Am testat dacă autobuzele STB sunt atât de confortabile încât poți lucra pe laptop în ele

de Răzvan Filip     HotNews.ro
Miercuri, 10 iulie 2019, 9:23 Actualitate | Esenţial


Razvan Filip
Foto: Hotnews
La mijlocul lunii trecute, niște crai ai vloggingului românesc - BRomania, Mihai Hash și Alex Ghiduș - au postat trei clipuri, nemarcate drept publicitate, după cum a remarcat Pagina de Media, în care arătau că e atât de relaxant și civilizat să circuli cu autobuzul pe străzile Capitalei, încât ești fraier dacă nu-ți lași mașina acasă. M-am urcat și eu în niște autobuze să văd dacă pot face în ele exact ce au făcut vloggerii din campania plătită din bani publici.

Premisa fiecărui clip publicitar e simplă: vloggerii își abandonează mașinile într-o parcare și, timp de o zi, circulă doar cu autobuzul, printre oamenii reali, așa cum sunt numiți în clipul postat de BRomania pe contul de Instagram. Pe lângă campania asta, a fost lansat și un imn STB, interpretat de What’s UP, în care se afirmă, în mod mincinos, că autobuzele nu stau la semafor.

Potrivit Paginii de Media, toată operațiunea de promovare ar fi costat aproximativ 200.000 de euro, bani publici. Un mizilic. Impresionat de facilitățile trâmbițate de influenceri, am hotărât ca, timp de o zi, să renunț la metrou (mașină nu am) și să circul doar cu transportul public, fix ca-n reclame. Am scotocit prin portofel, am găsit o cartelă STB deja încărcată cu două călătorii. Un singur lucru mai aveam de făcut: să-mi aleg traseul.

Citisem în presă multe lucruri frumoase despre autobuzele care vor ține loc tramvaiului 41 în următoarele două luni, cât Primăria efectuează lucrări la Podul Grant. Așa c-am ales traseul Ghencea-Piața Presei, cu autobuzul 641, dus-întors.

Prima dezamăgire: aglomerație și aer condiționat anemic

La dus, am urcat de la Lujerului, într-un autobuz de școală veche, Mercedes. Fiind puțin trecut de 12, aglomerația exista, dar nu la proporțiile întâlnite la ore de vârf, dimineața sau seara, când „oamenii reali” descoperiți de BRomania în reclama sa de pe Instagram merg sau se întorc de la serviciu. „E răcoare, e bine. Afară e cald, aici e rece. E ce trebuie.”, spunea unul dintre vloggeri, Alex Ghiduș, în reclama pe care i-a făcut-o STB-uluila mijlocul lunii trecute.

În autobuzul vechi în care am urcat eu aerul condiționat exista, pe undeva, doar că sufla atât de anemic încât l-aș fi putut simți doar dacă-mi lipeam fața de el. Nu am putut face asta, din motive obiective, așa că nu prea l-am simțit.

A doua dezamăgire: nu-i ușor să editezi video în autobuz

Într-una dintre reclame, același Alex Ghiduș e atât de încrezător în serviciile de transport public încât își ia și laptopul la el, pentru a edita un clip cât timp autobuzul îl duce la destinație. Și o face fără probleme, de parcă ar fi fost la el acasă sau într-o cabină profesionistă de montaj. Sau cel puțin aşa zice el, că nu apucăm niciodată să vedem, concret, la ce lucrează pe laptopul ăla. Am încercat să fac același lucru, dar am întâmpinat câteva obstacole. Un prim impediment a fost bateria laptopului meu, care e moartă, iar autobuzele STB - vechi sau noi - nu sunt dotate cu prize.

Și chiar dacă aș fi găsit totuși o soluție sau un laptop nou, traseul autobuzului 641 nu-i cel mai prielnic loc pentru a practica un meșteșug atât de migălos precum editarea video. Asfaltul era plin de gropi sau șine de tramvai și nici șoferul nu lua curbele cu prea multă grație, așa că orice încercare de a tăia și lipi bucățele de clipuri între ele ar fi fost oricum sortită eșecului.

A treia dezamăgire: Wi-Fi-ul există doar pe hârtie




Următorul plan a fost să-mi distrag atenția cu telefonul, cum face Mikey Hash în reclama sa. Din păcate, conexiunea la net a RATB s-a încăpățânat să nu funcționeze. Nu știu exact de ce, pentru că semnalul părea full și rețeaua nici nu era parolată. În final, a trebuit să-mi astâmpăr dependența de social media cu ajutorul traficului personal de date.

A patra dezamăgire: răul de mișcare e aproape inevitabil

„Un euro 50 și te plimbi toată ziua cu autobuzul și tramvaiul? Ca lumea!”, exclamă Hash pe la jumătatea clipului său, vorbind despre abonamentul de o zi pus la dispoziție de STB. În lumea reală, însă, nimeni nu merge cu autobuzul de plăcere, de dimineața până seara, prin tot Bucureștiul. Oamenii urcă de nevoie în transportul public, pentru că încă nu s-au inventat linii de metrou către toate cotloanele orașului. Pe lângă timpul petrecut în trafic și aglomerația de care dai deseori în autobuze, o altă problemă, despre care nu se prea vorbește, e răul de mișcare. Pe traseul lui 641 am avut parte de atâtea gropi şi opriri în stații, încât călătoria mea s-a transformat relativ repede într-un lung șir de zgâlțâieli mai mult sau mai puțin violente ale creierului. Dacă aș mai fi stat și cu ochii în laptop sau telefon, cum fac influencerii Primăriei, răul de mașină/mișcare ar fi fost aproape garantat. Și cum unul dintre trei oameni e predispus la răul de mișcare, sunt destul de sigur că măcar unul dintre vloggerii comisionați de STB a plecat de la filmări cu un mic nod în gât.

Autobuzele noi sunt doar cu puțin mai bune La întoarcere, adică dinspre Casa Presei către Ghencea, am vrut să schimb confortul și am urcat într-un Otokar. Înainte să mă urc am zis un „Doamne ajută”, cu gândul ca nu cumva să se defecteze în timpul călătoriei. De data asta, aerul condiționat chiar s-a simțit. Chiar și stând lângă geam, în bătaia soarelui, temperatura s-a menținut pe tot parcursul călătoriei la un nivel decent.




