UDMR cere explicații SPP după ce de pe veștmântul Papei Francisc ar fi fost îndepărtate cuvintele în limba maghiară

de MH     HotNews.ro
Marţi, 4 iunie 2019, 18:42 Actualitate | Esenţial


Papa la Sumuleu Ciuc
Foto: Captura
UDMR cere explicații Serviciului de Protecție și Pază după apariția unor informații potrivit cărora reprezentanți ai serviciului au cerut organizatorilor vizitei Papei Francisc la Șumuleu Ciuc îndepărtarea unor cuvinte în limba maghiară de pe veștmântul Suveranului Pontif, la oficierea slujbei de Liturghie.

Liderul grupului UDMR din Camera Deputaților, Korodi Attila, a declarat, marți, corespondentului Mediafax, că acțiunea SPP este ilegală, acest serviciu neavând nicio atribuție legată de limba minorităților naționale.

"Am cerut SPP, în numele grupului UDMR din Camera Deputaților, printr-o adresă trimisă domnului Pahonțu, explicații în legătură cu unele informații apărute potrivit cărora reprezentanți ai SPP au cerut imperativ organizatorilor vizitei Papei Francisc la Șumuleu Ciuc îndepărtarea de pe veștmântul purtat de Suveranul Pontif a cuvintelor în limba maghiară <Să mergem împreună> și a altor cuvinte legate de acest eveniment. Dacă a venit de la SPP este ilegal să obligi ca instituție a statului pe cineva, Biserica Catolică, să facă așa ceva. SPP nu are nicio atribuție legată de limba minorităților naționale”, a spus Korodi.

Bodo Marta, membru în comitetul de organizare a vizitei Papei Francisc în Șumuleu Ciuc, a declarat, la rândul său, că pe spatele cazulei (veștmântul alb al Papei Francisc - n.r.) era cusut chipul Fecioarei Maria și logo-ul vizitei papale în România în limba maghiară „Jarjunk Egyutt!” („Să mergem împreună”), „Ferenc Papa Romaniaban” („Papa Francisc în România” și perioada în care avea loc vizita, „2019. Majus 31-Iunius 2” („31 mai-2 iunie”), care era un logo oficial.

"Cazula era la un părinte franciscan care o avea în custodie, proiectul veștmântului fiind aprobat anterior de Comisia Liturgică de la Vatican. Cei de la SPP au cerut îndepărtarea tuturor cuvintelor în limba maghiară, astfel că, înainte cu câteva zile de sosirea Papei Francisc, cazula a fost dusă la un atelier de croitorie din Miercurea Ciuc pentru a se opera modificarea”, a spus Bodo.

Artista Cristina Trifu din Satu Mare, cea care a primit comanda realizării veștmântului pentru Papa Francis, a declarat și ea pentru Mediafax că situația a fost una "foarte neplăcută”.

"Eu eram la Satu Mare, cazula era la Miercurea Ciuc, a fost modificată și s-a găsit o soluție pentru a nu mai fi acele cuvinte în limba maghiară pe spate. Nu mi s-a părut normal ce s-a întâmplat”, a spus aceasta.

CITEȘTE ȘI:VIDEO Papa Francisc, la Şumuleu Ciuc - îndemn la pace între români și maghiari: Evenimentele triste din trecut nu trebuie uitate, dar nici nu pot să împiedice o mult râvnită convieţuire fraternă






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















27093 vizualizari

  • +16 (34 voturi)    
    dar sa sustineti pezede nu va deranjeaza? (Marţi, 4 iunie 2019, 18:49)

    rov [utilizator]

    Papa a venit pentru Romania nu pentru Ungaria aici.
    • +6 (14 voturi)    
      Papa a venit... (Marţi, 4 iunie 2019, 21:10)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Pentru comunitatea catolica din Romania indiferent de limba vorbita, iar el militeaza impotriva nationalismului.
    • -7 (7 voturi)    
      numai scriet pe papa (Miercuri, 5 iunie 2019, 10:37)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui rov

      in ungureste.
      spp vegheaza, merita pensiile speciale
  • +15 (31 voturi)    
    eu cer explicatii UDMR (Marţi, 4 iunie 2019, 18:55)

    Kosmos [utilizator]

    Cum a obtinut 900 de voturi in Botosani si peste 1000 in Teleorman
    • +12 (18 voturi)    
      Întreabă PSD-ul, nu UDMR-ul. (Marţi, 4 iunie 2019, 19:57)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Că ăștia ar vinde-o și pe muma lor doar să se mențină la putere și să scape de pușcărie.
    • -1 (7 voturi)    
      Cu KGB-ul (Marţi, 4 iunie 2019, 20:00)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      lui Dragnea si Dancila.
  • +5 (23 voturi)    
    La nivelul asta, SPP-ul are toata autoritatea (Marţi, 4 iunie 2019, 19:02)

    Habermas [utilizator]

    necesara, si nu cred ca SPP-ul a fost cel care a facut vreun abuz. Smecherii din UDMR ar trebui sa fie mai atenti, pentru ca exista niste limite. Ma refer la viitor, inclusiv cel apropiat.
    • +2 (10 voturi)    
      intr-adevar niste (Marţi, 4 iunie 2019, 21:18)

      andrei1232000 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      smecheri. Pe vesmantul Papei nu este nici o inscriptie si magarusii de la udmr au vrut mot sa fie una in maghiara. normal ca a fost scoasa. intrebarea catre SPP este cine a inventat sa se brodeze pe vesmantul papei mesajele in limba maghiara. cuvinte scrise (indiferent de limba) pe vesmantul papei - o premiera mondiala. si probabil ca la Vatican a ajuns ceva dupa care borfasii de la udmr au mai creat ceva.
  • -1 (19 voturi)    
    La cât de bine știu SPPiștii limba maghiară... (Marţi, 4 iunie 2019, 19:07)

