Presă: Premierul Bulgariei susține că turiștii români sunt responsabili de răspândirea pestei porcine pentru că aruncă gunoaiele la marginea drumului

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 august 2019, 17:37 Actualitate | Esenţial


Boiko Borisov
Foto: Wikimedia Commons
Premierul bulgar Boiko Borisov a declarat că „turiştii români care ajung în Bulgaria sunt principalii responsabili pentru răspândirea pestei porcine africane”, potrivit Info Sud-Est care citează cotidianele „Sega” şi „Dnevnik”.
Şeful guvernului de la Sofia a invocat lipsa educaţiei, în condiţiile în care „românii – susţine el – aruncă resturile alimentare pe marginea drumurilor, fără să folosească pubelele de gunoi”. „Merg, mănâncă, aruncă” a spus Boiko Borisov.

Acesta a susținut că, zilnic, aproximativ 5.700 de autovehicule româneşti intră în Bulgaria pe Podul Prieteniei, de peste Dunăre, de la Giurgiu-Ruse, şi că acestea poartă vina răspândirii pestei porcine.

Afirmațiile au fost făcute pe 2 august, la o reuniune de urgenţă a factorilor responsabili din domeniul autorităţii sanitar veterinare cu crescătorii de porci din Nordul ţării. Întâlnirea a avut loc la Pazardjik.

La sfârşitul lunii iulie, şeful autorităţii sanitar veterinare din Bulgaria, Damian Iliev, anunţase că responsabili pentru amploarea virusului pestei porcine africane în Nordul Bulgariei sunt porcii mistreţi din România, care trec Dunărea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















14572 vizualizari

  • +40 (70 voturi)    
    un cretin cu ceafa groasa..... (Sâmbătă, 3 august 2019, 17:51)

    viziru [utilizator]

    un cretin cu ceafa groasa.....ce sa-i ceri uni fost paznic....
    • +21 (45 voturi)    
      Boiko Rromalov (Sâmbătă, 3 august 2019, 17:58)

      Penalu [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      Pai sa ne tina el lectii atunci cand se va vinde sapun si hartie igienica in Bulgaria.
      • -10 (22 voturi)    
        e invidiosi bulgarii pentru ca aem valuare (Sâmbătă, 3 august 2019, 23:38)

        Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Penalu

        litoralul nostru e o floare, nu plin de gunoaie ca la bulgari.
        La noi la munte se schiaza civilizat, nu ca la bulgari.
        Iaurtul romanesc e recunoscut in lumea intreaga, ca si esentele noastre de trandafir.
        Si suntem si campioni mondiali la alba neagra cu adevarul.
        • +12 (16 voturi)    
          problema (Duminică, 4 august 2019, 10:06)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

          e pesta porcină africană, nu gunoaiele.
          Cum remarca cineva mai jos, în zona de vamă, în Bulgaria, în parcarea tirurilor (majotitar turcești și bulgărești) e dezastru.
          Ca să nu mai vorbim de faptul că nu gunoaiele sunt cele care provoacă pesta porcină africană. Altfel, ar însemna că ucrainenii, de unde a venit pesta porcină, e plină de gunoaie, iar mistreții lor care s-au hrănit cu aceste gunoaie, au trecut granița prin stuful deltei (nu pe la vamă și în niciun caz nu s-au deplasat pe autostrăzi) special ca să-i nenorocească pe bulgari, într-un final.
          Luând-ul pe Borisov de exemplu, aș zice că din cauza bulgarilor cu ceafa goasă și capul gol, ca Borisov, s-a răspândit idiocrația în Rusia. Corect?
        • +14 (18 voturi)    
          O afirmatie care place lui Putin (Duminică, 4 august 2019, 11:54)

          animatron [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

          Astfel de declaratii nu sunt doar vadit rasiste (pt ca se generalizeaza la nivelul unui popor de milioane) si dovedind ignoranta crasa (ca porcul nu face pesta porcina de la un pachet cu biscuiti din Romania), ci sunt menite sa produca o si mai mare diviziune intre europeni, spre satisfactia Rusiei putiniste.

