​HARTĂ INTERACTIVĂ - Câți mai suntem în România? Populația în fiecare județ și în fiecare municipiu din țară

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Luni, 6 mai 2019, 8:04 Actualitate | Esenţial


Populatia Romaniei - pe judete si municipii
Foto: Hotnews
La 1 iulie 2018, ultima dată pentru care Institutul Național de Statistică are informații publicate, în România erau puțin peste 22 de milioane de persoane după domiciliul din buletin. Capitala București e de departe pe primul loc atât în topul județelor, cât și a municipiilor din țară, adunând peste 2,1 milioane de persoane după domiciliu. HotNews.ro a centralizat informațiile de la INS și a realizat o hartă interactivă cu datele despre populația după domiciliu din toate județele și din toate cele peste 100 de municipii din țară.

HARTĂ INTERACTIVĂ - Populația după domiciliu în județe și în municipiile din România
  • Click pe Județe sau pe Municipii pentru detalii.
  • Vezi și Legenda hărții pe butonul ">>" din colțul stânga-sus.



TABEL - Populația după domiciliu în județe


Sursa: INS / POP108D - POPULATIA DUPA DOMICILIU la 1 iulie pe grupe de varsta si varste, sexe, judete si localitati

TABEL - Populația în municipiile din România


Sursa: INS / POP108D - POPULATIA DUPA DOMICILIU la 1 iulie pe grupe de varsta si varste, sexe, judete si localitati
---

Citește și:


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















200628 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    22 mil ??? (Luni, 6 mai 2019, 8:13)

    falcoind [utilizator]

    Nu cred ca mai is nici 18 , și mai drastic e orașe precum Cluj, Timișoara , Iași cu suburbii depășește 500 mii locuitori , dar in schimb sunt zone întregi depopulate . Satele sunt pustii ici colo mai un bătrân.
    • +9 (11 voturi)    
      Comment sters de user (Luni, 6 mai 2019, 9:01)

      complet_ret [anonim] i-a raspuns lui falcoind

    • +11 (19 voturi)    
      Ultimul stinge lumina (Luni, 6 mai 2019, 9:10)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Cât timp vor fi suficienți fraieri dispuși să plătească taxe pentru #ciumaroșie, emigrația va continua.
      Câte țări europene se pot "lăuda" că la alegeri mai puțin de 1 din 20 cetățeni merge la vot și pune ștampila pe un partid fără infractori?
      • -15 (31 voturi)    
        Lasa ca o sa vina ciuma (Luni, 6 mai 2019, 10:48)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        portocalie si toti o sa va inghesuiti sa platiti taxe si impozite duble, ca sa ajutati noua ciuma!
        • +4 (14 voturi)    
          vezi ca ala era pdl (Luni, 6 mai 2019, 11:34)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          care nu mai exista acum.... dar na... aberatiile intiparite de psd in mintea postacilor!

          pdl a marit tva cand era CRIZA MONDIALA (astia intra in recesiune cand e totu ok pe plan interntational)

          psd a marit inflatia int-run stil barbat.... da aia nu o vede postacu psd... pentru el painea se scumpeste din vina magazinului, nu pt ca a crescut inflatia sau mai stiu eu ce!

          in fine... ca sa nu o mai lungim... nu a dublat nimic pdl... e o minciuna gogonata plasata de tine ca sa-ti construiesti un "argument" . si astia ti-o spune unu care l-a urat pe basescu!
          • -3 (13 voturi)    
            N-ai inteles nimic, nu am spus ca (Luni, 6 mai 2019, 13:41)

            xrogo [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            PDL a dublat taxele, voi sustinatorii ciumei portocalii o sa va inghesuiti sa platiti dublu ca sa sustineti pe portocalii si in acest fel sa va aratati dragoste si respectul fata de noua ciuma!
            Si in alta ordine de idei, cum adica nu mai exista PDL, ce, membrii PDL s-au evaporat, nu, ei sunt pititi sub o noua denumire ca sa-si piarda urma si prostul renume!
          • -1 (7 voturi)    
            serios? (Luni, 6 mai 2019, 14:35)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            Vezi impozitul pe proprietate si cum se multiplica daca aveai mai multe . Zici ca nu s-a dublat, cel putin? Serios?
            Vezi forfetar la CA=zero sau la firmele pe pierdere din amortizare INVESTITII. Ce ziceai?

