CSM nu a reușit nici a patra oară să o numească pe Adina Florea la șefia Secției speciale. Plenul, amânat din nou din lipsă de cvorum / Birchall: E datoria președintelul CSM să pună capăt scandalului - UPDATE

de MH     HotNews.ro
Miercuri, 3 iulie 2019, 9:39 Actualitate | Esenţial


Sediul CSM
Foto: AGERPRES
Încercarea președintelui Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), Lia Savonea, de a valida numirea procurorului Adina Florea la șefia Secției speciale de anchetare a magistraților a eșuat din nou. Plenul CSM a fost amânat, miercuri, pentru a patra oară, tot din lipsă de cvorum. Ministrul Justiției, Ana Birchall, s-a declarat "mâhnită și nemulțumită" că și astăzi a venit la Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) "ca să aibă de unde pleca" și a spus că este responsabilitatea președintelui CSM, Lia Savonea, să găsească o cale de dialog și "să pună capăt tonului agresiv și scandalului".

"Nu sunt tensiuni apocaliptice între Birchall și Savonea", a declarat Birchall, la ieșirea de la CSM.

Ministrul Justiției și-a exprimat "mâhnirea și nemulțumirea" că și astăzi a venit la CSM "să aibă de unde pleca".

"Din nefericire, am venit ca să am de unde pleca și eu vă spun că este mai mult decât regretabil că se continuă cu această atitudine și vă relatez ce s-a întâmplat în interior. După închiderea ședinței de două minute sau cât a durat această ședință, am rugat-o pe doamna președintă să ne spună pentru săptămâna viitoare ora și ziua și agenda, moment în care s-a ridicat și a spus, citez: <<Este atributul președintelui și că sigur o să se consulte în principal cu membrii care sunt permanenți>>. Nu prea am înțeles ce înseamnă asta, pentru că fiecare membru e membru cu drepturi depline”, a spus ministrul Justiției, Ana Birchall, la ieșirea din sediul CSM.

Ea a atras atenția că ministrul Justiției este membru de drept în CSM, conform Constituției.

De asemenea, Birchall a spus că este responsabilitatea președintelui CSM, Lia Savonea, să pună capăt scandalului: "Îmi permit cu umilință, cu politețe, dar cu deschidere spre dialog, să spun că este și atributul președintelui CSM de a găsi consens, de a pune capăt tonului agresiv, de a pune capăt scandalului, de a încerca să găsească o soluție chiar dacă este dificil de găsit și de a încerca să meargă pe calea dialogului, pentru că este evident că această atitudine și ce se întâmplă de câteva săptămâni nu face bine justiției”.

De la ședința de miercuri a CSM au lipsit 5 membri, între care procurorul general Bogdan Licu, aflat la o conferință la Sinaia, împreună cu vicepreședintele CSM. Potrivit unor surse din CSM, cei cinci membri absenți ar fi informat-o pe Lia Savonea că nu pot participa la ședință CSM.

Ultimele trei ședințe ale plenului Consiliului Superior al Magistraturii au fost amânate tot din lipsă de cvorum. Cea mai recentă amânare a fost luni.


La rândul său, președintele CSM, Lia Savonea, a susținut că nu sunt tensiuni între membri, ci relații instituționale, adăugând că i se pare ironic ca cei șapte judecători și procurori să acuze lipsa dialogului, în condițiile în care aceștia nu se prezintă la plen pentru discuții.

"Eu vă asigur că nu sunt tensiuni, că sunt relații absolut instituționale și nu se poate vorbi despre tensiuni. (...) Eu mă aștept să fie cvorum. Nu numai pentru validarea concursului de la Secția pentru investigare, ci și pentru rezolvarea situației de la INM și a unor colegi care au situații în așteptare”, a declarat șefa CSM, înainte de plen. Lia Savonea a mai precizat că va discuta cu ceilalți membri pentru a vedea „care este calea de urmat” dacă nici a patra oară nu este întrunit cvorumul.

Șapte membri ai CSM - Anamaria Chiș, Mihai Bălan, Bogdan Mateescu, Cristian Ban, Florin Deac, Tatiana Toader și Nicolae Solomon, vicepreședinte al forului - au boicotat plenul, cerând amânarea tuturor discuțiilor cu privire la Secția de Investigare a magistraților până la traducerea raportului Comisiei de la Veneția și a raportului GRECO.

Procurorul Adina Florea a obținut cel mai mare punctaj, de 9,86, la interviurile în fața comisiei de concurs din Consiliul Superior al Magistraturii pentru funcția de procuror-șef a Secției de investigare a infracțiunilor din justiție, fiind urmată de Sorin Iasinovschi, cu un punctaj de 8,85 și de Bogdan Pîrlog, care a obținut 3,25.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














4627 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Florea? (Miercuri, 3 iulie 2019, 9:49)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Tot despre aceasta procuroare apropiata de mafiile din Ciuma Rosie, „aparatoare” a penalilor din CTa e vorba? E nu doar incompetenta, e si ticaloasa, o sluga politica parca facuta pentru o instituie politizata de tip Gestapou (NKVD)
  • -9 (13 voturi)    
    astia nu au vreun regulament (Miercuri, 3 iulie 2019, 9:57)

    Je__ [utilizator]

    in care daca lipsesti sa fii dat afara?

