Rămasă fără susținere, Gabriela Firea a anunțat în ședința PSD că își retrage candidatura la prezidențiale - surse

de MH     HotNews.ro
Marţi, 23 iulie 2019, 11:55 Actualitate | Esenţial


Firea
Foto: Stirile ProTV
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, și-a anunțat colegii în ședința Biroului Permanent Național al PSD că își retrage candidatura la alegerile prezidențiale, au declarat pentru Mediafax surse din partid. În acest moment, este clară desemnarea Vioricăi Dăncilă în cursa pentru Cotroceni.

Gabriela Firea a declarat, înaintea ședinței Biroului Politic Național al PSD în care partidul își va desemna prezidențiabilul și în care se conturează o susținere a Vioricăi Dăncilă, că dacă colegii săi vor considera că nu ea este varianta potrivită, atunci le va respecta decizia și speră ca odată cu această hotărâre ei să își asume și rezultatul de la alegerile prezidențiale.

Firea a susținut din nou că ideală ar fi fost o alianță a PSD cu ALDE și ProRomânia pentru o candidatură comună la Cotroceni.

"Poate va veni și vremea mea. (...) O să respect decizia colegilor. Dacă ei nu cred în această variantă (candidatura sa - n.r.), este bine să respect decizia lor. Și eu sunt convinsă că odată cu acestă decizie colegii își vor asuma și rezultatul la prezidențiale, finalitatea lor", a declarat Firea.

Întrebată dacă nedesemnarea ei în cursa pentru Cotroceni înseamnă că PSD nu o iubește, Gabriela Firea a răspuns: "Nu neapărat. Dacă ai mei colegi nu consideră că varianta mea este cea corectă, nu le pot impune, dragostea cu de-a sila nu se poate".

Social-democrații s-au reunit marți în Birou Politic Național pentru a-și alege candidatul la prezidențiale. Propunerea ar urma să fie confirmată apoi în ședința Comitetului Executiv al PSD, programată tot marți, de la ora 12.00. Decizia finală de validare a candidatului va fi luată la congresul PSD de pe 3 august.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














5493 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Candidaturi (Marţi, 23 iulie 2019, 12:05)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    A ie;it din cursă Găbița lui Pandele si a rămas doar sluga din Videle a Ciocoiului Roșu, șefa gruparii infractionale p$d. O inculta, incompetenta si nesimtita fără pereche.
    • +11 (11 voturi)    
      Proasta satului se credea si presedinte (Marţi, 23 iulie 2019, 12:44)

      uncetateansimplu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Dupa ce a rezolvat Bucurestiul se pregatea de Romania.
  • +8 (8 voturi)    
    Veorica președinte (Marţi, 23 iulie 2019, 12:16)

    war4peace [utilizator]

    Uite așa s-a îngropat pesedeul singur.
  • +11 (11 voturi)    
    Ei, de acum Bucurestiul va inflori (Marţi, 23 iulie 2019, 12:18)

    Intermezzo [utilizator]

    Fiindca primarița se va dedica trup si suflet orasului. In special suflet, trupul pastrind inca anumite insertii metalice de provenienta insuficient elucidata.
  • +3 (7 voturi)    
    Un final asteptat ! (Marţi, 23 iulie 2019, 12:29)

    Susufler0 [utilizator]

    Pana si dorinta papagalului fara coada (Plesoianu) de a candida independent este tot o tampenie anuntata din timp !

    PS. Distractia s-a terminat : PSD vrea sa intre in turul doi ! :)))
  • +7 (7 voturi)    
    Retragerea arata lipsa de Fair Play (Marţi, 23 iulie 2019, 12:30)

    Habermas [utilizator]

    Un fel de Ostapenko care se retrage cand vede ca pierde, si nu are chef sa mai faca un efort, si pentru ca vrea ca oponentulului sa i se reproseze ca nu a castigat pe bune (deoarece celalalt a abandonat).

    Mentalitate de URSS.
  • +7 (7 voturi)    
    Fire este o lasa, oportunista si narcisista. (Marţi, 23 iulie 2019, 12:33)

    Habermas [utilizator]

    Atat.

    Despre Dancila nu am nimic de spus.
    (Deja am spus, imediat dupa ca a intrat Dragnea la racoare, ca pe ea o va pune PSD drept candidat la Presedintie).
  • +6 (6 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 23 iulie 2019, 12:37)

    complet_retard [anonim]

  • +4 (8 voturi)    
    Nu pleaca moldoveanca de langa borcanul cu miere (Marţi, 23 iulie 2019, 12:49)

    Itsoc [utilizator]

    stati linistiti! presimt ca toata chestia asta e o schema gandita bine inainte.

    Firea are nevoie sa fie vazuta ca dizidenta independenta, poate chiar sa iasa din PSD impreuna cu o factiune de "pesedisti cinstiti"
    Apoi, impreuna cu Ponta si Tariceanu sa formeze o noua grupare gen "Alternativa Social-Liberala pentru Romania" care s-o sustina pe Gabita la presedentie iar unul din cei doi, Ponta-Tariceanu sa fie prim-ministru.

    Sunt 99% sigur ca vipera din bacau nu va rata ocazia sa candideze cat timp are a 2a sansa dupa Iohannis.
    • 0 (2 voturi)    
      Tu te auzi ce spui ? (Miercuri, 24 iulie 2019, 8:33)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Tariceanu sa fie prim-ministrul ei (pus de ea) ?! :)))
      Pai atunci Anton, de ce se mai straduieste sa candideze la toamna ?