          Prin definitie, porcii mistreti sunt animale salbatice, nu trec frontiera pe la vreun punct vamal si se plimba pe unde vor, din Ucraina pana in Bulgaria, via Romania.

          Iar cele "5700 masini romanesti" care trec in fiecare zi pe acel pod sunt mii de euro care intra zilnic in conturile statului bulgar datorita romanilor.

          E mare frustrarea dlui ex-paznic ajuns "sef" peste partid si tara in stilul infractorului Dragnea, Bulgaria dumnealui a ramas din ce in ce mai mult in urma altor state central-europene.

          In lipsa de altceva mai bun, dl premier bulgar a gasit in sfarsit un criteriu "stiintific" care sa-i puna tara inaintea Romaniei: praful de la tocul usii si gunoiul "de la gard".

          Bulgaria are foarte mari probleme, legate de coruptie masiva la nivel inalt (nu exista DNA acolo), de mafii violente subordonate mafiei venite din Rusia (peste 100 de cazuri de asasinate in locuri publice, nerezolvate), de influenta Moscovei in viata politica si economica, de demografie si natalitate (situatie mai grava ca a Romaniei), de relatiile tensionate cu Turcia si Macedonia, de retardul economic care se tot acumuleaza fata de restul fostelor tari comuniste.

          Politicienii sunt persoane publice, afirmatiile lor au impact mediatic si influenteaza adesea mentalitatea colectiva.

          Intr-un context ca cel de acum din Europa, aflata in criza sistemica si confruntata cu agresiunea Rusiei si a Chinei, liderii politici au datoria bazica de a nu accentua diviziunile intre europeni.

          Daca crezi ca ai o problema cu alta tara, pui mana pe telefon si discuti cu premierul, presedintele, ministri sau parlamentari din tara respectiva, nu arunci benzina pe focul care mocneste deja in Europa.
    • -27 (55 voturi)    
      Șobolane, te supără adevărul!? (Sâmbătă, 3 august 2019, 18:00)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      Civilizează-te, atunci.
    • -18 (42 voturi)    
      este un adevar (Sâmbătă, 3 august 2019, 19:24)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      Gipsies -peste romana trece podul spre Bulgaria
    • +8 (26 voturi)    
      Dovazi? (Sâmbătă, 3 august 2019, 21:11)

      liviu.n [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      Esti un papagal de potitcian, adu dovezile, eu am trecut prin "minunata ta tara", fulger fara sa opresc, ma temeam ca raman fara masina
      • +5 (17 voturi)    
        Raketzii Bulgari ce operau la Bucuresti (Sâmbătă, 3 august 2019, 22:54)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui liviu.n

        Se ocupa cu talharii pe / prin locurile de parcare !
        In Bulgaria NU opriti ! Doar la Shell !
        Saracia de la ei este Maxima !
      • +3 (39 voturi)    
        Pai (Sâmbătă, 3 august 2019, 23:17)

        Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui liviu.n

        Ce dovezi mai clare decat Romania WC mai vrei? Uita te pe marginea oricarui drum din RO si vei intelege. Suntem nespalatii si necivilizatii europei.
        • +8 (30 voturi)    
          Se vede ca n-ai prea mers prin tara (Sâmbătă, 3 august 2019, 23:43)

          andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

          Sau ca te-ai invartit doar in jurul casei tale.
    • -13 (15 voturi)    
      Rupere (Sâmbătă, 3 august 2019, 21:19)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      Rupere in El Paso, TX. De urmarit.

