Cum explică CCR că nu pot fi interzise amnistia și grațierea pentru fapte de corupție prin Constituție: Încalcă demnitatea umană/ Afectează nepermis exercitarea puterii publice în beneficiul cetăţenilor

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 18 iulie 2019, 17:12 Actualitate | Esenţial


Curtea Constitutionala
Foto: Curtea Constitutionala
 documente
(18 Iul 2019) PDF, 243KB
​Curtea Constituțională susține că interzicerea prin Constituție a amnistiei și grațierii pentru fapte de corupție încalcă principiul egalității și demnitatea umană și „limitează în mod excesiv puterea statului şi marja sa de apreciere, afectând, în mod nepermis, exercitarea puterii publice în favoarea/ beneficiul cetăţenilor”.

Explicațiile Curții Constituționale care a decis că propunerea de intezicere a amnistiei și grațierii pentru fapte de corupție încalcă limitele revizuiri:

  • ​Curtea a statuat că o interdicţie constituţională prestabilită în privinţa vocaţiei cetăţenilor care au săvârșit o anumită categorie de infracţiuni de a beneficia de amnistie sau graţiere încalcă principiul egalităţii, garanţie a drepturilor şi libertăţilor fundamentale, precum şi demnitatea umană, valoare supremă a statului român.
  • Propunerea legislativă de revizuire a Constituţiei României limitează în mod excesiv puterea statului şi marja sa de apreciere, afectând, în mod nepermis, exercitarea puterii publice în favoarea/ beneficiul cetăţenilor. Astfel, o categorie de cetăţeni este privată de o vocaţie pe considerente cu caracter circumstanţial, ceea ce, în această privinţă, echivalează cu o suprimare a demnităţii umane şi a principiului egalităţii.
  • Propunerea legislativă de revizuire a Constituţiei României nu respectă justul echilibru între două interese generale, şi anume cel de a se executa/ a se considera executată o hotărâre judecătorească de condamnare numai pe considerente care ţin de conduita condamnatului, expresie a efectivităţii justiţiei penale, şi cel al respectării demnităţii umane şi a principiului egalităţii, afectându-se, astfel, echilibrul sensibil existent între cele două interese ale statului şi societăţii.
  • Aprecierea oportunităţii măsurilor de amnistie şi graţiere colectivă ori graţiere individuală revine Parlamentului, respectiv Preşedintelui României şi nu poate fi impusă o interdicţie generală şi valabilă ad aethernam de acordare a acestora în privinţa anumitor infracţiuni.
CONSULTĂ AICI COMUNICATUL CURȚII CONSTITUȚIONALE ȘI EXPLICAȚIILE PENTRU CELELALTE PREVEDERI DIN PROIECTUL DE REVIZUIRE






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














16977 vizualizari

  • +31 (41 voturi)    
    Lol (Joi, 18 iulie 2019, 17:18)

    mitg [utilizator]

    Se "ezplica" prin faptul ca daca tot li se taie pensiile speciale, au luat niste bani prin elvetia sau panama si au dat deciziile "care trebe".
    • -20 (40 voturi)    
      Decizia CCR e corecta (Joi, 18 iulie 2019, 19:24)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      toti cetatenii sunt egali in fata legii, nu e posibil ca violatorii sau criminalii sa poata fi gratiati pe cand coruptii nu.
      • +21 (35 voturi)    
        Egalitate în faţa legii ? (Joi, 18 iulie 2019, 23:51)

        Lu48 [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

        Violatorii sau criminalii au afectat o singură persoană. Cei care au furat din banii nostri au afectat o ţară întreagă. Nu din cauza violatorilor sau a criminalilor sunt sistemul de sănătate şi învăţământul la pământ, nu din cauza lor nu avem autostrăzi şi căi ferate moderne, nu din cauza lor avem MCV ! Pe corupţi nu-i interesează aceste lucruri, ei se tratează în străinătate, beizadelele lor fac studiile în străinătate – dacă sunt în stare, dacă nu plăteşte tăticu’ pentru o diploma obţinută în ţară. Aceasta este egalitatea tuturor cetăţenilor în faţa legii ?
        • -6 (20 voturi)    
          Nu conteaza (Vineri, 19 iulie 2019, 6:38)

          tony-s [utilizator] i-a raspuns lui Lu48

          gravitatea faptei ci ca gratierea si amnistia din punct de vedere juridic sunt drepturi ale condamnatului,, ori li se interzice tuturor infractorilor aceste drepturi ori li se permite tuturor, altfel nu mai exista egalitatea in drepturi si obligatii asa cum cere carta ONU a drepturilor universale ale omului pe care constitutia Romaniei le garanteaza.
          • +3 (9 voturi)    
            Hei! (Vineri, 19 iulie 2019, 12:31)

            bogdanrech [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

            Grațierea nu e un drept! Este un act de clementa a puterii de stat! Păi dacă e cum spui tu, hai să le dăm la toți aceeași pedeapsă să nu-i discriminăm. Se pare că nu contează dacă a omorât o țară'ntreagă sau o singură persoană. Drepturile condamnaților ar trebui să depindă direct de gravitatea faptei! Dar se pare că doar oamenii normali sunt privați de drepturi cum ar fi cel de a vota!
            • 0 (4 voturi)    
              Comment sters de user (Vineri, 19 iulie 2019, 13:16)

              Porumbelul Vidanjor [anonim] i-a raspuns lui bogdanrech

          • 0 (0 voturi)    
            Pentru tony (Vineri, 19 iulie 2019, 23:51)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

