Cazul Caracal - Cercetările continuă în casa și curtea lui Gheorghe Dincă

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 5 august 2019, 9:04 Actualitate | Esenţial


Gheorghe Dinca
Foto: Agerpres
​Anchetatorii au reluat luni dimineață cercetările pe proprietatea lui Gheorghe Dincă, aceasta fiind a patra zi în care polițiștii și procurorii încearcă să caute probe ale uciderii celor două tinere, Luiza și Alexandra.

Echipele de polițiști și procurori DIICOT au ridicat duminică noi probe care urmează să fie analizate. Este vorba despre probe din podul casei, dar și despre haine care, la prima analiză, nu ar fi ale Luizei. Potrivit DIICOT, au fost găsite și ridicate mai multe categorii de urme criminalistice, iar verificările în locuința și în mașinile bărbatului vor continua în zilele următoare, în prezența acestuia.

DIICOT a anunțat, printr-un comunicat de presă, că în urma cercetărilor făcute în locuința lui Gheorghe Dincă au fost găsite și ridicate mai multe categorii de urme criminalistice, care urmează să fie "procesate".

Duminică a fost prima zi în care anchetatorii au intrat în casa lui Dincă, primul loc verificat fiind podul. De asemenea, verificări au mai fost făcute și în curtea casei, care are o suprafață de câteva mii de metri pătrați.


Suspectul, Gheorghe Dincă, a fost identificat abia vineri, 26 iulie, după ce joi Alexandra a sunat de trei ori la 112 pentru a-și anunța răpirea.

Duminică, după ce inițial a negat că le cunoaște pe cele două fete, Gheorghe Dincă le-a spus anchetatorilor că a ucis-o pe Alexandra și i-a ars trupul, declara procurorul șef adjunct al DIICOT Georgiana Hosu. Bărbatul le-a spus anchetatorilor că a procedat la fel și cu Luiza.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3855 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    Si pedeapsa capitala? (Luni, 5 august 2019, 9:22)

    Lok [utilizator]

    Sau ce facem acuma cu ucigasu in serie?
    • +6 (6 voturi)    
      care 7-10 ani?! (Luni, 5 august 2019, 10:51)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      nu se poate inchisoare pe viata ca e peste 65 ani - multumim psd
      pt ca are 65 de ani face intre 1/3 si 1/2 din - multumim psd (din nou)

      pedeapsa.... deci primeste 20 de ani, iese in maxim 10

      daca nici nu gasesc dovezi de crima si se merge pe ce a zis el (lovituri cauzatoare de moarte) iese in 5...

      traiasca romanica psdului, unde infractorii sunt mai importanti, unde marim portia de hrana pt puscariasi etc etc
  • +1 (7 voturi)    
    Cazul Caracal (Luni, 5 august 2019, 9:38)

    Altiro [utilizator]

    Din pacate isteria presei continua..
    • 0 (6 voturi)    
      E sezonul festival, politicul se bronzeaza. (Luni, 5 august 2019, 10:14)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      Nu au stiri, nu indeplinesc cota. Trebuie sa intelegi ca isteria cazului nu ar fi avut loc in orice alta luna din an.
      • 0 (2 voturi)    
        Mai spune odata (Luni, 5 august 2019, 11:06)

        alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        ce sezon e! PMSL

        https://ro.wikipedia.org/wiki/Accidentul_aviatic_din_Mun%C8%9Bii_Apuseni_din_2014
  • +3 (5 voturi)    
    Hai da-mi pace (Luni, 5 august 2019, 10:01)

    TheFaime [utilizator]

    Astia fac practica acolo, nu fac cercetari, vezi de treaba.. Astia nu stiu cum se fac cercetari. Macar de s-ar uita la niste seriale americane sa vada cum se face in filme. Ei mai bine se uita la insula iubirii si trag de acolo invataturi.
    • +2 (4 voturi)    
      Probele nu dispar. (Luni, 5 august 2019, 10:16)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      Si o analiza amanuntita dureaza peste o luna. Doar in seriale dureaza 5 minute si gasesc tot ce credeau si nu credeau ca e proba. Asa ca ... ne lasi.
      • +3 (3 voturi)    
        totusi (Luni, 5 august 2019, 11:00)

        Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        cand nu izolezi total zona unei presupuse crime,cand iei amprente DUPA O SAPTAMANA...ceva e foarte putred,incompetenta maxima
        • +1 (1 vot)    
          Sa inteleg ca e deschisa publicului? (Luni, 5 august 2019, 11:09)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

          Se fac tururi cu casa Groazei? De ce zici ca ar lua amprente abea acuma? Ai vreo dovada ca nu au luat deja o tura. Si acuma mai incearca odata, nu e de parca ar fi vizibile sau ceva. Plus ca fara amprente de la victime (care nu pot sa mai dea vreo mostra) nu stii ce sa cauti. Presupun ca vor amprente de la Luiza ca in cazul acela nu au deloc dovezi.
    • -3 (7 voturi)    
      daca (Luni, 5 august 2019, 10:52)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      tu ai impresia ca criminalistica e ca-n serialele americane.....

