Medicii reacționează după ce deputatul "mitralieră" le-a cerut înapoi salariile majorate pentru că n-au votat cu PSD: "Reacția furibundă a unui muribund" / "Nerușinare fără margini"

de MH     HotNews.ro
Marţi, 28 mai 2019, 12:13 Actualitate | Esenţial


Catalin Radulescu
Foto: Digi 24
Deputatul "mitralieră" Cătălin Rădulescu a provocat reacții aprinse în rândul medicilor și profesorilor, după ce, comentând eșecul PSD la alegerile de duminică, a spus că medicii ar trebui să dea înapoi salariile majorate sau să plece în străinătate, iar profesorii să plece și ei la cules de fructe peste hotare. "O nerușinare fără margini", "Este reacția furibundă a unui muribund”, sunt reacțiile a doi medici.

Deputatul PSD Cătălin Rădulescu a răbufnit luni, când a vorbit despre eșecul PSD la europarlamentare, susținând că s-a votat pe seama valului de ură la adresa lui Liviu Dragnea.

"Eu îi rog pe medicii care au primit de 4 ori salariul să-l dea înapoi sau să plece din țară cum plecau până acum din cauza salariului, profesorii să meargă să muncească la fructe, că înseamnă că n-au fost mulțumiți de creșterile salariale, pensionarii la fel, să voteze USR. Fermierii să dea înapoi subvenția la USR pentru că oricum o să li se ia înapoi. Să vedem cum o să trăiască cu aceste partide”, a spus Cătălin Rădulescu.

Declarațiile acestuia au provocat reacții în rândul doctorilor și al profesorilor.

"E o recunoaștere că ai mărit salariile în scop pur electoral, să-ți asiguri bazin de votanți"

Medicul Valentin Boldea din Galați spune că declarația lui Rădulescu este "reacția furibundă a unui muribund".

"Este un om supărat. El este medic și este furios. Este reacția furibundă a unui muribund din punct de vedere intelectual și politic. În rest, este can can, nu poți să iei ce ai dat. Nu este normal să alunge pe cineva din țară, este opțiunea fiecăruia. Până acum, medicii nu au fost dați afară din țară, dar fiecare are dreptul să-și aleagă propriul drum profesional și personal. Să nu mai zicem că toate creșterile de care vorbește sunt așa spectaculoase. Au primit doar medicii din spitale, medicii de familie sunt mult în urmă”, a declarat pentru Mediafax medicul Valentin Boldea.

La rândul său, medicul Vasi Rădulescu spune că este "o nerușinare fără margini" să le ceri medicilor să dea înapoi salariile majorate sau să îi trimiți în străinătate.

"Era nevoie de așa ceva (de majorarea salariilor -n.r.), iar cel mai mult au simțit asta medicii rezidenți. Eu îmi aduc aminte că am început rezidențiatul cu 770 de lei salariu lunar. O rușine. Acum, să ieși, în calitate de politician, dar și ca absolvent de medicină, spunând că medicii ar trebui să dea salariile înapoi sau să plece din țară doar pentru că partidul tău a picat în jos la alegeri și țara dă un semnal puternic că nu-ți mai dorește formațiunea este o nerușinare fără margini. E, pe undeva, o recunoaștere că ai mărit salariile în scop pur electoral, să-ți asiguri bazin de votanți. E o constrângere. Dar nu mă mai miră nimic din ce vine de la astfel de specimene”, a declarat medicul Vasi Rădulescu.

Medicul primar Livia Davidescu din Craiova a afirmat, la rândul său, că dacă ar fi invitată să aibă un dialog imaginar cu Cătălin Rădulescu, l-ar întreba dacă ieșirea sa publică reprezintă punctul de vedere al PSD.

"Apropo de anii '50, se pare că a început cu totul neinspirat pentru partidul de guvernământ...vânătoarea de vrajitoare. Adică sunt acuzați de eșecul electoral nu conducătorii partidului, ci alegătorii.. medicii..profesorii..pensionarii. Cu totul ilogică acuzația. (...) E o aberație care izvorăște din frustrarea de a nu fi el însuși, vreodată, decât un purtător de diplomă, nu un medic!", a declarat pentru Mediafax medicul Livia Davidescu.

La rândul său, o profesoară din Ploiești spune că cel mai bine ar fi ca Rădulescu să facă altceva în afară de politică.