            Ei, uite ca poprul nu vrea egalitate in drepturi. Poporul vrea discriminare pentru cei ce distrug Romania. Ce te faci ?
            P.S Carta ONU nu are nici o relevanta. Poporul este suveran! Poate sa decida ce vrea.Orice!
            P.S. Dar parca , totusi e gogoasa cu carta asta a ONU. Ce articol din acesta Carta?. Si ce articol dinConstitutie o garanteaza? Nu ca ar avea importanta, doar de curiozitate.
      • +13 (17 voturi)    
        nu vad legatura.. (Vineri, 19 iulie 2019, 0:10)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

        propui sa se dea aceleasi pedepse pentru fapte de coruptie ca pentru omor calificat? egali in fata legii..
        • +7 (13 voturi)    
          rock (Vineri, 19 iulie 2019, 3:30)

          cel mai ulise [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          coruptia e mai periculoasa ca o crima
        • +4 (14 voturi)    
          Aici nu e vorba de pedeapsa (Vineri, 19 iulie 2019, 6:47)

          tony-s [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          conform cartei ONU toti cetatenii sunt egali in drepturi si obligatii indiferent ca e condamnat sau nu. Durata pedepselor e stabilita de codul penal, sunt 2 lucruri total diferite.
          • +5 (9 voturi)    
            Egali (Vineri, 19 iulie 2019, 8:56)

            mihaitha [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

            "Toti cetatenii sunt egali in drepturi si obligatii indiferent daca e condamnat sau nu"
            De aia nu exista posibilitatea suspendarii unor drepturi atunci cand cineva este condamnat, nu? Oh, wait...
            • +1 (5 voturi)    
              Am spus (Vineri, 19 iulie 2019, 12:59)

              tony-s [utilizator] i-a raspuns lui mihaitha

              ca toti cetatenii sunt egali in drepturi SI OBLIGATII, iar una dintre obligatii e aceea de a respecta legile, cei care nu o fac pot fi pedepsiti dupa codul penal cu suspendarea libertatii insa acest lucru se face doar TEMPORAR pana la ispasirea pedepsei si decizia o ea o instanta de judecata, nu poporul prin vot , presedintele, CCR sau guvernul.
          • +1 (1 vot)    
            conform cartei ONU (Vineri, 19 iulie 2019, 22:18)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

            Iti recomand articolul 29, punctul 2.
        • 0 (0 voturi)    
          Pedepsele urmează (Vineri, 19 iulie 2019, 18:33)

          Lu48 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Deocamdată discutăm despre amnistie şi graţiere. Sper ca în scurt timp să se pună şi problema pedepselor, se vor anula toate modificările legislative făcute de psd-alde pentru favorizarea corupţilor. Mai mult sper ca viitoarea legislaţie să fie mai dură cu corupţia de nivel înalt. Să luăm ca exemplu domeniul sănătăţii – lipsa medicamentelor pentru bolnavii de cancer, de hepatita C, scandalul transplantelor de organe (să-l pomenim numai pe Arşinel), problema cu marii arşi, tragedia de la Colectiv, infecţiile nosocomiale, scandalul dezinfectanţilor, achiziţionarea echipamentelor medicale scumpe, ş.a.m.d. – sunt asemănătoare, dacă nu mai grave decât omorul calificat.
      • +6 (16 voturi)    
        rock (Vineri, 19 iulie 2019, 3:28)

        cel mai ulise [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

        cred ca atunci putem insa introduce pedeapsa cu moartea pentru fapte de coruptie prin lege ...devine caduca aministiere
        • +1 (3 voturi)    
          Putem orice (Vineri, 19 iulie 2019, 13:04)

          tony-s [utilizator] i-a raspuns lui cel mai ulise

          inclusiv sa iesim din ue, alta posibilitate de a introduce pedeapsa cu moarte nu exista deorece legislatia ue nu permite suprimarea dreptului la viata in nici o circumstanta iar constitutia Romaniei garanteaza respectarea legislatiei ue. De altfel putine democratii functionale mai au aceasta pedeapsa - doar 3-4 state din america insa si acolo in cazuri exceptionale, in rest pedeapsa cu moartea e specifica regimurilor totalitare ca si correa de nord, china....
    • +5 (9 voturi)    
      Solutie (Vineri, 19 iulie 2019, 9:06)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Solutia este cea pe care o stiti: poftiti la vot! Si poftiti la vot si la prezidentiale, dar mai ales la parlamentare, acolo este bataia pestelui.
      S-a vazut clar: prezenta mare la vot = procentaje mici pentru psd.
  • +44 (60 voturi)    
    Constitutia . . . . (Joi, 18 iulie 2019, 17:24)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . paleste in fata vointei populare exprimata prin referendum! Ea trebuie modificata potrivit acestei vointe!
    • +38 (52 voturi)    
      CCR trebuie desființat... (Joi, 18 iulie 2019, 17:34)

      micsinegru [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Au încălcat CONSTITUȚIA:
      ARTICOLUL 2
      (1) Suveranitatea naţională aparţine poporului român, care o exercită prin organele sale reprezentative, constituite prin alegeri libere, periodice şi corecte, precum şi prin REFERENDUM.
      (2) Nici un grup şi nici o persoană nu pot exercita suveranitatea în nume propriu.
      • +18 (26 voturi)    
        De acord cu ce scrii. (Joi, 18 iulie 2019, 20:11)

        ber [utilizator] i-a raspuns lui micsinegru

        Aceasta decizie arata ca CC este ori o adunatura de idioti ori o gashca de vanduti. Constitutia a fost votata de popor si scrie acolo ca poporul o poate schimba. Doar forma republicana de guvernamant nu poate fi schimbata. CC a decis ca in mod legal suntem un popor de hoti. Nu se incalca nici-o demnitate umana! Hotii n-au decat sa nu mai fure!
    • -24 (38 voturi)    
      Vox populi (Joi, 18 iulie 2019, 17:47)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Din păcate, mai mult de 60% dintre români au ales să absenteze sau să spună NU la Referendum.
      • +8 (12 voturi)    
        Nu conteaza cati . . . (Joi, 18 iulie 2019, 20:28)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        . . . au absentata atat timp cat s-a constituit cvorumul legal!
      • +11 (15 voturi)    
        Prezenta (Joi, 18 iulie 2019, 22:58)