Dacă reclamele plătite de compania de transport local s-ar fi referit doar la răcoarea din autobuzele noi, nu la experiența STB în general, m-aș fi simțit mai puțin păcălit. Dar doar cu puțin, pentru că-n Otokar n-a existat nicio conexiune Wi-Fi, nici măcar pe hârtie, cum fusese în autobuzul vechi de la dus.

„Urcă-te-n autobuz/Pierde-te-n decor/Nu mai sta blocat la semafor", spun versurile nemuritoare ale melodiei „Orasu’n mișcare”, adică imnul STB. În autobuz m-am urcat, în decor m-am pierdut, dar la semafor tot am stat, pentru că drumul de întoarcere a fost mai lung decât cel dus, cu vreo 15 minute, din cauza traficului crescut de la ora 1. Și cum benzile speciale pentru autobuze sunt sublime, dar lipsesc cu desăvârșire, Otokarul meu a suferit bară la bară cu mașinile personale ale unor cetățeni care, aparent, n-au fost convinși nici de imn, nici de reclamele celorlalți vloggeri implicați în proiect să circule cu transportul public.

Concluzii

La final de traseu, n-am putut să nu mă gândesc că acei 200.000 de euro puteau fi cheltuiți cu ceva mai mult cap. În loc să-i spargă pe reclame, imnuri utopice, concerte kitschoase în Parcul Izvor (cum a făcut sâmbăta asta, pentru a aniversa 110 ani de transport public bucureștean), STB putea să-i investească în facilitățile trâmbițate în reclamele celor trei vloggeri, dar care, la o inspecție sumară, lipsesc: aer condiționat în toate autobuzele, nu doar cele noi, Wi-Fi funcțional, curățenie, benzi speciale (ca vorba aia, să nu mai stai blocat la semafor) și drumuri fără cratere. Și nu cred că asta e doar părerea mea. Numai dacă stau și mă gândesc că la concertul aniversar organizat de STB sâmbăta trecută au venit doar 300-400 de oameni, îți dai seama ce succes deosebit are la bucureșteni compania de transport public a Primăriei.

















36279 vizualizari

  • -6 (30 voturi)    
    Forward thinking (Miercuri, 10 iulie 2019, 9:44)

    jorj_bv [utilizator]

    Dacă toată lumea punea botul și mergea cu autobuzul, probabil se micșora și cozile la semafor.
    Pe partea pozitiva, e diferit dacă stai la semafor ca pasager fata de sofer.
  • -47 (57 voturi)    
    Pai, cred si eu...calatoria gratuita, (Miercuri, 10 iulie 2019, 9:44)

    newlook [utilizator]

    Pai, cred si eu...calatoria gratuita. Da' ... nasol: n-are aer conditionat si WI-FI. Oribilitate!

    Da, stiu, calatoriile gratuite si alte pomeni date #rezistilor si ONG-istilor cresc PIB-ul, nivelul de trai si asigura bunastarea natiei, planetei, sistemului solar. Doar pensiile E nasoale, mai putin alea ale securistilor (de la 45 de ani!), procurorilor, militienilor si armatei. Toti au luptat in Afganistan!
    • +29 (39 voturi)    
      tre sa iubesti (Miercuri, 10 iulie 2019, 10:45)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      postacii psd
      dupa ce se sterg la gura de atata lins, mai baga o minciuna pe forumuri.

      tataie... eu nu merg cu STB! si motivu e simplu: jeg, nesimtire, mirosuri urate... intr-un cuvant multi calatori psdisti! asa ca tine!

      also vezi ca e gratuit doar pentur pensionari... minti cu nonsalanta lui ponta si tupeul lui dracnea. daca reusesti sa si furi niste milioane de euro ai sanse sa ajungi in parlament!
      • +11 (13 voturi)    
        :)) (Miercuri, 10 iulie 2019, 16:27)

        gogpintenog [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Daca mosu' isi suie curul basinos in mod gratuit in ratb, are impresia ca si restul lumii tot gratuit circula. Oricum, tot ce a vomitat pe aici nu e din repertoriu propriu ci sunt replicile lui badea, gadea si alti golani d'astia care ii spala pe minte
        • +3 (3 voturi)    
          ii spala doar pe minte! (Miercuri, 10 iulie 2019, 17:38)

          Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui gogpintenog

          in autobuze sunt sconcsi!
    • +3 (3 voturi)    
      (Miercuri, 10 iulie 2019, 17:14)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Uite cine vorbeste, pomanacul classic psdist pana in maduva oaselor, buhahahahahahah!!!!
  • +17 (23 voturi)    
    mda (Miercuri, 10 iulie 2019, 9:49)

    toxx [utilizator]

    ultima data cand m-am urcat in ratb (stb) a fost in liceu, asta se intampla acum aproape 20 de ani. pe vremea aia tramvaiele nu aveau 40 de ani ca acum, ci 20... erau decente, autobuzele la fel. Dar timpul isi lasa amprenta peste orice, nu bagi bani, nu scoti bani.
    • -2 (20 voturi)    
      ba sa am pardon, (Miercuri, 10 iulie 2019, 11:55)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      acum 20 ani (adica in 2009) mijloacele de transport erau muult mai proaste decat acum. Singurele autobuze ca lumea erau cele marca DAF, cumparate de Viorel Lis. In rest, erau inca autobuze si troleibuze de pe timpul lui Ceausescu, si aparusera cateva trolee de la Roman.
      In rest, erau unele Ikarus unguresti (buune, dupa parerea mea ptr ca aveau banchete moi) si prostiile de autobuze si trolee romanesti, cu banchete de lemn si pline de zgomot. Ei bine, in astea m-a plouat de mai multe ori.
      Acum, cu Mercedes si Ikarus mi se pare parfum fata de ce era in anii 1990.
      La fel si la metrou, statiile frumoase dar garnituri rusesti, vechi de prin 1980.
      Ma rog, se vede ca nu prea circulati cu STB-ul, daca spuneti ca acum e mai rau decat in 1999.
      • +4 (6 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 10 iulie 2019, 17:47)

        [anonim] i-a raspuns lui bancher

      • +6 (6 voturi)    
        Interesanta civilizatie (Miercuri, 10 iulie 2019, 18:18)

        Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        romanesca la voi in sud
        banchete dacice din lemn
        ca acu 2000 de ani
        ecologice
        io ma plimbam in Cluj cu Ikarus si pe vremea lui Ceausescu
        da banchetele moi
        in rest deaztru
        • +4 (6 voturi)    
          Ce este (Joi, 11 iulie 2019, 9:07)

          Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui Lucian Ilea

          asta "La voi in sud"? Poate "La NOI" ca suntem in aceeasi tara! Cel putin expresia "Noi vrem sa ne unim cu tara" de la Blaj cred ca la asta se referea.
          Binele sau dezastrul depind de fiecare dintre noi si nu foloseste nimanui sa dam vina pe altii.
          Referitor la circulatia cu transportul in comun am si eu urmatoarele pareri:
          Ce ar putea face RATB pentru a elimina oamenii certati cu igiena si in general cu educatia?
          In conditii de aglomeratie aerul conditionat nu poate avea efectul asteptat.
          Pentru a disparea aglomeratia trebuie sa creasca numarul de mijloace de transport. Asta inseamna fie sa creasca numarul de platitori de bilet, fie sa primaria sa declare transportul in comun general gratuit si sa suporte toate cheltuielile (asta de fapt tot din impozitele si taxele noastre). Totusi, aceasta solutie cred va reduce numarul de autoturisme de pe strazi.
        • +2 (2 voturi)    
          Autobuze unguresti Ikarus (Joi, 11 iulie 2019, 10:22)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

          au fost si in Buc pe timpul lui Ceausescu, si au functionat pana in 1999.
          In rest, au circulat vechile ,,rame'' cu scaune din lemn, scoase din uz tot pe la sfarsitul anilor 1990.
          Asta spuneam mai sus, se circula mult mai bine acum decat in anii 1990.
  • +31 (33 voturi)    
    Vreau ... (Miercuri, 10 iulie 2019, 9:52)

    Celbland [utilizator]

    ... și eu 200.000 de euro și aduc cuvinte de slavă pentru STB și Firea.
  • +17 (21 voturi)    
    MIROSUL ?! (Miercuri, 10 iulie 2019, 9:57)

    dmnt [utilizator]

    Chiar NU a simtit nimeni MIROSUL de SOLVENT / ADEZIV /HIDROCARBURI AROMATICE care iti da DURERI DE CAP ?!
  • -20 (40 voturi)    
    Ce ti doresc eu tie, dulce Romanie! (Miercuri, 10 iulie 2019, 10:09)

    noodles2016 [utilizator]

    Imi cer scuze, dar nu ma pot abtine sa nu....Alti terminati ai vietii din Romania paupera...Ei vor sa editeze pe laptop in autobuz.Auzi la ei? Autobuzul este un mijloc de transport in comun care te duce din punctul A in punctul B si nu ai nici o responsabilitate de parcare, condus, petrol...Poti bea si o bere.Daca ai conduce nu ai edita la laptopul tau, ci doar poate te ai scarpina in fund in timp ce motorul masinii merge in gol la semafor.
    Romanii astia si româncele au ajuns asa la un grad de civilizatie incat ei vor sa editeze pe laptop in autobuz...Dragul meu noi suntem aia care am speriat vestul.Intelegi? Noi habar nu avem sa închidem o usa fara sa o trântim...Noi suntem pacalicii aia care facem zgomot si care distrugem...Doamne.Multumesc.
    • +35 (35 voturi)    
      Un moment! (Miercuri, 10 iulie 2019, 10:44)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui noodles2016

      Este adevărat că autobuzul nu are scopul de a-ți permite să editezi pe laptop în el.
      DAR!
      În momentul în care cineva face reclamă autobuzului spunând că POȚI edita pe laptop în el, asta se numește reclamă falsă. Din câte știu eu, reclama falsă se pedepsește (legea 158/2008). Autorul articolului de mai sus demonstrează acest lucru (că publicitatea STB a fost falsă). Așteptăm „mobilizarea” statului român :)
      • -5 (7 voturi)    
        depinde pe ce suprafata ruleaza masina (Miercuri, 10 iulie 2019, 15:18)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

        Ia sa iei cea mai tare masina din lume si sa mergi pana la Fundulea, pe Autostrada! Pe urma, mai discutam... dupa ce-ti revii... daca-ti mai revii...
      • +3 (3 voturi)    
        Corect! (Joi, 11 iulie 2019, 9:11)

        Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui war4peace

        Reclama, pe langa faptul ca e falsa, e si penibila. Ca sa editezi ceva inseamna sa gandesti, cum poti face asta intr-un autobuz, eventual plin ochi?
    • -25 (41 voturi)    
      Adica...nu se pot kk de foame... (Miercuri, 10 iulie 2019, 10:46)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui noodles2016

      Adica...nu se pot kk de foame...da' romanasii vor "sa lucreze pe laptop" in autobuz. Gratuit! (ma rog, o zi intreaga la pretul unei treimi de calatorie in Londra).

      Daaa' nasol! Nu e aer conditionat cat vrea Tilica si WI-FI -ul nu descarca destul de repede filmul ciordit de pe sit-uri dubioase!
      • +14 (18 voturi)    
        N-ai înţeles nimic (Miercuri, 10 iulie 2019, 12:20)

        fokerul [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        din articol, paizane. Mă mir că ştii să citeşti, deşi înclin să cred că ţi-a citit cineva articolul.
    • +21 (21 voturi)    
      Am uitat ceva (Miercuri, 10 iulie 2019, 10:46)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui noodles2016

      Nu, nu poți bea o bere cât mergi cu autobuzul:

      „consumul de băuturi alcoolice în locuri publice precum: drumuri publice, parcuri, stadioane şi terenuri sportive, instituţii culturale, săli de spectacole, instituţii sau unităţi economice, mijloacele de transport în comun, autogări, gări, se sancţionează cu amendă de la 100 la 500 de lei.”
      Legea 61/1991, republicată.
    • +22 (24 voturi)    
      mda (Miercuri, 10 iulie 2019, 10:47)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui noodles2016

      n-ai inteles scopul articolului... dar na... nu am pretentii

      unde nu e ....