"Să mă duc la fructe? Domnul Rădulescu știe cât muncește un profesor? Nu 4, 5 sau 6 ore cât intrăm în clasă, ci 8, 10 ore pe zi pentru că noi trebuie să pregătim lecțiile și în plus avem multe alte activități extracuriculare. Îmi pare rău să vă spun, dar mulți nu înțeleg că fără educație o societate nu poate exista. Profesorul este omul care formează aptitudini și competențe pentru întreaga viață. Noi suntem cei care punem temelia profesiei, dar din păcate mulți nu înțeleg acest lucru. Cel mai bine ar fi ca domnul Rădulescu să facă altceva în afară de politică. Oricum nu avem salariile din Occident, ci ne asigurăm doar supraviețuirea", a declarat profesoara.

Președintele Cooperativei Agricole Someș-Arieș județul Cluj, fermierul Dan Țandea, a reacționat și el, spunând că declarațiile deputatului Rădulescu sunt ale unui om "disperat și dezechilibrat”. "Legat de faptul că fermierii vor da înapoi subvențiile nu este nimic adevărat, subvențiile nu le-a dat nici PSD, nici PNL sau USR, ci sunt subvenții europene pe care le primesc toți fermierii europeni. Actuala Politică Agricolă Comună (PAC) mai durează până în 2020, ce va fi după 2021 vom vedea”, a spus Țandea.











Citeste pe MedLife.ro
Un nou tratament pentru diaree










19799 vizualizari

  • -10 (24 voturi)    
    Ferească Domnezeu (Marţi, 28 mai 2019, 12:20)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Dacă le cere și șpăgile înapoi?
  • -6 (14 voturi)    
    Oricum (Marţi, 28 mai 2019, 12:33)

    doz2018 [utilizator]

    Salariile tuturor bugetarilor trebuie taiate in prima zi de guvernare a oricarui alt guvern dupa ce dispare cel actual. Asta trebuie sa faca orice guvern cu notiuni elementare de economie de clasa a -ii-a. Ponderea salariilor in PIB a crescut de la 6% la 10,5%. Ce s-ar fi intamplat daca nu erau inlaturati astia acum ci s-ar fi rupt caruta pe la sfarsitul anului sau si mai rau, anul viitor?
    • +13 (13 voturi)    
      Daca s-ar intampla asta, (Marţi, 28 mai 2019, 12:52)

      rectificare [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

      in 2020 PSD ar castiga alegerile cu 90 % din voturi ! Nici nu vreau sa imi imaginez ce ar fi dupa aceea !
      • -3 (3 voturi)    
        Nu exista alta varianta! (Marţi, 28 mai 2019, 15:19)

        doz2018 [utilizator] i-a raspuns lui rectificare

        Daca are cineva solutia s-o spuna. Va ajunge cel putin consilierul noului prim-ministru. Va rog nu aberartii realizabile doar teoreticsi in minimum 5 decenii.
    • -4 (8 voturi)    
      Exact! (Marţi, 28 mai 2019, 13:04)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

      Sunt de acord cu tine si sper ca bugetarii si nu numai sa voteze in mod masiv un partid care sa le taie salariile. Fiindca … "m...e PSD!".
    • +10 (10 voturi)    
      Prostie (Marţi, 28 mai 2019, 13:14)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

      Propunerea ta ar fi cea mai mare prostie.
      Solutia care mie mi se pare corecta este sa fie evaluat profesional fiecare salariat bugetar si sa fie pastrati in sistem numai oamenii competenti, cu salariul actual.
      In prezent sistemul de stat este capusat cu incompetenti care sunt rude, prieteni sau relatii cu sefii PSD de la toate nivelele.
      • -4 (6 voturi)    
        sa fie evaluat profesional fiecare bugetar? (Marţi, 28 mai 2019, 15:12)

        doz2018 [utilizator] i-a raspuns lui varavara

        E clar ca tu ai mintea unui copil de 5 ani.
    • +7 (7 voturi)    
      Sa nu uitam... (Marţi, 28 mai 2019, 13:15)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

