MAE, replică pentru premierul bulgar: Turiștii români contribuie substanțial la PIB-ul Bulgariei / Afirmații nefericite

de MH     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 august 2019, 19:04 Actualitate | Esenţial


MAE
Foto: Facebook
Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a reacționat sâmbătă seară la declarațiile premierului bulgar Boiko Borisov, potrivit căruia "turiştii români care ajung în Bulgaria sunt principalii responsabili pentru răspândirea pestei porcine africane". MAE cataloghează afirmațiile drept "nefericite" și atrage atenția că turiștii români contribuie substanțial la PIB-ul Bulgariei.

"Dincolo de argumentele tehnice ce vor fi oferite de Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor pentru a răspunde la afirmațiile nefericite ale premierului Bulgariei, Boiko Borisov, nu putem să nu ne manifestăm surprinderea și dezamăgirea pentru modul în care premierul bulgar s-a referit la turiștii români, mai ales în condițiile în care acestia contribuie substanțial la PIB-ul Bulgariei", a transmis Ministerul Afacerilor Externe.



Premierul bulgar Boiko Borisov a declarat că „turiştii români care ajung în Bulgaria sunt principalii responsabili pentru răspândirea pestei porcine africane”, potrivit Info Sud-Est, care citează cotidianele „Sega” şi „Dnevnik”. Şeful guvernului de la Sofia a invocat lipsa educaţiei, în condiţiile în care „românii – susţine el – aruncă resturile alimentare pe marginea drumurilor, fără să folosească pubelele de gunoi”. „Merg, mănâncă, aruncă” a spus Boiko Borisov.

Acesta a susținut că, zilnic, aproximativ 5.700 de autovehicule româneşti intră în Bulgaria pe Podul Prieteniei, de peste Dunăre, de la Giurgiu-Ruse, şi că acestea poartă vina răspândirii pestei porcine.

Afirmațiile au fost făcute pe 2 august, la o reuniune de urgenţă a factorilor responsabili din domeniul autorităţii sanitar veterinare cu crescătorii de porci din Nordul ţării. Întâlnirea a avut loc la Pazardjik.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















30419 vizualizari

  • +16 (34 voturi)    
    Cand o sa invatati sa nu-i mai bagati in seama... (Sâmbătă, 3 august 2019, 19:14)

    andipetre [utilizator]

    ... si sa va desprindeti de fetisul asta pe care il aveti cu bulgarii? Tot va comparati cu ei, va raportati la ei, le dati bani pe nisipurile de aur uneori radioactive, in loc sa va dezvoltati turismul la voi in tara... De parca ar fi nu-stiu-ce etaloane ale perfectiunii!

    Cand va veti desprinde de obsesiile si obiceiurile balcanice, veti intra si voi in Europa.
    • +9 (37 voturi)    
      Poluarea fonica + mizeria (Sâmbătă, 3 august 2019, 20:35)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      rezolvarea acestor probleme au fost cerute de opratorii din turism germani pentru a incepe proeicte de turism in Romania.
      Pe litoralul bulgaresc este ordine si liniste. Te poti odihni.
      Pe litoralul romanesc, muzica electronica incepe in miez de noapte, la nivele mult peste orice norma, politia nu impune legea. De ce?
      Despre droguri s-a vorbit ceva?
      Tinerii sunt indemnati sa faca petreceri noaptea si sa se relaxeze ziua. Noaptea in asa-zisele "cluburi" ( in realitate niste corturi infecte), desigur, atunci controalele sunt inexistente: zgomot infernal, bonuri nu se dau, iar ce se vinde- nu se vede.
      Pentru a avea turism, iti trebuie mai mult decat un hotel: iti trebuie respectarea legii.
    • +15 (15 voturi)    
      aiureli (Sâmbătă, 3 august 2019, 21:09)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Pe ast cu nisipurile radioactive de unde ai scos-o? Din palarie?
    • 0 (34 voturi)    
      Ce „fetiș”, faraoane? (Sâmbătă, 3 august 2019, 21:31)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Mergi unde ai condiții mai bune. SCURT. Ce să faci la litoralul rrrumânesc? Să vezi magraoni cu porumb și mai știu eu ce toxinfecții printre șezlonguri?
      Să asculți manelele date la maxim de pe terase? Să te servească în scârbă niște chelneri împiedicați și îngălați? Care te mai și fură la porție și la preț? Să vezi munți de gunoaie peste tot? Să vezi dărăpănături denumite „moteluri”? „Patronul” românaș vrea să facă în cele trei luni cât pentru un an. Prețuri de Bahamas și servicii de Mumbai.
  • -16 (40 voturi)    
    Supără adevărul!? (Sâmbătă, 3 august 2019, 19:19)

    Raoke [utilizator]

    Doar noi, despre noi, avem o părere bună. În clipa în care-i întrebi pe vecini sau chiar pe alții de la mari distanțe, se schimbă situația.
    Ce se agită marele ministru? Să meargă prin Haules Bucales și o să vadă că bulgarii au dreptate.
    • +12 (22 voturi)    
      pesta (Sâmbătă, 3 august 2019, 21:11)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

      Mananca kko cand e vorba de pesta porcina. Si mistretii din Bulgaria trec Dunarea...
      • -3 (23 voturi)    
        Este adevarat (Sâmbătă, 3 august 2019, 22:28)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

        Dar de ce sa se poarte un vizitator ca un mistret?
  • -6 (36 voturi)    
    Adevarul ne supara (Sâmbătă, 3 august 2019, 19:35)

    aniod [utilizator]

    "Turistii" romani sunt necivilizati. In Romania se comporta ca niste hoarde migratoare: fac zgomot, nu au respect fata de proprietatea altuia, fata de natura, isi fac toate necesitatile la gardurile oamenilor, lasa gunoaie etc. Multi dintre ei NU platesc cazare DORM IN MASINI.
  • -3 (39 voturi)    
    Cativa dolari (Sâmbătă, 3 august 2019, 19:46)

    aniod [utilizator]

    pe care-i cheltuim in Bulgaria, nu ne dau dreptul sa lasam mizerie pe marginea drumului si pe strazi la ei. Acelasi lucru si pentru Romania
  • +7 (13 voturi)    
    Bulgarii să pună o pancartă.În română. (Sâmbătă, 3 august 2019, 20:53)

    asavreau [utilizator]

    Bulgaria ține la curățenie și civilizație.Vă rugăm să parcați și să aruncați gunoiul în locurile special amenajate.Poate că MAE așa ar fi trebuit să le răspundă bulgarilor.Era un răspuns diplomatic și arăta că este ca la noi.Nu ai cu cine,nu ai unde!
    • +14 (16 voturi)    
      Cand mergeti in Germania (Sâmbătă, 3 august 2019, 22:25)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      cereti afise in limba romana? Sau stiti ca primiti o amenda usturatoare pe loc?
  • +11 (11 voturi)    
    MAE si limba engleza (Duminică, 4 august 2019, 13:08)

    Migo [utilizator]

    Se scrie "significantly", nu "significantely"... Imi inchipui ce loaze lucreaza in MAE, daca nu stiu nici macar limba engleza.
    • 0 (4 voturi)    
      :-) (Duminică, 4 august 2019, 15:16)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui Migo

      Las’ ca pricepe bulgaru’.