Cum vrea Guvernul să acopere gaura bugetară. Dăncilă îi vizează pe angajații din ministere detașați din firme, iar Teodorovici pe pensionarii care lucrează la stat

de MH     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 iulie 2019, 11:58 Actualitate | Esenţial


Guvernul Dancila
Foto: Digi24.ro
Guvernul caută soluții pentru acoperirea deficitului bugetar de 11 miliarde de lei, iar pentru reducerea cheltuielilor sunt vizați angajații din firme detașați la ministere, dar și pensionarii care încă lucrează la stat și pe care ministrul Finanțelor vrea să îi trimită în privat.

Premierul Viorica Dăncilă a anunțat că toate detaşările de personal din societăţile comerciale în ministere vor fi analizate începând de săptămâna viitoare.

"Sunt foarte multe persoane, pe unele dintre ele le ştim, pe altele le aflăm acum când facem analiza fiecărui minister, persoane care sunt detaşate de la societăţi comerciale. Dacă e angajat de trei zile pe salariul de prim-ministru, detaşarea se face pe salariul din societate. Aceste lucruri nu le mai putem accepta. Vom cere detaşările de la fiecare minister în parte, pentru că nu e corect şi nu e un mod constructiv de abordare", a afirmat premierul, vineri seară, la Tulcea, potrivit Agerpres.

Dăncilă a mai spus că vor fi verificate şi entităţile din cadrul unor ministere care au mai mulţi şefi decât angajaţi.

"Sunt ministere în care avem entităţi cu mai mulţi factori de conducere decât salariaţi. Avem entităţi unde vrem să vedem ce au făcut într-un an de zile. Avem societăţi, şi am văzut una chiar săptămâna trecută, în care veniturile sunt egale cu cheltuielile, dar şi-au crescut salariile. Nu este o abordare corectă. Nu putem irosi banul public şi trebuie să fim foarte fermi în astfel de situaţii. De săptămâna viitoare vom lua fiecare minister în parte, vom analiza toate aceste lucruri şi vom vedea cum putem descentraliza şi să lăsăm unităţile din teritoriu în subordinea consiliilor judeţene şi să apropiem decizia de cetăţeni", a menţionat premierul Dăncilă.

Declaraţiile au fost făcute în contextul în care ministrul Finanţelor Publice, Eugen Teodorovici, a prezentat măsuri care ar putea fi adoptate pentru acoperirea deficitului bugetar.

"Dacă te-ai pensionat din sistemul de stat, mai lucrezi la stat? Eu spun că nu. Mergi în privat! Ştim foarte bine ce se întâmplă de ani de zile în acest sens. Sunt măsuri de bun-simţ pe care le vom discuta, astfel încât până la rectificare să fie prezentate şi, sper, multe din ele să fie şi asumate", a afirmat ministrul Teodorovici.

Discuţiile Ministerului Finanţelor Publice cu celelalte ministere pe tema măsurilor care pot fi luate pentru acoperirea deficitului au început în 3 iulie, se vor încheia în 10 iulie şi apoi vor fi centralizate şi prezentate premierului Viorica Dăncilă, potrivit lui Teodorovici.

Surse din PSD declarau pentru HotNews.ro că ministul Finanțelor le-ar fi explicat social-democraților, la ședința de miercuri seară a Comitetului Executiv, că deficitul bugetar este de 11 miliarde de lei și că este nevoie de o tăiere de 7 miliarde de lei din cheltuielile Guvernului, pentru a se încadra în ținta de deficit de 3%, mai exact, 4 miliarde de lei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















19544 vizualizari

  • +18 (24 voturi)    
    Orice (Sâmbătă, 6 iulie 2019, 12:08)

    PlutoniumBoy [utilizator]

    dar nu cumva sa taiati pensiile speciale, mucofanilor !
    • +7 (19 voturi)    
      Pai Boc interzise cumularea pensiei cu salariul (Sâmbătă, 6 iulie 2019, 15:08)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui PlutoniumBoy

      Au venit Ponta si ai lui (inclusiv Teodorovici) si au eliminat aceasta interdictie, au dat pensiile speciale inapoi, au refacut pensiile in structurile militarizare care fusesera adusa la o valoare normala in timpul lui Boc. Metoda imbecila de a distruge ce au facut cei dinaintea lor e specifica guvernantilor din Romania. Acum ce sa vezi , nu mai sunt bani dar vor sa dea afara pe sestache sa nu afle lumea ca nu-i mai voteaza. Pe pensionari de unde-i dati afara ? Mai ales pe cei speciali ? Cum le veti taia pensiile ?
  • +9 (11 voturi)    
    Serios? (Sâmbătă, 6 iulie 2019, 12:39)

    vali_s [utilizator]

    Dar dc. nu faceti mai bine o situatie cu toti noii angajati de prin ministere, sa zicem din ultimii 3 ani?
    Ne spuneti cati sunt nascuti prin alte judete in special din TR si cum au ajuns ei la ministere, la Bucuresti.
    Neamul cui? Amanta cui? Copilul/nepotul cui? Si dupa ce terminati cu toate aceste progenituri vedeti ca poate va si raman bani.
    Ai o problema cu pensionarii? Tu crezi ca daca existau oameni competenti care sa ii tina locul il mai chema cineva dupa pensie la minister?
    Mi-e scarba de astia care nu-si vad cat de lung este nasul.
  • +16 (18 voturi)    
    Corect ! (Sâmbătă, 6 iulie 2019, 12:40)

    democtrates [utilizator]

