Șeful STS, Ionel Vasilca, a demisionat: "Demisia nu a fost depusă ca umare a celei mai mici umbre de vinovăție, ci pentru a nu afecta prestigiul instituției" / Anunțul Administrației Prezidențiale

de MH     HotNews.ro
Luni, 29 iulie 2019, 12:00 Actualitate | Esenţial


Ionel Vasilca
Foto: AGERPRES
Șeful STS, Ionel Vasilca, și-a anunțat demisia luni, printr-un comunicat de presă. El precizează că decizia nu vine ca urmare "a existenței unei sincope, inadvertențe sau ca umare a celei mai mici umbre de vinovăție în exercitarea funcției de preluare și localizare a apelurilor de urgență 112”, ci pentru "a nu afecta prestigiul instituției”

Comunicatul șefului STS:
  • "Doresc să vă informez că, începând cu data de 29 iulie 2019, am înaintat Președintelui României demisia mea din funcția de director al Serviciului de Telecomunicații Speciale.
  • Fac precizarea că demisia nu a fost depusă ca urmare a existenței unei sincope, inadvertențe sau ca umare a celei mai mici umbre de vinovăție în exercitarea funcției de preluare și localizare a apelurilor de urgență 112 de către STS, a neglijenței mele în serviciu, a tratării superficiale sau a neasumării responsabilităților care privesc datoria mea și a tuturor angajaților de a garanta funcționarea continuă a serviciilor speciale, de cooperare și a celor pe linia 112.
  • Demisia a fost înaintată pentru a nu afecta prestigiul instituției”.

De asemenea, Administrația Prezidențială a anunțat că președintele Klaus Iohannis a primit, luni, demisia directorului Serviciului de Telecomunicații Speciale, Ionel-Sorinel Vasilca, urmând ca în ședința de marți să informeze membrii Consiliului Suprem de Apărare al Țării despre această demisie.

Anunțul Administrației Prezidențiale:

  • "Președintele României, domnul Klaus Iohannis, a primit luni, 29 iulie a.c., demisia din funcția de director al Serviciului de Telecomunicații Speciale a domnului Ionel-Sorinel Vasilca. În cadrul ședinței Consiliului Suprem de Apărare a Țării, care va avea loc marți, 30 iulie, Președintele Klaus Iohannis va informa membrii Consiliului pentru a lua act de această demisie".
CITEȘTE ȘI:

Cine este Ionel Vasilca

Generalul Ionel-Sorinel Vasilca a fost numit în funcție în 1 august 2017, după trecerea în rezervă a generalului Marcel Opriș. Vasilca a fost propus de președintele Klaus Iohannis, iar Consiliul Suprem de Apărare a Țării (CSAT) a aprobat propunerea. Vasilca a venit din poziția de adjunct al al lui Opriș. El a fost adjunct pe probleme tehnice al șefului STS din 2005.

Vasilca lucrează în Serviciul de Telecomunicaţii Speciale din 1990, când a fost angajat pe funcţia de ofiţer tehnic la Direcţia Radiocomunicaţii. Între 1997 şi 2001 a fost şef birou şi şef sector la Direcţia Radiocomunicaţii. Ulterior, a fost numit locţiitor al şefului Direcţiei Radiocomunicaţii, până în 2005. Fostul șef al STS a absolvit Academia Tehnică Militară - Facultatea de Electronică şi Informatică, în 1990.

Procedura de numire în cazul șefului STS

Potrivit legii STS 92/1996, Activitatea Serviciului de Telecomunicații Speciale este controlată de Parlamentul României, prin comisiile pentru apărare, ordine publică și siguranță națională. Activitatea Serviciului de Telecomunicații Speciale este organizată și coordonată de către Consiliul Suprem de Apărare a Țării.

Conducerea Serviciului de Telecomunicații Speciale este asigurată de un director, cu rang de secretar de stat, numit de Consiliul Suprem de Apărare a Țării, la propunerea președintelui acestuia.