            Si TVA majorata cu 5pp a fost o tampenie majora, numai ca sa mai pape clanul udrea-base-pdl niste sute de milioane prin diverse metode, inclusiv ANRP. Ar fi fost decenta o crestere cu 1-2pp si multe business-uri nu s-ar fi dus in economia subterana.
            • +3 (5 voturi)    
              Serios? (Luni, 6 mai 2019, 16:05)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

              Deci #ciumarosie guverneaza pe banii incasati de la zecile de mii de infractori eliberati vremelnic din inchisori? Bine ca ne-ai luminat... putem sa ne intoarcem linistiti in tara, sa platim datoriile acumulate de Boc in perioada de criza, cand PSD a fugit de la guvernare. Oops! sunt mai mici decat datoriile facute de #ciumarosie dupa ce au ajuns la putere! Oooops!.. Investitiile sunt mai mici decat in perioada de criza! Oare pe ce se duc banii??
              Platiti, fraierilor! Nu e prost cine cere..
              • 0 (4 voturi)    
                gigele (Luni, 6 mai 2019, 16:46)

                Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                Or fi tot fructe, nu amesteca mere cu pere. Am zis ceva gresit? Combate-ma cu argumente, chiar te rog.
                Ala de-l "ura" pe base a zis ca este o minciuna faza cu dublatul si i-am reamintit realitatea nu foarte indepartata.

                Daca vrei, putem sa discutam si de "investitiile" alea de pe vremea udritzei. Cu nimic mai deosebite fata de salile de sport ale lui nastase sau de pndr-ul lui dragnea, AKA bani pentru partide si prieteni. Sau tie rahatul nu-ti pute decat daca are o culoare, iar restul este comestibil?!? Scuza-ma ca mie imi pute indiferent de culoare.
                • 0 (2 voturi)    
                  dorele.. (Marţi, 7 mai 2019, 13:00)

                  pehash [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

                  Daca vrei, putem sa ne uitam la deficitul bugetar, la deficitul structural, la investitii ca procent din cheltuielile publice, la proiectele pe fonduri europene, la cati km de autostrada au fost contractati, la numarul de emigranti, la reformele facute, la legile date.. Astea sunt realitatile care conteaza, nu lamentari de genul "si ala a furat", deci nu-i nici o problema daca fura si altii.
                  • -1 (3 voturi)    
                    :D (Marţi, 7 mai 2019, 14:37)

                    Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                    Daca te uiti mai sus, eu am zis ceva _punctual_ si tu ai inceput cu generalitati si placa ciumarosie. Inca astept sa-mi arati _punctual_ ce am zis gresit la faza cu impozitele. Banuiesc ca nu ai o problema cu ceva atat de simplu. Sau ai?

                    Ai dat-o in "investitii", ti-am zis ca-ti pot raspunde si pe ele. Acum ai ajuns la deficite, in conditiile in care discutia era pe ceva PUNCTUAL. Daca raspund si pe astea, ajungi sa vorbesti de religie sau de asuprirea feministelor pe plan local, mondial si planetar?

                    BTW, nu mi-ai zis nici de ce un rahat pute si unul este comestibil, cand de fapt tot rahat e
              • +1 (3 voturi)    
                Adevarat! (Luni, 6 mai 2019, 17:25)

                Just2019 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                Cat se poate de corecte si pertinente spusele dvs. PSD, cand a preluat puterea in 2012, prin minciuna, invrajbire si manipulare a gasit in visteria tarii, bani suficienti, incat Romania sa fie bine, dupa o criza mondiala. Acum, dupa ani in care alianta PSD-ALDE si-a facut de cap cu banii populatiei, am ajuns sa avem datorii de miliarde de euro. Dar miticii nostril, stau prea in intuneric, ca sa poata discerne realitatea , asa cum este ea, cu adevarat, nu cum e zugravita de cei de la guvernare, prin mass-media de casa a acestora(Antene si RTV).
    • +9 (11 voturi)    
      ahahahah (Luni, 6 mai 2019, 11:31)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      22 de mil in mintea lor....

      ex: mama are inclusiv cetatenie franceza (plecata de vreo 10 ani)... dar are buletin de bucuresti si domiciliu in buc...
      sunt CONVINS ca marea majoritate a celor plecati sunt in aceeasi situatie !

      ea figureaza ca domiciliata in bucuresti... in fapt ea vine maxim 2-3 sapt / an!