      ...ce s-a intamplat cand nevoit de situatia internationala si neavand nicio alta varianta guvernul Boc a taiat salariile.A fost munitie pt haznale,munitie din care se mai foloseste si azi.Ar insemna sinuciderea ideei de partid de dreapta in Romania.Din acest motiv va fi atat de greu de refacut economia dupa dezastrul psd/alde.Solutia va fi reducerea treptata a aparatului bugetar pana la minimul necesar functionarii statului,privatizarea sistemului sanitar incepand cu casa de asigurari de sanatate,informatizarea tuturor serviciilor la care azi se sta la cozi interminabile la un ghiseu,in timp ce la 3-4 ghisee alaturate "doamnele" care se ocupa de altceva isi fac unghiile etc.
      • -3 (3 voturi)    
        Reducerea aparatului bugetar? CUM? (Marţi, 28 mai 2019, 15:14)

        doz2018 [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Tu oferi o solutie realizabila in 50 de ani cand noi azi platim 10% din PIB ?
        • +4 (4 voturi)    
          Nu in 50 de ani... (Marţi, 28 mai 2019, 17:40)

          grongobar [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

          ...ci in 5-10.Asta daca se vrea.Daca exista VOINTA POLITICA,adica OO.Taierea de salarii nu ar face decat sa ostilizeze un aparat supradimensionat care ar migra in barca psd.Sau cumva asta doresti matale ?
    • +6 (6 voturi)    
      aiurea (Marţi, 28 mai 2019, 13:28)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

      Nu ale tuturor. Doar a le taietorilor de frunze din administratie, care trebuie redusi oricum...
      • +1 (5 voturi)    
        Cum ii deosebesti pe unii de altii? (Marţi, 28 mai 2019, 15:17)

        doz2018 [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

        Cum faci asta in 2 luni? Numai copii de gradinitia comenteaza aici. Duceti-va la serbare!
        • +2 (2 voturi)    
          ti-ai baut lapticul? (Marţi, 28 mai 2019, 20:50)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

          Ca se pare ca inca nu ai trecut pe hrana solida.
          Asta vizavi de afirmatia cu copii de gradinita.
          N-am inteles de ce trebuie facut totul in doua luni. Respectiv reducerea salariilor bugetarilor sau micsorarea numarului lor?
          In primul rand se apre ca e imposibil ca mai devreme de un an sa existe un guvern sustinut de o majoritate parlamentara solida care sa poata sa faca ceva in sensul asta. Ce se intampla pana atunci? dispare Romania? intram in default?
    • +3 (3 voturi)    
      te-ai gandit mult? (Marţi, 28 mai 2019, 20:39)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

      Alte solutii?
      Da, reducerea cu o treime a paratului administrativ la toate nivelele. Te asigur ca nimeni nu o sa duca lipsa la 4-5 ministere sau la o treime din frecatorii de mangusta din agentii, inspectorate, etc.
  • +9 (9 voturi)    
    Politicienii trebuie sa dea inapoi! (Marţi, 28 mai 2019, 12:33)

    tudorLeo [utilizator]

    Toti martafoii astia de politicieni, sa restituie salariile incasate, spagile, tot ce au facut mintind! Ei primesc un salariu pentru a ne reprezenta pe noi, pentru a pune in aplicare ce-i cere cetateanul! Pai ce ma Mitraliera sparta, ai dat din banii tai salarii, aia sunt tot banii nostri bai balon de sapun! V-ati batut joc de 30 de ani de noi toti, in loc sa ne reprezentati, ne milogim noi de voi? Abia astept urmatoarea runda de alegeri!
  • +9 (11 voturi)    
    un rebut nereciclabil (Marţi, 28 mai 2019, 12:36)

    L.Popescu [utilizator]

    si pentru medicina si pentru politica.
    Cum poti sa jignesti atatia oameni de valoare cum sunt medicii, profesorii si fermierii?