Ineficiența în cazul Caracal

Poliția a acuzat STS că a transmis 3 adrese eronate în cazul fetei de 15 ani din Caracal care a cerut ajutor la 112. În acest caz, autoritățile au descins la locuința suspectului la 19 ore de la apelurile fetei. Serviciul de Telecomunicații Speciale a susținut că în cazul Caracal nu au fost inadvertențe, sincope sau defecțiuni tehnice și dacă există o problemă este legată doar de comunicarea întârziată.

Adolescenta de 15 ani a sunat joi, din locuința suspectului, de 3 ori la 112 în interval de 7 minute, începând cu cu ora 11.05.

Potrivit datelor transmise de STS, acuzat de Poliție că a transmis trei adrese greșite în urma apelurilor fetei la 112, primul apel a fost preluat de operatorul 112 la ora 11:05:07.

Datele transmise de STS:

- 11:05:41: operatorul 112 a apelat dispeceratul Poliției

- 11:05.52: apelanta a deconectat apelul cu operatorul 112

- 11:06:55: dispecerul Poliției a preluat cazul de la operatorul 112, apelanta nemaifiind în convorbire;

Al doilea apel a fost preluat de operatorul 112 la ora 11:06:25 - 11:06:55: operatorul 112 a apelat dispeceratul Poliției

- 11:07:53: dispecerul Poliției a preluat apelul, fiind în legătură directă cu apelanta; Pe timpul discuției cu dispecerul de la Poliție, fata nu a reușit să furnizeze date privind adresa/locația în care se află, dar a furnizat o adresă de pe o carte de vizită pe care o găsise în locația în care se afla. Apelanta a menționat că nu știe dacă adresa de pe cartea de vizită este cea în care se află la momentul apelului.

Al treilea apel a fost preluat de operatorul 112 la ora 11:12:36

- 11:12:43: operatorul 112 a apelat dispeceratul Poliției

- 11:12:51: dispecerul Poliției a preluat apelul, fiind în legătură directă cu apelanta; Ulterior, pentru a obține informații suplimentare referitor la locul în care se afla apelanta, operatorul 112 a încercat de nouă ori să reapeleze numărul de pe care s-a efectuat apelul, la toate aceste apeluri intrând mesageria vocală.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














14898 vizualizari

  • +9 (17 voturi)    
    Un gest onorabil ce nu va rezolva nimic! (Luni, 29 iulie 2019, 12:06)

    Marionette [utilizator]

    Era necesar, dar nu rezolva nimic. Daca cineva suna azi in aceeasi situatie tot 3 zile dureaza pana-l gaseste STS! Incompetentul, pretenarul, amantul/amanta, pila din STS care a sunat inapoi de 9 ori pe telefonul ucigasului de ce nu zboara? Dreptate inseamna si pentru cei implicati! Nu doar sefii care se tot rotesc!
    • +9 (11 voturi)    
      nu e onorabil (Luni, 29 iulie 2019, 13:59)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      daca era onorabil, isi dadea demisia si atat. A tinut sa specifice ca NU si-a dat demisia din cauza incompetentei institutiei pe care o conducea, ci ca sa nu strice prestigiul.
      • +2 (2 voturi)    
        Articolul a fost incarcat in 2-3 calupuri. (Luni, 29 iulie 2019, 16:10)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui toxx

        Initial nu scria decat ca pe surse si-a dat demisia. Normal ca a dat cu mucii-n fasole! Ceea ce dovedeste ca si administratia prezidentiala este incompetenta!
    • +2 (8 voturi)    
      un gest onorabil ? (Luni, 29 iulie 2019, 14:08)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      prinde alt cascaval....
      macar, de acum, speram ca inlocuitorul sa faca ceva.

      parerea mea este ca sts ar trebui trecut sub comanda marelui stat major al armatei....