      PS: Un multumesc e deajuns!
      • +5 (5 voturi)    
        RT te a informat (Duminică, 4 august 2019, 8:15)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Apoi te ai Conformat
        Rupere...
    • +1 (7 voturi)    
      Si totusi... (Sâmbătă, 3 august 2019, 22:30)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      ... ce plictisitoare ar fi viata noastra fara politicieni care sa guite gresit...
  • +5 (13 voturi)    
    Cum?! (Sâmbătă, 3 august 2019, 17:55)

    Namaste [utilizator]

    Nu pentru ursii flamanzi ci pentru porci, arunca romanii gunoaie!? ;-)
  • +13 (31 voturi)    
    Sint afirmatii (Sâmbătă, 3 august 2019, 18:07)

    Kepler [utilizator]

    defaimatoare la adresa romanilor. Ar trebui sa vina insa cu probe concrete si sa nu generalizeze.

    In contraexemplu, cineva ar putea spune ca turistii bulgari au produs f multe accidente de circulatie in Romania.
    • -4 (6 voturi)    
      Atata de infimi si rai suntem ! (Duminică, 4 august 2019, 9:54)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      Indiferent de cauza pestei porcine, noi ca natie suntem atat de perfizi si subiectivi in a ne face viata mai grea. Nu ne intelegem cu vecinii nsotrii ca o fi Ungurii, Ucranienenii, Bulagarii , cu UE etc. Nu v-ati pus niciodata intrebarea DE CE? pentru ca noi ne credem buricul Pamantului. Vedeti ce se intampa in tara, mafioti legati de sistemul de guvernare, politisti mana in mana cu interlopi? Un guvern PSD egal cu zero, o tara care azi maine va fi goala. Si ne dam mari ca "suntem Roamani" si ramanem cu asta. Sa nu credeti ca daca alegem pe altii va fi mai bine, din contra va fi mai rau, sunt necesare masuri austere, altfel ne vom vedea intr-o zi falimentari.
  • +1 (31 voturi)    
    Dureroasa si nedreapta generalizare,dar metehnele. (Sâmbătă, 3 august 2019, 18:08)

    Plagarus [utilizator]

    ......se vad si acasa. !
  • -8 (60 voturi)    
    Este adevarat (Sâmbătă, 3 august 2019, 18:24)

    aniod [utilizator]

    Romanii merg cu masinile, se opresc, isi fac nevoile la gardul oamenilor, lasa resturile de la macare, sticle, ambalaje, hartie igienica langa masina, apoi pleaca. Asa se comporta in Romania, asa se comporta in strainatate.
    Va rog frumos, domnule premier, dati-le amenzi cat mai usturatoare, poate-i educati si nu mai fac.
    Romanilor le lipseste simtul civic. Mitocani in marea majoritate.
    • -2 (38 voturi)    
      Corect! (Sâmbătă, 3 august 2019, 19:58)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Romanul trebuie educat. Aceleasi probleme au fost si in Statele Unite timp mult in urma dar, prin amezi si alte sanctiuni, au reusit sa impuna simtul raspunderii pentru curatenia natiunii. Trebuie sa existe o Primarie adevarata care sa vada interesul public, sa sanctioneze prompt si etic gunoaiele care sunt aruncate oriunde, materialul din demolari cu care te trezesti in curte peste noapte, samd. Politia sau jandarmii locali nu vad, asa cum sunt indiferenti la toate problemele de interes pentru public, de viata sau moarte chiar.
      Dar, ref la bulgari, in Romania unde avem toata natiunea contribuind la gunoiul general, de ce nu avem pesta porcina? Sau pesta porcina vine cu dedicatie? Sunt preferati bulgarii romanilor?
      • -4 (22 voturi)    
        Catre: Voi, astia cu minusuri in cap... (Sâmbătă, 3 august 2019, 22:44)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