    La groapa de gunoi cu rebutul......
  • +10 (14 voturi)    
    Catalin "Mitraliera" Radulescu (Marţi, 28 mai 2019, 12:41)

    Frank777 [utilizator]

    Un fanatic al lui Dragnea fiind dependent de mancarea care o primea de la Dragnea. Este un caz tipic de complice a lui Dragnea fidelizat prin vulnerabilitatea individului. Declara el in 2017 :
    "Sunt pregatit sa ies cu arma sa trag. Imediat, imediat (...) Pot sa ies unde vreau eu. Daca ma apuca pe mine vreo nebunie, pot sa ies unde vreau eu. E dreptul meu si riscul meu si hotararea mea in momentul ala",
    Dragnea in puscarie catalin Mitraliera este NIMENI. Nu va mai fi pe listele PSD la parlament.Nu va mai avea venituri din diverse aranjaamente fiind un biet NIMENI fara protectie lui Dragnea. Un fanatic al lui Dragnea asa cum sunt multi altii ascunsi in Administratie locala si centrala si in Parlament .Deparazitarea de dragnisti este prioritara.Acesti oameni vor sabota.
  • -14 (18 voturi)    
    Reactia lui Radulescu (Marţi, 28 mai 2019, 12:43)

    Gigi Kent [utilizator]

    Reactia lui Radulescu este efectiv umana si normala. Cu cine au votat pensionarii, medicii si toti cei carora li s-a marit salariul in domeniul public? Ca beneficiari directi si clari ai guvernarii? Alte categorii pot sa le inteleg … nu ma asteptam sa voteze studentii PSD pentru ca au primit gratuitati pe trenuri sau micii antreprenori ca nu mai platesc 100 si ceva de taxe aberante care le mancau timpul aiurea. Unde sunt cei cu credite cu rate calculate dupa Robor? Unde sunt cei 5 milioane de pensionari?

    Daca nu apreciaza o guvernare care e in favoarea lor poate vor aprecia o guvernare care e impotriva lor si care le ia, gen marire de TVA, scaderi de salarii si impozitari de pensii …

    De abia astept ca tara sa culeaga (acum imediat sau dupa urmatoarele alegeri parlamentare) roadele preocuparii excesive pentru dosarele lui Dragnea si "m...e PSD"
    • +10 (10 voturi)    
      Pensionarii s-au jmekerit (Marţi, 28 mai 2019, 13:10)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Au luat de la Dragnea si apoi nu l-au mai votat.Stiu ca un drept castigat nu mai poate fi luat inapoi. La misto nu l-au mai votat pe Dragnea ca sa isi bata joc de el. Stiu ca nu le poate lua pensiile. De-ai dracului au facut asa ,ca prea se credea al-dracului Dragnea
      • -4 (6 voturi)    
        Dragnea ... (Marţi, 28 mai 2019, 14:23)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Dragnea nu putea sa le ia pensiile inapoi dar putea sa zica si el precum ceilalti, chiar de la inceput: "cresterea productivitatii muncii nu permite cresteri de pensii si de salarii, trebuie sa investim in infrastructura, trebuie sa reducem deficitul bugetar, eventual sa ajungem pe excedent ca sa nu le lasam datorii copiilor nostri etc. etc. etc.". Si gata … se rezolva problema. Asa, daca a fost fraier … la puscarie!
    • +5 (9 voturi)    
      Vezi matale... (Marţi, 28 mai 2019, 13:20)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ...nu toata lumea gandeste cu stomacul si colonul.Poate ca medicii aia care nu au votat psd si-au amintit de cei 30 de ani de umilinte in care au fost tinuti pe salarii de mizerie iar in societate se inducea ideea ca nu au nevoie de salarii ca oricum iau spaga.,asta in timp ce militienii si minerii erau cu salarii de 10 ori mai mari fiind garzi pretoriene.Poate ca au considerat ca sunt platiti pentru munca inalt calificata pe care o depun si nu au acceptat spaga pentru vot.
      • -1 (5 voturi)    
        ce sa ti spun!!! (Marţi, 28 mai 2019, 17:59)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        """ medicii aia care nu au votat psd si-au amintit de cei 30 de ani de umilinte in care au fost tinuti pe salarii de mizerie"""...nu am auzit de vreun medic "sarac" care nu are ce minca dar de altii , cu diplome universitare in alte domenii , da...asa ca lasa -o moarta ca macane...doctorii in ro au primit spaga si pe timpul cismarului si dupa ( si mai mult )....o spune unul care a avut si are in tara aia mai multi medici in familia apropiata sau mai indepartata....si e valabil si pt asistente , pt profesori si alti bugetari ..ca asa e mentalitatea de rahat a poporului ala...
    • +1 (5 voturi)    
      fumat (Marţi, 28 mai 2019, 13:30)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      E normala ptr. un tampit ca el, iar a da e "normala"din acelas motiv. Sau ti-a pus careva ceva in "Kent"?
    • +6 (8 voturi)    
      explicatia e simpla: (Marţi, 28 mai 2019, 13:53)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Dragnea a mers prea departe si poporul nu mai accepta sa fie mituit cu pomeni si minciuni electorale.
      Dragnea a dat cu o mana si a luat cu 3. Degeaba a marit pensiile, daca rata inflatiei a crescut imediat.
      • -6 (8 voturi)    
        Rata inflatiei (Marţi, 28 mai 2019, 14:20)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Inflatia nu a crescut nici pe departe pe cat au crescut veniturile.