      in schimb sti la ce ma uit eu?! la faptul ca bulgaria ne ajunge din urma si in cativa ani o sa ne depaseasca!
      de vina e statul paralelt , nu?! nu stapanii tai care conduc tara asta de 30 de ani!
      • -3 (5 voturi)    
        Chiar credeti (Joi, 11 iulie 2019, 8:52)

        Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        ca partidele conduc tara asta ? Atunci cum putem explica aceleasi rezultate indiferent ce partid e la putere? Nu cumva exista un numitor comun, cineva care nu e ales si care e mereu la manete? Daca pe Dragnea nu-l credeti ce ziceti de presedintele Constantinescu (M-a invins securitatea!) ? Parerea mea ferma este ca dovada clara a existentei statului paralel este profunda divizare a societatii romanesti. N-ar trebui decat sa fim mai atenti la ce ni se serveste in mass-media si, incepand sa ne punem intrebari, sa descoperim adevarul.
        • 0 (2 voturi)    
          E simplu de explicat (Joi, 11 iulie 2019, 16:08)

          NicioLae2 [utilizator] i-a raspuns lui Mironescu Valeriu

          Statul paralel e de vină. Ăla inventat de Mragnea.
          După ce Mragnea a intrat la pușcărie, pisdiștii nu au mai invocat statul paralel drept scuză, inamicul public numărul unu.
          Dar statul paralel nu doarme - el acționează și în clandestinitate...
    • +9 (11 voturi)    
      ? (Miercuri, 10 iulie 2019, 11:56)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui noodles2016

      Eu cred ca tu te certi cu cine nu trebuie. Nu vrei tu sa povestesti treaba asta prompteristei cu sarma-n anus?
  • +8 (12 voturi)    
    Dar ca (Miercuri, 10 iulie 2019, 10:19)

    RoFa [utilizator]

    autobuzele Otokar sunt un pericol pentru oamenii in varsta care indraznesc sa vrea sa se aseze pe un scaun si implicit trebuie sa se ridice de pe scaun, nu spune nimeni nimic???
  • +17 (23 voturi)    
    Sincer (Miercuri, 10 iulie 2019, 10:23)

    florinos [utilizator]

    In autobuzele noi as impune urcarea doar prin usa din fața dupa ce prezinti un abonament sau un bilet valabil, iesirea pe celelalte usi sa se faca ca la metrou cu turnicheti, asa o sa creasca bugetul STB iar autobuzele nu vor mai fi asa aglomerate plus ca se va face o triere a calatorilor. Daca in marile orase se poate, de ce nu si la noi ?
    • +16 (18 voturi)    
      Pai... (Miercuri, 10 iulie 2019, 10:34)

      eu.eu [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Aici este vorba de RESPECT si EDUCATIE....
      Autoritatile de la primarie si STB nu dau 2 bani pe confort si siguranta cetatenilor + curatenie.
      Pe de alta parte nici unii cetateni/calatori nu dau doi bani pe servicii si lege (nu cumpara bilet).
      Din nefericire este un cerc vicios.... (parerea mea).
      Peste tot in lume sunt cetateni pe care nu ii intereseaza legea sau bunul simt dar macar in lumea CIVILIZATA autoritatile isi fac treaba... (la noi.... pe nime nu intereseaza)...
    • +6 (14 voturi)    
      nu mergi cu autobuzul, nu?! (Miercuri, 10 iulie 2019, 10:52)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      daca ai merge ai intelege ca daca faci asa la anumite ore, pe anumite rute... o sa stai 5 minute in statie!

      ce sa zic... am merg 10 ani cu ratbu (pe vremea aia) pana sa-mi iau carnet, nu am facut blatu , am suportat, cersetori, oameni nebuni, mirosuri, jeg etc... da nu este vina ratbului, dar nu e nici vina mea!
      mai mult, in loc de concerte poate ar fi bine sa faca altceva ca sa recapete oamenii incredere in transportul in comun... care si cu abominatia aia de gard care mananca juma din banda, merge mai prost decat ai merge cu masina si ai sta la semafor. Si nici nu trebuie sa suport mirosurile specifice STB!
      Si calculul asta l-am facut ignorand COMPLET timpii de asteptare! care tot intre 2 si 20 de minute variaza ca si atunci cand nu erau garduri!
      • +9 (11 voturi)    
        nu pe toate rutele este jeg si tiganie (Miercuri, 10 iulie 2019, 12:03)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Ex, pe ruta lui 385 nu este ca in Vitan sau Colentina, autobuzul e mult mai curat si fara romi in el.
        De ce nu merge totusi lumea cu el? Din 2 motive mari:
        -e prea aglomerat, niciodata nu prind loc pe scaun
        -vine foarte rar, deja intarzii la serviciu sa stau 15 min in statie sa vina 385-ul (iar cand vine, risc sa nu ma pot sui).
        Daca ar fi sa fac o lista a problemelor RATB, as pune in ordine:
        -1) vin rar, trebuie sa astepti o groaza dupa ele
        -2)sunt foarte aglomerate, abia ma sui si stau langa usa
        -3)multe mirosuri si lume nespalata (desi, pe mine nu ma deranjeaza asa tare, asa a fost mereu in Buc, imi aminteste de cand eram adoloescent si priveam totul cu haz si bascalie).
        -4)stare tehnica precare a multora dintre ele...ex tramvaiele sunt o nenorocire, te zgaltaie de parca esti la testul de antrenare a pilotilor....iar vara te dai jos din ele de parca ai fost la sauna (si nu exagerez deloc)
        -5)lipsa bancilor in ratiile STB; adica, dupa ce ca vin rar (cum am spus, 385 vine la 15 min), mai stau si in picioare dupa ele.
        Halal sa va fie, doamna primar.
        • +5 (5 voturi)    
          liniile variaza f mult (Miercuri, 10 iulie 2019, 13:14)

          yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          indradevar 385 vine rar si e full dar in timp ce astepti 385 constati ca trec nenumarate 123/104 aproape goale....
          • +3 (3 voturi)    
            te contrazic (Miercuri, 10 iulie 2019, 16:43)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

            inainte sa ma mut la sotie, aveam blocul pe la Vitan Mall, chiar si acum merg pe acolo in vizita. Ghici ce autobuze iau? Chiar 123, 124 si 104...ei bine, afla ca sunt pline de tigani, jeg si aglomeratie...104 are capatul la Cora Pantelimon, vai de el cu ce fauna vine. La fel si 123,care vine dinspre piata Bobocica. Iar la ora 18, cand ma sui in ele ,atat 104 cat si 123 sunt pline ochi de oameni.
            Am mers aproape 20 ani cu 123 si 104, stiu foarte bine cat sunt de aglomerate si ce toparlani sunt in ele.
        • +6 (6 voturi)    
          Lipsa bancilor din statiile de autobuz... (Miercuri, 10 iulie 2019, 14:09)

