Șeful Poliției Române și prefectul de Olt - demiși. Ministrul de Interne: Lucrurile nu au fost cum ar fi trebuit să fie

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 26 iulie 2019, 21:55 Actualitate | Esenţial


Nicolae Moga
Foto: Agerpres
Ministrul de Interne, Nicolae Moga, a anunțat vineri seară că îi va demite pe șeful Poliției Române, Ioan Buda, și pe prefectul de Olt, Petre Silviu Neacșu, ca urmare a cazului de la Caracal. Decizia a fost anunțată la scurt timp după ce premierul Viorica Dăncilă a cerut acest lucru.

Ministrul a precizat că locul lui Ioan Buda la șefia Poliției Române va fi luat de adjunctul acestuia, Florian Dragnea.

„Am propus demiterea șefului Poliției Române și a prefectului județului Olt. Domnul Dragnea, locțiitorul inspectorului general îl va înlocui imediat pe domnul Buda. Din ce pot să vă spun, lucrurile nu au fost așa cum au trebuit să fie. A trebuit să luăm aceste măsuri, nu pot să mă bag eu în ancheta procurorului, a Ministerului Public, și și eu nu plec de aici până nu finalizăm ancheta. E o anchetă complexă și toate rezultatele vor fi puse la dispoziție, sunt de 48 de ore ministru, atât timp cât sunt ministru voi avea grijă ca așa ceva să nu se mai întâmple”, a declarat ministrul de Interne, Nicolae Moga.

„Am adus aici cei mai buni specialiști, am adus forțe de la Corpul de control, am dispus această anchetă, dar vreau să vă asigur cu toată convingerea că sunt aici până la finalizarea anchetei, să mă asigur că toate lucrurile se vor desfășura într-un mod corect. (...) Concluzii nu pot să spun. Aici lucrurile nu au o cale de întoarcere. V-am spus de când mi-am început mandatul că nu voi tolera niciodată ca lucrătorii din Poliția Română, cei care nu-și fac datoria, să rămână”, a mai spus ministrul de Interne, potrivit antena3.ro.

Întrebat de ce l-a demis pe șeful Poliției din Caracal dacă nu a ajuns încă la vreo concluzie, Moga a spus că „Trebuie să luăm măsuri drastice. Trebuie să plătească într-un fel sau altul. Și eu sunt cel care pot să plătesc când există un eveniment ca acesta”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















23368 vizualizari

  • +24 (26 voturi)    
    Justitia română (Vineri, 26 iulie 2019, 22:15)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Justitia, Politia, Jandarmeria, sunt stâlpii statului securisto-mafiot.
    • +15 (15 voturi)    
      Coruptie mortala (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 0:14)

      Radub1000 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Dupa dezastrul de la CNAS iar sefu CNAS a fost numit vice si a revenit vechiul sef. Tot asa seful Politie sa fie numit adjunct si adjunctul sef, La prefectura OLT prefectul subprefect si subprefectul prefect. Rotatia cadrelor la ciuma rosie si toti sunt de o incompetenta crasa. Pana nu scapam de ciuma o sa ne confruntam cu dezastre si incompententa ingrozitoare a administratiei ciumate platite cu salarii uriase. Unde mai pui ca foarte multi cumuleaza pensia cu salariul. Singura salvare la alegeri unde cetatenii responsabili ai acestei tari trebuie sa spulbere ciuma rosie de la conducerea tarii.
  • +26 (30 voturi)    
    pesedeiii (Vineri, 26 iulie 2019, 22:23)

    liviu_ [utilizator]

    demit repede pe cineva sa se linisteasca spiuritele si sa nu raspunda cei care sunt adevaratii vinovati: cei care dau lege pro infractori!
    • +3 (3 voturi)    
      Il Capo (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 7:42)

      MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      della Lege e borfasul nenorocit Iordache. El fortat aberatiile din codul penal si de procedura, din legea politiei, (apropo, daca militienii "simt", ca viata lor e in pericol, au, potrivit noii legi, voie sa foloseasca arma din dotare. la creierul dancil pe care-l dovedesc, stiti ce inseamna asta?)
  • +27 (29 voturi)    
    Asta este clar cum ca (Vineri, 26 iulie 2019, 22:26)

    Ord [utilizator]

    lucrurile nu au fost cum ar fi trebuit să fie. Un copil a cerut ajutorul statului condus de voi si voi l-ati omorat cu lentoarea voastra, cu proceduri tampe, cu copie dupa buletin si dosar cu sina. Blestematilor.
    • -14 (14 voturi)    
      In primul rand ca (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 0:59)

