Un nou protest la Universitatea ”Alexandru Ioan Cuza” din Iași față de fostul ministru al Justiției: ”Tudorel Toader nu este rectorul meu”

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 4 iunie 2019, 20:27 Actualitate | Esenţial


afis de protest fata de Toader
Foto: captura facebook
Liga Studenților Iași cheamă studenţii, profesorii şi toţi cetăţenii care au susţinut şi susţin lupta anticorupţie la o acţiune de protest, miercuri, pentru a-i cere fostului ministru al Justiției, Tudorel Toader, demisia din funcția de rector al Universității ”Alexandru Ioan Cuza”.

Potrivit paginii evenimentului organizat de Liga Studenților, ”Tudorel Toader NU este rectorul meu”, protestul este programat pentru miercuri de la ora 12.00 la ora 13.00, pe scările din fața Corpului A al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.

Tudorel Toader trebuie să îşi dea URGENT demisia din funcţia de rector al #UAIC, având în vedere prejudiciile imense de imagine aduse de acesta comunității academice. Comunitatea academică este privită drept complice moral al lui Toader, atât timp cât va tăcea. Mulți elevi și părinți sunt determinați să nu mai aleagă cea mai veche universitate din țară, atât timp cât Toader va rămâne rector.

Este imperios să îi cerem cu toții demisia pentru că în fiecare zi în care el rămâne în scaunul de rector se surpă tot mai adânc edificiul moral și imaginea publică a universității ieșene. Avem obligaţia morală să salvăm demnitatea universităţii!”, arată organizatorii protestului.


De asemenea, aproape 30.000 de cetățeni au semnat o petiție inițiată de comunitatea Declic pentru demiterea fostului ministru al Justiției, Tudorel Toader, din funcția de rector al Universității Alexandru Ioan Cuza din Iași.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5846 vizualizari

  • -8 (10 voturi)    
    e o functie castigata prin vot.. (Marţi, 4 iunie 2019, 21:03)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    dar democratia e buna numai cand ne convin rezultatele, deh..
    • +3 (7 voturi)    
      Așa e (Marţi, 4 iunie 2019, 22:03)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      A fot votul unor cadre didactice care sunt in marer majoritat nulitati ca si el, fosti securisti, activisti pcr sau progeniturile lor. taraba Universitara Al I Cuza colcaie de asemenea elemente care au votat un rector dupa chipul si asemanarea lor.

      Au intrat prin usa din dos in universitate sau e baza de clientelism, ca si progenitura lui TT (O nulitate!) adusa ilegal sa nenoroceasca generatii de studenti
      • 0 (4 voturi)    
        stii tu...?? (Marţi, 4 iunie 2019, 23:36)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        daca TT isi da demisia si se fac alegeri, cine va vota? Nu tot cei de mai sus?
  • +5 (9 voturi)    
    bravo (Marţi, 4 iunie 2019, 21:07)

    gopo2016 [utilizator]

    acelor studenti care realizeaza ca tt e un gunoi si nu au nimic de invatat de la unul care tine partea hotilor
    • +3 (7 voturi)    
      Nu doar tt (Marţi, 4 iunie 2019, 22:04)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui gopo2016

      ci si toate gunoaiele didactice care l-au votat. E o rusine sa fii student la o asemenea Universitate care azi nu mai e nici macar in primele 1000 din Europa.
  • +7 (11 voturi)    
    Slugarel Toader nu mai poate fi Rector! (Marţi, 4 iunie 2019, 21:44)

    Habermas [utilizator]

    Si-a pierdut orice drept moral de a o ocupa aceasta responsabilitate. Acest om face Universitatea Alexandru Ioan Cuza de rusine.

    Sper sa fie cat mai multi profesori si studenti la protest sa faca presiune. Au tot dreptul, este o forma de a exprima o opinie in mod civilizat si decent.
  • +3 (5 voturi)    
    nu trebuie iertat! (Miercuri, 5 iunie 2019, 8:24)

    MirceaIo [utilizator]

    Tudorel Toader nu trebuie iertat! A eliberat sute de detinuti din inchisori, a prescris fapte de coruptie, a distrus DNA! Acum vrea sa fie ca inainte? Nu se mai poate Tudorele, unde vei merge vei primi numai vorbe de ocara, priviri pline de scarba!!
  • +1 (1 vot)    
    Lacheul (Miercuri, 5 iunie 2019, 10:47)

    Mircea11 [utilizator]

    Lacheule Tudorel, ar fi bine sa te dai la fund vreo 10 ani.