          RoFa [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          dar ce ziceti de statiile de autobuz amenjate acum "n" ani care sunt complet ruginite si care intr-o buna zi se vor pravali peste oamenii care, inconstienti de pericolul la care se expun, cauta adapost de ploaie sau soare sun "constructiile" astea. Intrucat nu speram sa fie inlocuite curand, poate totusi vine un taifun si le desfiinteaza natura ca RATB nici gand sa investeasca niste bani in acest scop (munca trebuie platita)... tragem nadejde ca nimeni nu va fi ranit sau omorat. Un exemplu elocvent: statiile de pe Bdul Ion Mihalache spre Piata Chibrit!
          • +3 (3 voturi)    
            sunt si statii RATB (Miercuri, 10 iulie 2019, 16:44)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui RoFa

            cu banci ca lumea, gen cea de la Magazinul Unirea la statia lui 104. Ca astea ar trebui facute toate, nu lasate si abandonate asa.
            • +3 (3 voturi)    
              Prioritati (Miercuri, 10 iulie 2019, 19:09)

              florinos [utilizator] i-a raspuns lui bancher

              In schimb STB a preferat sa dea bani la vlogeri si concerte Smiley si Whatsup
            • +3 (3 voturi)    
              Dar o astfel (Joi, 11 iulie 2019, 9:15)

              Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui bancher

              de constructie are un termen de viata de, sa zicem, 5 ani. Daca la doua saptamani de la inaugurare vine un smecher si vrea sa arate gastii cum loveste el cu piciorul panorile de plastic, sigur ca in restul "perioadei de viata" a constructiei aceasta va arata jalnic.
              • 0 (0 voturi)    
                sunt si banci anti-vandalism (Joi, 11 iulie 2019, 10:25)

                bancher [utilizator] i-a raspuns lui Mironescu Valeriu

                rezista la picioare si pumni, nu sunt ca cele din parc, facute din lemn.
      • +6 (6 voturi)    
        de ce sa stea 5 minute? (Miercuri, 10 iulie 2019, 20:32)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        nici cand s-a umplut complet la capat de linie nu sta autobuzul 5 min in Londra. iti ia efectiv o secunda sa apropii cardul de cititor. problema este ca nespalatii se vor urca in continuare pe usa din mijloc, pe unde ar trebui sa se coboare.

        dar nu cred ca asta e problema principala, ci simplul fapt ca sunt prea putine. in primul rand, prea putine tramvaie. pai daca idiotii au renuntat de tot la linia de pe Barbu Vacarescu pentru ca nu mai au tramvaie, fix dupa ce au bagat o gramada de bani sa o refaca!?.. se putea ajunge din centrul orasului, de la Sf. Gheorghe, pana la birourile din Pipera in 20 de minute. 30 de minute pana la aeroportul Baneasa (pe care aceeasi mafie l-a inchis publicului, sa aterizeze doar cursele private de la Tiriac Air)!
        • 0 (0 voturi)    
          Cee? (Joi, 11 iulie 2019, 10:26)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Nu mai circula tramvaiul 5?
          Foarte urat din partea lor.
  • -15 (23 voturi)    
    WIFI (Miercuri, 10 iulie 2019, 11:07)

    Adisson [utilizator]

    OK, deci in masina personala sau pe bicicleta ai wifi gratis si aici nu aveai :))))))
    • +8 (8 voturi)    
      Nici tu n-ai inteles nimic. (Miercuri, 10 iulie 2019, 13:45)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Adisson

      Mai citeste o data articolul.
      Cu atentie, da ?
    • +6 (6 voturi)    
      LOL (Miercuri, 10 iulie 2019, 13:57)

      Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui Adisson

      Pe bicla si in masina folosesti mainile pentru coarne respectiv volan nu pentru a tasta pe mobil. Si daca tot stai in autobuz e ok sa folosesti timpul pentru a citi, a te uita la un film, un tutorial, pentru a asculta un podcast, pentru a scrie niste emailuri etc. Nu vad de ce as irosi timpul stat in trafic. De asta nu folosesc masina decat cand stiu ca ajung foarte repede undeva si nu ma invart dupa un loc de parcare. Metroul e ideal pentru ce am scris mai sus. Ar fi placut ca in autobuze sa ai acelasi confort.
  • +18 (20 voturi)    
    200.000Euro (Miercuri, 10 iulie 2019, 11:11)

    Ecce_Homo [utilizator]

    Nu are nimeni pretentia sa lucreze pe laptop in autobuz. In metrou merge dar in autobuz nu prea e loc si in plus, din cauza gropilor/denivelarilor din asfalt, e complicat.
    DAR nici nu poti face reclama in sensul asta fiindca e reclama mincinoasa si trebuie pedepsita ca atare.
    Am totusi pretentia la un wifi decent (pentru straini e foarte ok mai ales daca nu au roaming de date). Vreau sa pot plati biletul cand urc in autobuz sau macar sa existe mai multe locuri de unde sa pot cumpara biletul sau sa functioneze numarul scurt pentru sms.
    Si, da, trebuie AC fiindca nimeni nu deschide geamurile in autobuz si e cald vara si rece iarna (in unele tramvaie).
    Si sa existe ore speciale pentru cei cu gratuitate sau si mai bine, in anumite ore (cele de varf) sa nu existe gratuitati decat pentru elevi/studenti.
    Apoi vin problemele de nespalare, furturi (de doua ori mi-a fost furat portofel/telefon), psihopati libidinosi care se iau de femei, nebuni care te inteapa sau te taie, oameni care sparg seminte in autobuz (vazut chiar pe 783) si lista e lunga.
    Dar articolul e ok pentru ca e legat de reclama idioata si scumpa. Puteau face altceva cu banii. Puteau da o prima soferilor ca sa nu mai incerce sa se urce pe biciclisti (mi s-a intamplat) sau sa nu mai fie magari si sa nu opreasca atunci cand e o singura persoana in statie (105 la Agronomie), etc
    • -6 (6 voturi)    
      Mi se pare ca voi romanii (Miercuri, 10 iulie 2019, 18:27)

      Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

      aveti probleme in general unii cu altii
      si mai putin cu strainii
      hihihi
      eu sunt eladian
      eu in din muntele cu dragonul cu 2 aripi si 2 picioare din Arcadia
      • +2 (2 voturi)    
        Dacă ești "eladian" ... (Joi, 11 iulie 2019, 16:57)

        NicioLae2 [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

        atunci ce te bagi?
        Învață mai întâi românește și apoi să te doară undeva de noi!
  • +10 (12 voturi)    
    dotau 200 autobuze cu AC (Miercuri, 10 iulie 2019, 11:37)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    cu 200.000 euro, cred ca 1000 euro/bus era sistemul de AC, nu?
    si rezolvau problema, nu mai era nevoie de reclame, concerte, etc, ca aflau oamenii pana la urma ca sunt conditii ceva mai decente la STB....mai ales puteau invita de la presa sa constate si sa scrie gratuiti.

    Dar de ce sa foloseasca banii in mod util si sa beneficieze de reclama gratic, cand pot sparge sutele de mii de euro pe concerte, imagine falsa/promovare mincinoasa, etc?!
  • +13 (13 voturi)    
    Sumara testare. (Miercuri, 10 iulie 2019, 11:39)

    Just2019 [utilizator]

    Daca d-l Filip, at fi avut curiozitaea sa testeze mai multe tipuri de mijloace de transport ale STB-ului, ar fi ramas cu mult mai multe impresii dezastruoase despre transportul in comun in Bucuresti si nu numai cu transportul in comun. Ceea ce a constatat inntr-un autobuz e floare la ureche, pe langa ceea ce ar fi vazut si simtit intr-un troleibuz(ex;65, 97, 86) sau tramvai(ex;25, 7). Acestea sunt insalubre de-a dreptul, cred ca de vreo 10 ani, nu s-a mai facut curatenie si nu s-au mai spalat interioarele, geamurile lipsa au fost inlocuite cu Plexiglas, iar caldura din ele , este sufocanta, chiar si la 30 de grade. Concluzia este ca, daca vloggerilor aceia, care mai sunt si tineri, nu le-a pasat decat de banul incasat, nu trebuie sa ne miram, ca orasul a ajuns in ultimul hal, ca spiritual civic lipseste cu desavarsire, si indifferent cat de rau ar merge treburile, votantul PSD, tanar sau pensioner, ramane in continuare fidel PSD-ului si minciunilor lui.
    • +3 (3 voturi)    
      cu troleele nu prea circul, (Miercuri, 10 iulie 2019, 16:46)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Just2019

      dar la tramvaie iti dau dreptate: e nenorocire. Te zgaltaie pana in fundul oaselor, iar in interior e sauna. Fara sa exagerez, cand te dai jos simti nevoia sa scoti camasa ca sa o storci.
  • -13 (17 voturi)    
    Ati incercat sa va shamponatzi in RATB? (Miercuri, 10 iulie 2019, 11:42)

    ccteddy [utilizator]

    Acest articol este o oda dedicata nesimtitilor si primitivilor aflati la mare moda. Pentru cei ce nu stiu, vlogerul este acea persoana care genereaza combustibil pentru cei nascuti osteniti. Esti prost, incult, analfabet? Urmeaza un vlogger si vei gasi calea de a consuma oxigenul fara a produce nimic.
    Bineinteles, sunt multe lucruri care nu se pot desfasura normal intr-un autobuz. Exemple din viata reala sunt multe iar preacurand decedatul 41 este izvor nesecat de dezvaluit prosti. Sa trecem la treaba: 1) proasta care lectureaza carti (din hartie); poseta, sacosa de rafie, sacosa de hartie, mobil cu casti (neaparat), rucsac cu laptop. Cu o mana tine cartea, cu alta mana da pagina, cu alte trei maini tine recuzita de mai sus iar cu ultima mana se apuca de orice prin tramvai ca sa nu pice. Caracatita nu a fost niciodata intr-o sala de lectura, acasa o bate gealatul daca o prinde citind iar la corporatie nu o apreciaza nimeni pentru ca toti au carti luate la misto de la bookster, pe banii firmei, bineinteles. 2) Cimpanzeul cu mobil. Se urca la crangasi, venind de la sala, transpirat, in maieu si in chiloti ca sa vada publicul fizic meseriash. Arunca geanta cu prosoape in mijlocul tramvaiului, se cracaneaza de zici ca se caca pe el, ia o bara in spate si incepe chinul. Inearca sa scrie ceva pe mobil... cu doua maini si un genunchi. Dupa chip iti dai seama ca nu poate sa citeasca ce a scris. Coboara la Lujerului, mai transpirat decat la Crangasi.
    Mai dati articole d'astea ca sa va zic si de restul.
    • +5 (9 voturi)    
      Frustrari (Miercuri, 10 iulie 2019, 13:57)

      Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui ccteddy

      Dar zi-ne si despre tine. Oh, stai, am citit deja destul :))
    • 0 (0 voturi)    
      Mare accent pe igiena in Romania (Miercuri, 10 iulie 2019, 18:31)

      Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui ccteddy

      inseamna ca romanii sunt decuati
      societatea medievala primitiva iestia din jungla din paelolitic si din societatea scalvagista
      in care traiesc cu totii
      e acuma litera moarta
  • +13 (13 voturi)    
    In prezent. (Miercuri, 10 iulie 2019, 12:16)

    eu.eu [utilizator]

    Stiti care e problema in prezent?!
    Exista 2 tipuri de orase:
    1.Orase pentru pietoni cu trotuare/spatii pietonale/mijloace de transport in comun puse la punct (de regula orasele europene).
    2.Orase pt. masini in care sunt autostrazi care trec prin oras/multe benzi/parcare oriunde/ trotuare mai mici sau deloc (majoritatea oraselor din USA, gen L.A.).