      statistica aia e o aberatie... si recensamantul a fost... era f usor sa minti!
    • +7 (9 voturi)    
      18 mil. cu indulgenta!! (Luni, 6 mai 2019, 12:17)

      spin [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      23mil in 89!minus 1,2 rata negativa demografica minus 4mil oficial plus1mil neoficial ,afara sa tot fim cam 17mil!! de ce 22mil???asa vor guvernantii!!infrastructura personalului bugetar(incepand cu parlamentari ,primari ,consilieri de tot felul,politie ,jandarmerie ,finante publice.....etc...etc ) se raporteaza pe cap de locuitor. ADICA 22MIL!!!!!
    • +1 (1 vot)    
      22 de milioane??...Poate 16 -17 milioane... (Luni, 6 mai 2019, 19:20)

      Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      ...Se pregateste trecerea pe lista a mortilor la alegeri...
  • +21 (23 voturi)    
    Earth hour (Luni, 6 mai 2019, 8:15)

    Jolly Roger [utilizator]

    Multi, tare multi... pe hartie!

    Ca daca te uiti seara la cate lumini sunt in blocuri zici ca se tine Earth hour in permanenta!
    • -4 (12 voturi)    
      Lumea (Luni, 6 mai 2019, 11:59)

      RedGuard [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      e plecată în oraș, la restaurant, de nu e lumină acasă. Nu e ca în Viena sau în alte orașe din „Vest” unde stau toți ascunși seara pe-acasă de frică sau din lipsă de bani.

      După ce am stat un an prin străinătate, e mult mai bine aici. Desigur, dacă faci 2000 de lei în România e nasol, dar dacă deja faci 2000+ de euro în România, în Vest nu ești mai câștigat.
      • +4 (6 voturi)    
        Numai sa nu ajungi la spital (Luni, 6 mai 2019, 16:33)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui RedGuard

        sau sa conduci pe strazile Romaniei, ca te ia benga. Pe unii ii ia benga numai cand se uita la cine ii guverneaza, o gaska de trantori semianalfabeti si hoti. Da da, e taaaaaare bine!!!
  • +15 (19 voturi)    
    22 milioane cu tot cu cei plecati in afara (Luni, 6 mai 2019, 9:01)

    Frankie [utilizator]

    Realistic suntem vreo 17 milioane in tara
    • +5 (5 voturi)    
      Cat au buletin de romania (Luni, 6 mai 2019, 9:49)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      Oficial nu poti face nimic decat sa-i numeri. Chiar daca romanii lucreaza in afara, multi inca vin vara in tara pentru buletine, permise si pasapoarte
      Poate in recensamant, pe partea de rezidenta prin calcule obtii o cifra mai aproape de realitate. Dar recensamantul e scump, si oricum nu te ajuta cu nimic, cat timp la evidenta populatiei buletinul e activ.
      Probabil si prin intermediul politiei de frontiera se poate numara cati ies vs cati intra, dar daca nu e o nevoie oficiala sa stii cati sunt oficial in tara, nu merita efortul contorizarii
    • +6 (8 voturi)    
      domiciliu != rezidenta (Luni, 6 mai 2019, 11:50)

      mache [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      Multa lume face confuzia asta: domiciliul stabil nu este acelasi lucru cu rezidenta
      Avem 22 milioane de cetateni cu domiciliul in .ro ; multi insa sunt rezidenti ai altor state iar statul roman este incapabil sa faca asta (si nici nu se doreste) cu proprii rezidenti (cetateni romani sau straini)
      • +8 (8 voturi)    
        mersi de minus (Luni, 6 mai 2019, 12:54)

        mache [utilizator] i-a raspuns lui mache

        da' mai cititi si voi ce se face in alte parti: rezidenta se inregistreaza automat in sistemul national pe cand la noi se trece in evidenta populatiei foarte rar situatia rezidentiala
  • +4 (16 voturi)    
    Nu cred ! (Luni, 6 mai 2019, 9:27)

    calinsab [utilizator]

