​Viorica Dăncilă, despre mutarea Ambasadei la Ierusalim: Tăcerea președintelui nu este un lucru bun / Iohannis să-și asume o decizie

de MH     HotNews.ro
Joi, 11 iulie 2019, 11:44 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila-Netanyahu
Foto: Facebook Benjamin Netanyahu
Premierul Viorica Dăncilă, care în martie anunța că România îşi va muta ambasada din Israel de la Tel Aviv la Ierusalim, susține că Klaus Iohannis trebuie să își asume o decizie în privința mutării ambasadei, dar "președintele nu spune nimic, nici că va muta ambasada, nici că nu o va muta".

"Această tăcere cred că pentru România nu este un lucru bun", a declarat Viorica Dăncilă, joi, la DC News.

"După cum știți, am avut un memorandum în Guvern să vedem care este opinia ministerelor, tuturor instituțiilor, am definitivat această analiză, am trimis-o către instituțiile celelalte ca să vadă rezultatul final, trimitem către președinte, dar părerea mea este că aici trebuie o decizie politică, decizie politică pe care trebuie să o ia președintele României, dar văd că domnul președinte nu spune nimic, nici că va lua această decizie, nici că nu va lua această decizie", a declarat Viorica Dăncilă.

Premierul a spus că președintele este cel care trebuie să își asume și să iasă public cu o decizie pe acest subiect.

"Mutarea unei ambasade este atributul președintelui și cred că președintele trebuie să dea dovadă de corectitudine, să iasă public și să spună <nu voi muta ambasada sau voi muta ambasada>, trebuie să își asume pentru că acest lucru revine președintelui și președintele trebuie să își asume. Această tăcere cred că pentru România nu este un lucru bun", a completat Viorica Dăncilă.

În România, mutarea Ambasadei României de la Tel Aviv la Ierusalim a fost un subiect tensionat anul trecut între PSD și președintele Klaus Iohannis. Iniţial, anunţul a fost făcut de liderul PSD, Liviu Dragnea, care a spus într-o emisiune TV că Guvernul a adoptat un memorandum prin care se decide începerea procedurilor pentru mutarea efectivă a ambasadei de la Tel Aviv la Ierusalim.

În primăvara acestui an, subiectul a revenit în discuție, după ce Viorica Dăncilă, aflată într-o vizită în SUA, anunța că după finalizarea analizei ”şi în deplin consens”, România îşi va muta Ambasada din Israel de la Tel Aviv la Ierusalim. Ulterior, a revenit asupra declarațiilor, precizând că a fost un punct de vedere personal și că decizia aparține președintelui României. În urma anunțului premierului, Regele Abdulah al II-lea al Iordaniei și-a anulat vizita programată în România. Premierul Viorica Dăncilă "a reușit să pună pe butuci" și relația cu lumea arabă, ceea ce este "foarte, foarte trist", a fost reacția de atunci a președintelui Klaus Iohannis.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














1769 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Sasul nu are ce declara! Nu se pune problema. (Joi, 11 iulie 2019, 11:52)

    prec [utilizator]

    El nu a zis tâmpenia cu mutarea ambasadei, alți săraci cu duhul au zis-o. Putea s-o zică și văcarul satului din Cocârlați, că tot aceeași valoare o are. Chiar pavianul a recunoscut faptul că a zis idioțenia în nume personal (miră pe careva?), ea neavând nici-o autoritate în domeniu.
  • +9 (11 voturi)    
    O asteapta vremuri triste pe individa (Joi, 11 iulie 2019, 11:52)

    ruskimushki [utilizator]

    faptul ca nu este in toate mintile nu constituie o scuza.
    Sa explice ce cauta, impreuna cu mentorul ei inchis pe 3 ani, la mutat ambasada.
    In fata instantei, cu catuse la maini.
  • +12 (14 voturi)    
    tuta absoluta... (Joi, 11 iulie 2019, 12:04)

    Soljenitin [utilizator]

    Uneori tacerea este un lucru bun, mai ales cand esti o carpa de premier manipulata de altii din umbra.

    Apoi, Iohannis a fost suficient de clar: nu se muta nimic, degeaba tot agita Partidul Sovietic al Detinutilor apele.

    Dar probabil ca lu' Cotcodancila trebuie sa ii deseneze cineva ca sa priceapa problemele mai complexe decat tocatul patrunjelului pentru ciorba.
  • +8 (12 voturi)    
    Logica a la Drăncilă (Joi, 11 iulie 2019, 12:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Unii stârnesc ra*atul, altul trebuie sa isi asume decizia. Sluga lui Dragnea a scos porumbelul la ordinul mafiei israeliene care „conciliaza” Ciuma Rosie si acum se spală pe mâini, așa cum a făcut si cu alte decizii pe care le-a luat la ordinul penalilor PSD.
  • +3 (5 voturi)    
    Auzi, laptuca de Bolintin?! (Joi, 11 iulie 2019, 13:09)

    John M. [utilizator]

    Cat stiai tu despre acest cartof fierbinte al diplomatiei europene inainte de a te face PM ticalosul ala din puscarie?!
  • +5 (7 voturi)    
    culmea (Joi, 11 iulie 2019, 13:14)

    nahir [utilizator]

    tupeului și a ipocriziei.
    Ea de-o aripă cu hamsterul flaușat afirma răspicat din toți bojocii co vor muta ambasada la Ierusalim, iar acuma face pe niznaiul și așteaptă de la Johannis o hotărâre.
    Păi măi vasilico, nu a zis neamțul că nu se mută ambasada???
  • -4 (6 voturi)    
    Pai cum sa zica ceva, dupa ce-a certat (Joi, 11 iulie 2019, 13:26)

    xrogo [utilizator]

    PSD-ul si a dat ordine CSM-lui super presedintele nostru, epuizat de-atat munca in folosul poporului roman, a plecat sa joace golf, in mijlocul saptamanii, ca un pensionar!
    • +1 (3 voturi)    
      Gata cu spalatul covorului in mare ? (Joi, 11 iulie 2019, 15:38)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      la munca, la munca ?
      In folosul cui... ?
  • +1 (3 voturi)    
    Geaba Constitutie .... (Joi, 11 iulie 2019, 14:40)

    sareta [utilizator]

    Asta trebuia umflata cu catuse atunci cand si-a insusit ILEGAL din atributiile Presedintelui .Scurt ,dar cine sa o faca ? Procurorii sunt ocupati cu gainariile ....
  • +1 (3 voturi)    
    Sa incercam altfel (Joi, 11 iulie 2019, 15:14)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Ar trebui sa ii deseneze cineva raspunsul presedintelui la aceasta chestiune. A spus omul foarte clar ca nu se pune problema atat timp cat timp contextul in Israel ramane tensionat. Este pozitia oficiala a UE care recomanda statelor membre sa se abtina in lua promova initiative in acest sens. Rapsunsul l-a primit si in scris, si verbal. Chiar asa de greu e de priceput?

    E ridicola madam cum incearca sa isi dea importanta, incercand sa aduca in discutie teme care nu isi au rostul. Spera ca astfel presa ii va acorda atentie. Tanti, insisti cu astfel de lucruri, chiar vrei sa pui Romania in pozitie antagonista celei UE doar ca sa obtii tu un profit cat de mic?