raspuns lui Lionheart

      Pune-te bine cu dracu pana treci puntea. Asa si criminalistii trebuie sa-l perieze ca sa scoata totul de la el. Daca se comporta urat cu el nu se va castiga nimic

      Ce a mai ramas acum, dupa ce politia nu si-a facut treaba deloc, ba mai mult a contribuit din plin la uciderea celor doua adolescente, este sa-l faca sa marturiseasca cat mai mult cu putinta.
      • -2 (4 voturi)    
        pai deja a marturisit mult prea mult (Miercuri, 7 august 2019, 16:25)

        AndJorj [utilizator] i-a raspuns lui pmct

        chiar si ce nu a facut el, ci au facut altii.. Dupa ce a luat multe asupra lui acum probabil e convenabil pentru aia care i-au dat comanda ce sa declare, sa-l elimine fizic. In felul asta, el va fi singurul vinovat, mort.. n-ai ce sa mai anchetezi.. s-au rezolvat si doua cazuri dintr-un foc..
        Ma mir ca n-a marturisit ca le-a omorat pe toate fetele care au disparut in ultimii ani din Romania, asa se inchideau toate cazurile.
        • +1 (1 vot)    
          cum asa (Miercuri, 7 august 2019, 18:48)

          ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui AndJorj

          haznaua stie ca iohannis le a ucis

          ar fi o grozavie sa se afle ca de fapt nu i asa
      • 0 (0 voturi)    
        Nu neaparat (Joi, 8 august 2019, 10:56)

        Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui pmct

        Unui asa animal, intai ii rupeam o glezna cu barosul, apoi daca nu spunea tot, i-o rupeam si pe a doua, apoi treceam cu bormasina si burghiu de 8 sa il gadil la genunchii aia pe care si-i protejeaza asa de frumos! Asta merita canalia asta, nu menajamente. Asta e un monstru care nu mai merita tratat nici ca om dar nici macar ca un caine. E un monstru si trebuie tratat ca atare. Din pacate societatea noastra cretina se poarta frumos cu monstrii dar amendeaza prompt batrane de 80 de ani cand nu reusesc sa faca sprint pe trecerea de pietoni! Si nu se va schimba nimic, indiferent daca votati cu mizeriile de la PSD sau cu PNL, sunt toti o apa si un pamant. Insasi "democratia" in care traim e o mare farsa.
  • +13 (13 voturi)    
    Vai, mititelul de el... (Miercuri, 7 august 2019, 14:10)

    dandra [utilizator]

    Are apita calduta?

    Sa ii aduca cineva niste cuburi de gheata, o lamaie si o umbreluta in pahar sau un mojito.

    Citeam zilele trecute ca au facut o petitie ca sa se acorde inchisoare pe viata pentru criminali si violatori.

    De ce nu pedeapsa cu moartea pentru acesti nenorociti?

    Criminalii si violatorii sa isi piarda statutul de persoana umana si sa nu se aplice conventia de la Geneva. Eventual sa poata fi torturati in detentie sau la investigatii.

    De ce sa se chinuie statul cu mancarea si asigurarea medicala tot restul vietii in puscarie?

    Adica din impozitul familiilor care isi pierd membrii ca i-a omorat nenorocitul, sa i se plateasca mancarea si traiul decent in puscarie?

    Adica familiile si femeile violate, care nu isi vor reveni niciodata dupa soc, sa plateasca inchisoarea pentru aceste jigodii?
  • +15 (15 voturi)    
    ireal (Miercuri, 7 august 2019, 14:18)

    Itsoc [utilizator]

    citesc si nu pot sa-mi dau seala daca traiesc in Lumea Clovnilor sau asta e realitatea reala.

    Apa se incalzeste, conditii de munca grele? bai oameni buni, voi nu sunteti sanatosi la cap?
  • +8 (8 voturi)    
    hahaha (Miercuri, 7 august 2019, 14:22)

    iodixit [utilizator]

    si eu care credeam, ca inchisoarea este facuta ca sa te simti atit de rau acolo, incit atunci cind iesi, sa nu mai faci nelegiuiri, ca sa ajungi din nou acolo.
    pare-se ca m-am inselat!
    • 0 (2 voturi)    
      da (Miercuri, 7 august 2019, 22:22)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      Te-ai inselat.