        john-doe [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Cand au venit tot atat la alegerile PSD-iste din 2016 a fost ok, nu?
      • -3 (5 voturi)    
        rock (Vineri, 19 iulie 2019, 3:41)

        cel mai ulise [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        stai ca vine si decizia de la noul cod penal
      • +7 (7 voturi)    
        Cei 6.5 milioane (Vineri, 19 iulie 2019, 7:52)

        tony-s [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        care au votat reprezinta aprox.35% din cei 18.3 milioane de cetateni cu drept de vot din Romania.
      • -1 (1 vot)    
        prost (Vineri, 19 iulie 2019, 13:07)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Bai prostie, trezeste-te, nu mai bate campii pyr niste maruntis...
    • -27 (41 voturi)    
      Nu zau? (Joi, 18 iulie 2019, 17:56)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Daca - prin referendum - 10 milioane de cetateni decid ca trebuie sa moara 10.000 de cetateni (raportul este de 1000:1), chiar asa trebuie procedat? Trebuie modificata Constitutia si omorati cei 10.000?
      • +10 (14 voturi)    
        Logica bolnava! (Joi, 18 iulie 2019, 20:15)

        ber [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Inainte de referendum, intrebarea este aprobata de
        CC.
        • +2 (4 voturi)    
          Comment sters de user (Vineri, 19 iulie 2019, 13:18)

          Porumbelul Vidanjor [anonim] i-a raspuns lui ber

      • -8 (18 voturi)    
        Comment sters de user (Joi, 18 iulie 2019, 22:37)

        Porumbelul Vidanjor [anonim] i-a raspuns lui newlook

        • +3 (7 voturi)    
          stii ceva ce noi nu stim? (Vineri, 19 iulie 2019, 0:14)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Vidanjor

          ultima cifra este cifra de control. practic, este aleatorie.. de ce crezi ca 90% au CNPuri impare?
          • -1 (7 voturi)    
            Comment sters de user (Vineri, 19 iulie 2019, 0:36)

            Porumbelul Vidanjor [anonim] i-a raspuns lui pehash

        • +3 (7 voturi)    
          ai (Vineri, 19 iulie 2019, 7:43)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Vidanjor

          creier cât are porumbelul?
          Ce nu ai reținut din ”înainte de referendum, întrebarea este aprobată de CCR”?
          Curios este că CCR a validat întrebarea care a dat răspunsul sub forma revizuirii constituționale a amnistierii și grațierii, acum contestată de CCR.
          Asta nu te deranjează?
          Când a venit CCR-ul beat la serviciu? Când a aprobat întrebarea sau când a interzis revizuirea constituțională?
          • +1 (5 voturi)    
            CCR (Vineri, 19 iulie 2019, 12:15)

            Raruca [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            Daca ne este grija de cei care incalca legea si condamna economia nationala la dezastru pentru propriul lor interes meschin, ce facem cu victimile comunismului care nu au fost tratate echitabil si in spiritul drepturilor omului din EU sau ONU? Acestor victime li se incalaca dreptul la o justitie echitabila, non partizana, si se incalca principalul motiv al revolutiei Romane din '89 si anume restaurarea si repunerea lor in drepturi?
            • 0 (2 voturi)    
              Comment sters de user (Vineri, 19 iulie 2019, 13:19)

              Porumbelul Vidanjor [anonim] i-a raspuns lui Raruca

          • +1 (1 vot)    
            Despre referendum (Vineri, 19 iulie 2019, 17:29)

            gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            Rezultatul referendumului e pur consultativ! La fel si intrebarea!! Abia traducera rezultatului in practica, poate produce discriminari si de aceea rezultatul referendumului trebuie supus hotararii CCR care POATE VALIDA SAU NU!!! Deci hotararea CCR este corecta!!!
        • -2 (2 voturi)    
          prost (Vineri, 19 iulie 2019, 13:11)

          Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Vidanjor

          Bai prostie, bun "nume" ti-ai ales.prima parte se refera desigur la cat creeras ai, iar a doua la nivelul de calificare...
          • 0 (0 voturi)    
            Comment sters de user (Vineri, 19 iulie 2019, 23:06)

            Porumbelul Vidanjor [anonim] i-a raspuns lui Ilidia

      • +2 (12 voturi)    
        Postaci (Joi, 18 iulie 2019, 22:59)

        john-doe [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Daca sunt postaci rusnaci...
      • +18 (22 voturi)    
        Nu zău ? (Vineri, 19 iulie 2019, 0:03)

        Lu48 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Uiţi esenţialul ! Ȋntrebările la referendum sunt aprobate de CCR. Ca şi de această dată. Aici este penibilul situaţiei pentru CCR. Iniţial aprobă întrebarea, deci este constitutional, peste câteva săptămâni spune că răspunsul este neconstituţional. Ce rost mai are Constituţia dacă aceşti oameni decid după bunul lor plac, nu ţin cont de voinţa poporului şi nu există nicio cale de atac ?
      • +4 (8 voturi)    
        interesant exemplu.. (Vineri, 19 iulie 2019, 9:40)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        de curiozitate, in scenariul asta in care 10 milioane ar decide sa omoare 10 mii, care crezi ca ar fi potentiala motivatie?..