      bine macar ca recunoaste ca afecta onorabilitate (!?!) institutiei...deci, nema onoare la vasilcautza.
  • +11 (21 voturi)    
    hai siktir, nesimtitule! (Luni, 29 iulie 2019, 12:06)

    ...!?! [utilizator]

    pana acum ai tacut si ti-ai incasat leafa conducand un system inefficient impanat de incompetent numiti politc.
  • +9 (15 voturi)    
    Demisiile astea nu inseamna NIMIC (Luni, 29 iulie 2019, 12:07)

    Zummm [utilizator]

    Atata timp cat indivizii astia si ALTII raman in SISTEMUL SECURISTO-MAFIOT.
  • +10 (16 voturi)    
    Refuzul asumarii responsabilitatii (Luni, 29 iulie 2019, 12:15)

    eleVenereCtions [utilizator]

    e sportul nostru national.

    La gunoi cu tine. Si preferabil la puscarie.
  • +12 (14 voturi)    
    STS (Luni, 29 iulie 2019, 12:16)

    florinos [utilizator]

    A spus cand STS va implementa Advanced Mobile Location (AML) ? Google spunea ca in 2 saptamani poate fi pus in functiune fără mari investiții.

    Sa spunem ca primul operator STS a gresit, de ce nu a cerut ajutor mai sus la superiori sau la cineva cu mai multa experienta ? Doar nu vorbim de Tarom unde toti sunt rude si sunt angajați pe pile nu pentru competenta.
    • -1 (5 voturi)    
      Și ce poate face AML în plus față de (Luni, 29 iulie 2019, 14:41)

      revelare [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Apel 112 ?
      Știi să spui, prostănacule ?
      Știi, care e vulnerabilitatea atât a AML cât și Apel 112, deja existent ?

      Toți ageamii plini de complexe, se dau „civici” ofuscați ca orice țață.
      • -2 (2 voturi)    
        De ce nu ne explici (Luni, 29 iulie 2019, 15:23)

        florinos [utilizator] i-a raspuns lui revelare

        De ce nu ne explici care este vulnerabilitatea ALM ?

        Ti-e frica ca te verifica SRI-ul si afla la ce pisici ai dat like pe Facebook ?
  • +2 (12 voturi)    
    ciuma roșie (Luni, 29 iulie 2019, 12:21)

    maiorulmura [utilizator]

    Infiltratul PSD-ist trebuia zburat de mult
    • +2 (6 voturi)    
      Infiltratul pesedist?!!!... Waw! (Luni, 29 iulie 2019, 13:59)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

      Ales, propus, numit, condus, coordonat, controlat de EXCLUSIV Presedintele Johannis ? Mare e gradina Domnului si prea multi nesimtiti sunt in ea...
    • -2 (6 voturi)    
      Outstanding Rico, outstanding! (Luni, 29 iulie 2019, 14:11)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

      Outstanding Rico, outstanding!

      Baga si cu ciuma rosie sau ti s-a rupt jumatate din fituica? Nu se musca, se citeste!
    • +2 (6 voturi)    
      infiltrat psd? (Luni, 29 iulie 2019, 14:21)

      Douazeci [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

      Mai sus in articol scrie: "Vasilca a fost propus de președintele Klaus Iohannis"
  • +7 (11 voturi)    
    pff (Luni, 29 iulie 2019, 12:24)

    tirolez [utilizator]

    cata nesimtire, de parca interesa pe cineva ca el nu are remuscari. Banuiam oricum ca acolo ajung doar oameni fara constiinta.
  • +7 (11 voturi)    
    Mda (Luni, 29 iulie 2019, 12:25)

    TheFaime [utilizator]

