Ce "sancțiune" au primit polițiștii care nu au avut nicio reacție în cazul fetei din Galați: Patrulează pe jos

de MH     HotNews.ro
Luni, 5 august 2019, 20:58 Actualitate | Esenţial


Incident in Galati
Foto: Captura Facebook
Polițiștii din Galați care nu au avut nicio reacție în cazul fetei de 14 ani pline de sânge și în stare de șoc au primit o primă "sancțiune": până la finalizarea anchetei disciplinare, cei doi vor patrula doar pe jos, fără a avea dreptul să folosească autoutilitara Poliției.

Conducerea Inspectoratului Județean de Poliție Galați a decis, luni, ca, până la finalizarea anchetei disciplinare, cei doi polițiști, o femeie și un bărbat, să își meargă în misiuni pe jos, fără a avea dreptul să utilizeze mașina de serviciu, au declarat, pentru Mediafax, surse din Poliție.

Potrivit reprezentanților IPJ Galați, pe perioada cercetării disciplinare activitatea celor doi polițiști nu este suspendată. Cei doi au grad de agent, unul dintre ei este absolvent al școlii de agenți, promoția 2016, celălalt fiind angajat din sursă externă în anul 2017.

Incidentul care a dus la anchetarea celor doi polițiști s-a produs sâmbătă, pe un bulevard din Galați. O femeie a filmat scena în care poliţiştii refuză să intervină pentru a ajuta o fată plină de sânge.

În imagini apar fata plină de sânge, mașina de Poliție, mai mulți oameni și doi angajați ai unei firme de securitate. Oamenii de pe trotuar solicită ajutorul polițiștilor, care refuză să coboare din mașină, în ciuda insistențelor. Victima pare îngrozită și refuză să vorbească cu oamenii care i-au sărit în ajutor, în timp ce polițiștii asistă pasiv la întreaga scenă. În cele din urmă, fata a fost transportată la spital.

Fata de 14 ani se află în sistemul de protecția a copilului, fiind cazată într-o casă de tip familial. Ea le-a spus angajaților de la Servicul de Ambulanță care au transportat-o la spital că a fost violată, în timp ce conducerea Direcției pentru Protecția Copilului susține că fata le-a declarat că nu a fost violată, ci a avut "relații sexuale consimțite" cu un băiat de 14 ani, pe care îl cunoștea de aproximativ o lună.

La acest moment, fata este internată la Spitalul Județean Galați, unde a fost operată.

"Victima le-a spus celor de pe salvare că a fost violată. Nu a folosit acest cuvânt, dar se înțelegea că a fost agresată. Înțeleg că ulterior fata și-a schimbat declarația, nu este treaba noastră, ci a Poliției. Fata era în șoc hemoragic în momentul în care a fost preluată de ambulanță, putea să moară. Diagnosticul este o ruptură vaginală", a declarat directorul Serviciului de Ambulanță Județean Galați, Mihai Polinschi, pentru HotNews.ro. Potrivit surselor HotNews.ro, adolescenta a avut nevoie de transfuzie de sânge.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















10958 vizualizari

  • +23 (27 voturi)    
    Intr-o tara cu o politie.... (Luni, 5 august 2019, 21:04)

    gigiN [utilizator]

    ...cat de cat normala,aceste javre ar fi fost imediat date afara ar fi avut deja dosar penal ! Dar cum jn Romania conduc penalii si/sau incompetentii.........not a chance !!!
    • +12 (12 voturi)    
      Se putea mai rau (Marţi, 6 august 2019, 9:01)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Se putea mai rău, adică sa fie premiați cu șefia la Frontiera cum a pățit Șeful Politiei după tragedia din Caracal.
    • +2 (2 voturi)    
      care javre? Era o copila care s-a panicat! (Marţi, 6 august 2019, 15:24)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Cel putin asta am citit ieri pe FB: un pedeserist a sarit lal noi, ca suntem JAVRE, de ce ne luam de "copila" din masina, care s-a panicat cand a vazut-o pe fata plina de samge, normal ca nu a reactionat si nu a incercat sa coboare din masina!
      • -1 (1 vot)    
        javrele ordinare.. (Marţi, 6 august 2019, 18:28)

        sareta [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

        Cum ,care javre ,alea ordinare care-si aruncau caschetele peste gardul Cotroceniului ! Ce sanctiuni au primit pentru dezonoarea adusa uniformei militare ? Au fost cu totii avansati si premiati.Uite asa s-a ajuns la halul in care n-au actionat sa salveze un copil ce solicita ajutorul ! Cu adevarat javre .
  • +21 (25 voturi)    
    mda (Luni, 5 august 2019, 21:19)

    adrian_rolland [utilizator]

    I-a tras si de urechi ca data viitoare sa nu se mai lase filmati? Jeguri umane..
  • +27 (27 voturi)    
    aha (Luni, 5 august 2019, 21:23)

    Nevermind [utilizator]

    Deci acum vor fi indiferenti de pe o banca, spargand o samanta.
    • +11 (11 voturi)    
      păi nah, (Marţi, 6 august 2019, 8:08)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      după o pedeapsă atât de aspră, intră și ei într-o depresie și trebuie tratata cu ceva. Cică sămânța de bostan e plină de vitamine.
  • +20 (24 voturi)    
    In sfarsit s-a facut dreptate (Luni, 5 august 2019, 21:48)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Asa cum numai in TeleoRumanistan e posibil. Eu zic sa zicem mersi ca aceste victime nu fac reclamatie la CEDO. E ok, eu sper ca vor primi macar o pensie de 5 cifre ca saracii merita dupa asa umilinta.

