Cazul Caracal - Mama Luizei, despre polițiștii din Coșoveni: ”Repetau întruna, până când am dus cazul la DIICOT, că a plecat cu un Făt-Frumos”

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 28 iulie 2019, 8:38 Actualitate | Esenţial


Luiza Melencu, pe pagina cu copii disparuti a Politiei
Foto: Politia Romana
Mama Luizei Melencu, fata de 18 ani dispărută în luna aprilie, a declarat că poliţiştii din comuna Coşoveni i-au spus de mai multe ori că fiica ei este majoră şi ar putea fi plecată cu un iubit, "cu un Făt-Frumos", transmite Agerpres.

Luiza Mihaela Melencu, din comuna doljeană Dioşti, a dispărut la mijlocul lunii aprilie după ce a spus familiei că va merge la Caracal pentru a scoate bani de la un bancomat. Mama Luizei a spus că bunicii fetei au început să se îngrijoreze chiar în ziua dispariţiei pentru că adolescenta nu obişnuia să întârzie când pleca de acasă şi răspundea tot timpul la telefon.

Potrivit mătuşii Luizei Melencu, a doua zi de la dispariţia adolescentei bunicul acesteia a primit un apel telefonic, de la un bărbat, care i-a spus să stea liniştit că fata este bine.

Mama fetei a precizat că a fost plecată la muncă în străinătate şi a revenit în ţară după dispariţia Luizei, sperând ca fiica ei să fie găsită. Ea a menţionat că de la momentul dispariţiei Luizei şi până acum nu a aflat "nimic concret" de la anchetatori în legătură cu dispariţia fetei, doar că este o anchetă în desfăşurare şi că "nu au nicio pistă", punctând că a făcut demersuri pentru ca dosarul de dispariţie să fie preluat de DIICOT după ce poliţiştii din Coşoveni i-au spus că fata ar putea fi plecată cu un iubit.

"Întâi am mers la Coşoveni. După două luni ne-am dus la DIICOT Craiova, eu am contactat o avocată şi m-am dus personal la Craiova şi apoi DIICOT-ul a preluat cazul. Dânşii au spus că m-am dus cam târziu, în iunie, deja trecuseră două luni şi jumătate de când dispăruse Luiza, de pe 14 aprilie. M-am dus cam târziu, nu ştiam despre ce e vorba, nu cunoşteam procedurile", afirmă ea.

Poliţiştii din Coşoveni ar fi spus că Luiza fiind majoră putea pleca împreună cu "un Făt-Frumos".

"Este majoră, are 18 ani, putea să fi plecat cu vreun iubit, asta au zis cei de la Coşoveni. Repetau întruna, până când am dus cazul la DIICOT, că a plecat cu un Făt-Frumos. Nu numai o dată au spus că are 18 ani, e majoră. Acum au tratat (cu seriozitate n.r.), de când s-a întâmplat cu Alexandra", a mai declarat presei mama Luizei Melencu.

Tot referitor la ancheta privind dispariţia Luizei, desfăşurată de poliţia din localitatea Coşoveni, mătuşa fetei susţine că poliţiştii spuneau familiei să aibă răbdare deoarece atunci când vor avea informaţii vor anunţa. "Cum să ai răbdare să aştepţi veşti despre copilul tău despre care ştii, eşti convins 100% că nu a plecat de bunăvoie? Era o fată care învăţa bine, nu a pus probleme, nu întârzia atunci când pleca şi răspundea la telefon imediat", a declarat mătuşa Luizei.

Întrebată dacă printre obiectele găsite în locuinţa bărbatului din Caracal reţinut în cazul dispariţiei Alexandrei Măceşanu sunt şi lucruri ale Luizei, mama fetei dispărute a negat, arătând că i-au fost prezentate bijuterii pe care nu le-a recunoscut şi nu sunt ale Luizei.

"Ieri m-au chemat, mi-au adus şi nişte bijuterii acasă să vedem dacă sunt ale Luizei şi nu, printre ele nu erau", spune ea, iar astfel are în continuare speranţa că fiica ei poate fi în viaţă.