    In Romania... autoritatile nu prea fac nimic in sensul de a se hotara ce naiba de oras vor sa faca (gen Bucuresti). Este evident faptul ca nu poti face destule benzi, parcari pentru toti (ar trebui sa darami cladiri/blocuri). O alta evidenta este faptul ca numarul de masini sa dublat/triplat in ultimii ani iar autoritatile nu au putut face fata numarului ridicol de masini inregistrate.

    In strainatete (tarile dezvoltate) oamenii isi cumpara masini DOAR daca au parcare proprie si chiar au NEVOIE de autovehicol pentru naveta sau JOB (marea majoritate)!!!
    In Romania nu cred ca sa inteles conceptul de SPATIU de parcare asigurat si NEVOIE de masina ( am bani?! da! BUN, imi cumpar masina! si sa imi faca STATUL parcare proprie!!! :))) ).

    Partea proasta e ca statul sau autoritatile locale sunt atat de proaste in unele locuri, incat nu se pot hotara ce sa faca pe viitor (oras pt masina sau oras pt pietoni)... (parerea mea)
    • +3 (3 voturi)    
      Prostie (Miercuri, 10 iulie 2019, 15:40)

      Just2019 [utilizator] i-a raspuns lui eu.eu

      Poate ca e analfabet, dar nu e vorba de prostie in randul politicianului PSD-ist, mincinos, grobian si lipsit de scrupule, care conduce de aproape 30 de ani , in diferite aliante.Este doar dezinteres fata de viata cetatenilor tarii. primand interesele personale si de grup mafiot organizat, pentru devalizarea tarii si imbogatirea personala. Si, de ce nu at face-o, atata vreme cat "boborul", privitor la "halucinogenele" propovaduite de mass-media de casa a PSD, ii da credit in continuare infractorului?
    • +2 (2 voturi)    
      De acord cu tine. (Miercuri, 10 iulie 2019, 15:44)

      Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui eu.eu

      Dar mai baga cate o cratima din cand in cand.
    • +2 (4 voturi)    
      Foarte corect! (Miercuri, 10 iulie 2019, 15:53)

      complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui eu.eu

      Bucurestiul lui Fierea nu este bun nici pentru masinile personale, care stau blocate in trafic si nu au "autostrada suspendata", nici pentru transportul public (cu exceptia metroului, dar care nu poate asigura tot fluxul de calatori), si nici pentru mijloacele alternative de deplasare!

      " statul sau autoritatile locale sunt atat de proaste in unele locuri, incat nu se pot hotara ce sa faca pe viitor" - nu sunt de blamat atat autritatile, cat NOI cei, care i-am ales, care i-am pus acolo in functii!
    • -3 (5 voturi)    
      Si pietonii zobara in America/. (Miercuri, 10 iulie 2019, 18:34)

      Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui eu.eu

      is toti cu aripi?
      is toti dragoi sau vulturi
      ca io m-am uitat la filmele americane
      trotuarele erau normala..ca la noi
      destul de adanci asa
  • -12 (16 voturi)    
    WTF (Miercuri, 10 iulie 2019, 13:11)

    Watcherss [utilizator]

    cam cat de ocupat / workaholic / snob sa fii sa scoti laptopul in autobuz sa lucrezi?! adica ... plm, chiar ai coduri de la rachetele nucleare romanesti de trebuie sa fii online in secunda urmatoare?
    • +6 (8 voturi)    
      Mda, nici tu n-ai citit articolul (Miercuri, 10 iulie 2019, 13:48)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

      Totusi postezi, sa te bagi in seama.
      Recomand citirea articolului, apoi postarile, nu-i mai logic asa ?
      • -5 (5 voturi)    
        scuza-ma (Miercuri, 10 iulie 2019, 16:27)

        Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        dar sunt la birou. cand ajung in autobuz o sa scot laptopul sa-ti raspund mai detaliat la comentariu.
        Am auzit ca e wi-fi beton in autobuze. nu stiu totusi cu ce sa ma imbrac, am auzit ca se cam moare de frig de la aerul conditionat din autobuze ... tu stii ceva de subiectul asta?
        • +2 (2 voturi)    
          Mda (Miercuri, 10 iulie 2019, 17:14)

          JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

          Esti exemplul tipic de persoana care citeste si reactioneaza DOAR la titlul unui articol.
  • -9 (13 voturi)    
    cred ca (Miercuri, 10 iulie 2019, 13:49)

    AndJorj [utilizator]

    articolul este o reactie exagerata la o reclama exagerata.

    Nu poti sa te vaiti ca nu ai WiFi in autobuz. Serios? Toata lumea are 4G nelimitat, asta e problema?

    Eu unul apreciez o imbunatatire a transportului in comun, o data cu noile autobuze si cu gardurile care separa liniile de tramvai de berbecii cu bmw.

    M-am saturat de tot felul de influenceri din media care dau permanent vina pe autoritati pentru orice.
    • +8 (8 voturi)    
      nu toti (Miercuri, 10 iulie 2019, 14:17)

      Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui AndJorj

      Nu toti au 4g nelimitat. Unii au cartele sau un anumit numar de gb inclusi. Iar altii mai sunt si straini si nu au roaming de date. Nu e neaparat o problema dar daca tot te lauzi ca ai autobuze cu wifi de ce nu e functional? Daca tot faci numar scurt pt sms de ce nu functioneaza? Macar sa ii puna un * si mai jos sa scrie cu litere mici: *functioneaza numai cand vrea muschiul nostru si daca nu-ti convine nu ne pasa.
      200.000Euro a costat rahatul ala de campanie publicitara. 200.000Euro din impozitele oamenilor care merg sau nu cu stb-ul.
    • -4 (8 voturi)    
      Foarte corect! (Miercuri, 10 iulie 2019, 15:58)

      complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui AndJorj

      O PARTE a articolului este nu exagerata, ci deplasata, nu mi se pare obligatoriu ca in a transportul in comun sa avem Wi-FI sau PRIZE pet laptop sau pt. incarcare pe USB!
      Nu mi se pare firesc sa scot laptopul inautobuz, nu.