        ...nu stiti sa scrieti ce nu va convine, de ce nu sunteti de acord cu comentariul?
        Nu aveti si argumente, in afara de minusuri in care debordati, sa ne luminati si pe noi astia care nu meritam decat minusurile voastre pretioase?
        Presupun ca la intrebarile mele nu voi primi decat un alt puhoi de minusuri, care de care mai "argumentate".
        Noroc cu vo, contribuitori la acest blog cu asa o coloratura artistica.
    • -4 (10 voturi)    
      Gavaril rossya :))) (Sâmbătă, 3 august 2019, 21:17)

      liviu.n [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Gavaril rossya :)))
      • -3 (25 voturi)    
        Hai sa verificam nivelul de zgomot (Sâmbătă, 3 august 2019, 22:24)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui liviu.n

        curatenia si apoi sa vorbim.
        Sa vedem daca se respecta legea romana in Romania
      • +1 (3 voturi)    
        GavarilA Rassiya (Duminică, 4 august 2019, 2:22)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui liviu.n

        Să fim corecți gramatical totuși.
  • +25 (47 voturi)    
    Mai rau (Sâmbătă, 3 august 2019, 18:38)

    ipolitic [utilizator]

    Turistii romani arunca din mers porci mistreti infestati pe marginea drumului. Cetateanul Dmitri Dimitrov tocmai se pregatea sa filmeze incidentul, dar un porc a cazut peste el si i-a strivit castravetii. Vom reveni cu amanunte si bucati.
  • -7 (43 voturi)    
    Inclin sa-i dau dreptate (Sâmbătă, 3 august 2019, 18:54)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Când nu e hoț (=pesdoaldist), românul e nesimțit. Orice parc din o e lin de gunoaie aruncate la întâmplare. Gunoaie și peturi peste tot. Civilizația si România sunt lucruri complementare.
  • +10 (42 voturi)    
    morala: (Sâmbătă, 3 august 2019, 18:57)

    cimitirescu [utilizator]

    evitati litoralul bulgaresc, nu mai tranzitati bulgaria in drum spre grecia sau turcia sa vada ceafa groasa cum zboara din functie!
    • +6 (12 voturi)    
      Foarte interesant sfat (Sâmbătă, 3 august 2019, 21:47)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui cimitirescu

      Si pe unde s-o iau spre Grecia? Sunt cu masina.
      • +11 (11 voturi)    
        Prin Serbia (Duminică, 4 august 2019, 4:49)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui mcris

        si Macedonia că au terminat autostrada
        • -2 (2 voturi)    
          Pana (Duminică, 4 august 2019, 19:15)

          Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui nick24

          Ne dau si aia ban!
      • +3 (3 voturi)    
        pe la Sarbi (Duminică, 4 august 2019, 9:48)

        cimitirescu [utilizator] i-a raspuns lui mcris

        pe la Sarbi
    • -2 (30 voturi)    
      Ce-ar fi sa: (Sâmbătă, 3 august 2019, 22:21)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui cimitirescu

      - ne purtam civilizat, astfel incat sa fim turisti doriti din toate punctele de vedere?
      Doar stiti proverbul: " Bani au si tiganii"
  • +11 (25 voturi)    
    Daca pana si bulgarii... (Sâmbătă, 3 august 2019, 19:35)

    Olyx [utilizator]

    au ajuns sa ne acuze inseamna ca am ajuns la fundul sacului si la capatul rabdarii...!
  • -11 (47 voturi)    
    ADEVARUL NE SUPARA (Sâmbătă, 3 august 2019, 19:44)

    aniod [utilizator]

    Toata Romania este foarte murdara, cu foarte mici exceptii. Sunt blocuri in centrul Bucurestiului care nu au au vazut matura in jurul lor de ani buni. Asa zisul turist roman face mizerie de regula. Multi nu se duc la hotel si dorm in masina. Cativa dolari cheltuiti la un hotel nu ne dau dreptul de a ne bate joc de munca lor.
    Va deranjeaza? Este, din pacate, adevarat.
    Intrati in casa celui mai sarac bulgar si comparati-o cu cea a celui mai sarac roman.
    Dati cu degetul pe glafurile ferestrelor de la restaurantele din Bulgaria si comparati-le cu praful de la un restaurant similar din Romania.
    Saracia nu este intotdeauna sinonima cu murdaria.
    • +12 (26 voturi)    
      aniod, nu vezi ca vorbesti singur? (Sâmbătă, 3 august 2019, 23:46)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Imi pare rau pentru tine ca prietenii si cunostintele tale sunt toti mitocani, nespalati etc, cum ne tot spui in multe postari. Dar mai iesi si tu din casa...
  • +3 (33 voturi)    
    la coada Europei (Sâmbătă, 3 august 2019, 20:33)

