VIDEO Protest în fața Universității Cuza din Iași/ Se cere demisia lui Tudorel Toader din funcția de rector

de MH     HotNews.ro
Vineri, 31 mai 2019, 10:18 Actualitate | Esenţial


Protest Tudorel Toader
Foto: Captura Facebook
Câteva zeci de persoane s-au strâns vineri dimineaţă în faţa Universităţii "Al.I. Cuza” din Iaşi, unde îi cer fostului ministru al Justiţiei, Tudorel Toader să demisioneze din funcția de rector. Toader urmează să se întâlnească astăzi, la universitatea ieșeană, cu președintele Curții de justiție a Uniunii Europene, iar organizatorii protestului spun că oficialii europeni "trebuie să afle că Tudorel Toader a fost complicele unor penali și că nu a plecat decât atunci când a fost dat afară".

UPDATE 12.46 "Protestul este o expresie a democraţiei. Preşedintele Curţii de Justiţie Europene îmi spunea că la Curte în fiecare zi la intrare se protestează", a declarat Toader. (Agerpres)


Protestul, denumit "Iașul nu uită și nu iartă!", are loc în fața Universității Cuza din Iași, iar inițiatorul este organizația civică Reset din Iași.

Protestatarii au bannere cu mesajele ”Tudorel Toader the destroyer of romanian justice” / ”Don’t trust Tudorel Toader” / ”Demisia”, iar manifestația se desfășoară în liniște.

Pe trotuarul de vizavi de clădirea universității se strâng semnături pentru demiterea lui Tudorel Toader.

Vineri și sâmbătă, la Universitatea Al. I.Cuza din Iași are loc conferința internațională cu tema "Viitorul Sistemului Judiciar al Uniunii Europene", având pe agendă doi invitați-VIP: Koen Lenaerts, președintele Curții de Justiție a Uniunii Europene, și Marc Jaeger, președintele Tribunalului Uniunii Europene. De asemenea, în program este și Radu Canțăr, subsecretar de stat în Ministerul Afacerilor Externe, agentul guvernamental al României la CJUE și Tribunalul UE. Acesta a intrat în atenția opiniei publice prin faptul că a pierdut un proces la Tribunalul UE, România suferind corecții financiare de 80 de milioane de euro la fondurile europene pentru agricultură.

Joi, Liga Studenților din Iași i-a cerut lui Tudorel Toader să își depună urgent demisia din funcția de rector al Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, având în vedere prejudiciile imense de imagine aduse de acesta comunității academice, și au anunțat că ”se pregătesc acțiuni de boicotare a admiterii la universitate, mulți elevi și părinți fiind determinați să nu mai aleagă cea mai veche universitate din țară, atât timp cât Toader va rămâne rector”.

De asemenea, un cadru didactic de la Universitatea Al.I. Cuza din Iași, Andrei Stipiuc, a scris pe Facebook că se gândește să plece la cules de căpșuni și că își va da demisia dacă Tudorel Toader, ”acest personaj sinistru” mai este ținut în brațe ca rector”.El cheamă la grevă și boicotarea examenelor de admitere din această vară. Începând cu data de 25 aprilie, Tudorel Toader a revenit în poziția de rector al Universității „Cuza”, după ce se suspendase din funcție pentru a deveni ministru al Justiției în guvernele coaliției PSD-ALDE.

















4070 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    Respect Iasi ! Trii Bubitzii SRL (Vineri, 31 mai 2019, 10:24)

    un domn [utilizator]

    A facut de ras Romania !

    http://epochtimes-romania.com/news/abrogati-si-apoi-plecati-proteste-in-toata-tara-dupa-oug-ul-pe-legile-justitiei-video---284453

    Play la video ce se gaseste in link
  • -6 (18 voturi)    
    :)))))))) Zeci. (Vineri, 31 mai 2019, 10:24)

    Lok [utilizator]

    Dar un banner printat. Clar astia sunt reali, nu platiti.
    • +8 (10 voturi)    
      TT (Vineri, 31 mai 2019, 10:49)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      ...dupa ce rahaturi a facut...nu merita sa mai puna piciorul intr-o universitate.
      • -5 (11 voturi)    
        Noroc ca parerile oamenilor nu conteaza. (Vineri, 31 mai 2019, 11:01)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

        Ca nu am mai avea profesori sau multe alte functii ar fi goale.
        Este irelevant ce crezi tu si asa trebuie sa fie.
        • 0 (2 voturi)    
          lol (Vineri, 31 mai 2019, 13:01)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          ai dreptate: este irelevant ce cred postacii psd!

