Andrei Năstase spune că vicepremierul rus Kozak i-a confirmat că Plahotniuc este dat în urmărire federală și va fi dat în urmărire internațională. Unde ar fi acum oligarhul moldovean

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 16 iunie 2019, 9:02 Actualitate | Esenţial


Plahotniuc
Foto: Facebook
Vicepremierul moldovean Andrei Năstase spune că vicepremierul rus Dmitri Kozak i-a confirmat că Vladimir Plahotniuc este dat în urmărire federală de Rusia și, în curând, va fi dat și în urmărire internațională, potrivit Unimedia.

„Da, am discutat cu domnul Kozak despre dosarele lui Plahotniuc. El mi-a confirmat că este dat în urmărire federală și va fi dat și în urmărire internațională , deoarece are un dosar penal deschis pe numele lui la Moscova”, a spus Năstase în cadrul unui interviu pentru Deutsche Welle.

”Despre bani este vorba, despre banii pe care rușii spun că i-a furat din băncile lor. Vom afla totul despre acest caz, vom afla despre ce fel de bani este vorba, dacă este vorba despre banii din Loundromat sau despre alții. Vom afla și vom spune și oamenilor despre ce este vorba”, a adăugat acesta.

Unde este acum Plahotniuc?

Plahotniuc ”a plecat pentru câteva zile din ţară, la familia sa”, a transmis Partidul Democrat vineri noapte, într-un comunicat postat pe site-ul formațiunii politice. Oligarhul moldovean a plecat imediat după ce, vineri, partidul său a anunțat că renunță la putere, dar nu cu unul dintre cele cinci avioane private care au decolat de pe aeroportul Chișinău.

Potrivit TV8, liderul PD ar fi ajuns cu o mașină în regiunea transnistreană, de unde a plecat la Odesa, iar de acolo ar fi zburat cu un avion privat. Aceeași informație a fost confirmată pentru TV8 din mai multe surse. Unicul avion privat care a zburat aseară, către ora 17.00 de la Odesa ar fi fost o aeronavă Cessna, înregistrată în Turcia. Avionul a zburat spre Istanbul și ar fi aterizat pe aeroportul Sabih.

-----------------
Unimedia amintește că, la data de 8 martie, presa din Federația Rusă au difuzat un material amplu despre liderul Partidului Democrat, Vlad Plahotniuc, și despre legăturile sale cu Veaceslav Platon și bancherul Gherman Gorbunțov. Presa din Rusia îl acuză pe Plahotniuc de spălări de bani, dar și de alte infracțiuni grave.

De asemenea, cu două zile înainatea alegerilor parlamentare, la data de 22 februarie, Ministerul rus de Interne l-a acuzat pe Plahotniuc și pe omul de afaceri Veaceslav Platon de organizarea unei grupări criminale internaționale și retragerea ilegală a banilor din Federația Rusă. Plahotniuc și Platon au organizat un grup criminal internațional care a retras ilegal mai mult de 37 de miliarde de ruble din Rusia în 2013-2014 (560 milioane dolari). Anchetatorii ruși au stabilit că cetățeni ai Rusiei și Republicii Moldova au creat un grup criminal internațional pentru a efectua tranzacții valutare ilegale la scară largă.


















26066 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    Mujician Clash (Duminică, 16 iunie 2019, 9:07)

    un domn [utilizator]

    Infruntarea hienelor Moscovei
    • +3 (11 voturi)    
      Daca s-a dus in Elvetia (si eu acolo cred ca (Duminică, 16 iunie 2019, 9:29)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      a zburat ieri cu avionul) inseamna ca Plahotniuc e cu toate tiglele pe casa !

      PS. Mai bine incerci sa te intelegi cu Jupanul (Putin) decat sa incerci sa-l fentezi ! Istoria traitorilor intre granitele Maicii Rusii care au incercat sa-l fenteze pe Cracanat consemneaza doar esecuri ! :))))
      • +2 (8 voturi)    
        Novichok (Duminică, 16 iunie 2019, 10:47)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Se poate livra si acolo ( colega ebay sau amazon )
        • +3 (3 voturi)    
          Eu cred ca totusi va cotiza spre un miliard (Duminică, 16 iunie 2019, 17:24)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          si va fi lasat in pace sa lucreze la refacerea sa financiara !

          PS. Asa zic eu ! :)))))
      • +1 (5 voturi)    
        Sunt Convins (Duminică, 16 iunie 2019, 11:28)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Ca ai remarcat prestatia Mujicilor pe site, voteaza cu voisiosie))))
        • +3 (3 voturi)    
          Stiu sa citeasca si au invatat sa dea clik (Duminică, 16 iunie 2019, 17:21)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          pe degetul indreptat in jos !

          PS. Inca au mari carente cu scrisul dar trag tare ca sa invete sa transpuna in scris injuraturile pe care le profereaza in timp ce citesc !
  • -6 (12 voturi)    
    doar o scapare...psihanalizabila... (Duminică, 16 iunie 2019, 9:12)

    demaGOGU [utilizator]

    ...din partea reprezentantului a ceea ce gurile rele numesc deja coalitia Kozak de la Chisinau?

    (dupa numele autorului infamului plan de federalizare a republicii)
  • -9 (15 voturi)    
    o fi din nou (Duminică, 16 iunie 2019, 9:36)

    Mazeta [utilizator]

    în vizită de lucru în Rusia, susținut de ceilalți oligarhi ruși:

    https://www.youtube.com/watch?v=t6AUe-9V38A
  • +3 (7 voturi)    
    nichipercea la pus... (Duminică, 16 iunie 2019, 11:34)

    asada [utilizator]

    ...sa fie lacom si sa nu imparta banii cu neica Vladimir care s-a suparat foarte tare pe el !!?? Complicate lucrurile pe la Chisinau !!!!
  • -2 (8 voturi)    
    Plahotniuc versus Năstase. (Duminică, 16 iunie 2019, 12:07)

    asavreau [utilizator]

    Plahotniuc este cetățean moldovean și ar trebui pedepsit de justiția din Moldova,nu de cea din Rusia.Andrei Năstase este ca tizul lui din România-slugarnic față de ruși.Din start,guvernul Maia-Năstase-Dodon pare aservit Rusiei și așteaptă ca Rusia să le facă ordine în ogradă.În stilul rusesc-te împușcă și pe urmă te întreabă dacă ești vinovat!Andrei Năstase își crează condițiile să fie hăituit.Tot de ruși,care-l vor pocni în moalele capului dacă va încerca să-și ridice fruntea.