Buda, destituit de la comanda Poliției Române, revine șef la Frontieră. Explicațiile lui Fifor și controversele legate de numele lui Buda

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 1 august 2019, 10:59 Actualitate | Esenţial


Ioan Buda
Foto: Politia de Frontiera
Ioan Buda, demis după Cazul Caracal, era la comanda Poliției Române prin împuternicire, el nu a fost numit apoi șef la Poliția de Frontieră, ci s-a întors la funcția de inspector general pe care a deținut-o, a declarat, joi ministrul de Interne, Mihai Fifor.

”Chestorul Buda era la comanda Poliției prin împuternicire, în momentul în care nu a mai fost pe poziție s-a întors de unde plecase. Conform legii, s-a întors pe postul pe care îl deține”, a spus Fifor.

Ioan Buda, în vârstă de 54 de ani, a fost pus la comanda Poliției Române în luna iunie a anului trecut. Anterior, el ocupase postul de inspector general al Poliției de Frontieră din ianuarie 2010 și până în 2018, cu excepția unei perioade de un an -între 2015 și 2016- când a fost secretar în Ministerul de Interne. El a fost eliberat din funcția de secretar de stat, în decembrie 2016, de Dacian Cioloș.

Numele său a fost ținta unor speculații după valurile de acțiuni anticorupție din vămi din perioada 2009-2010, când unul dintre vameșii cercetați a susținut că Ioan Buda și Sorin Blejnar ar fi ”reginele” șpăgilor de la frontieră. Într-o audiere parlamentară de trei ore din 2011, Buda a refuzat să comenteze acuzațiile. De asemenea, tot în acea perioadă, ministrul de Interne Traian Igaș spunea, la Consiliul JAI de la Bruxelles, că apreciază bătălia pe care a dus-o şeful Poliţiei de Frontieră, Ioan Buda, cu corupţia din vămi, acesta demonstrând o implicare deosebită.

Ioan Buda apare și într-un scandal din mai 2017, când Ministerul de Interne anunța că va face verificări dupa ce ziarul Național a publicat o imagine cu un comisar șef în genunchi în fața unor chestori și altor șefi din MAI. Potrivit Național, la masa în fața căreia îngenunchease Miu se aflau chestorul Gelu Oltean, atunci șeful serviciului secret al Ministerului de Interne, chestorul Ioan Buda și chestorul Marcel Ardelean, șeful Directiei de Supraveghere și Controlul Trecerii Frontierei și fost atașat MAI la Paris. Carmen Dan declara atunci că din cercetări nu reiese clar dacă era de faţă şi Buda, dar "se pare că ar fi fost prezent la acel eveniment".

Înainte să devină șef al Poliției de Frontieră, Ioan Buda a lucrat în aceeași instituție, fiind între 1990 și 1999 ofiter operativ in cadrul P.T.F. Borș, apoi urcând în grad până la adjunct al inspectorului general (numit în 1997) și devenind interimar la șefia Poliției de frontieră în octombrie 2009, cu câteva luni înainte să ajungă titular al postului.

El a absolvit facultatea de mecanică din Cluj-Napoca în 1990, obținând apoi, în 1995 și diploma de studii juridice de la Universitatea Oradea. Are trecute în CV și mai multe cursuri de master, inclusiv de la Colegiul Național de Apărare.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















14178 vizualizari

  • +35 (35 voturi)    
    hmm (Joi, 1 august 2019, 11:04)

    dum_i [utilizator]

    rrromania nu e tara. e un teritoriu controlat de gunoaie si scursuri umane.

    scapa cine poate.
  • +26 (28 voturi)    
    Esti la vamam, esti corupt! (Joi, 1 august 2019, 11:06)

    MirceaIo [utilizator]

    sa fim seriosi vama e cea mai corupta institutie a Romaniei!
    • +9 (9 voturi)    
      Buda stie multe (Joi, 1 august 2019, 12:03)

      Silvius88 [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      are la mana pe multi si de aici faptul ca Buda isi alege ce functie vrea el.
      • +4 (4 voturi)    
        Exact !!!!!!!!!!!!!!! (Joi, 1 august 2019, 13:54)

        MirceaCS [utilizator] i-a raspuns lui Silvius88

        Indivizii astia trebuie sa aiba salariu mare si sa iasa pe pensii imense, caci au facut bine partidului.