    OK si zic unii ca fata era sa moara. Si? Nu a zis un mare filosof ca lumea moare si cu si fara cardul de sanatate? Nu era vorba ca nu conta daca prin 112 te localizeaza sau nu? Nu era vorba ca e vina mortului ca nu stie sa downlooadeze aplicatia sau sa fie in cercul de proximitate detectabil de STS sau ca urca cu straini?

    Cu putin noroc PCR2 va lansa o noua modificare de coduri penale sa nu se mai permita asemenea abuzuri asupra militienilor care de altfel sunt victime ale fetelor violate, dupa cum am vazut cu Luiza, Alexandra si acum aceasta fata. Plus eu stiu de la un intelept ca daca fata ramane insarcianta, inseamna ca i-a placut violul.

    Se stie, cine ia apararea fetei asteia nu poate fi decat o fata invidioasa ca nu are Fat Frumos...
  • +12 (12 voturi)    
    Las' ca e vara, cald... (Luni, 5 august 2019, 22:19)

    Cuca [utilizator]

    O sa se aseze pe la vreo terasa unde vor sta cu o cafea in fata toata ziua.
  • -13 (17 voturi)    
    ei... (Luni, 5 august 2019, 22:31)

    liviu_ [utilizator]

    hai sa asteptam finalziarea anchetei nu sa ne aruncam aiurea in tramvai sa comentam!

    poate o sa-i sanctioneze la isto, nu neg ca nu e posibil, dar sa lasam criticile pentru acel moment, nu sa le facem preventiv...
    momentan. chiar si lor, l ise aplica prezumtia de nevinovatie!
    • +4 (10 voturi)    
      :))))) (Luni, 5 august 2019, 23:17)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Ai aparut la datorie? Era pixelul albastru, nu? :))))

      gaborelule :D
    • +7 (7 voturi)    
      ce anchetă (Marţi, 6 august 2019, 8:12)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      să mai aștepți? Că doar nu acționau sub acoperire pentru devoalarea vreunei rețele de proxenetism, trafic de persoane sau de organe.
      Pur și simplu nu numai că nu și-au făcut datoria, dar au demonstrat și o acută lipsă de empatie (ca să nu zic omenie). Ăștia nu au ce căuta într-o meserie care presupune contactul cu populația.
    • 0 (0 voturi)    
      Uite gaboru` (Miercuri, 7 august 2019, 11:13)

      Bitzer [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Ce faci militiene, ai ai intrat pe net cand de fapt ar trebui sa muncesti, ca de-aia te platim?
  • +6 (6 voturi)    
    Corect (Luni, 5 august 2019, 22:42)

    aniod [utilizator]

    Cam multa fataiala a politistilor in masini.
    Sa mai vada si ei mizeria de pe strazi, sa auda si ei difuzoarele bubuitoare ale mitocanilor care lasa geamurile deschise la alte masini.
  • +7 (9 voturi)    
    --- (Luni, 5 august 2019, 22:55)

    Gheonoaia [utilizator]

    O să le vorbească lumea foarte delicat pe stradă.
  • +4 (4 voturi)    
    astia chiar (Marţi, 6 august 2019, 8:14)

    gopo2016 [utilizator]

    sint seriosi cind dau asa "pedepse" astia trebuiau sa fie destituiti in secunda doi , si pusi sa plateasca daune pt ca au facut de rusine institutia politieneasca , ce patrula pe jos, in cartea de munca sa scrie ca au fost dati afara cu litera i sa nu ii mai angajeze nimeni
  • +7 (9 voturi)    
    hmm (Marţi, 6 august 2019, 8:58)

    dum_i [utilizator]

    nu tata. tara asta trebuie restartata.

    toti concediati. concursuri pe post supravegheate cu experti straini. si toti nemernicii care au distrus tara si omoara cu zile cetatenii romaniei - la puscarie. sa nu mai iasa niciodata.

    hai. 10 august.
  • +8 (8 voturi)    
    Cu totii in piata pe 10 August ! (Marţi, 6 august 2019, 9:19)

    KTerinca [utilizator]

    Trebuie ca acest guvern de incompetenti sa pice.
    Trebuie restructurat din temelii institutiile statului roman.
    Daca cetatenii nu iau atitudine si raman in continuare pasivi, javrele isi fac de cap.
    De la Prim-Ministru, la ultimul functionar al statului.

    Jos PSD !

    Ne vedem in piata pe 10 August !
  • +9 (9 voturi)    
    Noaptea minții (Marţi, 6 august 2019, 9:25)

    osica [utilizator]

    Știrea asta trebuia să fie publicată la Bancul zilei
  • +10 (10 voturi)    
    rautate (Marţi, 6 august 2019, 10:07)

    mi_po [utilizator]

    Nu stiu de ce sunteti asa rautaciosi la adresa politistilor. Nu toti sunt la fel.
    Uite de exemplu ieri, am fost prins cu radarul, ei fiind ascunsi dupa un colt intr-un sat.
    Deci sa stiti ca sunt si politisti vigilenti care isi fac treaba!
  • +2 (2 voturi)    
    Pe trotineta... (Marţi, 6 august 2019, 10:46)

    farty [utilizator]

    ... ca tot e la moda acum.
  • +2 (2 voturi)    
    Acum o pot ameda pe ţaţa Floarea (Marţi, 6 august 2019, 11:53)

    ABBV [utilizator]

    pe motiv ca vinde doua legaturi de patrunjel fara certificat de producator. Salvarea ţaţei poate veni de la un infractor in trecere. Daca are noroc sa treca un infractor pe acolo politia va disparea instantaneu.
  • 0 (0 voturi)    
    Este bine (Miercuri, 7 august 2019, 15:19)

    vasile-roaita [utilizator]

    ca patruleaza pe jos, poate mai dau jos din burdihanele alea