    mmmircea [utilizator]

    noi si bulgarii suntem ultimii in UE ca PIB per capita, cu alte cuvinte cei mai saraci din intreaga uniune. Dupa ce ca suntem vai de capul nostru mai avem si conducatori tampiti ca acest Borisov sau Dancila.
  • +1 (23 voturi)    
    Sa nu mai mergem in Bulgaria (Sâmbătă, 3 august 2019, 21:31)

    Zimbru [utilizator]

    Sa nu mai mergem in Bulgaria pentru ca dupa ce ca lasam atat de multi bani acolo mai suntem si acuzati.
    • -2 (30 voturi)    
      Daca nu era mai ieftin (Sâmbătă, 3 august 2019, 22:10)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

      si mai bine, nici nu mergeati.
    • -5 (13 voturi)    
      Bison Bosanus,sa ramanem cu gunoiele acasa (Sâmbătă, 3 august 2019, 22:47)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

      Incepem sa fim dpdv al comportamentului mai rari decât rinocerul negru, doar 3403 exemplare rămânând in toată lumea, în anul 2015 (conform WWF),
  • -4 (44 voturi)    
    Imi crapa obrazul de rusine... (Sâmbătă, 3 august 2019, 21:32)

    Metec [utilizator]

    Stiu ca omul are perfecta dreptate. Am mers cu masina in Bulgaria si in Modlova, dar nicaieri nu am vazut gunoaie aruncate pe marginea drumului, ca in Romania.
    Suntem rusinea Europei, cel mai nesimtit popor din zona si din toate timpurile!
    Mi-ar fi rusine sa reprezint acest popor...
    • -2 (4 voturi)    
      Corect dar .. (Duminică, 4 august 2019, 10:06)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Si ce pute
      m face? Doar amenzi uriase (dar din pacate Politia nu-si face treaba), ori o cultivare generala a populatiei.
  • -6 (28 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 3 august 2019, 22:10)

    Criminal in paralel [anonim]

    • -3 (11 voturi)    
      Corect (Duminică, 4 august 2019, 10:12)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui Criminal in paralel

      In cei 12-10 ani de scoala atat ai invatat ca pesta vine din Ungaria. Macar ai fost vreodata acolo in Ungaria sa vezi ce este acolo. Din pacate se vede ca nu . Du-te sa vezi cum traiesc acolo, cati turisti are Budapesta(poti sa te duci doar la Pesta). si poate mai inveti ceva .
      • +2 (2 voturi)    
        Comment sters de user (Duminică, 4 august 2019, 20:30)

        Criminal in paralel [anonim] i-a raspuns lui democtrates

  • -4 (34 voturi)    
    Ce tie nu-ti place, altuia nu face (Sâmbătă, 3 august 2019, 22:17)

    aniod [utilizator]

    este un proverb uitat de romani.
    Romanii fac mizerie in fata curtii altuia, dar Doamne fereste sa creada ca tu i-ai facut mizerie lui.

    Turismul cu dormitul in microbuz, parcatul pe trotuar, WC-ul pe trotuar este tolerat de politie.
    Nu se aplica legea.
    Un om civilizat duce cu el toate hartiile, ambalajele, sticlele, pana cand are un loc special de aruncat, nu le lasa la gardul altuia.
    Faptul ca nu au la indemana un cos de gunoi nu este o scuza.
    In Japonia, orice japonez te trage de mana sa-ti iei servetelul cu tine, nu sa-l arunci pe strada.
    • +8 (28 voturi)    
      Serios, unde esti? (Sâmbătă, 3 august 2019, 23:54)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Ai iesit vreodata din curtea colibei, sa vezi lumea?
  • +12 (32 voturi)    
    Hotul striga "hotii!" (Sâmbătă, 3 august 2019, 23:50)

    andipetre [utilizator]

    Stiti bine ca daca mergi cu masina prin Bulgaria esti sfatuit sa nu deschizi portiera prea des si sa nu opresti la drum lung. Din cauza lipsei criminalitatii din tara, desigur.