    Omule bun, cu sau fara demisia ta, imaginea este iremediabil afectata. Ai luat un purcoi de bani de la Statul Roman si n-ai fost capabil sa faci un serviciu ca la carte. Si totusi, pe tine cine te trage la raspundere? Fix nimeni..
  • +7 (9 voturi)    
    ok (Luni, 29 iulie 2019, 12:26)

    liviu_ [utilizator]

    foarte frumos... unu cu ceva coloana vertebrala
    DAR
    aia care nu dau suficienti bani STS nu platesc?!
    aia care au atribuit softul de localizare firmei teamcity (lu legaturi cu ghita) nu platesc?!

    sa nu ne mintim.. .demisia asta convine de minune psd... pot sa mute mai usor sts in subordine, pot sa-si traga un sef sluga si la urmatoarele alegeri castiga dancila din primu tur...
    • +1 (1 vot)    
      În afară de ce spuneți (Luni, 29 iulie 2019, 16:54)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      eu am impresia că persoanele care au comentat până la dum neavoastră ori nu au citit articolul, ori îi fac jocul lui Dăncilă... De cele trei ori când fetița asta nefericită a apelat 112 operatorul a transmis apelul poliției...
  • +6 (10 voturi)    
    LoL (Luni, 29 iulie 2019, 12:27)

    TinoVali [utilizator]

    Care prestigiu?
  • +3 (9 voturi)    
    ? (Luni, 29 iulie 2019, 12:28)

    cucuveauamov [utilizator]

    ce pensie va avea?
  • 0 (12 voturi)    
    Pana la urma planul a reusit (Luni, 29 iulie 2019, 12:32)

    Koczka [utilizator]

    Planul PSD este ca prin mediatizarea excesiva a crimei/crimelor din Caracal acestui incident sa destabilizeze si STS-ul ( pe care sa il si controleze prin impunerea unui 'simpatizant' devotat ) si aprobarea fara discutii a unor legi nedemocratice privind statutul politistilor si al jandarmeriei ...
    Scenariu favorabil Kremlinului si Ankarei ...
  • +9 (9 voturi)    
    o demisie pentru linistirea (Luni, 29 iulie 2019, 12:33)

    Dizidentul [utilizator]

    tuturor Serbanilor,Docililor si a tuturor celor care spera sa gaseasca tap ispasitor(si pentru esecul alegerilor)
    STS a actionat in functie de dotarea serviciului si in functie de obligatiile in fata legilor existente, cei care fac serviciul vinovat sa caute in sertarele birourilor de cind s-au cerut schimbari si cine nu a actionat conform.
    • +4 (4 voturi)    
      Dotarea creierului opratorului? (Luni, 29 iulie 2019, 15:50)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

      a reapelat de 9 ori, dupa ce fata i-a spus ca nu mai poate vorbi.
      A vrut sa vorbeasca chiar cu criminalul, ca sa se asigure ca e pe bune?
      Sau sa ceara adresa exacta...
      Pe cine angajezi pe post de telefonist?
  • +5 (11 voturi)    
    atunci ti-ai dat demisia degeaba (Luni, 29 iulie 2019, 12:38)

    nellino [utilizator]

    STS nu mai are nici un presitgiu
  • -3 (11 voturi)    
    Ionel Sorinel Vasilica (Luni, 29 iulie 2019, 12:43)

    if0014 [utilizator]

    Cred ca deja a afectat prestigiul institutiei doar prin numele lui...
    • -1 (1 vot)    
      Un comentariu (Luni, 29 iulie 2019, 16:56)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui if0014

      absolut nefericit...
  • +4 (10 voturi)    
    aha. (Luni, 29 iulie 2019, 12:56)

    ceoteldrum [utilizator]

    si care e prestigiul institutiei?daca exista cum a fost dobandit?exista sts intr o tara bananiera ca romania?
  • +6 (16 voturi)    
    Mare ipocrit (Luni, 29 iulie 2019, 12:57)

    fat.cat [utilizator]