        Dau un exemplu fictiv, cum ar fi sa fii sef in structuri si sa dai ordin ca tablagii in ziua votului sa faca bine sa aiba treaba in alta parte decat pe drumurile nationale, ca nu cumva sa opreasca si sa verifice niste autobuze pline cu oameni?
      • +4 (4 voturi)    
        iar acum.. (Joi, 1 august 2019, 22:37)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Silvius88

        functia asta ii pica de minune, poate chiar pentru a "scoate" subiectul peste hotare ;)
    • +5 (5 voturi)    
      Belina prostitutiei cleptocratice (Joi, 1 august 2019, 14:43)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      Cautati : ❝Belina❞ - Episodul 3 - Insula Fărădelegii, si veti vedea ce "drepturi" aveau (si au) politistii de frontiera în era feudala a baronilor locali. Veti întelege de ce Buda a fost "pedepsit" asa. Veti avea si o mica întelegere a folosintei retelelor de prostitutie de catre politicieni.
      Coruptia este generalizata, tara gangrenata în profunzime.
      Vom putea cu votul nostru sa stârpim pegra ce ne sfârteca, sub ochii nostrii, libertatile si viata ?
    • +1 (1 vot)    
      Există totuși o instituție mai coruptă decât Vama (Vineri, 2 august 2019, 12:05)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      PARLAMENTUL!!!
      Când nelegiuiții fac legile, noi ne mirăm ca proștii de ce nu merg normal lucrurile în țară....
      O țară condusă de mafioți - vezi articolul HN despre insula Belina, statul paralel al lui Dragnea....pe persoană fizică, actualmente persoană deținut politic, sărmana....
  • +15 (15 voturi)    
    Chestorime-Snururi-Epoleti-Burti-Transpiratie... (Joi, 1 august 2019, 11:14)

    delavrancea [utilizator]

    Vax!
  • +24 (24 voturi)    
    nu putea sa ramana fara slujba gras platita (Joi, 1 august 2019, 11:14)

    mos ion roata [utilizator]

    El cu famelia lui de la 48...
    Hotnews,va propun ca ori de cate ori publlicati poze cu astfel de personaje sa puneti intr-un colt al pozei si venitu lui lunar (nu salariul)...ca sa-si faca o idee tot romanul pentru cine cotizeaza.
    • +5 (5 voturi)    
      Bravo! (Joi, 1 august 2019, 13:55)

      MirceaCS [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Asta da idee!!!

      Hotnews, subscriu, va rog scrieti si salariul actual si eventual si o estimare de pensie (se poate lua ca exemplu cineva dintr-o functiune asemanatoare)
  • +25 (25 voturi)    
    Gasca (Joi, 1 august 2019, 11:15)

    varavara [utilizator]

    Cu alte cuvinte ramane in gasca. Astia sunt numai rotiti, niciodata destituiti cu adevarat.
  • +22 (22 voturi)    
    tot auzim pe la tv (Joi, 1 august 2019, 11:15)

    Mistrelutz [utilizator]

    cum ca psd ar avea cadre foarte bune.
    se pare ca e cam invers,vedem aceeasi oameni mutati in diferite functii cand gresesc,in loc sa fie inlaturati,cum ar trebui
  • +16 (16 voturi)    
    Inginer mecanic, avocat, politist... seful Politistilor (Joi, 1 august 2019, 11:17)

    V. Istina [utilizator]

    “Regele spagilor” se intoarce!

    PSD-ul are nevoie de bani.
  • +21 (21 voturi)    
    Intr-o tara normala, cariera unui impostor (Joi, 1 august 2019, 11:18)

    pedepsitorul [utilizator]

    Intr-o tara normala, cariera unui impostor se termina in afara institutiei... Intr-o tara PSD cariera unui parvenit continua pana la pensie...