    Nyk1 [utilizator]

    ...poate s-au gândit că e vreo înjurătură. Când vezi scris „Járjunk együtt” și nu cunoști limba, cam acesta e primul lucru la care te gândești.
    • +6 (6 voturi)    
      Nu trebuie să știe maghiară. (Marţi, 4 iunie 2019, 22:46)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Engleză, franceză, germană.... Limbi de circulație internațională, este suficient să cunoască. Problema-i că ei nici româna n-o prea știu cum trebuie.
  • +4 (20 voturi)    
    Să nu zgârie privirea credincioșilor. (Marţi, 4 iunie 2019, 19:07)

    prec [utilizator]

    Alte treburi nu are UDMR-ul? Cum ar fi alianța cu ciuma roșie?
  • +4 (18 voturi)    
    Nu au aflat inca? (Marţi, 4 iunie 2019, 19:19)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu au aflat care e lb oficiala in Ro? Politica iredentista, de autonomie etnica, merge mana in mana cu ho'ia in cazul grupului infractional numit UDMR.
  • +5 (15 voturi)    
    ! (Marţi, 4 iunie 2019, 19:37)

    tudorr [utilizator]

    N-am nimic cu minoritarii maghiari, dar udmr e o mizerie de mare angajament! Jeg de partid, mai ales ca au fost salvati de pesedei la comanda duminica seara!
  • +6 (10 voturi)    
    "face sens". Daca era In engleza: "no problem" (Marţi, 4 iunie 2019, 19:40)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    Romanul e foarte grijuliu cu limba romana.
    E suficient sa te uiti la cat de corect vorbesc diversele reporterite si moderatoare tv..
    Peste tot numai publicitate unilingva: romgleza.
    • -1 (7 voturi)    
      Corect, ungurii măcar compun cuvinte proprii (Marţi, 4 iunie 2019, 23:58)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      Și așa nu se încurcă în englezisme. De ex. Számítógép = aparat de calcul = calculator.
      • +1 (3 voturi)    
        da si nu prea (Miercuri, 5 iunie 2019, 14:50)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        sa fi vazut ce fata am facut cand un prieten plecat de ani buni in Spania m-a intrebat cat mai costa prin tara un disc dur
  • +14 (28 voturi)    
    ??? (Marţi, 4 iunie 2019, 19:52)

    mimiloi [utilizator]

    Recensamintul intern al Bisericii Catolice aprecia ca sint aproximativ 1.200.000 de catolici in Romania in 2002. Recensamintul din acelasi an facut de statul roman spunea ca numarul de credinciosi romano-catolici declarati era de 1.028.401. Conform aceluiasi recensamint numarul etnicilor maghiar catolici era 587.033.
    Daca etnicii maghiari sint aproximativ jumatate din numarul total al credinciosilor catolici, de ce sa fie inscriptii in limba maghiara cind este stiut ca liturghia este in latina in toata lumea? Mi se pare discriminatorie aceasta pretentie de a inscriptiona vesmintul papal in maghiara si sint foarte curios cine a avut aceasta initiativa.
    Pe de alta parte sint dezamagit de serviciul de protocol al Vaticanului pentru faptul ca nu si-a facut lectiile serios pentru vizita papei in Romania.
    Nu am frisoane asa-zis patriotice in privinta maghiarilor. Este limba lor, fac ce ii taie capul pe fiecare in privinta modului lor de viata, traditii si tot ce tina de cultura lor. Dar sa insinuezi ca Papa a vrut sa transmita ceva doar etnicilor maghiari si a fost impiedicat s-o faca... e cam mult tupeu aici. Dar cum udemere era cit pe-aici s-o ia in freza la europarlamentare si cum mai urmeaza inca trei rinduri de alegeri, incep sa cinte pe coarda nationalista singura care le-a mai ramas si despre care orice om cu mintea acasa stie ca este politica de cea mai joasa speta.
  • +4 (12 voturi)    
    Mai baieti... (Marţi, 4 iunie 2019, 20:08)

    2304 [utilizator]

    Eu zic s-o lasati cu inscriptiile in ungureasca pe cand va merge Papa la budapesta (cu b mic)
  • +10 (18 voturi)    
    si (Marţi, 4 iunie 2019, 20:30)

    andrei1232000 [utilizator]

    o intrebare care nu s-a pus: acele cuvinte au fost cusute si in limba romana ? sau dna croitoreasa a uitat sa le brodeze in limba romana? De fapt udmr s-a ofticat ca nu a tinut magaria. Josnicie de ultima speta.
  • 0 (6 voturi)    
    ))) (Miercuri, 5 iunie 2019, 15:06)

    arthur_l [utilizator]

    1. pe de o parte da e aiurea ca s-au indepartat textul in limba maghiara de pe vesmant - era doar o traducere dar cu implicatii majore, romania neavand deocamdata doua limbi oficiale. dar pentru secui ca sa fie respectati da se putea face un compromis.

    2. da, s-a confirmat inca odata ca in interiorul bisericii catolice anumite grupuri se ocupa cu tot felul de intrigi, asa cum udmr a facut lobby pe langa nu stiu ce calugar ca papa sa accepte text bilingv.

    3. dar asa cum am mai spus, stati linistiti ca toti stiu aceste lucruri, inclusiv Papa Francisc.
  • 0 (6 voturi)    
    Greco-catolicii romani, ortodocsi?! (Miercuri, 5 iunie 2019, 15:18)

    Namaste [utilizator]

    Francis a dialogat cu guvernul Roman, din interes politic; cu enoriasii sai trebuia lasat liber...