    ca mi se pare aici un fel de greva!, sau neglijarea atributiilor de servici


    ce ar fi ca toti sa lipsim de la lucru la orice nu ne convine, si bineinteles sa ne luam banii, ca asa-i la stat
    • +8 (12 voturi)    
      NU au (Miercuri, 3 iulie 2019, 11:24)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Dar mai au o urmă de respect pentru profesounea lor si nu pot fi de acord ca o procuroare corupta sa fie numita sefa la o institutie de politie politica si intimidare a magistratilor incomozi de catre Ciuma Rosie psd+alde+udmr. A Florea e unul dintre produsele tosice si ticaloase ale Justitie din Ro, inhaitata cu cele mai odioase si penale medii ale MAfiei din Cta,
      • -4 (6 voturi)    
        cred ca esti in eroare! (Miercuri, 3 iulie 2019, 14:07)

        Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        nu-i opreste nimic daca sunt atat de morali, si verticali cu justitia, sa mearga si sa voteze contra


        dar vezi tu....ipocrizia e mai usoara....te plangi la toate colturile ca esti siluit, urli in sus si in jos cu violul, nu te prezinti sa-ti faci slujba, dar incasezi banii pe fluturasul de salariu


        pentru asta oare nu i-ar lua DNA-ul? cred ca se incadreaza la abuz in serviciu...sau ceva de genul

        ah..am uitat...astia is cu tagma dumnezeilor...nimeni nu are voie sa le spuna nimic, faca nimic, nici macar legi dupa care sa functioneze nu le mai poti face....ca doar ei detin adevarul absolut
  • -2 (8 voturi)    
    consens (Miercuri, 3 iulie 2019, 10:15)

    gpavel [utilizator]

    birchall vrea consens in aplicarea si respectarea legii(regulamentelor cu putere de lege)??!,daca in general s-ar cauta consens in aplicarea si respectarea legii ,nici o lege nu ar mai fi aplicabila!
  • +11 (15 voturi)    
    pai, (Miercuri, 3 iulie 2019, 10:50)

    Cezy [utilizator]

    nu mai bine ati tine voi cont de ce v-au recomandat "venetienii" si nu numai?
  • +7 (11 voturi)    
    ticalosie (Miercuri, 3 iulie 2019, 11:02)

    Ilidia [utilizator]

    Ciudat e cum a obtinut individa cea mai mare nota dupa ce am vazut interviul sustinut in fata lui Gargamel, vcare a dovedit un singue lucru, obedienta...
    Asta explica si insistenta LS, sluga PSD-ista...
  • +8 (10 voturi)    
    Nu mai bine se renunță la secția de teroare? (Miercuri, 3 iulie 2019, 11:12)

    asavreau [utilizator]

    Măi Ana(Birchall),de ce nu desființezi tu secția asta care a creat discordie de la bun început.Și șefa ei,în loc să apară normal printr-un concurs,a apărut de undeva cu tupeu și amenințări,fapt ce a atras condamnarea ei de către societatea civilă,compromițându-se din start ca o persoană care face dreptate.80% din personalul acestei secții are o imagine proastă,așa că,cel mai nimerit este ca secția să fie desființată și organizată o altă structură cu acest rol.Scuzată fie-mi comparația,dar Adina Florea a venit cu gura mare a amenințat și insultat pe toată lumea,vrând să arate că-i învață ea minte pe toți care nu-i plac ei.Sa compromis pe vecie pentru o funcție de conducere în justiție.Nimeni nu crede că ea este cea mai nimerită pentru funcție.
  • +11 (13 voturi)    
    Desființarea secției e solutia (Miercuri, 3 iulie 2019, 11:15)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Si comisia MCV zice la fel.
    Adina Florea a stiut dinainte subiectele.
    Si internetul a vuit cu asta.
    Mai bine se desființează si nu mai e scandal.
    Oricum e inutilă.
    Si secția si Florea si Savonea.
  • +9 (11 voturi)    
    Sa le dea Dumnezeu sanatate.. (Miercuri, 3 iulie 2019, 11:29)

    DanIoan [utilizator]

    ..si putere celor care boicoteaza. Ma bucura mult ca mai sunt oameni care riscandu-si cariera apara statul de drept de acesti borfasi care incearca sa puna laba pe tara.
  • +5 (7 voturi)    
    SS in transhumanta pe insula Serpilor,hai pa ! (Miercuri, 3 iulie 2019, 12:56)

    Plagarus [utilizator]

    Atata tupeu la Florea asta, ca numai multa prostie o poate incrancena.in halul asta.
  • +1 (1 vot)    
    Imparateasa justitiei nu poate impune un ordin (Miercuri, 3 iulie 2019, 15:26)

    deval [utilizator]

    al mafiei ?! Inacceptabil ! Ce faci FaDoino, nu mai ai cu ce plati , ca asa zicea Sultanul : Platesti si acela canta !! In plina Balaceanca supranumita Romania , mafia nu poate fi oprita caci Infractorul Suprem nu era seful lui ci doar seful la vedere !! Stapanii Ciumei Rosii sunt multi si sunt aceeasi cu stapanii lui Monta din 2012, ai lui Geoana din 2009 etc ! Sunt aia care nu isi pot expune nici moacele , nici averile, nici sperantele de a scapa de dosare mai vechi sau mai noi . Acum au doar mai mult tupeu, sunt mai rapace, mai caliti si cu multe victorii la activ !!!!!!!!!!!