        realitatea trista este ca la ultimele alegeri, romanii, prin vot direct, democratic, au adus la putere un partid de infractori (cu sute de condamnati penali, inclusiv condusi de un infractor condamnat definitiv). ca urmare, sistemul de sanatate este la pamant si romanii mor pe capete.
      • +1 (3 voturi)    
        prost (Vineri, 19 iulie 2019, 13:09)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Ia nu mai face pe prostul, referendumul nu se poate face ptr. tot ce le trece prin cap descreieratilor fara minte, asa ca tine...
    • +11 (15 voturi)    
      Bravo! (Joi, 18 iulie 2019, 18:41)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Mi-a placut - mi-a mers la inima.
    • 0 (4 voturi)    
      ? dar daca (Vineri, 19 iulie 2019, 10:12)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      punem problema si invers: pentru a acorda amnistie sau gratiere e nevoie ca parlamentul sa dea o lege sau presedintele un decret ceva, pentru fiecare persoana (deci, atentie ce presedinte alegem).
      Referendumul a fost declarat constitutional si are o anumita putere, deci o eventuala lege de gratiere ar fi si ea anticonstitutionala.
      Asadar, nu poti sa interzici gratierea dar nici nu mai poti acorda gratiere.
      O data condamnat pentru coruptie nu mai are cine sa-l gratieze.
      Eh, parlamentul se va lupta si mai departe sa nu mai existe condamnari pentru coruptie (deci, atentie 2020!)
      Hai, fruntea sus! Nu ne-am zbatut chiar degeaba.
    • +3 (3 voturi)    
      hmmm (Vineri, 19 iulie 2019, 10:18)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      ai grija ce-ti doresti.norodul spalat la creier poate pune stampila pe multe crime.13-15 iunie iti spune ceva?de mineriade ai auzit?duminica orbului?

      aaanyway kkr-ul asta unge coruptii la balamale.
      pe ce bani?
  • +33 (43 voturi)    
    Ce interesant ? Presedintele nu poate (Joi, 18 iulie 2019, 17:27)

    ilex2013 [utilizator]

    refuza decat o data o propunere de ministru corupt si incompetent dar este liber sa gratieze toti coruptii din Romania.. CCR ne mai uimeste inca o data ...
  • +35 (45 voturi)    
    Pe bune ??? (Joi, 18 iulie 2019, 17:28)

    sfarleaza [utilizator]

    Deci combaterea coruptiei “Afectează nepermis exercitarea puterii publice în beneficiul cetăţenilor”
    Bravo tata! Mai putrezi decat ticalosii astia nu cred sa mai existe nimeni si nicaieri in lume.
    • +18 (22 voturi)    
      ! (Joi, 18 iulie 2019, 21:20)

      jaoju [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      in opinia lu' dorneanu coruptia e sfanta, fiind in beneficiul cetatenilor ! la balaceanca !
  • +25 (33 voturi)    
    Cei care fură mai au demnitate umană? (Joi, 18 iulie 2019, 17:28)

    asavreau [utilizator]

    Domnilor,cei de la CCR ne insultă.Sincer nu pot accepta că încalci demnitatea umană dacă bagi la pușcărie și nu-l grațiezi pe un individ pe care l-ai ales,oferindu-i încrederea,și el se apucă de hoții utilizând demnitatea oferită.Aș vrea pedepse mărite nu numai interzicerea grațierii.Deșeurile umane trebuie scoase din societate dacă vrem ca societatea să progreseze civilizat.Singur nu vor fi de acord ca noi să alegem judecătorii CCR,nu Parlamentul.
  • +24 (34 voturi)    
    E cumva Moldova? (Joi, 18 iulie 2019, 17:29)

    JohnyM [utilizator]

    Nu e mare diferenta, hotararile se dau in functie de interesele partidelor care-i propun.Niste policieni imbracati in roba de judecatori.
  • +34 (42 voturi)    
    WTF? (Joi, 18 iulie 2019, 17:29)

    dessik [utilizator]

    Ce autoritate are CCR sa decida ce inseamna "in mod excesiv" si "nepermis"? Cu aceste opinii subiective 8 judecatori invalideaza decisia poporului?

    CCR trebuie sa-si dea demisia, la fel cum a facut-o cea din R.Moldova.
    • +18 (30 voturi)    
      Să modifice Constituția (Joi, 18 iulie 2019, 18:26)

      Omics [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      Decizia poporului nu poate fi anticonstituțională. Cel puțin așa ese în statul de drept.

      Poporul poate să modifice Constituția, prin vot în Parlament și Referendum, dar asta este altă mâncare de pește.
      • -10 (16 voturi)    
        Comment sters de user (Joi, 18 iulie 2019, 22:20)

        Porumbelul Vidanjor [anonim] i-a raspuns lui Omics

        • -2 (2 voturi)    
          insisti (Vineri, 19 iulie 2019, 13:15)

          Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Vidanjor

          Insisti sa ne convingi ca ai un creras cat porumbelul, care "rationeaza" pe masura...
          • +1 (1 vot)    
            Comment sters de user (Vineri, 19 iulie 2019, 17:42)

            Porumbelul Vidanjor [anonim] i-a raspuns lui Ilidia

    • +24 (32 voturi)    
      Exact asta m-a frapat si pe mine... (Joi, 18 iulie 2019, 18:47)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      ... anume faptul ca "argumentele" sunt foarte vagi, imprecise, aproape sibilinice pe alocuri... Par mai degraba niste opinii ale acestor oameni, nu argumente juridice-beton.
      Fraze pompoase, dar care la o examinare atenta sunt foarte subtiri, simple afirmatii...
      "Aprecierea oportunităţii măsurilor de amnistie şi graţiere colectivă ori graţiere individuală revine Parlamentului, respectiv Preşedintelui României..."
      Da, asa stau lucrurile acum. Si de ce anume maine n-ar putea sta altfel??? Orice noua lege vine sa modifice o anumita stare de fapt intr-un anumit domeniu - de ce e atat de special acesta incat e musai sa ramana in veci asa cum e?
      "...nu poate fi impusă o interdicţie generală şi valabilă ad aethernam de acordare a acestora în privinţa anumitor infracţiuni."
      Cum adica "nu poate fi impusa"??? De ce sa nu poata fi impusa??? Scrii zece vorbe in Constitutie si iaca, ai impus.
      In plus, chestia cu ad aethernam suna impresionant, dar e un vax, sa nu zic de-a dreptul ca e o minciuna, ca argument. Asa cum astazi impui o anumita schimbare, pe care o consideri necesara, peste 10 sau 20 de ani - sau oricand, la urma urmelor - o poti revizui, daca asa crede poporul de cuviinta.
      In plus, in contextul dat e iritanta repetarea obsesiva a chestiei cu egalitatea si demnitatea umana. da' de demnitatea umana a victimelor se ingrijeste CCR, sau doar demnitatea borfasilor conteaza?!?