    Dar ce sa mai zic, au si bulgarii pesedistii lor la putere, care in loc sa isi recunoasca incompetenta dau vina pe altii.
  • -7 (13 voturi)    
    Înjurați politicianul (Duminică, 4 august 2019, 0:40)

    Observatory [utilizator]

    bulgar !
    Ce tupeu sa spună adevarul și ce supărați sunt romanii !

    Putina jena mai a rămas ?
    Toți cunosc adevarul .
    Credeți ca dacă boicotati Bulgaria , țara lor poate decenii saraca fără leul tău ?
    Posibil, dar in mod sigur Curată !
  • +7 (11 voturi)    
    Dovezi (Duminică, 4 august 2019, 7:05)

    Arkantas [utilizator]

    Sa vina sa vada in Vama Chiciu , unde stau la coada zeci de camioane , pt. a intra in Bulgaria ( vama se face la ei ) 80 % bulgaresti si turcesti , ce mizerie fac pe marginea drumului ......
  • +1 (9 voturi)    
    BULGARUL SI...PESTA!!! (Duminică, 4 august 2019, 9:08)

    yura [utilizator]

    MAI BORISOV PUNE MANA PE CARTE SI CITESTE!!!NU STIU CE SPECIALITATE AI DAR>>>MULTA CARTE NU AI DACA POTI DECLARA ASEMENEA INEPTII!!!DOAR UN BULGAR PUTEA SA FACA ASEMENEA DECLARATII!!ORICUM ESTI CHIAR SI "SUB COANA DANCILA""!!!
    • -5 (11 voturi)    
      Citeste si vei afla (Duminică, 4 august 2019, 10:04)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui yura

      Inainte de a comenta in stilul nationalist roman, citeste pe Wikipedia despre pesta porcina. Si mai lasa politica, atentie nu o apar pe Coana Dancila. Peste porcina este originara din Sahara, deci din tarie Africane. Pesta s-a adapta intreitimp, virusul putan fi purta si de om. Avand in vedera poltica UE cu imigrantii iti poti dea seama de unde provien, atat timp cat nu avem un control asupra celor care vin de acolo , tranziteaza tara, sau se stabilesc. Intr-adevar demnitarul Bulgar a facut niste afirmatii fara dovezi stiintifice, dar exista si un dar ...
      • +1 (5 voturi)    
        N-are (Duminică, 4 august 2019, 13:38)

        Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

        N-are relevanta chestia cu pesta porcina. Probabil vre-un dobitoc de la ansv ul lor i-a dat-o. Problema e ca multi mitocani romani imprastie mizerie. Si nu numai in Bulgaria ci peste tot si mai ales in Ro. Du-te la coada de pe DN1 la Comarnic si vezi ce-i pe sosea la sfarsitul saptamanii Asa ca oricine poate zice orice tampenie bazat pe o realitate.
  • +1 (13 voturi)    
    Negare (Duminică, 4 august 2019, 10:28)

    Airwaves [utilizator]

    Ce speranta sa mai ai de la tara asta cand poporul roman nici macar faza de negare nu a depasit-o? Zilnic vad exemple care confirma ce zice "ceafa lata". La munte, la mare, pe albiile raurilor, etc. Si nu ma intereseaza ce se intampla in Bulgaria, dar nu pot sa nu observ ca multi concetateni au impresia ca spatiul public din Romania e un tomberon, pornind de la chistoacele aruncate in trafic, din masina si pana la pet-urile si alte deseuri aruncate absolut oriunde.

    Cum se rezolva? Cu amenzi! Aplicate!