"Eu aşa vreau, să fie găsită în viaţă, asta e singura speranţă. Voia să urmeze cursuri pentru make-up, să facă şcoala de şoferi, voiam să-i iau maşină", mai adaugă mama Luizei.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















64684 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    Atat pot functionarii publici ... (Duminică, 28 iulie 2019, 9:03)

    Bintea Haiducul [utilizator]

    Glume groase, in situatii delicate , cu posibil final tragic.
    • +3 (3 voturi)    
      Politistii complicii lui Fat-Frumos... (Luni, 29 iulie 2019, 9:40)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Bintea Haiducul

      Cum este posibil ca atunci cand o adolestenta dispare, disparitia sa fie trata de Politie ca o solidaritate a acestora cu tinerii iubareti?

      Cum este posbil sa fie protejat de Politie complicele seducator care poate avea profilul unui criminal, unui lover-boy sau chiar poate fi victima unei grupari de traffic de personae?

      Cum este posibil sa vedem cum pompierii salveaza cate in cuib de pasari... sau o pisica din pom iar in cazul unui adolescent disparut sa existe prezumtia unui episod amoros pe depplin acceptat de politie?
  • +29 (29 voturi)    
    Acum sa plece ei! (Duminică, 28 iulie 2019, 9:04)

    Alui [utilizator]

    Se poate face și o trimitere in judecata pentru favorizarea infractorului, complicitate la omor deosebit de grav, și alte chestii. Dacă ar lua măcar câte 5 ani fiecare “polițist” ar fi un început bun!
  • +23 (25 voturi)    
    Evoluție instituțională (Duminică, 28 iulie 2019, 9:24)

    spirache [utilizator]

    Cred că polițiștii români, cel puțin aia mai în vârstă au intuiție și fler, dar au o lene până se apucă de rezolvarea unui caz, o lene cronică. Dacă ai putea sa nu depui nici o plângere, nici o sesizare, nici o petiție cred că ar fi cei mai fericiți. La vandalism de mașină nu are rost că e amenda mică, la dispariție de adolescente nu are rost că is plecate cu Fat Frumos, la dispute de hotar între vecini nu are rost ca s-ar putea ambii sa fie amendați. Secțiile sunt pline de polițiști, iar mulți din cei tineri cred că sunt recrutați direct din civilie fara Școală de la Câmpina pentru că nu par să știe a formula un proces verbal, nu au vocabular specific, având doar freze, tatuaje și aere de golanasi.
  • +27 (27 voturi)    
    lasa-ma ca sa (Duminică, 28 iulie 2019, 9:41)

    adrhc [utilizator]

    te las - asta e doctrina poliției din provincie mai ales. Iar de când PSD a si modificat legile ca sa facă viața infractorilor mai plăcută pai chiar ca nu se mai mișcă nimic. A, da’ daca-ți pui numere “muie psd” la mașina sau protestezi contra psd atunci fii sigur ca vei avea toată poliția si jandarmeria cu cisterna de gaze lângă tine.
  • +18 (18 voturi)    
    In Romania , dreptatea ti-o faci cu mana ta (Duminică, 28 iulie 2019, 11:37)

    matali [utilizator]

    De cate ori am repetat, nu ai cum sa te mai bazezi pe autoritatile romanesti. Ele lucreaza pentru interesul politicienilor care le sustin interesele. In tara asta de ani buni, nimeni nu te va mai ajuta. Daca vrei dreptate, trebuie sa iti faci singur dreptate.
    • -2 (12 voturi)    
      Arme de foc. (Duminică, 28 iulie 2019, 12:19)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui matali

      https://en.wikipedia.org/wiki/Gun_control#/media/File:Gun_laws.svg

      Trebuie sa putem achizitiona arme fara nici o restrictie si sa concediem militienii in masa. Sa imitam la litera legea din SUA.
      • +2 (6 voturi)    
        Comment sters de user (Duminică, 28 iulie 2019, 14:33)

        #PUTREZIST [anonim] i-a raspuns lui Marionette

        • +3 (3 voturi)    
          Facem tot posibilul sa nu se intample. (Duminică, 28 iulie 2019, 15:58)