      Inchisoarea este pedeapsa izolarii de societate, in scopul reeducarii. Ca functioneaza asa , e alta discutie,

      Dar inchisoarea nu este o modalittate de torturia. Sau cel putin nu ar trebui sa fie.
      • 0 (0 voturi)    
        Poate ai dreptate (Joi, 8 august 2019, 11:04)

        Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        Poate ca ai dreptate (si asa e, sigur). Dar, in cazul asta, asa zisa "justitie" nu serveste la nimic. Inseamna ca nu mai trebuie sa speram la DREPTATE de la sistemul judiciar. Daca unicul scop al inchisorii e sa ii indeparteze UN PIC pe ticalosi de societate (probabil pana se linistesc apele, nu?), fara sa ii faca defapt SA PLATEASCA pentru faptele lor, inseamna ca nu se face dreptate. Si deja aici se produce un dezechilibru. Cineva sau ceva ar trebui sa refaca echilibrul, daca mai vrem sa mai avem respect pentru specia din care facem parte. Eu unul insa mi-am cam pierdut speranta. Daca ar exista reincarnarea (ipotetic, pentru ca e o prostie, stiu), as dori sa renasc in alta galaxie, cat mai departe de planeta asta oribila.
      • 0 (0 voturi)    
        o precizare (Joi, 8 august 2019, 12:29)

        iodixit [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        sa se simta, nu sa i se faca rau de catre gardieni.
        sint scoli fara aer conditionat, cu toalete in curte, fara apa curenta sau, apa rece pe timpul verii, caldura suficienta pe timpul iernii, etc, etc, etc (etc supra accentuat). in acestea, apa de baut calda nu-i o tortura (chinezii chiar sfatuiesc asta), asa ca nu cred ca-i tortura in inchisori. reeducarea-i doar de ceva timp si nici nu prea a reusit, pedepsirea este scopul inchisorilor. babele puritane din america au dreptate pina la un punct.
    • +1 (1 vot)    
      . (Miercuri, 7 august 2019, 23:05)

      vidra [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      Este un episod in Last Fierbinti unde Giani comite tot felul de infractiuni pentru ca e asistat social si la inchisoare macar ar avea masa asigurata. Nu mi se pare chiar parodie.
  • +8 (8 voturi)    
    pe bune?! (Miercuri, 7 august 2019, 14:37)

    Watcherss [utilizator]

    "lasa-ma, lasa-ma ca ma omori", ar trebui sa-i puna in bucla infinatina strigatele fetei. zi si noapte, pana crapa.
    • 0 (2 voturi)    
      daca bosorogea era la farmacie (Miercuri, 7 august 2019, 15:21)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

      nu se stie cui ii zicea fata aceste cuvinte
      dar este culpabilul nr 1, toata vine e-a lui, chiar daca nu le-ar fi ucis cu mana lui
      le-a racolat si le-a dus acolo unde le-a dus
      de ce-si mai pierde lumea din zona timpul cu el, nu stiu
  • +6 (6 voturi)    
    mediatizare (Miercuri, 7 august 2019, 14:38)

    Toni_Romania [utilizator]

    DE CE massmedia tot ne povesteste de acest debil?
    DE CE massmedia ajuta psihopatii sa devina vedete?
  • +9 (9 voturi)    
    Vai repede.. (Miercuri, 7 august 2019, 15:09)

    Hahalera45 [utilizator]

    Sa se sesizeze sleahta de corupti pezede-alde (Ciordache, Niculicea, Tudorel etc..) si sa dea urgent o ordonanta pe codul penal sa il scape pe saracutul criminal in serie...
    • +2 (2 voturi)    
      ne cerem iertare acuzatilor pe nedrept (Miercuri, 7 august 2019, 18:49)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Hahalera45

      vinovatul e fat frumos
  • +8 (8 voturi)    
    Apa fiarta, da (Miercuri, 7 august 2019, 15:17)

    aniod [utilizator]

    unde doreste sa i-o aruncam?
  • 0 (0 voturi)    
    "Saracul" (Joi, 8 august 2019, 10:51)

    Paleopterix [utilizator]

    ...ce animaaale bai, sa ii dea bietului om apa ..calda!!! Pffff. ANIMALULE, sa zici mersi ca ti se da apa si mancare, pe care NU LE MERITI! Acid sulfuric iti dadeam sa bei, cacat cu chip de om, mizerie a societatii ce esti! ACID SULFURIC!