    Astfel de cozi de topor, au slujit interese politice spre distrugerea instutionala si mafie administrativa!!!
  • +12 (12 voturi)    
    fa-te militian - ca este pe viata (Joi, 1 august 2019, 11:20)

    Razvan_M [utilizator]

    Parazitii: https://www.youtube.com/watch?time_continue=9&v=v-HXWFkhiqI
  • +8 (10 voturi)    
    informatii pe surse (Joi, 1 august 2019, 11:24)

    Razvan_M [utilizator]

    Am auzit de la un amic ca in ultimele saptamani s-a blocat activitatea in vami pentru ca nu se mai inteleg la impartirea spagii diversele organe. Se strang camioanele cu obiecte in Bulgaria.

    Sunt sigur ca, din cauza ca niste lingai au fost promovati, s-a blocat circuitul spagii. Acum lingaii sunt trimisi la vama, ca sa vamuiasca. Ceea ce ma face sa le urez un sincer "sa vamuim" si noi pe voi.
  • +7 (7 voturi)    
    am mai zis-o si o repet (Joi, 1 august 2019, 11:38)

    Itsoc [utilizator]

    singura dar SINGURA metoda prin care Romania se poate schimba sunt revolte in toata tara de milioane de oameni care sa treaca prin foc TOATE institutiile statului.
    Altfel peste 100 de ani tot la fel va fi, stati chill.
  • -1 (5 voturi)    
    adica in esenta (Joi, 1 august 2019, 11:54)

    liviu_ [utilizator]

    a fost trimis unde lucra inainte cu 1-2 ani inainte de termen... mare branza!
  • +7 (7 voturi)    
    Dovada că pizideaua lucrează pentru ei, nu (Joi, 1 august 2019, 12:02)

    Raoke [utilizator]

    pentru țară.
    Unde-i Mazeta să ne explice că miliția pizidistă nu mai funcționează fără acest gunoi uman?
  • +8 (8 voturi)    
    asadar (Joi, 1 august 2019, 12:20)

    loveparade [utilizator]

    eu daca sunt contabil la o firma si devin contabil sef iar cand ma arat incompetent "sunt dat afara"
    redevin in aceasi firma contabil?
    • +5 (5 voturi)    
      La stat, în Rrromânistan, da! (Joi, 1 august 2019, 13:05)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

      În țări normale și civilizate, nu.
  • +9 (9 voturi)    
    Când este vorba de infractori. (Joi, 1 august 2019, 12:54)

    asavreau [utilizator]

    PSD respectă legea.Cică așa prevede legea(făcută de ei bineînțeles),ca infractorul să revină pe funcția avută anterior.Dacă chiar luau o măsură disciplinară stabileau în dispoziția de revocare că Buda este la dispoziția ministrului,până la finalizarea anchetei și stabilirea vinovăției pentru toți cei implicați.Dar nu,guvernul PSD-ALDE au început prin acordarea de recompense celor care au făcut infractorul scăpat.
  • +7 (7 voturi)    
    Încă o probă că Poliția... (Joi, 1 august 2019, 13:01)

    periscop [utilizator]

    ... de la noi e în .BUDĂ
  • +7 (7 voturi)    
    o rotație, atata (Joi, 1 august 2019, 14:01)

    adrhc [utilizator]

    pleacă ai noștri, vin ai noștri - noi stam si privim ca prostii; despre asta este vorba. Ce demiteri? care schimbare? sunt tot ai lor cu aceleași “idealuri” si au mulți de hrănit pe spatele nostru.
  • +3 (3 voturi)    
    Hopa.... (Joi, 1 august 2019, 17:28)

    brigadierul [utilizator]

    Nu stiam ca a inceput perioada de transferuri....
  • 0 (0 voturi)    
    Strainii (Vineri, 2 august 2019, 12:49)

    JustinCase [utilizator]

    Strainii sunt de vina! Vor sa ne transforme-n colonieeeeee!