      Dar articolul este o reactie pe deplin JUSTIFICATA la reclama profund MINCINOASA, si platita cu 200.000 din banii nostri!

      Azi dimneata, in primul 282 cu care am mers, nu finctiona AC. Am coborat, si am luat pe urmatorul, unde functiona climatizarea!
      Cei 200.000 aruncati pe reclam absurda erau mult mai bine cheltuiti daca se reparau AC-uril din autobuze!
      • -2 (2 voturi)    
        Da daca e curent de la motor (Miercuri, 10 iulie 2019, 18:40)

        Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui complet_retard

        atunci de ce sa nu fie prize?
        nu e mai comod asa?
        toate taxiurile din Cluj au aer conditionat
        le lipseste apa...e uscat aerul
        si toate au wi-fi
        da du-te cu taxiul hihi
        si in restaurante aicea vin cu telefonul si incarcatorul si mi-l incarc in timp ce astept 1000 de ani...
    • -2 (2 voturi)    
      De acord ai cu 5 euro 4G nelimitat (Miercuri, 10 iulie 2019, 19:16)

      mmagic [utilizator] i-a raspuns lui AndJorj

      De exempu la RDS ai cu 5 euro 4G nelimitat, nu prea mai are niciun interes sa plangi dupa WIFI.

      In principiu daca vrei Wifi la Laptop atunci probabil nu esti un noob total ci esti relativ un cunoscator si faci hotspot pe telefon si rezolvi problema in 2 minute.
      • +3 (3 voturi)    
        La RDS ai cu 5 euro 4G nelimitat? (Joi, 11 iulie 2019, 16:51)

        NicioLae2 [utilizator] i-a raspuns lui mmagic

        Ești superficial. Ai citit cu atenție condițiile?
        Ai câțiva GB la viteză normală. Dupa ce-i consumi, ai "net nelimitat" la o viteză de să-ți bagi piciorele...
        Vezi dacă te iei după reclame?
  • +5 (5 voturi)    
    STB = O mizerie (Miercuri, 10 iulie 2019, 15:34)

    cetatean_orasean [utilizator]

    Este o mizerie in care se plimba toti boschetarii (boschetari care isi cara si sacose si saci cu gunoaie), toate etniile conlocuitoare consumatoare de seminte si manele, toti bosorogii si in care nu plateste nimeni costul calatoriei, nimeni in afara de cativa fraieri.

    E super aglomerat si pute groaznic. Ar terbuie sa fie 5 lei calatoria (sa se elimine subventiile!), control zilnic prin sondaj cu jandarmeria si amenzi enorme pentru calatorii fraudulosi si eliminarea gratuitatilor in perioadele de varf.
  • +2 (2 voturi)    
    Cateva idei: (Miercuri, 10 iulie 2019, 15:40)

    Tommy Bahama [utilizator]

    Metroul e transport privat? Cel putin asa se intelege din afirmatia: "renunț la metrou (mașină nu am) și să circul doar cu transportul public".
    Apoi, riscul daca vrei sa stai cu nasu-n laptop in autobuz e sa nu vezi (sau sa pretinzi ca nu vezi) o doamna insarcinata sau o persoana in varsta stand in picioare. In plus, sa fii sigur ca cel putin o persoana sta cu ochii pe ecranul tau, asa ca mare lucru nu poti face decat sa freci putin menta pe cine stie ce saituri. Eventual vede lumea ca ai laptop.
    Alt risc e ca niscaiva minoritari sa aiba oarece initiative paguboase pentru tine.
    Per total, ia autobuzul, citeste o carte, reduci timpul de stat la semafor pentru toata lumea, poluezi mai putin, socializezi... Asta asa, daca vrei o tara "ca afara".
  • -4 (4 voturi)    
    Hmmm (Miercuri, 10 iulie 2019, 17:19)

    Absurdistanul [utilizator]

    chiar trebuia sa se faca acest test?

    inseamna ca ar fi multa credulitate in acest oras.

    Nu mai zic de Bucuresti, zic toata Romania, nu poate oferi acest avantaj in transportul local in comun.

    Stau si ma ganedesc cum ar fi in trebul de duminica la mare, ceilalti inghesuit ca sardelele si eu cu laptopul pe genunchi, la aroganta :)))) Ca asta este, in conditiile actuale de transport in comun.
  • +2 (2 voturi)    
    Cat de penibil poti sa fii (Miercuri, 10 iulie 2019, 18:15)

    Lucian Ilea [utilizator]

    intr-un stat fascist sa ceri la niste baieti de pe youtube
    unde si io am 7000 de filme pe 4 canale
    sa ..iti faca reclama pt 200000 de euro
    hihi
    da-mi mie banii astia
    oricum fac filme pe gratis
    pai tocmaasta e problema
  • +2 (2 voturi)    
    Depinde la ce ora si in ce autobuz (Miercuri, 10 iulie 2019, 19:26)

    mmagic [utilizator]

    Fara a mai crede in publicitatea unora sau altor, parerea mea este ca totul depide.
    - Depide daca pleci la ore de varf cand pleaca lumea la munca sau se intoarce va fii aglomerat si se va circula incet.
    - Depinde de rute, ca unele trasee sunt mai aglomerate ca altele.
    - Depinde de autobuz, de exemplu 336 este excelent are aer conditionat.

    Wifi nu imi trebuie ca doar de aia am 4G+ la Vodafone sau RDS care rupe netul.

    Si intradevar din spirit civic si nedorind sa mai poluam capitala ar trebui sa lasam masinile acasa. Dar din pacate: sunt foarte multi, prea multi bucuresteni care nu ar lasa masina pentru nimic in lume si daca ar fii transportul in comun gratis si daca ar fii platiti sa ia autobuzul si daca ar avea televizor si wifi si coca-cola gratis in autobuze nu ar merge cu transportul public. Se face un fel de relatie de dependenta intre masina proptie si multi cetateni, care strica foarte mult tuturor.
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Joi, 11 iulie 2019, 8:26)

    chiuaua [utilizator]

    wtf,200.000 pentru ce ?
    a inebunit lupu'
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 12 iulie 2019, 8:11)

    Puican [utilizator]

    La Cluj ati incercat? Acolo sigur e confortabil sa "lucrezi" pe laptop. :D