    Daca stam si vedem cine conduce Statistica in Romania, adica cei de la PSD , am indoieli ... Cifrele sunt umflate uluitor de mult. Sa ne spuna Statistica cati angajati sunt in Romania , cati pensionari cati asistati social cati sunt fara venituri, cati copii avem, sa vedem daca le iasa socoteala calculata invers , asa de verificare doar...
    Privim la Iasi 900 000 ? cati din Republica Moldova au domiciliul in Iasi? Dar in Bucuresti ? doar eu cunosc multi....
    Cred ca defapt cifrele vorbesc despre altceva insa... e vorba despre frauda care urmeaza la alegeri si referendum , pusa la cale de PSD. Aceste informatii puse in media nu sunt altceva decat furtul anticipat al votului, justificarea numarului de voturi aparute , sau se incearca marirea plafonului de votanti , adica daca vor vota 10 milioane la referendum , acesta v-a esua! ca doar nu sunt 22 de milioane. Cifrele pe care le zic eu acum sunt estimative exact trebuie vazut cat trebuie sa fie...
    Asa ca se anunta un furt urias la alegeri !
    • +6 (6 voturi)    
      cifrele (Luni, 6 mai 2019, 11:36)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui calinsab

      iau in consideraare ca domiciliati in romania oamenii care au buletin de romania.... 90% din cei plecati afara au buletin de romania! (inclusiv cei care au obtinut cetatenia in tara respectiva)

      evident ca e o statistica mincinoasa!
      • +2 (2 voturi)    
        Statistica mincinoasa. (Luni, 6 mai 2019, 17:39)

        Just2019 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Este clar ca PSD, prin vocea INS-ului de casa, are tot interesul sa umfle cifrele, pentru ca referendumul propus de presedinte sa nu se valideze, datorita obligativitatii, partciparii, a 30% din numarul de alegatori, inscrisi pe listele electorale permanente!
    • +4 (6 voturi)    
      E posibil (Luni, 6 mai 2019, 11:48)

      amicugri [utilizator] i-a raspuns lui calinsab

      E o ipoteza plauzibila, nimic nu e intimplator in actiunile psd-ace in campanie electorala.
      Oricum, treaba asta cu adresa in buletin ar trebui eliminata, e un rest de mentalitate feudala, sa stie stapinul pe ce mosie e serbul. Mai mult incurca decit descurca, avem adrese la care "stau" peste o mie de insi.
      Pentru vot omul se poate prezenta cu buletinul valabil la sectia de vot si cu asta basta, doar sistemul trebuie informatizat pentru a evita votul multiplu.
      • +1 (3 voturi)    
        uite adresa, nu e adresa.. (Luni, 6 mai 2019, 16:14)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui amicugri

        Ideea de adresa de domiciuliu nu este deloc rea. Sufera la aplicare pentru ca nu exista nici o motivatie pentru cetateni sa-si actualizeze domiciliul. Aceasta situatie se poate remedia relativ usor, prin finantarea bugetelor locale intr-o mai mare masura direct din impozitele locale aplicate in functie de adresa de domiciliu.

        Practic, daca ai in Iasi sau Bucuresti 5000 de cetateni cu domiciliul intr-un singur apartament, impozitul sa nu mai fie cateva sute de lei, ci cateva milioane, pentru ca toate acele persoane (teoretic) folosesc serviciile si infrastructura locala. In plus, impozitele locale ar trebui sa se alinieze cheltuielilor administratiilor locale. Gogomania asta cu fondurile impartite de la Bucuresti are un singur scop - forteaza migratia primarilor la partidul aflat la guvenare.
      • +1 (1 vot)    
        gresesti (Luni, 6 mai 2019, 17:35)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui amicugri

        Eu tocmai ce-am emigrat in uk, si aici daca n-ai adresa, nu existi. Si cam la fel e peste tot in lumea civilizata. Iar ideea asta cu stapanul si sherbul e tipica hotilor, care nu vor sa poata fi usor gasiti. Acu, ca avem adrese la care stau 1000 de insi, asta arata ca nu stim sa punem in aplicare principiile, nu ca ele nu-s bune. Cat despre votul multiplu, informatizarea a existat pe vremea lui Ciolos, dar can votezi cu hotii, e greu sa mai pretinzi interes pentru depistarea votului multiplu...
    • +8 (8 voturi)    
      Nu vor sa se stie cati mai suntem ! (Luni, 6 mai 2019, 12:19)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui calinsab

      Ar scadea numarul de europarlamentari, numarul de voturi in UE, valoarea fondurilor europrene ......
    • +1 (1 vot)    
      nu mai vorbi prostii (Luni, 6 mai 2019, 19:27)