      Una peste alta, mi se par niste explicatii scremute, menite doar sa lase o portita borfasilor politici si ciracilor lor din Parlament sa-si dea niste legi cu care sa scape.
      • -8 (16 voturi)    
        Comment sters de user (Joi, 18 iulie 2019, 22:34)

        Porumbelul Vidanjor [anonim] i-a raspuns lui Prostu' satului

        • -1 (1 vot)    
          What? (Vineri, 19 iulie 2019, 12:47)

          bogdanrech [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Vidanjor

          Bineînțeles că este diferență între un criminal și un corupt și că din start ai făcut discriminare!! De ce faci discriminare între un om criminal care omoară alți câțiva și un corupt care omoară o țară? Asta e problema!
          • 0 (2 voturi)    
            Comment sters de user (Vineri, 19 iulie 2019, 13:20)

            Porumbelul Vidanjor [anonim] i-a raspuns lui bogdanrech

            • 0 (0 voturi)    
              Tardiv (Vineri, 19 iulie 2019, 18:44)

              Zagura [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Vidanjor

              După ce l-ai executat nu mai există nicio "dată viitoare".
              • 0 (0 voturi)    
                Comment sters de user (Vineri, 19 iulie 2019, 23:07)

                Porumbelul Vidanjor [anonim] i-a raspuns lui Zagura

        • 0 (2 voturi)    
          Chiar si asta... (Vineri, 19 iulie 2019, 13:25)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Vidanjor

          ... ca legea se aplica pentru toti la fel e tot un mit. Pur si simplu in foarte multe cazuri nu-i adevarat.
          Oricare cetatean raspunde in fata justitiei pentru faptele sale, nu? Ei... nu chiar. Nu si daca beneficiezi de ceva imunitate, iar justitia trebuie sa ceara voie parlamentului ca sa-si poata face treaba.
          Da' in legea bugetului pe anul asta, in care d-na Dancila si dl. Teodorovici s-au absolvit pe ei insisi de la orice responsabilitate pentru cifrele de-acolo, v-ati uitat? Legea responsabilitatii fiscal-bugetare se aplica altora - dansilor nu...
          De altfel, daca va ganditi un pic, insasi gratierea este un act profund discriminatoriu - fata de toti cei care raman negratiati.
          Exista si numeroase discriminari pozitive, sunt convins ca puteti gasi singur exemple.
          Si asa mai departe.
  • +24 (34 voturi)    
    Demnitatea lor? (Joi, 18 iulie 2019, 17:37)

    Jolly Roger [utilizator]

    Daca ii interzicem unui infractor sa devina parlamentar ii incalcam demnitatea umana... Dar daca ajunge un infractor parlamentar cum e cu demnitatea mea?

    Pt ca hotul va avea mereu bani sa își cumpere un loc pe lista unui partid de hoti!!!
    • +15 (23 voturi)    
      Si cand ajunge acolo... (Joi, 18 iulie 2019, 18:56)

      Jolly Roger [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      Ce face prima data cand ajunge acolo?
      Se aministiaza!
      • -2 (8 voturi)    
        Comment sters de user (Vineri, 19 iulie 2019, 0:37)

        Porumbelul Vidanjor [anonim] i-a raspuns lui Jolly Roger

        • +1 (5 voturi)    
          la alegerile (Vineri, 19 iulie 2019, 7:50)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Vidanjor

          din 2016 știai că dragnea a dat cu raptul la vreo 30 milioane de euro din fonduri europene?
          • +1 (1 vot)    
            Comment sters de user (Vineri, 19 iulie 2019, 17:44)

            Porumbelul Vidanjor [anonim] i-a raspuns lui nahir

  • +21 (29 voturi)    
    Nici o surpriza (Joi, 18 iulie 2019, 17:38)

    aramos [utilizator]

    Tovarasii PSD sprijina coruptii. E nevoie de reformarea din temelii a CCR. Politrucii nu au ce cauta acolo.
  • +16 (22 voturi)    
    de ras.. (Joi, 18 iulie 2019, 17:40)

    rochiri [utilizator]

    de ce nu au zis nimic cand s-a pus intrebarea ?
    nu credeau ca trece.
    Acum stiu ce spagi au luat...si or fi zis sa nu isi sape groapa singuri...
  • +12 (20 voturi)    
    Curtea Prostitutionala (Joi, 18 iulie 2019, 17:42)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    A decis ce e constituțional sau constituțional.
    Scriitori de Constitutie!
  • -17 (29 voturi)    
    Si uite-asa mai prosti inca o data Werner (Joi, 18 iulie 2019, 17:57)

    xrogo [utilizator]

    poporul aducandu-l la referendum degeaba!
    • 0 (4 voturi)    
      Mircica (Vineri, 19 iulie 2019, 7:10)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Degeaba esti Constipat seara de seara !
    • +2 (6 voturi)    
      fals (Vineri, 19 iulie 2019, 11:50)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ccr a aprobat intrebarile, apoi a declarat rezultatul lor neconstitutional...
      intr-o tara civilizata ar fi fost macar luati la intrebari

      dar ma rog... sluga psd ataca presedintele!
    • 0 (4 voturi)    
      tu (Vineri, 19 iulie 2019, 13:18)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Cu tine nu mai era nevoie, erai dinainte...
  • +18 (30 voturi)    
    Concluzii (Joi, 18 iulie 2019, 17:57)

    chhe [utilizator]

    Constitutia nu va putea fi niciodata modificata decat asa cum vor onor ccristii.
    O constitutie noua trebuie sa o respecte pe cea veche.
    CCRul ne spune ce poate si ce nu poate contine o constitutie
    Suveranitatea poporului este vorba-n vant
    De accea, periodic, in istorie, apar "Reseturi". Interesele meschine a tot mai multor privilegiati devin greu de suportat.
  • -14 (26 voturi)    
    Ha, ha, ha, (Joi, 18 iulie 2019, 17:58)

    meditatorul [utilizator]