    Io nu simt nicio urma de vina, dar plec, ca nu afectez prestigiul (sic!) institutiei? Serios, mai omule? Te-ai gandit mult pana ai compus prostia asta? Te-ai gandit ca alea doua familii nenorocite mai merita o palma peste fata, de aia ai iesit cu declaratia asta plina de dispret fata de suferinta lor? Bai, tati, tu nu intelegi ca noua ni se rupe de f•cking prestigiul vostru de doi bani? Asta e problema noastra acum? Unde vi se termina tupeul, mai oameni?
    • +2 (6 voturi)    
      . (Luni, 29 iulie 2019, 13:37)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui fat.cat

      Omul e sincer, atat poate. Constiinta nu are, de prostime nu-i pasa. Acum asteapta urmatoarea functie.
      • +5 (5 voturi)    
        "Acum asteapta urmatoarea functie." (Luni, 29 iulie 2019, 15:09)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        "Acum asteapta urmatoarea functie."
        =============
        Si o va primi. La fel de banoasa (poate mai banoasa), dar mai ferita vederii. Cu pensie speciala, bineinteles. In fond, omu' a performat conform asteptarilor: cu slugarnicie, totul pentru Sistem.
  • +7 (9 voturi)    
    Sfant (Luni, 29 iulie 2019, 13:00)

    ranuhasu [utilizator]

    Fara umbre de vinovatie, omul isi simte constiinta imaculata
  • +6 (10 voturi)    
    Oare (Luni, 29 iulie 2019, 13:07)

    unins [utilizator]

    acest individ poate fi numit "om"?
    • +6 (6 voturi)    
      Dar acela care topeste fete in butoaie ? (Luni, 29 iulie 2019, 13:32)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui unins

      si care-ar trebui executat fara vorbaraie inutila ?
  • +14 (14 voturi)    
    . (Luni, 29 iulie 2019, 13:08)

    I [utilizator]

    pentru cei care nu stiu, localizarea cu ajutorul antenelor GSM este aproximativa. Trebuie sa ai coordonatele exacte ale antenei, orientarea exacta, telefonul trebuie sa masoare corect nivelul semnalului (depinde de telefon). In multe zone, nu exista decat o antena, deci nu poti primi informatii de la mai multe si sa le combini.

    Adevarata problema este ca nu s-a facut nimic pentru a implementa sisteme mai bune, nici macar RO-Alert nu a fost facut pana cand nu au tot cerut oamenii, el existand gratis aproape in toate retele GSM din lume.
    • +10 (10 voturi)    
      Cred ca-ti bati gura de pomana.... (Luni, 29 iulie 2019, 13:35)

      Andor74 [utilizator] i-a raspuns lui I

      Seful STS trebuia schimbat si cu asta basta! Toti postacii sar ca de ce nu s-a dat locatia exacta....
      Bre, legile dupa care functioneaza si licitatiile pe baza carora se achizitioneaza echipamentele folosite SUNT ADMINISTRATE DE ALTII - PARLAMENT SI GUVERN !!!!

      P.S. Toata lumea se leaga strict de localizare (apropo, nu-i ca-n filme), dar de disparitia de acum cateva luni care TREBUIA investigat serios de Politie nu zice nimeni nimic?
      • +2 (2 voturi)    
        Se întâmplă ce ziceți (Luni, 29 iulie 2019, 17:00)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

        pentru că foarte puțini oameni gândesc și se informează înainte de a vorbi... Sau fac jocul lui madam Dăncilă care și, în aceste momente tragice, nu se gândește decât la cum să scape de STS pentru a mânări în liniște următoarele alegeri...
    • +3 (3 voturi)    
      Apel 112 (Luni, 29 iulie 2019, 14:21)

      revelare [utilizator] i-a raspuns lui I

      există. Folosește-l.
      Altfel oricum vorbești prostii.
      Și Apel 112 sau Alert cum îi spui tu, și sistemul nou, care abia se implementează, au un mare NEAJUNS !

