Tatăl Alexandrei confirmă că el a spart ușile la două percheziții: „Poate am fugit mai repede” / „Visul Alexandrei era să devină polițistă” / „Nu mă interesează cine a luat-o, dacă o aduce”

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 1 august 2019, 22:23 Actualitate | Esenţial


Tatal Alexandrei
Foto: Captura Antena 3
Ioan Măceșanu, tatăl Alexandrei, a confirmat, la Antena 3, că el a spart ușile la perchezițiile la două adrese la care mersese cu polițiștii după apelurile fiicei sale la 112.

Întrebat de ce el a făcut asta și nu polițiștii cu care era, Ioan Măceșanu a răspuns: „pentru că eram dornic să găsesc fata, poate am fugit mai repede, eram capabil să trec și prin foc”. El a adăugat că nu și-a pierdut încrederea și crede că fiica sa este în viață.

„Ce mă căiesc eu este pentru că am trecut la o stradă de ea - noi am fost pe Decebal, ea a fost pe Craiovei. Asta mă voi căi toată viața mea, dacă e să nu o găsesc”, a mai spus el.

Într-un interviu la Antena 3, Ioan Măceșanu a povestit că familia s-a alarmat în momentul când Alexandra, care plecase dimineața la Caracal, nu a mai răspuns la telefon. „Soția mea mi-a că nu răspundea la telefon. Ne-am dat seama că e ceva. Telefonul a fost închis”, a spus el.

A mers la Poliție, miercuri, în seara dispariției, pe la ora 20:30. Întrebat dacă el consideră că din acel moment trebuiau să înceapă căutările, a răspuns că așa ar fi trebuit, dar „zic (polițiștii-n.r.) că o să apară, că așa sunt fetele”.

Chiar dacă a fost în timpul zilei de joi la două adrese la care s-au făcut perchezițiile, Ioan Măceșanu a fost chemat să asculte vocea din apelul la 112 abia la ora 23. „Poate au fost prea duri s-o găsească, poate le-a scăpat”, a încercat să explice el situația. După acel moment, a precizat, a stat la poliție până în jurul orelor 2-3 dimineața când a fost rugat să plece acasă și să revină la ora 5.

Ulterior el a precizat că la percheziția de la domiciliul lui Gheorghe Dincă nu a participat, fiind în timpul acesteia în sediul Poliției.

Ioan Măceșanu a povestit că Alexandra era un copil vesel, muncitor, învăța bine și visul ei era să devină polițistă.

„Știu că e o fată puternică. Dacă o dată a sunat la 112, cred că va mai suna o dată”, a mai spus el, convins că fiica sa este în viață.

Apel din fața Poliției

Ulterior, el a făcut un apel, din fața Poliției de la Caracal, cerând celor celor „care au luat-o să o aducă”.

„Vreau să fiu lăsat în pace și eu și familia mea. Vreau să le mulțumesc celor care s-au implicat în acest caz, care caută, cercetează în continuare. Cei care au luat-o, să o aducă ca să ne reluăm viața pe care o aveam înainte. Nu mă interesează cine a luat-o, dacă o aduce”, a spus el

Alexandra Măceșanu a dispărut miercuri, 24 iulie. A doua zi, a sunat de trei ori la 112 să ceară ajutorul. Poliția a descins la adresa unde Alexandra fusese sechestrată abia 19 ore mai târziu. Proprietarul, Gheorghe Dincă, a recunoscut în fața procurorilor că a ucis-o și a incinerat-o. Deocamdată la locuința acestia nu s-au găsit decât fragmente de oase calcinate, dinți și bijuterii ale Alexandrei în cenușă cernută. Se așteaptă ca INML să prezinte vineri rezultatele probelor ADN.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















54620 vizualizari

  • +5 (31 voturi)    
    bravo tata (Joi, 1 august 2019, 22:30)

    ak33 [utilizator]

    ai gasit si televiziunea la care sa dai interviu
    • +12 (28 voturi)    
      wtf?!? (Joi, 1 august 2019, 23:04)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      Crezi ca sta sa aleaga? "castigul" lui este presiunea pe autoritati prin expunere mediatica.
      • +5 (5 voturi)    
        e vina autoritatilor (Vineri, 2 august 2019, 8:15)

        t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Ca nu au lamurit cat mai rapid situatia. Cum se poate ca doar azi sa-l duca pe suspect la fata locului, la reconstituire? Reconstituirea ar fi lamurit rapid daca acuzatul abereaza, minte, sau e nebun, dovezile de la fata locului ar fi sustinut recunoasterea crimei, sau nu. Abia apoi ar fi trebuit sa poata sa-i dea bietului om sperante ca fiica lui e inca vie.
        Se pare ca DIICOT nu s-a grabit, parerea mea e ca inca incearca sa linisteasca opinia publica, sa mai ia presiunea de pe politie si politicieni.
      • +1 (1 vot)    
        Saracii (Sâmbătă, 3 august 2019, 3:20)

        ap101 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Sunt la fel de indoctrinati ca cei de care rad
    • +18 (24 voturi)    
      e greu sa il acuzi pe om ... (Joi, 1 august 2019, 23:31)

      Withdrawal [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      E greu sa il acuzi pe om , cel mai probabil este in stare de soc, si nu are capacitatea de a face o analiza la rece a televiziunilor.