    Pana si livia stanciu i-a dat cu tifla presedintelui!
    • +2 (6 voturi)    
      intelegi grresit problema (Vineri, 19 iulie 2019, 11:49)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui meditatorul

      judecatorii au dat cu tifla poporulu roman si democratiei!
  • +16 (26 voturi)    
    ...POPORUL ! (Joi, 18 iulie 2019, 18:07)

    Matusalem [utilizator]

    Poporul este suveran ! si asta trebuie sa le intre in CAP si celor de la CCR !
  • +17 (25 voturi)    
    stai, ce???? (Joi, 18 iulie 2019, 18:08)

    Martha Logu [utilizator]

    vointa populara e deasupra oricarei constitutii...
  • +24 (30 voturi)    
    hai demisia ca v-ati depasit masura! (Joi, 18 iulie 2019, 18:14)

    Francisc 1 [utilizator]

    o luati rapid pe urmele moldovenilor ! Constitutia nu e scrisa in piatra se modifica dupa cum vrea poporul care tocmai si-a exprimat parerea !
  • +21 (27 voturi)    
    Nesimtire fără limite (Joi, 18 iulie 2019, 18:31)

    mistydo [utilizator]

    Fara rusine, CCR explică că un corupt dovedit că s-a folosit de functia sa publica , a facut peste noapte o avere de milioane de euro... trebuie respesctat... si de ce nu IERtat... Ce dracu, doar acesti judecatori au state vechi de politruci la PSD... au cele mai mari salarii din Romania, iar majoritatea lor au si pensii speciale....
  • +21 (27 voturi)    
    Vai de steaua noastra (Joi, 18 iulie 2019, 18:37)

    AlexRicochet [utilizator]

    Uite asa am ajuns un stat guvernat de o mana de judecatori pesedisti.
  • +21 (31 voturi)    
    Referendum desfiintare CCR. (Joi, 18 iulie 2019, 18:40)

    Marionette [utilizator]

    Astia trebuie desfiiintati, pusi acolo unde e locul, (gunoi, URSS) si refacut sistemul din temelii.
  • -7 (19 voturi)    
    Dreptul modern (Joi, 18 iulie 2019, 18:45)

    Setalcott [utilizator]

    Daca curtea suprema americana a gasit un drept la avort in dreptul la intimitate si un drept la casatorie homosexuala in egalitatea in fata legii, ce va mai mirati? Orice drept inca neexplicitat decurge din orice alt drept mai explicit, cu suficienta inventivitate academic erudita.
  • +18 (24 voturi)    
    cum adica afecteaza beneficiile cetatenilor??? (Joi, 18 iulie 2019, 18:45)

    ..13 [utilizator]

    Este intr-o eroare maxima CCR-ul - sustin aceste lucruri desi nu sunt jurist.

    Deci daca este unul corupt intra la puscarie si daca se decide nu stiu cine sa ii dea gratiere atunci imi apara drepturile mele??? Ce s-a intamplat cu violatorii care nu mult dupa eliberare s-au apucat din nou de treaba??? Asta este justita din RO???

    Este absolut gresit interpretarea pe care este oferita de CCR.

    NU, NU, NU!
  • +14 (20 voturi)    
    Asa argumente produc eminentele creiere de la CCR? (Joi, 18 iulie 2019, 19:37)

    V. Istina [utilizator]

    Cata scoala, cata minima decenta logica si cata slugarnicie si nemernicie fata de propria tara trebuie sa posezi ca sa emiti asemenea “capodopere” de care orice student de bun simt de anul II la drept ori filozofie, s-ar rusina?

    Nu, cu asa “judecatori” nu ne asteapta decat un viitor intunecat ca dracul. Nici borfasii nu se pot bucura cand prostia si tradatorii se suie in capul tarii. CCR e nefunctional. Sistemul constitutional romanesc a ajuns o sandrama.

    Romania sta rau. Rau tare. Dar sta.
  • +11 (17 voturi)    
    Hai cu 10 august ! (Joi, 18 iulie 2019, 19:53)

    PlutoniumBoy [utilizator]

    Placuta suedeza este mai stralucitoare ca niciodata !
    • -11 (17 voturi)    
      Da, de acord. Le-a dat-o Klaus votantilor ! (Joi, 18 iulie 2019, 21:46)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui PlutoniumBoy

      "Placuta suedeza este mai stralucitoare ca niciodata !"
      ---------------
      Da, de acord. Le-a dat-o Klaus votantilor !

      PS: Nu esti actualizat pe Facebuci. De 10 august #rezistii vor merge la serbarile campenesti unde pesedoii vor servi mici si bere. Klaus e deja reales, nu va mai fi un 10 August ca in 2018 pentru simplul motiv ca toti ceilalti fug de guvernare ca dracu de tamaie.
      • +3 (5 voturi)    
        sluga psd (Vineri, 19 iulie 2019, 11:48)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        incearca sa faca oamenii sa nu viteze inamicul lor...
        ghinion tataie...

        nu o sa votez psd cat oi trai, si nu o sa mai lipsesc niciodata de la vot!

        ccr le-a dat-o votantilor, ccr a aprobat intrebarilor... frumoasta incercare pesedistule!
  • +6 (16 voturi)    
    Ce măăă?!!! (Joi, 18 iulie 2019, 19:56)

    adrhc [utilizator]

    Cum PLM e posibil ca in țara Poporului Român sa existe cineva care sa interzica Poporului Român să faca ce vrea "muschiul" lui?!!! WTF!!! Eu nu voi pricepe in viata mea asa ceva: aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!
  • +7 (17 voturi)    
    Nu ne mai facem bine (Joi, 18 iulie 2019, 20:00)

