VIDEO Papa Francisc în România. Primele imagini cu papamobilul: o Dacia Duster modificată / Programul zilei

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 30 mai 2019, 19:32 Actualitate | Esenţial


Papa Francisc în Romania
Foto: Captura stirileprotv.ro
Papamobilul pentru vizita Sanctității sale Papa Francisc în România a fost conceput de uzina Dacia și SPP, în urma unei analize riguroase, informează reprezentanții SPP. Automobilul a fost deja văzut și agreat de Suveranul Pontif, echipa SPP fiind primită în aprilie, la Vatican, informează Mediafax.
Papamobilul a fost pregătit special pentru vizita Papei Francisc în România, iar autoturismul a fost conceput de uzina Dacia şi de Serviciul de Protecție și Pază (SPP), în conformitate cu normele de securitate.

Papamobilul românesc a fost conceput ca urmare a unei analize minuţioase a prezenţei Papei Francisc în alte ţări, care conform tradiţiei au oferit şi pus la dispoziţia Suveranului Pontif pentru deplasare, maşini de producţie autohtonă.

Sanctitatea sa Papa Francisc a văzut deja Papamobilul și l-a agreat.




Membrii echipei Serviciului de Protecţie şi Pază, desemnaţi să asigure protecţia Papei pe toată durata vizitei în România, au fost selectaţi dintre ofiţerii cu experienţă, care au participat la misiuni ale SPP în teatrele de operaţii.

Echipa SPP a fost primită, în cursul lunii aprilie, la Vatican, iar Papa Francisc și-a manifestat încrederea în profesionalismul ofițerilor de protecție, pe care i-a binecuvântat.

De asemenea, din echipa de protecţie din România a Suveranului Pontif fac parte, pe lângă ofiţerii români, alți doi ofiţeri din garda Vaticanului, unul dintre ei fiind chiar aghiotantul personal. Echipa SPP a desfăşurat şi o misiune comună la Roma cu echipa de protecţie a Vaticanului.

Papa Francisc va vizita România în perioada 31 mai – 2 iunie și va fi prezent la București, Iași, Blaj și Șumuleu Ciuc.

Potrivit programului, Sfântul Părinte pleacă de la Roma vineri, 31 mai a.c., la ora 8.10 de pe aeroportul Roma – Fiumicino cu direcția București – Otopeni, unde urmează să ajungă la ora 11.30. După primirea oficială de la aeroport, Papa merge la Palatul Prezidențial Cotroceni pentru ceremonia de bun venit, vizita la președintele României și întâlnirea cu premierul. La ora 13.00, la Palatul Cotroceni, pontiful prezintă primul discurs al vizitei în cadrul întâlnirii cu autoritățile, reprezentanții societății civile și membrii Corpului Diplomatic.

La 15.45, Papa Francisc va merge la Palatul Patriarhiei Bisericii ortodoxe române pentru o întâlnire privată cu Patriarhul ortodox, după care urmează întrevederea cu Sinodul permanent al Bisericii ortodoxe, în fața căruia prezintă cel de-al doilea discurs al vizitei. Întrevederea cu reprezentanții Bisericii ortodoxe se încheie cu vizita Papei și a Patriarhului la noua catedrală ortodoxă pentru rugăciunea ”Tatăl Nostru” și cu un cuvânt de salut din partea Succesorului lui Petru. Prima zi a papei în România se încheie cu Sf. Liturghie oficiată în catedrala ”Sf. Iosif” a arhidiecezei romano-catolice de București.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















28467 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    sa vedem daca Daniel pupa inelul (Joi, 30 mai 2019, 19:36)

    AndJorj [utilizator]

    si spune Tatal Nostru modificat
  • +3 (17 voturi)    
    Ipocrit! (Joi, 30 mai 2019, 19:37)

    dandra [utilizator]

    Nimic nu spune "Cred in Dzeu, ca 10 cm de geam blindat":)
    • 0 (10 voturi)    
      Ipocrit? (Joi, 30 mai 2019, 19:57)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Nu oi fi eu religios, dar Papa a reprezentat intotdeauna ceva bun, o speranta, o dorinta de mai bine, o schimbare, un mediator, cineva impartial. Evident ca nu toate aceste simboluri erau indeplinite imultan, pentru ca mai mult decat orice, Papa este, totusi, "doar un om".

      Si totusi importanta si posibilele realizari a celui ce primeste acest titlu vin si cu responsabilitati, dar si cu pericole.
      Pana la urma, absolut nimic nu ar fi mai savuros pentru teroristi decat sa-si asume crima suprema.

      Hai totusi sa nu fim noi ipocriti sau morbizi si sa ne rugam la putina "Aventura" cu glaonte si explozii doar ca sa testeam credinta unui om, care, pana una alta, a venit in buna-credinta (da, joc de cuvinte intentionat).

      Respectul meu pentru el este moderat, datorita institutiei pe care o reprezinta, dar nu este zero, datorita a ceea ce reprezinta el, ca om, mai presus de orice. Asa ca am o admiratie pentru el - nu pentru acest om neaparat, cat pentru acest "rol". Si da, unii au fost mai buni, altii mai slabuti. Nu cred ca ma pricep suficient cat sa ii evaluez sau judec si nici nu as incerca.