      Am ascultat interviul - din punct de vedere jurnalistic mi se pare de o foarte proasta calitate.

      Marea problema este ca statul roman este prabusit - in ruine. Nu numai sistemele de urgenta si protectie a populatiei , dar si sistemele de control a presei. Este o jungla, un bombardament de informatii contradictorii , neverificate, supozitii, toate astea in timp ce comunicarea statului sau organelor abilitate este inexistenta in cel mai bun caz, daca nu contradictorie sau mincinoasa.

      Toate acestea creeaza o psihoza in randul populatiei, (si pe buna dreptate) o populatie care nici macar nu mai este capabila sa distinga intre adevar, informatie, speranta, - cu consecinte directe asupra perceptiei de securitate.

      Aveti grija de voi cei de-acasa, statul roman este prabusit si se zvarcoleste in haos. Din pacate nimeni nu poate sa va ajute decat voi insiva - pana nu va veti decide sa realizati si sa priviti in fata dezastrul pe care vi l-ati creeat singuri, nu puteti nici macar sa incepeti sa va vindecati. Copiii vostri sunt in pericol, viata voastra e in pericol pe sosele, munca voastra e in pericol de a fi furata, psihicul vostru e manipulat si veti musca si mainile care disperate vi se intind sa va ajute.

      hang in there ppl...
    • -3 (7 voturi)    
      ești (Vineri, 2 august 2019, 7:47)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      absurd.
  • +18 (28 voturi)    
    Legile Tudorel Toader si Iordache (Joi, 1 august 2019, 22:32)

    florinos [utilizator]

    Dupa 3 ani de guvernare PSD Legile date de Tudorel Toader si Iordache isi dovedesc efectul: Politistii nu vor sa deranjeze infractorii intre orele 22-06 si se roaga de parintele victimei sa intervina.

    Se putea si mai rau, va amintiti cand Guvernul condus de Viorica Dancila dorea sa promulge o lege care sa interzica Probele Video Private si sa puna față în față violatorul cu victima ? Daca nu ar fi iesit oamenii in strada probabil ca am fi avut mai multe cazuri de genul asta.
    • +12 (16 voturi)    
      Caracaleanuu Ciordache (Joi, 1 august 2019, 23:16)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      A Vrut si uite ce a Iesit !
      • +4 (4 voturi)    
        Ordin (Vineri, 2 august 2019, 9:49)

        florinos [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Asa a primit Legile in Plic, crezi ca Iordache statea noaptea si citea Codul Civil pentru a le modifica in favoarea infractorilor ?
    • +1 (1 vot)    
      Pompierii o sa dea furtunul sa (Vineri, 2 august 2019, 17:07)

      Silvius88 [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      stingi singur incendiu.SMURD sa iti faci singur procedurile, Ce sa se mai deranjeze. Sa iasa direct la pensie din Scoala de Militie.
  • +9 (23 voturi)    
    Antena trei este pe Drumul OTV (Joi, 1 august 2019, 22:38)

    un domn [utilizator]

    Eu imi doresc sa se inchida drumul EXACT in acelasi loc unde OTV si a inchis drumul !

    https://campaniamea.declic.ro/petitions/stop-publicitatii-pe-televiziunile-mincinoase
  • +2 (6 voturi)    
    Bietul tata, (Vineri, 2 august 2019, 5:04)

    Kepler [utilizator]

    bietul Ioan. Si biata mama.
    Capcaunul Dinca G a distrus inca o familie.
  • +3 (3 voturi)    
    A spart usile unor interlopi... (Vineri, 2 august 2019, 10:13)

    leeloo2 [utilizator]

    Cien stie ce se va intampla.
  • +4 (4 voturi)    
    Cine trebuia sa sparga usa? (Vineri, 2 august 2019, 16:06)

    constan [utilizator]

    Copil fiind in anul 1952 am asistat la un asalt al jandarmilor(vreo 40-50) asupra casei vecine in care banuiau ei ca s-a ascuns un partizan,Dupa cateva schimburi de focuri jandarmii au fortat (imboldindu-i cu tocul armei)doi trecatori de pe strada sa intre in fata lor in beci si in alte incaperi din casa.Dupa scurt timp am vazut si partizanul ranit intis pe jos in mijlocul drumului.Nu vi se pare ca dupa aproape 70 de ani metodele folosite sunt cam aceleasi .