    Popandau [utilizator]

    Daca mai vrem sa avem acest CCR, atunci trebuie sa fie ales de popor odata cu parlamentul.
    • -7 (11 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 18 iulie 2019, 22:35)

      Porumbelul Vidanjor [anonim] i-a raspuns lui Popandau

      • -1 (5 voturi)    
        offf (Vineri, 19 iulie 2019, 10:31)

        Popandau [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Vidanjor

        Nu. Trebuie sa fie judecatori cu reputatie nepatata. Nu prompterite, jurnaliste si alte lighioane paralele cu domeniul.
        • +1 (1 vot)    
          Comment sters de user (Vineri, 19 iulie 2019, 17:45)

          Porumbelul Vidanjor [anonim] i-a raspuns lui Popandau

  • +5 (9 voturi)    
    extratereștrii la CCR (Joi, 18 iulie 2019, 20:29)

    adrhc [utilizator]

    Aberațiile CCR & PSD de până acum sunt glume pe lângă asta; sunt șocat dar cu siguranță încă mai sănătos la cap decât orice relicvă comunistă CCR ce a decis așa ceva!

    Păi Constituția României este ceea ce Poporul Român are chef să fie! de zice Poporul Român că-i lege atunci lege e! de zice că-i hârtie igienică atunci hârtie e! de vrea să scrie în ea cea mai mare tâmpenie imaginată vreodată are tooot dreptul sa o facă pentru că e țara lui iar în țara lui decide după bunul plac! de vrea să scrie Constituția României în limba chineză/malgașă/marțiană e dreptul lui să o facă!

    De ce? pentru că nimic (darămite Constituția - ceva atât de insignifiant în comparație cu el) nu-i poate interzice sa facă ceea ce vrea cu el și cu țara lui!!!



    PS: tot respectul pentru graiurile exemplificate
  • -10 (20 voturi)    
    Constitutia si Carta drepturilor fundamentale (Joi, 18 iulie 2019, 21:02)

    Razvan_M [utilizator]

    Au si ele rostul lor. Ma uimeste revarsarea de ura pe care o vad pe forumul hotnews contra ciorditorilor politici din aceasta tara - si care ii face pe multi sa devina irationali. Exista confuzii grave printre multi cetateni mai tineri in legatura cu ce inseamna legalitatea. Orice abuz savarsit de o parte a spectrului politic asupra Constitutiei poate fi oricand dublat de abuzuri savarsite de oricare altul dintre actorii politici.

    Era evident ca cele 2 chestiuni de la referendum sunt inaplicabile. Singura mirare este ca CCR nu a facut in prealabil o verificare de constitutionalitate.

    Referendumul a fost totusi un carlig bun pentru scoaterea oamenilor din casa la alegerile europarlamentare si a dat un plus de vizibilitate USR si Presedintelui Iohannis.
    • -4 (12 voturi)    
      Comment sters de user (Vineri, 19 iulie 2019, 0:38)

      Porumbelul Vidanjor [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

    • 0 (6 voturi)    
      tovarase (Vineri, 19 iulie 2019, 11:47)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      este ignorarea unui referendum pe care CCR l_A APROBAT! A DECLARAT INTREBARILE CONSTITUTIONALE !!!

      ccr nu o poate da la intors, ma rog daca ar raspunde si la intrebarile oamenilor dar ccr poate incalca constitutia in voie , poate ignora vointa poporului etc...
      • +1 (3 voturi)    
        tovarase (Vineri, 19 iulie 2019, 16:58)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Citeste si incearca sa intelegi textul. Vointa poporului nu poate incalca drepturile fundamentale ale omului. Sa nu lasam emotiile sa ne intunece judecata.

        http://www.ccr.ro/download/comunicate_de_presa/Comunicat-de-presa-18-iulie-2019.pdf
      • +2 (2 voturi)    
        Comment sters de user (Vineri, 19 iulie 2019, 17:47)

        Porumbelul Vidanjor [anonim] i-a raspuns lui liviu_

  • +9 (15 voturi)    
    Urmatorul referendum ar trebui sa contina: (Joi, 18 iulie 2019, 22:12)

    Tez [utilizator]

    Urmatorul referendum ar trebui sa contina:
    - Rezultatul referendumului e obligatoriu si trebuie inscris in constitutie si pus in aplicare in maximul 30 de zile de la data referendumului. Nici o putere din stat nu il poate anula.
    (Acum e consultativ, adica nu conteaza.)
    - Daca nu este respectat termenul parlamentul se dizolva si se refac alegerile.
    - Referendumul poate fi declansat de presedinte sau de o cerere semnata de peste 10% din electori.
    • +1 (1 vot)    
      Comment sters de user (Vineri, 19 iulie 2019, 17:47)

      Porumbelul Vidanjor [anonim] i-a raspuns lui Tez

  • +1 (5 voturi)    
    Interesant (Joi, 18 iulie 2019, 22:23)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Ce ar fi zis Ceasca si Leana:
    N-ati incalcat demnitatea, cu gloantele astea, impotriva marii adunari nationale, nu?
    Noroc cu rahatul consitutional, ca intelege mai bine ca niciodata prin ce au trecut ceausestii, cu marea lor adunare, pardon, curtea lor cu tot!
  • +9 (15 voturi)    
    Constitutia suntem noi! (Vineri, 19 iulie 2019, 0:26)

    Tez [utilizator]

    Constitutia suntem noi!
    • -2 (4 voturi)    
      Haos românesc (Vineri, 19 iulie 2019, 10:58)

      Omics [utilizator] i-a raspuns lui Tez

      Deci textul scris și procedurile de modificare nu interesează.
      • 0 (0 voturi)    
        Bariera psihologica (Vineri, 19 iulie 2019, 19:06)

        Tez [utilizator] i-a raspuns lui Omics

        Textul scris și procedurile de modificare tebuie sa se aplice parlamentului, guvernului, presedintelui, judecatorilor si fiecarei persoane in particular, dar nu atunci cand e exprimata vointa colectiva a populatiei.
        Din nefericire in cazul nostru lucrurile stau exact pe dos si respectivele documente sunt folosite ca bariera psihologica.
  • +3 (7 voturi)    
    si-au pierdut oricum demnitatea (Vineri, 19 iulie 2019, 8:23)

    AdrianAdr [utilizator]

    Si ei ca fura nu ne încalcă noua, celor care muncim cinstit și plătim taxe, drepturile și demnitatea? Demnitatea și-au pierdut-o oricum furând din banul public.