      sunt convins ca dupa tine asistola se defribrileaza, ca asa ai vazut in filme, nu?!

      ma uit pe discovery si sunt anchete care dureaza saptamani, luni, ani... si la ei se perchezitioneaza de 10 ori o casa, se cauta alte proble etc etc
      • 0 (0 voturi)    
        . (Luni, 5 august 2019, 11:08)

        TheFaime [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        N-ai inteles. Eu nu zic ca dureaza prea mult. Ma contrariaza faptul ca zi de zi, se culeg probe. Ma contrariaza faptul ca nu au fost in stare sa inchida zona aia total, si sa nu iasa de acolo pana nu au scotocit fiecare cm patrat, sa faca o prima analiza si apoi sa revina. ei merg pe principiul: azi o proba, peste 2 zile alta proba Nu avea legatura cu serialele. Dar ma uit la ei, zi ii vad pierduti..mie unul asa imi transmit oameni astia. crezi ca parintii fetei au incredere totala in munca lor, la modul in care se desfasoara ea acum? in plus, zero comunicare din partea lor.
  • +4 (4 voturi)    
    imposibil asa ceva!!! (Luni, 5 august 2019, 10:57)

    Dan_Nemes [utilizator]

    Au primit permisiunea de la "Codiță" sa isi continue investigatiile???

    Poate se enerveaza "Codiță" si il schimba pe seful DIICOT!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Asta cu limita de varsta ... (Luni, 5 august 2019, 11:45)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...de peste 65 de ani e facuta cu dedicatie ptr securistul infractor Voiculescu “felix” Dan
  • +2 (2 voturi)    
    problema nu este cat dureaza cercetarile (Luni, 5 august 2019, 12:05)

    Razvan_M [utilizator]

    Avem cateva probleme de alta natura:

    1. Se stie ca in orice caz de rapire, primele ore sunt cele mai importante.
    2. Se stie ca in caz de rapire cu violenta si viol, este cel mai important sa se intervina cat mai rapid pentru a da sanse victimei sa nu fie omorata.

    Daca autoritatile nu au intervenit rapid, din motive imputabile exclusiv lor, haide sa vedem ce au facut dupa:
    3. Dupa ce au aflat de locatia agresorului, politistii trimisi au asteptat la poarta 6 ore fara sa intervina. A se observa ca nici in al 13-lea ceas nu au fost trimise trupe speciale de interventie rapida la fata locului.
    4. Autoritatile au comunicat informatii false sau au dat informatii vadit false pe surse. Nu a existat o comunicare corecta. Nici pana acum nu ni se explica justificarea pentru inactiune in cazul precedentei victime, Luiza.
    5. Aflam, pe surse, ca Dinca era pe lista de suspecti pentru cazul Luizei, dar nu a fost intrebat de sanatate decat dupa ce i s-a permis sa comita o alta crima.
    6. Ajungem si la ziua de vineri - are loc descindere, perchezitie, se descopera niste probe, dupa care toata actiunea se muta la Bucuresti, transmitandu-se, tot pe surse, ca la Caracal investigatia ar fi periclitata de mediul local. Timp de mai multe zile locatia este lasata slab supravegheata, dintre paznici facand parte un politist implicat intr-o investigatie anterioara de proxenetism.
    7. Dupa mai multe zile se continua investigatiile si incep sa apara, in sfarsit, urme de sange si alte probe. Inca nu exista o comunicare serioasa si centralizata, din partea autoritatilor, pe tema asta.

    Problema nu este asadar de durata a investigatiei. Problema este de incredere in autoritati si senzatia este de incompetenta si musamalizare.

    Ma intreb ce ar fi fost daca Alexandra ar fi spus la 112 ca a fost violanta de un nenorocit care a strigat si "Muie PSD". Ar fi ajuns 100 de jandarmi in Caracal, sa afle locatia de unde se striga mesaje antiguvernamentale?
  • +2 (2 voturi)    
    cercetari reluate dupa 8 zile (Luni, 5 august 2019, 12:16)

    Itsoc [utilizator]

    reamintim: ziua 1. Este saltat Dinca, declaratiile procurorilor e ca in curte sunt fragmente de oase, carne in frigider, lanticul fetei si cenusa si gropi.
    Ziua 2 - ziua 8: plimbare cu dinca pe malurile dunarii
    ziua 9: gasit dovezi in casa lui dinca: mai multe oase, sange, chestii.

    Acum nah, ce s-a intamplat alea 7 zile in casa a stat neinvestigata, sa-l intrebam pe Codita.

    Altfel, cunoastem, Alexandra a fost transformata in scrum si oscioare de 5 cm marime in mai putin de 19 h, fara fum, cu o butelie de aragaz, fara miros. Curat, eficient, impecabil. Incercati si voi !