Fifor: Cu siguranţă este nevoie de sporirea numărului de angajați în Ministerul de Interne

de MH     HotNews.ro
Joi, 1 august 2019, 17:54 Actualitate | Esenţial


Politia Romana
Foto: Facebook
Ministrul interimar al Afacerilor Interne, Mihai Fifor, spune că a cerut o analiză privind deficitul de încadrare în minister, susținând că în MAI este nevoie de sporirea numărului de angajați. De altfel, una dintre constatările MAI din raportul privind cazul Caracal este că operatorul Poliției Olt de la dispeceratul 112 îşi desfăşoară activitatea singur pe o tură de 24 ore, "ceea ce îi poate reduce capacitatea de a gestiona eficient diferitele situaţii de risc, indicate de potenţiale victime".

Fifor a declarat joi că a cerut o analiză privind deficitul de încadrare în cazul lucrătorilor din MAI, subliniind că este nevoie de sporirea numărului de angajați.

"Vrem să vedem care este deficitul de încadrare. Am cerut, de asemenea, pe înzestrare, pentru că sunt lucruri pe care trebuie să le analizez şi sper că pe biroul meu sunt deja aceste date, astfel încât să pot să fac această analiză. Dar cu siguranţă este nevoie de sporirea numărului de lucrători ai Ministerului de Interne. Cu siguranţă facem aceste discuţii şi cu şefii de arme, dar facem aceste discuţii şi cu sindicatele. Le-am promis celor din sindicate, la întâlnirea de ieri, că ne vom vedea şi săptămâna viitoare, pentru că trebuie să analizăm toate aceste lucruri. Şi, dacă am spus că intrăm într-o logică a normalităţii şi a reaşezării acestui minister, asta o să facem", a susținut ministrul interimar al Afacerilor Interne.

Referitor la informaţia din raportul MAI potrivit căreia adjunctul de la IPJ Olt şi-ar fi minţit şeful în legătură cu ora la care ar fi aflat despre dispariţia Alexandrei Măceşanu, Fifor a spus că acest lucru îl va stabili investigaţia făcută de DIICOT, iar concluziile raportului Corpului de control al ministrului "au fost deja transformate în decizii".

Deși joi, la ora 11.44, un polițist l-a informat pe adjunctul șefului IPJ Olt despre dispariția Alexandrei, acesta a preferat să participe la bilanțul unor poliții locale, cei doi adjuncți ai IPJ Olt ajungând în Caracal abia după ora 18.15. De asemenea, șeful demis al Poliției Olt a postat un mesaj pe whatsapp, pe grupul de comandă din care fac parte șefii inspectoratelor județene, adjuncții acestora și conducerea I.G.P.R., fără a-l informa însă direct pe șeful Poliției Române, potrivit Mediafax. Acestea sunt o parte din concluziile raportului Ministerului de Interne, care arată că operatorii 112, dar şi poliţiştii din teren, precum şi cei din conducerea IPJ Olt au încălcat numeroase proceduri. În același document se mai menționează că operatorul 112 de la Poliția Olt lucrează singur pe o tură de 24 de ore.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1235 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Mai mulți (Joi, 1 august 2019, 17:59)

    osica [utilizator]

    Păi dacă o să fie mulți și proști, ce rezolvăm??
  • +4 (6 voturi)    
    eficientizare (Joi, 1 august 2019, 18:01)

    CNBC [utilizator]

    Nu marirea numarului de angajati domnule ministru, eficientizarea acestora.
    Eventual scapati de surplusul bugetar si mariti salariile pentru profesionalism, faceti o analiza corecta in interiorul sistemului.
    Scapati de jandarmerie, sunt doar muschi fara creier, o arma de represiune, niste batausi care au patat haina de militar lovind oameni cu mainile ridicate. Eficientizarea este cheia nu ingrasarea unui sistem prea-plin de nulitati.
  • +8 (8 voturi)    
    zau ,mai trebuiesc (Joi, 1 august 2019, 18:04)

    sareta [utilizator]