    Si odată cu ei și voi prin aceasta declarație, cei din CCR: Demisia tuturor judecătorilor din CCR, exact ca in Moldova!

    Majoritatea poporului roman a decis ca nu vrea amnistie și grațiere pentru furtul din banul public, ce nu e constitutional? E constitutional sa FURI din banul public, dar este neconstituțional sa le interzici sa ștergerea cu buretele a acestor fapte. Aia au furat cu buna știința și nu 1 leu ci sute de mii de euro cel putin! La zdup și aruncat cheia la canal.
  • -2 (6 voturi)    
    Decizie interesanta (Vineri, 19 iulie 2019, 9:47)

    Harald Hardrada [utilizator]

    A fost luata in unanimitate (8-0) de catre membrii CCR. Reamintesc ca unii membrii au fost numiti in CCR de catre Werner insusi. Daca si acesti ,,oameni ai sai" au votat impotriva sa, inseamna ca referendul a avut o mare problema de legalitate, iar Wener s-a folosit de el pentr a isi ajuta prietenii din PNL sa obtina scor bun la europarlamentare.
    Cu o asemenea tinichea legata de coada, pe langa multe altele fara numar, Werner ar fi bine pentru el sa demisioneze, decat sa piarda in toamna alegerile pentru al doilea mandat. ''Premier" al Uniunii Europene nu a ajuns, insa a ajuns la limita de voturi printr-un targ al ,,negustorilor" o nemtoaica Ursula von der Leyen cea mai incopetenta ministra din guvernul lui Merker. Si nici secretar adjunct la NATO nu mai poate fi, postul fiind adjudecat de Geoana. La cati bani are de returnat proprietarilor pentru casele pierdute in instanta la Sibiu, Werner si nevasta sa trebuie sa reia in considerare meditatiile la fizica si engleza, salariul de la Cotroceni, va merge din toamna la altul.
  • +5 (9 voturi)    
    ccr tiparul judecătorilor corupți (Vineri, 19 iulie 2019, 9:47)

    visio [utilizator]

    La moldoveni a fost fix aceeași situație: judecători corupți nu au validat oarece alegeri, pe motive inventate de coruptul platoniuc...la fel și în România.
    Este obligatoriu ca judecătorii să nu fie numiți de partide. Și corupția să fie menționată clar cu pedeapsă dela 100 de ani în sus, și confiscarea integrală a averii, plus decăderea din orice grad social și profesional a familiei infractorului. Exemplu: Adrian Năstase.
  • +7 (11 voturi)    
    Praf in ochi (Vineri, 19 iulie 2019, 10:47)

    FarfuridiB [utilizator]

    Cum adica se incalca principiul egalitatii?!

    ORICINE ar fi vinovat de coruptie ar suporta consecintele astea, nu doar anumite categorii de oameni Nu e nicio discriminare!

    Daca s-ar mentiona anumite categorii sociale profesionale, sex, rasa etc. atunci am putea vorbi de dezincriminare!

    CCR = Clica Coruptilor din Romania!
    • 0 (4 voturi)    
      CCR (Vineri, 19 iulie 2019, 12:18)

      Raruca [utilizator] i-a raspuns lui FarfuridiB

      Daca ne este grija de cei care incalca legea si condamna economia nationala la dezastru pentru propriul lor interes meschin, ce facem cu victimile comunismului care nu au fost tratate echitabil si in spiritul drepturilor omului din EU sau ONU? Acestor victime li se incalaca dreptul la o justitie echitabila, non partizana, si se incalca principalul motiv al revolutiei Romane din '89 si anume restaurarea si repunerea lor in drepturi?
  • +1 (7 voturi)    
    mda (Vineri, 19 iulie 2019, 11:46)

    liviu_ [utilizator]

    "incalca demnitatea umana"

    serios?! da demnitatea alora care au fost furati?!
    de aia se intereseaza cineva?!
    evident ca nu comunistii din ccr
  • +1 (7 voturi)    
    Decizia CCR (Vineri, 19 iulie 2019, 11:53)

    Raruca [utilizator]

    Daca CCR este ingrijorat de egalitatea in fata justitiei si demnitatea umana, de ce nu se indreapta spre abuzurile comise de ANRP care nu raspunde in termen legal la solicitarile celor indreptatiti cu dosare de mai mult de 18 ani "in lucru ", victime ale abuzurilor staliniste din 1952? Cum este posibil sa aparati coruptii si sa neglijati repunerea in drepturi a victimilor comunismului?

    Cer oficial ca ANRP sa raspunda la petitiile si cererile celor care au dosare "in analiza" inscrise la ANRP.
    cE FACETI DOMNULE a
  • +5 (5 voturi)    
    8-0 (Vineri, 19 iulie 2019, 12:45)

    vodatepes [utilizator]

    Scorul este de 8-0 ( ZERO) In termeni fotbalistici scor de neprezentare si au mai contribuit si unii cu autogol.Adicalea au votata si aia pusi de Johaniss la CCR. Asa ca nu e nimic de comentat. 8-0
  • +1 (1 vot)    
    Curtea Constitutionala (Vineri, 19 iulie 2019, 17:15)

    Nadaecrim [utilizator]

    Huo, curtea constitutionala! Ce va credeti, Dumnezei? In Constitutie ar trebui sa existe si prevederi prin care sa puteti si voi sa fiti judecati pentru hotarari impotriva vointei poporului!