Avocat: Gheorghe Dincă susține că a fost lovit cu picioarele de anchetatori, la percheziții / A avut remușcări și a cedat presiunii psihice

de MH     HotNews.ro
Marţi, 30 iulie 2019, 11:18 Actualitate | Esenţial


Gheorghe Dinca
Foto: Agerpres
Gheorghe Dincă, bărbatul acuzat de uciderea celor două fete din Caracal, susține că a fost lovit cu picioarele de către anchetatori, la descinderile de vineri dimineață din locuința sa, și că ar avea fracturi costale, afirmă avocatul din oficiu Alexandru Bogdan. Apărătorul a mai spus că Dincă "a avut remușcări și că a cedat presiunii psihice".

Dincă a fost scos din arest marți dimineață și dus la Curtea de Apel Craiova și la DIICOT. Pe rolul Curții de Apel Craiova figura judecarea contestaţiei formulate de Gheorghe Dincă la decizia de arestare preventivă. Între timp, bărbatul și-a retras contestația, după ce a recunoscut, duminică, uciderea celor două fete.

Alexandru Bogdan, avocatul din oficiu al bărbatului, a declarat, marți dimineață, că bărbatul și-a retras contestația după ce ar fi avut remușcări.

"A avut o noapte foarte grea dupa perchezițiile din prima zi. (...) A avut și niste remușcări față de ceea ce a făcut și a cedat pur și simplu presiunii psihice. De altfel, la audieri, în timpul descrierii faptelor (duminică, la audierile de la DIICOT - n.r) i s-a făcut rău", a afirmat avocatul lui Dincă.

El a mai spus că Gheorghe Dincă se plânge că a fost lovit cu picioarele de către anchetatori, la descinderile de vineri dimineață din locuința sa, și că ar avea fracturi costale. "Din declarațiile dânsului, la descinderile din 26 iulie, dimineața, dânsul a fost imobilizat, trântit la sol și lovit cu bocancii de anchetatori. A fost lovit în piept și spune că ar avea fracturi la stern și fracturi costale. Are dureri, a avut și la audieri și va fi dus la ivestigații medicale".

Gheorge Dincă a recunoscut că a ucis-o pe fata de 15 ani joi, în jurul orei 12.00, imediat ce a surprins-o cu telefonul în mână și a precizat că i-a incinerat corpul, a declarat, duminică seară, procurorul Georgiana Hosu, adjunctul șefului DIICOT. Ea a spus că bărbatul a răpit-o pe fată în scopul exploatării sexuale, a sechestrat-o și a violat-o, iar Alexandra "nu a avut practic nici o șansă de a se apăra". Referitor la cealaltă fată ucisă, Luiza, în vârstă de 18 ani, procurorul a spus că sunt indicii că Dincă a procedat în același mod.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















11078 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    :))))))))))) Daca scapa e total. (Marţi, 30 iulie 2019, 11:24)

    Lok [utilizator]

    Dar ar pune benzina pe focul teoriilor ca ar fi facut parte dintr-o mare conspiratie de trafic de carne.
  • +18 (18 voturi)    
    Vai vai (Marţi, 30 iulie 2019, 11:33)

    Milka Man [utilizator]

    si la durut buba? E interesant sa fii de cealalta parte a violentei. Dar, ajunge el la adevarata inchisoare si se cam stie care e urmarea pentru pedofili...O data ce ai incalcat drepturile unui om, nu mai beneficiezi de ele. Sper sa moara dupa multi ani de chinuri...
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Marţi, 30 iulie 2019, 11:51)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      Si in puscarie cine crezi ca e? Alti pedofili si criminali. Fix pix ii doare pe aia de ce a facut el. Doar pentru ca e o tinta usoara sa se mai distreze cu el.
  • +20 (22 voturi)    
    lasati ca acusi vine tudorel toader si ne zice (Marţi, 30 iulie 2019, 11:34)

    qwerasdf [utilizator]

    ca statul roman (adica noi, poporul) trebuie sa-i platim daune acestui monstru.

    iar tariceanu o sa ne tina o predica despre aminstie...
    • +14 (14 voturi)    
      . (Marţi, 30 iulie 2019, 11:52)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Si Dragnea o sa-i transmita scuze prin Codrin si Iordache.
  • +16 (18 voturi)    
    E intolerabil asa ceva! (Marţi, 30 iulie 2019, 11:40)

    tahomir [utilizator]

    De ce a fost lovit cu picioarele?
    Adica nu au pulane, un drug de fier ceva, un cleste de smuls unghii,o flacara oxiacetilenica?
    De familia Bolton nu au auzit?
    Animalele astea trebuiesc jupuite de vii, incetul cu incetul. Ca in GOT.
    • -1 (1 vot)    
      Iti dau minus ca in GoT rezultatul final era (Marţi, 30 iulie 2019, 15:19)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Mult favorabil legislatiei noastre.
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Marţi, 30 iulie 2019, 11:54)

    tirolez [utilizator]

    Avocatul asta se ia cam in serios, vrea sa-l angajeze si alti criminali. Aia care au sarit 2m in sus ca da nu stiu ce asociatie date din ancheta nu mai vad nimic?
    Adevarul e ca nu poti sa fii avocat daca mai ai ceva umbre de constiinta.
  • +2 (2 voturi)    
    Recursul la "metoda" (Marţi, 30 iulie 2019, 12:00)

    Namaste [utilizator]

    este indubitabil; psihopati!
    Dinca ii reprezinta bine...
  • +1 (1 vot)    
    Dincă demonstrează ce știam. (Marţi, 30 iulie 2019, 15:17)

    asavreau [utilizator]

    Poliția și procuratura sunt cei mai buni medici.Cum acționează cum află infractorii ce-i doare,ce boli au.Pe de altă parte,poate vrea să le mulțumească polițiștilor pentru-că au așteptat până la 6 dimineața.Ce a spus este ca o laudă pentru Polițiști!