    Scoateti-i din birouri ,nesimtitilor ! Sa misune pe strazi cu doctorate si masterate ,sa faca sigura viata celor care-i platesc .
  • +5 (7 voturi)    
    Ce? (Joi, 1 august 2019, 18:05)

    1anonim [utilizator]

    dobitocu... nici nu se gandesta sa-i puna la treaba pe cei existenti..
  • +5 (7 voturi)    
    Reduceți numărul celor din birouri!!! (Joi, 1 august 2019, 18:36)

    Raoke [utilizator]

    Puneți toate lichelele la muncă, trimiteți-le pe teren!!!
    SUNTEȚI PREA MULȚI, INEFICIENȚI, CORUPȚI, INEFICIENȚI ȘI CU IQ REDUS.
  • +3 (3 voturi)    
    Sigur că da (Joi, 1 august 2019, 18:47)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    și mia multe rachete la Deveselu, tovarăs Fifor! Mi mulți milițieni car să apere infractorii psd+aled+udmr
  • +4 (6 voturi)    
    Sporirea numarului de angajati ??? (Joi, 1 august 2019, 18:54)

    midufi [utilizator]

    Poate marirea varstei de pensionare, acum ridicol de mica.
    Ia uitati-va un pic spre burtile enorme ale anagajatilor MI... Poate ii mai activati un pic, miscarea ajuta si la silueta, tovarasi.
    • +2 (2 voturi)    
      Interzicerea pensionării înainte de 45 de ani! (Joi, 1 august 2019, 20:42)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui midufi

      Desființarea pensiilor „speciale”.
  • +6 (8 voturi)    
    asta e mai rau decat Dancila (Joi, 1 august 2019, 19:03)

    Kosmos [utilizator]

    Sa-i spuna careva imbecilului ca calitatea politistilor conteaza..
    • +4 (4 voturi)    
      CĂ CAre calitate. șefule? (te-am citat). (Joi, 1 august 2019, 20:40)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Calitate la milițieni. Peste câțiva ani, în actualul ritm, milițianul Șoric o să ni se pară o somitate, ce naiba....
  • +5 (7 voturi)    
    Burghezia bugetara creste ca gogoasa ... (Joi, 1 august 2019, 19:05)

    bubaru [utilizator]

    Astia de la MAI, cu Coarnele lor, tot in picioare cad.
    Tu le spui ca sunt nepregatiti, ca nu-si indeplinesc atributiile de serviciu, ca este vai de mama lor, iar ei iti pun placa cu numarul de angajati insuficient, ca sunt platiti prost, etc. Probabil ca mai au rude, neveste, amante, copii de angajat.
    Chiar nu se sesizeaza nimeni ca in toate structurile bugetare sunt angajati numai rude? De fapt, tot bugetarii trebuie sa se sesizeze si sa ancheteze, dar ei sufera de aceeasi boala. Mi-e scarba!
  • +6 (8 voturi)    
    NUUUUUUUU (Joi, 1 august 2019, 19:06)

    IosifV [utilizator]

    Pana nu va faceti curat mai intai sa eliminati pe toti astia care nu merit sa aiba loc de munca, nu ar trebui sa angajati pe altii noi.

    MINCINOSILOR!!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    fifor (Joi, 1 august 2019, 20:09)

    ------ [utilizator]

    Sa stii ca in tarile civilizate din nordul Europei numarul de politisti la 100.000 de locuitori este foarte mic, mai vifor, asa ca pune-ti neuronii la traba si gaseste alta solutie ,dar nu te supara nu ai nici o competenta aici doar dai din gura.
  • +1 (1 vot)    
    Sunt destui (Joi, 1 august 2019, 23:10)

    unins [utilizator]

    oameni, dar incapabili. Mai trebuie daramate birourile cu locuri caldute si scos trantorii pe teren, printre infractori.