        Eu nu inteleg ce parere are lumea despre toata treaba asta cu politica. De ce ajunge un partid la guvernare si ce trebuie sa faca acolo. In naivitatea mea am crezut ca scopul este bunastarea societatii, cresterea nivelului de trai, servicii publice de calitate samd. Si partidul care le face este revotat pentru a face in continuare. Repet … asa sunt eu naiv.

        Apoi vin unii ca tine si zic "nu ma intereseaza sa fiu mituit cu pomeni si minciuni electorale". Adica nu e bine cu salarii, pensii, crestere PIB si alte asemenea nimicuri. Probabil ca ai nevoile de la baza piramidei de altundeva satisfacute, respectiv mananci, te imbraci, inveti, te duci la medic samd dintr-un univers paralel iar pe aici, prin Romania lui "M...E PSD!", te afli doar pentru a-ti satisface nevoile superioare care oricum pentru mine sunt imposibil de cunoscut si inteles.
        • +2 (6 voturi)    
          rata inflatiei este un termen care (Marţi, 28 mai 2019, 15:57)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          acopera sute de produse.
          Daca se iau in calcul doar produsele de baza (alimente, fructe, legume, servicii) vei vedea ca rata inflatiei este cam cat marirea salariala adusa de Dragnea.
          Un coleg care a iesti la pensie a votat PSD-ul numai ptr ca promisese ca mareste pensiile....acum regreta ptr ca spune ca, desi are pensia marita, traieste mai prost decat inainte (de fapt mai putin bine decat inainte).
        • +1 (5 voturi)    
          salariile si pensiile ar trebui crescute (Marţi, 28 mai 2019, 15:59)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          in urma dezvoltarii generale a Romaniei...adica creste productia, creste productivitate, cresc exporturile, creste PIB-ul, crestem si noi salariile.
          daca cresterea salariala e mai mare decat cresterea eficientei muncii, diferenta se duce in inflatie.
          La noi exact asa a fost.
  • +8 (8 voturi)    
    in (Marţi, 28 mai 2019, 13:02)

    andrei1232000 [utilizator]

    momentul in care iti asumi guvernarea, o faci pentru cetatenii tarii. La fel ca atunci cand faci un copil. Trebuie sa faci tot ce este necesar ca sa-i fie bine pentru ca este responsabilitatea ta, nu trebuie sa-i aduci aminte in fiecare zi ca i-ai dat de mancare, ca te-ai sacrificat pentru el. Unii Mitraliatori au impresia ca natia trebuie sa le fie vesnic recunoscatoare ca au facut ceea ce le intra in fisa postului. De parca ar fi scos bani din buzunar. Sunt doar niste slujbasi ai poporului. Poporul ia angajat sa faca treaba, nu sa se plimbe cu helicopterul si sa-si legifereze privilegii.
  • +4 (6 voturi)    
    Stati putin si nu minati (Marţi, 28 mai 2019, 15:54)

    oopsie_daisy [utilizator]

    Ce? Radulescu e medic? Bacalbasa e medic? Tit nu-mai-stiu-cum e medic?
    Totusi, multe rebuturi au dat si facultatile de medicina. Si toate par sa se fi aciuit in jurul pesedeului
    • +1 (1 vot)    
      PSD-ul e ca un magnet de rebuturi (Marţi, 28 mai 2019, 21:02)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui oopsie_daisy

      Nu conteaza profesia, specializarea, anul absolvirii!
  • 0 (0 voturi)    
    Dar un psihiatru nu ati intrebat ? (Marţi, 28 mai 2019, 20:52)

    clint [utilizator]

    Cred ca avea ceva interesant de spus, despre o camasa...