      AndJorj [utilizator] i-a raspuns lui calinsab

      la referendum, cat si la orice fel de alegeri parlamentare sau prezidentiale, pot vota toti cetatenii romani, indiferent ca locuiesc in tara sau in strainatate, deci e foarte plauzibil sa fie 18 mil de oameni cu drept de vot.
    • 0 (0 voturi)    
      azi se confirma ce am zis ieri... (Marţi, 7 mai 2019, 14:12)

      calinsab [utilizator] i-a raspuns lui calinsab

      http://www.ziare.com/klaus-johannis/referendum/dancila-confirma-guvernul-adopta-miercuri-oug-care-schimba-pragul-la-referendum-1560577?source=biziday&fbclid=IwAR0-xRKEFl1MV6h_SrgADuvwUcL7F3GivSj1M0yyqOzy-VFc2N8WZsG8mdo
  • +7 (13 voturi)    
    mda (Luni, 6 mai 2019, 11:06)

    SoulSearcher [utilizator]

    fake news...

    in tara mai suntem sub 18 milioane, care locuim permanent, si/sau muncim aici

    din 18 milioane:

    - 8 mil sunt pensionari
    - 5 mil sub 18 ani
    - 5 mil cu varsta intre 20-60 ani

    din astia 5 mil, cam 3.5 mil mai muncesc, din care cam 1.8 mil sunt bugetari, si restul sunt la privat...

    deci avem cam 1.7-2 mil de romani care efectiv duc tara in spate si produc ceva.... si anume bunuri si servicii...

    restul e cancan.. sa nu uitam ca din 2014 pana azi au emigrat in jur de 3 milioane de romani... astea sunt cifre din UE, care au numarat migrantii sirieni.. alaturi de ai nostri romani care au fugit de foamea din tara
    • +8 (8 voturi)    
      conform ins (Luni, 6 mai 2019, 11:37)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      daca ai buletin de romanica, locuiesti in romanica (pt ca ai un domiciliu)
      in fapt tu esti in strainatate de 15-20 de ani...
      • +2 (2 voturi)    
        haha (Luni, 6 mai 2019, 13:55)

        Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Asta voiam sa comentez si eu.
        Atat timp cat nu se face un recensamant pe bune degeaba ne uitam la adresele din buletin.
        Nu mai zic ca exista 30-40 de persoane care au aceeasi adresa pentru ca aveau nevoie de viza aceea imbecila. Sau persoane care isi schimba buletinele pe alte adrese numai pentru a obtine fonduri sau pentru a se casatori la alta stare civila.
        INS viseaza cai verzi pe pereti. Dar nu ma mira. Daca lor li se pare normal sa trimita formulare in care operatorii economici completeaza datele si apoi din asta fac statistici legate de CA, vanzari, profit, numar de salariati si alte cele in loc sa ia datele din ANAF atunci la ce sa ma astept de la adunatura aceea de functionarasi care trebuie sa isi justifice existenta aruncand cifre total aiurea...
  • +4 (10 voturi)    
    Acum (Luni, 6 mai 2019, 11:12)

    Ciprian1979c [utilizator]

    vor sari cei din Cluj sa spuna, că, deși nu contează populația(că, na Bucureștiul e de 7-8 ori mai mare), de fapt, ei sunt pe locul 2.:))))
    • -2 (16 voturi)    
      Mai si ganditi!!!! (Luni, 6 mai 2019, 12:44)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      Toata lumea stie ca populatia din Iasi e doar pe hartie , in realitate e sub cea din Timisoara sau Cluj fara nici o discutie.Apropo, stii care este numarul de salariati din Cluj sau Timis raportat la judetul Iasi??250 k raportat la 170k , deci avem o diferenta de 80k.Din asta rezulta ca daca populatia reala din Iasi ar fi ca in statistici pai ar insemna ca acolo e foamete mai ceva ca in Teleorman ceea ce nu are cum logic.
      • +7 (11 voturi)    
        Dar tot nu e pe locul 2, e Timișoara! (Luni, 6 mai 2019, 13:19)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui /./