      Depinde de semnalul GPS (lăsând la o parte faptul, că e nevoie de telefon cu GPS).
      Și orice, care s-a jucat puțin cu un GPS a constatat că acest semnal dispare rapid, când te îndepărtezi de la fereastră (și chiar și în aer liber nu este suficient când ești „umbrit” de clădiri mari sau alte obstacole). Iar tocmai în cazuri de răpire, victima este ascunsă cât mai bine.
  • +4 (10 voturi)    
    Ce tampenie: "...prestigiul institutiei..." (Luni, 29 iulie 2019, 13:11)

    newlook [utilizator]

    Ce tampenie: "Demisia sefului: pentru a nu afecta prestigiul institutiei."

    =============

    Pai, "prestigiul institutiei" a fost afectat iremediabil cand incompetenta unor indivizi a omorat o fetita. Inteleg ca, in cazul asta particular, operatorul STS a dat telefon inapoi (call back). Dumnezeule, si o oaie de o pui pe post de operator pricepe ca NU DAI TELEFON INAPOI cuiva a carui viata e pusa in pericol de altcineva (un ostatec sub amenintare).
    (Apropos, STS e beneficiar de pensii speciale, da' d'alea bune, ca procurorii, nu d'alea rele ca parlamentarii).

    Cat despre "demisia de onoare", e fix-pix. Praf in ochii #rezistilor care cred ca au votat ca sa se schimbe ceva. Procedurile vor ramane aceleasi pentru ca Klaus va schimba un incompetent numit politic cu alt incompetent numit politic. (Dupa cum se observa, aici numirea politica e semn de independenta, deci e buna, nu ca numirea politica de catre Parlament care e rea prin definitie).

    Altfel, cele curente: Statul Paralel bun, DraCnia rau; Veorica in crestere, Bumbescu ataca la Barna sa-i ia mingea, sau piciorul.
    • +6 (6 voturi)    
      Lucrezi la STS sa zicem (Luni, 29 iulie 2019, 13:33)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      esti operator date.
      Cu ce esti tu de vina ca un tembel topeste tinere in acid sau le arde in butoaie, si ce treaba ai cu jandarii care nu sunt in stare sa intre intr-o cocioaba ?
      La fel si seful.
      Ce vina are ?
      Sau trebuie sa "gandim" ca la partid ?
      • -2 (2 voturi)    
        Mai baiete, sunt si alte locuri de munca... (Luni, 29 iulie 2019, 14:43)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

        Mai baiete, sunt si alte locuri de munca in care sunt ceruti "operatori de date" (daca asa se numesc aia de la 112).
        De exemplu, ce-ar fi sa operezi matale si alti profesionisti ca tine ... numarul persoanelor care intra la muzeu. Banuiesc ca ai calificarile necesare, din moment ce toti aia care reusesc performanta de a nu musca din mouse sunt IT-isti in Ro. Stii sa faci x-ulete in patratele (asta inseamna cifra 6), deci esti calificat ca "operator de date".
        Iar la STS, la 112, lasa pe unii care au (macar) un minuscul simt al responsabilitatii, nu orice "operator de date".
      • +2 (2 voturi)    
        de fapt nimeni nu-i vinovat ... (Luni, 29 iulie 2019, 14:58)

        BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

        poate doar mortul că a avut nesimţirea să-i sune pe ăştia, să-i trezească din somn şi să-i agite un pic ...
    • +3 (3 voturi)    
      if you tolerate this, then your children.... (Luni, 29 iulie 2019, 13:45)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Pacat ca de alte victime nu se ocupa nimeni. Cazul de la Vaslui cu femeia violata lasata sa moara in cap n-a scandalizat aproape pe nimeni. De ce? Noua nu ni se poate intampla, la noi nu ajunge ursul, copiii nostri sunt dusi de bona la scoala, noi avem baieti sau suntem barbati, cui ii pasa. Numai ca viata ne rade in nas de multe ori. Era o melodie Manic Street Preachers "if you tolerate this, then your children will be next".
      Dar cine mai asculta asa ceva, acum e la moda sa te scandalizezi ca n-au loc manelele la festival.
    • +2 (4 voturi)    
      Ai înțeles numai invers (Luni, 29 iulie 2019, 14:14)

      revelare [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      și PROST. Dar ca orice prost îți dai cu părerea mult și „adânc”.
  • +14 (14 voturi)    
    Nu puneti botu'! (Luni, 29 iulie 2019, 13:16)

    delavrancea [utilizator]