      Ozymankos [utilizator] i-a raspuns lui Ord

      fata aia de 17 ani nu e copil
      putea sa faca copii
      in al doilea rand asa se intampla lucrurile pe acolo
      si in al treilea rand...cum sa se duca aia politistii faramandat sa ii sparga la ala usa?
  • +14 (16 voturi)    
    perfect (Vineri, 26 iulie 2019, 22:34)

    antreprenoru [utilizator]

    Dar STS nu a fost inaintat in grad? procurorii nu au primit un supliment de pensie?Cine a semnat contractul de localizare apeluri STS ce premiu a primit? Procurorul ce a dat mandat peste 19 ore a devenit procuror general?
  • +4 (8 voturi)    
    pai sa si spuneti de ce! (Vineri, 26 iulie 2019, 22:48)

    levierul [utilizator]

    ca faca faceti doar vendeta politica, noi intelegem, nu suntem prosti! Intelegem ca ala nu a cotizat nicaieri si putem sa il lapidam in presa aservita, dar rezolvati vreo problema? Vreodata?
    Deci, de ce l-ati demis? Ce se schimba? Sunt fetitele care fac autostopul in Romania mai protejate? De cine?
  • -4 (14 voturi)    
    Ma pis pe el de vot! (Vineri, 26 iulie 2019, 23:12)

    I [utilizator]

    .
  • +5 (15 voturi)    
    toti o apa si un pamant (Vineri, 26 iulie 2019, 23:13)

    razeshu [utilizator]

    Are dreptate Barna, si Ficusu e la fel de vinovat. A stat ca dulapul in meeting urile CSAT, nu a deranjat cu o intrebare vis a vis de testarea sistemului, imbunatatirea lui... Mai ales ca e acelasi soft ca in timpul tragediei din Apuseni. S-a plimbat si a semnat ca primarul toate porcariile analfabetilor. Mai putin numirea Vulgutei , acolo is-a flexat si el muschii.
    Mor copiii in chinuri groaznice si ticalosii astia arunca vina unii pe altii si tin discursuri grave la TV :(
  • +12 (12 voturi)    
    Tara bananiera (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 0:52)

    Observatory [utilizator]

    cu Tzatza la conducere .
    De o mie de ori : sunteți incapabili de a conduce o țara .
    Plecați de la guvernare și nu mai țineți de os !
    Prosti ca prosti, dar mai sunt și hoți !
  • +5 (5 voturi)    
    Min. de interne (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 9:13)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Un penaloid înhâitat cu cercurile infractionale din Cta, numit ministru in Guvernul Hotiei Nationale de sluga Ciocoiului din Teleorman. Ciuma Rosie UCIDE, P$D+ALDE+UDRM sunt grupari infractionale CRIMINALE care trebuie scoasă in afara legii. Moga este un corupt si un politruc ordinar de joasa speță, O RUSINE ca intreg guvernul actual care a distrus Justitia din Ro in doar 2-3 ani.
    • +4 (4 voturi)    
      Spunea Ministrul de Interne. (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 13:14)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Da,ăsta nou,Moga.Jandarmii au dreptul să te bată dacă încalci legea.Numai pe noi.Dacă se întâmplă crime,violuri,hoții și protestăm înseamnă că încălcăm legea și ne bat jandarmii.Numai pe noi,că ei,mahării nesimțiți au imunitate și încalcă legea cât vor și când vor.Oamenii locului spun că Dincă era protejat de autoritățile locale.Era omul lor.
  • +8 (8 voturi)    
    O ipoteza. (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 9:27)

    Marionette [utilizator]

    Militia stia exact cine este criminalul si unde isi desfasoara activitatea, probabil furniza carne vie pentru retelele de trafic de persoane/organe si politistii au facut-o pe prostii pentru a da timp sa o dea retelei. Probabil au fost si ei uimiti sa constate ca cel pe care-l protejau din cand in cand mai si omoara cate o victima.
    Am inteles ca militienii n-au facut nimic sa descopere ci tatal victimei, inclusiv spargerea usii a fost efectuata de tatal victimei militienii corupti facandu-se ca ploua! Sincer, sunt la fel de vinovati ca si criminalul.
  • 0 (0 voturi)    
    Vai, ce profund! (Duminică, 28 iulie 2019, 12:52)

    John M. [utilizator]

    Sunt sigur ca se va sapa in piatra milenara de la intrarea in MAI, iar 1000 de cadeti de la academia de politie isi vor face doctoratul pe acest dicton, clasic deja!
    Prostii la putere...Din 1945 incoace...