        Cluj e pe 3 și dacă aia de la Iași sunt fantome. Dar, sincer mă îndoiesc că nu există: ochiometric, Iașiul e un oraș mai mare, întins decât Cluj, cu mai multe blocuri turn, care nu sunt goale. Atenție, nu vorbești de Vaslui sau Dolhasca, vorbești de Iași! Timișoara, mie personal, mi se pare un oraș peste Cluj, dar nu se bucură de mediatizare, nu e "cool", "hip" sau whatever. Nu are Untold, nu au de ce sa behăie televiziunile o săptămână, ca despre Untold și vineri și sâmbătă aglomeratia de pe Valea Prahovei.
        • -2 (6 voturi)    
          Poate da , poate nu (Luni, 6 mai 2019, 14:08)

          /./ [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

          In momentul asta Timisoara cat si Cluj sunt cam tot acolo, doar ca pe viitor Clujul are sanse mai mari sa creasca din cauza unui lucru si anume studentii.Cluj nr studenti aprox 80k, Timisoara studenti 40k.Cand ai aproape un numar dublu de studenti e clar ca si populatie are sanse mai mari sa creasca.Singura problema la Cluj este relieful , Timisoara nu are problema asta.
          • +6 (6 voturi)    
            Eh! Ai pus punctul pe ''i''! (Luni, 6 mai 2019, 15:11)

            Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui /./

            Unde sa se mai extinda, dacă nu are unde? Pe dealurile mai domoale s-a cam terminat cu construitul! Și dacă sunt studenți mai multi, ce? Heidelberg ul e vreo metropola? Învață acolo și pleacă. Plus că nu e nimic încurajator pt ei să rămână acolo, oamenii sunt destul de "xenofobi''(nu am alt termen), îi numesc''vinituri" - li se pare că ei au un merit intrinsec că s-au născut acolo: ceea ce e bullshit!
            • +3 (3 voturi)    
              Pe verticala se mai poate extinde, (Luni, 6 mai 2019, 16:31)

              /./ [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

              apoi si pe orizontala in comunele din zona.Nu comparam Germania, Anglia cu Romania, aici in Romania termini facultatea la Cluj,Timisoara, Iasi si 80% din studenti raman acolo pentru ca nu au unde altundeva sa lucreze.Ce ai putea face in Pascani daca tu ai terminat o facultate in Iasi??Nimic , deci singura ta solutie e sa iti gasesti la Iasi de lucru.Nimeni nu iti spune vinitura pe strada stai flexat, ca in ziare tot prostu comenteaza asta asa e, dar cine ii baga in seama?Din spatele unui monitor toti sunt viteji.
              • +2 (2 voturi)    
                Ți ai dat răspunsul (Luni, 6 mai 2019, 17:06)

                Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui /./

                se duc in vest când termină. Ba, chiar și aici, in București, ai sa fii surprins câți sunt cu facultatea făcută în Cluj! Și sunt și ardeleni, de acolo din zonă!
        • +4 (8 voturi)    
          nu e cool, nu e hip (Luni, 6 mai 2019, 16:18)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

          Cluj are Untold, Timisoara a cedat centrul istoric unor clanuri mafiote de tigani. Pe care s-o aleg? hmm...
          • +1 (1 vot)    
            Da, sigur (Luni, 6 mai 2019, 17:04)

            Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Evident că e o exagerare a presei! "A cedat" centrul vechi, las-o 'ncolo!
          • +2 (2 voturi)    
            Daca ramai intr-un oras doar ca are sau nu un, (Luni, 6 mai 2019, 17:08)

            /./ [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            concert.........
            Apropo, majoritatea din voi nu prea stiti ca de fapt nu cladirile din centrul ( si aici ma refer la cladirile din piata Victoriei, Libertatii, Unirii , adica alea care se vad in poze si la tv) orasului sunt luate de tigani, ci cladirile care nu prea au o mare insemnatate istorica.Da, si alea sunt oarecum in centru dar putin mai la periferia centrului sa zicem asa.
            Nu Timisoara a cedat cladirile ci hotii care au fost in administratie in cardasie cu avocati, notari si lista poate continua.Stai linistit ca hoti din astia sunt si la Cluj la fel de multi ca si la Timisoara.
            Fiecare oras are atuurile sale, se pot gasi avantaje si dezavantaje la fiecare dintre ele.
            • +1 (1 vot)    
              ai ratat ironia.. (Marţi, 7 mai 2019, 13:08)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui /./

              Corect, doar pentru un concert nu ramai.. Tu chiar crezi ca toti tinerii se muta in Cluj pentru Untold?