          Marionette [utilizator] i-a raspuns lui #PUTREZIST

          Este un targ bun. Acum toti care au de-a face cu Militia si Injustititia deci cu procurori, judecatori, militieni, efectiv au de-a face cu slugile infractorilor. Politistii stiau ca Dinca are in antecedente agresiuni de natura sexuala, la 10 minute dupa ce au declarat-o lipsa o militie nu performanta, ci nevanduta grupurilor infractionale de trafic de organe si carne vie ar fi batut la usa criminalului. Ei l-au amenintat pe parintele fetei. Concluzia este ca si Militia stia de el si incerca sa-l protejeze. La fel procurorii care au amenintat sa nu cumva sa se caute acolo mai devreme de 6 dimineata demonstreaza ca erau mana in mana cu reteaua de trafic de organe/carne vie.
          Deci ne trebuie arme sa ne aparam inclusiv de institutiile asa zisului stat care sunt mana in mana cu infractorii. Altfel stam si asteptam sa ne vina randul. Per ansamblu daca facem calcule iesim bine daca imitam legea din SUA si adaugam la ea ca poti purta arme in spatiul public.
      • +3 (3 voturi)    
        Fara arme, dar cu legi dure aplicate (Duminică, 28 iulie 2019, 18:33)

        gabisf [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        E o mare greseala sa avem arme, iti dai seama ce macel ar fi? Crezi ca daca ai arma iti poti apara viata? Intodeauna va fi unul care sa scoata arma mai repede ca tine si atunci ce faci? Mori si gata. Daca s-ar aplica legile nu ar mai fi nevoie sa gandim prostiile astea. Dar sa se aplice cu adevarat nu sa se favorizeze interlopii. Daca in inchisori s-ar trai doar cu paine si apa si 16 ore de munca, sa vezi atunci ce cuminti s-ar face unii ca sa nu mai ajunga acolo.
        • +1 (1 vot)    
          Comment sters de user (Duminică, 28 iulie 2019, 21:50)

          #PUTREZIST [anonim] i-a raspuns lui gabisf

  • +1 (5 voturi)    
    Cine mai are o parte de vina... (Duminică, 28 iulie 2019, 15:58)

    PlatitDeSoros [utilizator]

    De când a apărut această nenorocire în spaţiul public, toate mijloacele de informare, televiziuni, internet, radio discută despre vinovăţia poliţiei, procuraturii, STS, etc.
    Ştiu că voi fi înjurat şi hulit, dar mi se pare totală ipocrizie să ignorăm următorul aspect:
    O parte a nenorocirii întâmplate, nu e cumva din vina părinţilor victimei?
    Dacă-ţi iubeşti copii şi eşti un părinte responsabil, este normal să-i laşi să meargă singuri cu orice străin, cu "ia-mă nene"?
    Am auzit-o pe mama bietei fete ucise povestind senin cum o sfătuia să nu se urce în maşină dacă sunt mai mulţi acolo, să aibă grijă să meargă doar cu şoferi singuri... Bezna minţii, nu altceva!
    Sunt convins că părinţii regretă acum acest lucru, dar de ce să nu spunem lucrurilor pe nume, ca să nu existe şi alţii care să ia decizii de acest fel pentru copiii lor, expunându-i din prostie!
    • +4 (4 voturi)    
      Comment sters de user (Duminică, 28 iulie 2019, 21:51)

      #PUTREZIST [anonim] i-a raspuns lui PlatitDeSoros

    • +1 (1 vot)    
      de acord (Luni, 29 iulie 2019, 9:58)

      Nade [utilizator] i-a raspuns lui PlatitDeSoros

      parintii au partea lor de vina, dar la 18 ani nu poti sa-ti urmaresti fiica la orice pas. La 14-15 ani in schimb da, sa lasi o eleva de la liceu sa se intoarca singura cu ocazie e un risc, pentru mine ar fi un risc prea mare.
  • +6 (6 voturi)    
    Pai da (Duminică, 28 iulie 2019, 17:07)

    tarabost [utilizator]

    Domnii agenti sunt platiti sa faca glume cu si pe seama nenorocirilor petentilor. Nu sunt ei stapanii tarii ? Cum ar putea sa se adreseze civilizat celor care din banii carora isi iau salariul si pensia speciala ?