    Trebuie desfiintate structurile de trafic de persoane.
    Notiunea de "lume interlopa" trebuie sa dispara.
    Ce e foarte grav este ca nu mai avem incredere in structurile ce ar trebui sa ne apere.Sistemul este corupt si SANTAJABIL!
    • +1 (1 vot)    
      Așa este, dar este (Luni, 29 iulie 2019, 14:45)

      revelare [utilizator] i-a raspuns lui delavrancea

      irelevant pt discuția de aici.
      Asta este lumea în care trăim azi.
      ÎN Cehia e o medie de 500 copii dispăruți pe an. De negăsit. Cehiaare jumătate din populația României, nu are atâta emigrație.
  • +5 (7 voturi)    
    Arafat nu demisionează? (Luni, 29 iulie 2019, 13:24)

    asavreau [utilizator]

    La Caracal nu este organizat un serviciu pentru situații de urgență.Cine trebuia să-l organizeze?De ce la nivel central este un șef care nu are structuri în teritoriu?Alexandra nu a sunat la STS.Nu STS trebuia să o salveze ci ISU.La Caracal ISU nu a funcționat și nu-i nimeni vinovat?
    • +2 (2 voturi)    
      Politia (Luni, 29 iulie 2019, 14:58)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Pai atunci politia, jandarmeria ce mai fac?. Fiecare sa isi faca treaba pentru care e platit, nu trebuie 7 servicii care sa se calce pe atributii si asa sunt prea multi bugetari.
    • +1 (1 vot)    
      ? (Luni, 29 iulie 2019, 15:42)

      I [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Arafat e scos in fata ca sa spele imaginea psd acum. El e tinut ca 'profesionist" in zilele bune iar cand e o criza, ceava, repede il scot in fata ca sa ne spuna povesti.
  • +6 (6 voturi)    
    Nici măcar necesar (Luni, 29 iulie 2019, 14:01)

    revelare [utilizator]

    PieSDi dă cu praf în ochi la prostimea IMENSĂ din RO ce s-a isterizat și își pregătește astfel terenul să își pună omul, care să îi ofere controlul la alegeri.
  • +6 (6 voturi)    
    urmeaza (Luni, 29 iulie 2019, 14:03)

    nash pandelica [utilizator]

    vasilca de la viktoria ?!
  • +2 (2 voturi)    
    Dispensabili (Luni, 29 iulie 2019, 15:06)

    n.dumiritu [utilizator]

    Impins in decor, pentru ca n-a fost numit in Comitetul 2 care inlocuia Comitetul 1, ce era sa inteleaga? 30 de ani de cariera in institutia aia. Poate ca nu e cu totul de blamat. STS e totusi util, profesionist si necesar. Dar si sa stai cu curul in sus, asteptind injectia bugetara de 180 mil.lei, in timp ce tehnologia era disponibila gratuit, nu mi se pare de lauda. Institutiile sint secate de bugete pentru achizitii pt.ca aproape tot bugetul merge in salarii si pensii speciale, si atunci isi creeaza "oportunitati" visind la alocari din buget pentru a se mai cirpi sau facind jocuri de putere, uitind cu totul interesul public. Iar in treaba cu "interesul public" doar parlamentul ii poate trage la raspundere, daca isi aminteste.
  • +2 (2 voturi)    
    Chapeau! (Luni, 29 iulie 2019, 18:48)

    dan63 [utilizator]

    Sigur STS are oameni competenți, acolo numirile sunt validate și de cursurile efectuate mai prin Vest!