              Cam care ar fi, in opinia ta, avantajele Timisoarei fata de Cluj, in afara de faptul ca poti oricand sa dai o fuga pana la Viena, sa-ti reaminesti ce inseamna civilizatie? Cred ca nu exagerez cand spun ca jumatate din economia orasului se datoreaza aproprierii de granita.
  • +2 (10 voturi)    
    Asa cum ziceam si in alte posturi. (Luni, 6 mai 2019, 12:04)

    iomvvd [utilizator]

    Bravo Iasi. Clar e cea mai mare aglomerare urbana a tarii dupa Bucuresti. La fel Bravo Moldova cu 3 judete in top 10. Pacat ca nu se exploateaza cum trebuie aceasta resursa umana a Moldovei cu o inteligenta peste medie, nativ vorbesc.

    Va garantez ca odata aparute primele stiri ca autostrada Moldovei va incepe sa se construiasca, Iasul in principal va cunoaste un boom de investitii (de la imobiliare, productie samd).

    Mandru ca sunt roman adevarat alaturi de romanii adevarati din Moldova, nu cu nasul pe sus cum se intampla prin alte parti.


    BTW - abia astept sa vin sa vizitez Iasul. Va provoc si pe voi la un weekend in Iasi ;)
    • -5 (7 voturi)    
      sure:)) (Luni, 6 mai 2019, 14:15)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui iomvvd

      E clar ca nu stii despre ce vorbesti, dar e bine ca romanul se pricepe la orice :))).Noroc ca aia din republica moldova au trebuit sa isi faca buletinul in Romania si au trebui sa aleaga ceva, si au ales o mare parte Iasi ca doar nu mergeam sa isi faca buletinul la Salaj.
      • +4 (6 voturi)    
        Dar, de ce ești așa de vehement? (Luni, 6 mai 2019, 15:22)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui /./

        Parcă ți se dărâmă sistemul de valori dacă e Iașiul mai mare decât Clujul! Până la urmă, dimensiunea orașelor, nu are mare legătură cu economia, nu crezi? Viena sau Berlin sunt o glumă in comparație cu Istanbul sau Moscova, așa că las o mai moale, nu mai veni cu justificări din astea - e foarte posibil ca Iașiul să aibă cu 50000 de locuitori mai mult decât Clujul. C est la vie.
        • 0 (2 voturi)    
          he he :)) (Luni, 6 mai 2019, 16:19)

          /./ [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

          Nu imi place dezinformarea , prefer realitatea :)
        • -1 (3 voturi)    
          Musai!!! (Luni, 6 mai 2019, 17:31)

          iomvvd [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

          Ai tinut neaparat sa lamuresti chestiunea asta, nu?
  • +2 (12 voturi)    
    O adunatura de mincinosi la INS (Luni, 6 mai 2019, 12:36)

    Alina Cosma [anonim]

    Cine mai crede in minciunile si manipularile INS-ului? Cel controlat de Psd ( de Hrebenciuc).
    In Romania mai suntem vreo 18 milioane cu acte in regula din care vreo 4-5 milioane sunt plecati peste hotare.Deci mai ramanem efectiv vreo 13 milioane.
    Va spun sigur ca numai in Cluj-Napoca traiesc efectiv vreo 700 de mii de oameni plus studenti inca vreo 100 de mii anual (bastinari clujeni sunt vreo 400 de mii, restul sunt vinituri)
    Asa ca, la gunoi cu INS-ul...fix acum inainte de alegeri a aparut articolul asta! Oare de ce? Fraude electorale? Manipulari?
    • +3 (5 voturi)    
      Pe logica ta (Luni, 6 mai 2019, 13:21)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Alina Cosma

      Populația orașului e mai mare decât populația județului. Un fel de "primul pe țară, al doilea pe județ". Aplicând aceeași logică, gura casca, venetici, aia fara domiciliu aici, studenți la peste 10 universitati de stat, București are 4 milioane de locuitori.
  • +2 (4 voturi)    
    Dar o statistică cu pensionarii „speciali”? (Luni, 6 mai 2019, 14:03)

    prec [utilizator]

    Cu haitele „pensionate” la 45 de ani? Cu numărul de bugetari din fiecare județ raportat la populația județului?
  • +1 (1 vot)    
    Mai numerati (Luni, 6 mai 2019, 16:56)