      Ca o avea defecte sau greseli, nu cred ca este relevant. A fi om inseamna sa ii fie si frica, asa ca 10 cm de geam blindat nu mi se pare ceva nelalocul sau. Nici pe mine nu m-ar deranja si sa fim seriosi, eu-s doar o oaie nazista sorosista neo-marxista progresista si drogata, dezinformata de multinationale si straim ce vrea sa darame guvernul ales democratic prin vot, asa ca sunt sanse mici sa fiu tinta unui atentat.

      Dar acum, da-mi voie sa iti testez si eu neipocrizia: tu ai tupeu sa lasi usa blocului si a apartamentului descuiata? Nu zic sa blindezi apartamentul sau sa porti kevlar.

      Hai totusi sa nu uitam sa fim si noi oameni, nu? Zic si eu.
      • -1 (1 vot)    
        da... (Vineri, 31 mai 2019, 15:53)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        a reprezentat ceva bun... mai ales pe vremea inchizitiei sau a cruciadelor...

        gluma e veche si e corecta: crezi ca te apara dzeu sau nu?! daca tu chiar crezi in VOIA si DORINTA domnului, atunci orice se intampla e DORINTA LUI si tu nu ai dreptul sa intervi (geam blindat in acest caz)
        • 0 (0 voturi)    
          eh (Vineri, 31 mai 2019, 22:42)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Chiar crezi tu ca e vointa divina ca tu sa fii agramat? O fi dumnezeu atotstiutor si atotputernic, dar e destul de probabil sa-l doara in cot de toti agaricii carora le pasa de romania dar nu si de limba romana...
    • +1 (1 vot)    
      Dumnezeu iti da creier. (Vineri, 31 mai 2019, 14:49)

      Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      E treaba ta daca-l folosesti sau nu.
  • +3 (9 voturi)    
    pffft... patriarhomobilul e mercedes (Joi, 30 mai 2019, 20:18)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    n-are valoare
  • +4 (6 voturi)    
    OMG (Joi, 30 mai 2019, 21:42)

    Alexa.99. [utilizator]

    Se vede si cu Dancila. Mi-e cam groaza. Si cam (foarte) jena. Jesus, help!
    • +2 (2 voturi)    
      Un parinte adevarat (Vineri, 31 mai 2019, 8:37)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Alexa.99.

      Are grija si de cei saraci cu duhul.
      Ba chiar cu ceva mai multa atentie
  • -2 (4 voturi)    
    In Bethleem... (Vineri, 31 mai 2019, 9:36)

    Toni_Romania [utilizator]

    ... Isus nu avea masina blindata.
    • +4 (4 voturi)    
      exact, (Vineri, 31 mai 2019, 10:07)

      Popcorn [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      dar nu avea nici Mecedes de 200.000 euro si nici clopot cu propriul chip de 600.000 euro.
      • -1 (3 voturi)    
        echidistanta (Vineri, 31 mai 2019, 10:20)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Popcorn

        fii pe pace, sunt agnostic si nu am preferinte - toti liderii religiosi ai Lumii, indiferent de confesiune, sunt mega-bogati - si au venituri inexplicabile

        The Vatican Bank has $8 billion in assets
        The Vatican Bank, which has about $8 billion in assets, has often been at the center of scandal and corruption since it was founded in 1942. Pope Benedict began the process of cleaning the bank up, and Francis has continued that work. Vatican Bank accounts are only supposed to be held by residents of Vatican City and church personnel. But according to Gerald Posner, a Vatican bank scholar and the author of "God's Bankers," these accounts were often awarded to powerful Italian officials looking to stash money without paying taxes. The bank closed over 4,000 accounts to weed out corruption and currently has a total of 33,400 accounts. The bank, formally known as the Institute of Works of Religion, has made progress, but still has a long way to go in becoming more transparent.

        https://money.cnn.com/2015/09/24/news/pope-francis-visit-vatican-catholic-church/index.html
    • +4 (4 voturi)    
      Asa e ! Isus avea (Vineri, 31 mai 2019, 10:21)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      un magar ca tine, si tinea predici si fata de ,,magari" ca tine, care in ciuda ,,urechilor lungi" nu le pasau ce zice Isus.
      • -1 (3 voturi)    
        crestine (Vineri, 31 mai 2019, 10:47)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Asta te invata religia ta, sa ataci oamenii,si nu ideile? (cine zice ala este)
  • +1 (1 vot)    
    Mai rar am vazut . . . (Vineri, 31 mai 2019, 14:04)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . o asemenea uratenie! O cusca de plexiglas pusa pe o masina de serie. Nici nu ar trebui sa ma mire, pentru ca asta este nivelul la care se desfasoara cercetarea romaneasca! Mai, daca nu va merge mintea macar uitati-va la altii si faceti ceva demn de maretia momentului. Cum sa vii cu o cusca de porumbei pusa ca o basca pe varful unei masini, si asa urate, in fata papei?