    Lasati dracului pensiile speciale, aveti o farama de omenie daca tot ati marit pensiile pentru cei care intr-adevar traiau in mizerie, si taiati pensiile speciale. Nu este posibil ca unii sa aiba pensii de zeci de mii de lei si altii o mie si ceva. Si va mai mirati ca nu v-au votat. S-au desteptat si pensionarii.
  • +16 (16 voturi)    
    usurel, cu grija (Sâmbătă, 6 iulie 2019, 12:53)

    carmen_i [utilizator]

    Aveti grija sa nu deranjati interesele celor protejati de stat. Nu loviti in ei, altfel nu vor mai avea bani de masina si vila noua.
    Cantariti bine inainte sa luati o decizie pripita, alfel puteti nenoroci viitorul la mii de oameni! V-ati gandit cum ar fi sa planuiesti sa-ti iei o masina de 50.000 de euro, iar apoi sa fie nevoie sa renunti, din cauza lipsei de bani?

    Chiar nu va ganditi ca un om normal care munceste in minister are nevoie de 3-4 masini, mai multe apartamente, vile si asigurare medicala la Viena? Din ce vreti sa traiasca?
  • +9 (11 voturi)    
    Drumul spre iad e pavat cu intentii bune! (Sâmbătă, 6 iulie 2019, 13:59)

    danduta [utilizator]

    E prea frumos zis, ca sa se si faca.
    Sigur iese o bulibaseala si mai mare si , atentie, mai costisitoare.
    De cate ori il aud pe ministrul Teodorovici ca "taie", precis mai da niste bani la bugetari.
    Pariu?
    • +8 (8 voturi)    
      Trebuie sa faca rost de bani de undeva (Sâmbătă, 6 iulie 2019, 15:12)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui danduta

      Probabil o solutie e sistarea PNDL. Cam singura pentru ca nu-i vad in stare sa taie pensii speciale, nu-i vad in stare sa de afara masiv angajati din sectorul bugetar iar de la cofinantarea fondurilor europene nu au cum sa taie ca alea inseamna venit la buget si ajuta la reducerea deficitului. Deci daca e sigur ca nu vor taia de undeva, acest lucru e confinantarea proiectelor pe fonduri europene :).
  • +11 (11 voturi)    
    hehe (Sâmbătă, 6 iulie 2019, 15:02)

    ..13 [utilizator]

    Fundul sacului.

    Atat am avut de spus.

    PS
    cred ca se duce la domnul Dreacu in curand si Teodorovici caci dansul doar de aceea a primit fonctia de partid ca sa scoata tara din lipsa de bani si dansul diloc si mai mult pi loc...

    PPS
    Pui idiotul in capul trebii si nu are cum sa iasa decat si mai idioata treaba... hihihi - regrete eterne pentru pesedeaua de la conducere....
  • +7 (7 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Sâmbătă, 6 iulie 2019, 15:32)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    conform traditiei activitatilor specifice ale decidentilor momentului, negresit ca ne asteptam sa coaca o balarie semi-asteptat de mare, pe care sa fie cat de curand siliti s-o anuleze cu o noua balarie si mai barosana ... ce e evident si direct ocolesc cu maxima meticulozitate si buna-stiinta, ca le subrezeste fundamentul piramidal al relatiilor politico-beneficiar-personale ... in rest, figuratie si batjocura la greu, cu imbunatatiri tehnico-legale evidente in jumulirea in propriu-interes ... doi ani e totusi vreme destula sa-si umfle intr-una gusile ...
  • +13 (13 voturi)    
    Studiu de caz. Suntem curve da' ne dam fete mari. (Sâmbătă, 6 iulie 2019, 17:34)

    ofCAER [utilizator]

    Ne vorbeste analfabeta, indignata peste masura, despre persoanele detasate prin ministere si agentii si despre "entitati" cu doi regi, cinci regine si-un singur servitor...
    Dar detasarile-acestea si aceste structuri ale unor "entitati" cine le-a semna/aprobat, bai analfabeto? Orban? Barna? Cumva Tomac? Sau tot voi, sefii Psd-ului? Esti, proasto (asta e compliment!) de 18 luni prim-ministru, ce-ai pazit pina acum? Ca ai avut la dispozitie vreo 75 de-alde "de saptamina viitoare".
    Alta curva. Oglando. "Dacă te-ai pensionat din sistemul de stat, mai lucrezi la stat? Eu spun că nu". Cind aceasta "masura de bun simt" a fost luata de Boc, cum bine-si aduce-aminte Maspp mai sus, tot PSD-u' i-a sarit in cap iar apoi, dupa preluarea puterii, s-a si grabit sa o anuleze! Acu', Oglando, favoritu' analfabetei, ne-o vinde ca pe-o mare descoperire a capului sau ascutit si cu creieru' tesit...