          vezi ca e democratie... se vede din avion ca ai o gandire comunista, in care parerea oamenilor nu conteaza!
          • 0 (2 voturi)    
            Esti hilar. (Vineri, 31 mai 2019, 13:47)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            Asadar sustii ca orice protest de zece oameni cu un banner trebuie sa duca la o demisie? Pai o avut si PSD de alea si nu i-ai sustinut.
            "Avem reguli pentru tine, dar nu si pentru mine?"
    • +3 (7 voturi)    
      In lumea ta, e greu sa printezi. (Vineri, 31 mai 2019, 11:04)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Asa-i?
      • +2 (4 voturi)    
        NUMAI (Vineri, 31 mai 2019, 11:18)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        Daca Codrin Sulfurescu ii da aprobare!
      • -4 (8 voturi)    
        Printul presupune ceva planificare. (Vineri, 31 mai 2019, 12:01)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        Cam 2 zile. Deobicei este inafara posibilitatilor protestatarilor care incep de joi.
        • +2 (2 voturi)    
          pfffff (Vineri, 31 mai 2019, 13:02)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          da in luma in care traiesti tu: 1900, cam atat dura... acum se fac bannerele alea mult mai repede!

          dar chiar si asa: d c este relevant?! se doreau proteste impotriva lui slugarel de MULT timp!
          • 0 (2 voturi)    
            Sa vedem. (Vineri, 31 mai 2019, 15:14)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            Ganditu 30 minute.
            Editare. Stiu ca poti face in word dar 30 de minute dureaza si alea ca sa salvezi un format normal.
            Trimtere/transport catre print. 30 minute minimum.
            Coada de la print (plotterele mari nu sunt veci pe liber) 2 ore min.
            Printul e o ora, plus taiere.
            Daca adaogi timpi morti si toate e destul de scremuta treaba la niste protestatari cu slujba, asa numiti amatori. Sau sunt protestatari profesionisti?
    • +5 (9 voturi)    
      Nu-ti vine sa crezi...!? (Vineri, 31 mai 2019, 11:18)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Ca cei ce s-au adunat la Iasi sunt reali...!?

      Te inteleg pana la un punct, avand in vedere ca voi psd-istii sunteti obisnuiti sa iesiti la un protest sau constransi sau adusi cu autocarul si recompensati cu produse de prima necesitate...zahar, ulei, faina, orez...chestii d’astea !

      Bravo pentru ieseni!
    • +5 (9 voturi)    
      Tu nu intelegi cum e sa protestezi, fara plata (Vineri, 31 mai 2019, 11:24)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      asa-i? Un bon de masa, o galeata...goala...da, dar asa...nu asta e spiritul psdistului!!!
    • +1 (3 voturi)    
      ahaha (Vineri, 31 mai 2019, 12:59)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      voi vb. mai?!
      voi care "in piaata victoriei sunt maxim 50 000 oameni" cand erau 300k. si la minigu psd: "nu m-ar mira sa fim 600k oameni" desi era ocupat 1/2 din cate era ocupat din piata cand au fost "50 000 oameni"

      ma lasi?!
      sau filmam 5 oameni de aproape "lumea protesteaza impotriva abuzurilor lui basescu"

      deci ma lasi?!

      PS: ma bucur pt voi , vad ca fondurile pt postaci au ramas in picioare
  • +4 (8 voturi)    
    bravo! (Vineri, 31 mai 2019, 10:29)

    liviu_ [utilizator]

    felicitari!
  • +10 (14 voturi)    
    Bravo Reset! (Vineri, 31 mai 2019, 10:35)

    Habermas [utilizator]

    Si eu sunt absolvent al Universitatii Alexandru Ioan Cuza!

    Rusine Tudorel Toader! Esti nedemn pentru responsabilitatea de Rector al UAIC!
    Demisia din functia de Rector!

    Si apoi pleaca de la UAIC. Du-te sa fii profesor la Universitatea "Pentru ca putem" a PSD-istilor!
  • -6 (10 voturi)    
    Niste useristi in actiune (Vineri, 31 mai 2019, 11:30)

    salvatore [utilizator]

    Nimic altceva.
    • +1 (3 voturi)    
      Posibil. (Vineri, 31 mai 2019, 12:59)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

      Ideea insa este alta: din populatie nu mai reprezentati decat 10% (20% dintre votanti). Si cand vor vedea si cainii care va votau ca nu mai aveti putere si vor vedea dezastrul pe care l-ati facut in tara va veti duce la 5% (10% la alegeri). Si toate jivinele care va asigurau ecosistemul (UDMR, ALDE) vor disparea. Veti ajunge niste nimeni. Niste nimicuri.
      Moldova da semne ca se trezeste. Cand se va trezi si Muntenia o sa va duceti de rapa.
    • +2 (2 voturi)    
      aham... (Vineri, 31 mai 2019, 13:02)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

      macar noi nu suntem adusi cu arcanul la mitinguri si nu se blocheaza orase ca sa ne laudam ce puternici suntem (cu 1-2 saptamani inainte sa ajungem la puscarie)
      • -1 (1 vot)    
        Iara cu blocaju an..l? (Vineri, 31 mai 2019, 14:29)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Asta e ceva tactica de dezinformare? Ca de altfel o tot repetati pana la moarte. Au fost 14 strazi in Targoviste. Cat la un meci. Si se putea merge pe jos, doar cu masina nu.
  • +5 (5 voturi)    
    la UAIC (Vineri, 31 mai 2019, 11:47)

    Toni_Romania [utilizator]

    la UAIC sunt mai multe cadre didactice care nu au ce cauta acolo (aduse de familiile lor, tot la UAIC)