    Observatory [utilizator]

    cat mai aveti ce numără , pe scurt, un număr corect se poate aduna numărul de elevi plus pensionari și aveți realitatea plus sau minus Tovarasul cu dinții cariați ...
  • +2 (2 voturi)    
    22 de milioane de romani (Luni, 6 mai 2019, 20:10)

    animatron [utilizator]

    E usor de inteles cum de apar diferentele de perceptie, a nu se uita ca perceptia nu e totuna cu realitatea cifrelor.
    Faptul ca eu si amicii mei "avem impresia" ca nu lucrurile stau altfel decat in statistici nu inseamna ca avem dreptate, avem doar o opinie, ne trebuie si argumente cu cifre, faptice, dovedibile, altfel e doar discutie la o bere si atat.

    Ministerul de Interne are in baza de date cu putin peste 22 de milioane de cetateni care legal nu au renuntat la domiciliul din Romania.

    Sunt si cateva sute de mii care au renuntat oficial, au cerut sa fie trecuti in documente cu domiciliul principal in alte tari.

    Altii, probabil vreo 3 milioane (daca e sa ne luam dupa ce se publica), au plecat din tara de mai mult sau mai putin timp, stau mai tot anul sau doar cateva luni in strainatate, dar pastreaza cu Romania o legatura juridica in actele lor de identitate, sunt cetateni romani care nu au renuntat definitiv la domiciliul de aici din tara.

    A avea un job sau chiar o proprietate imobiliara in alta tara nu inseamna ca nu te poti intoarce aici, nu inseamna ca ai renuntat la cetatenie, la pasaport si buletin.

    Cat despre marimea "reala" a populatiei marilor orase, e fara dubiu ca dupa Bucuresti sunt cateva care-si disputa podiumul, Iasi, Cluj, Timisoara, Constanta, chiar Galati.
    A nu se uita ca Galati si Braila sunt despartite de doar cativa km si cu minima vointa si organizare pot forma un pol de dezvoltare de peste 500.000 locuitori.

    E o certitudine ca Iasiul va "decola" puternic daca va fi racordat cu autostrazi si trenuri rapide, e principalul oras universitar si industrial din Moldova si pe langa locuitorii judetelor din jur mai sarace atrage si moldovenii din Basarabia.

    Iar in milionul de locuitori din orasele Cluj (oras foarte dinamic, e bine si pt Romania), Timisoara si Constanta sunt sigur foarte multi moldoveni, semn ca regiunea Moldovei a avut si are in continuare un potential demografic mai mare decat alte regiuni istorice.
  • +4 (4 voturi)    
    Adevarul despre statistici si cifre (Luni, 6 mai 2019, 21:46)

    bogdan_ionica1238866334224 [utilizator]

    Cum...???? Mai suntem 22 milioane ?????
    Numaram buletine de identitate, sau cetateni ce efectiv locuiesc (au rezidenta permanenta) in tara ???
    Cu tot respectul, pentru conationalii din diaspora si din tara, nu putem aduna doua categorii foarte eterogene de cetateni. Sunt diferente de mentalitate, optica asupra vietii, nivel de trai, etc...
    Nu sunt nici nationalist, nici nu iau UE in brate...
    INS da dovada, de la un timp de un infantilism feroce in tot ceea ce face. A aduna merele cu piersicile si bananele, doar pe motivul ca, in fond, sunt toate doar fructe, nu inseamna ca facem statistici.
    Trebuie diferentiate clar, din total, ce procentaj constituie tinerii , populatia cu varsta peste 50 de ani, nivelul de pregatire, etc.
    Vom constata : Populatia permanent rezidenta constituita doar din pensionari, elevi sau copii minori, asistati social si posibil spre 3 - 4 milioane de angajati la privat. Daca adaugam aproape 3 milioane de bugetari, vom intelege de ce nu mai functioneaza nici sistemul de sanatate iar sistemul de pensii are sanse imense sa intre in colaps in urmatorii ani...
    Vom mai intelege, peste maxim 10 ani, unde au gresit cei pe care i-am pus (votat) in posturi de conducere...Cand nu investesti in proprii cetateni, nu supravietuiesti ca stat prea mult...Suntem vremelnic membri UE, NATO, etc... Ce se va intampla, cand nu vom mai putea contribuii la bugetul unit, si nici nu vom mai putea asigura subzistenta unei mari parti a populatiei (deja se intampla ca 30% din cetateni sa se confrunte cu saracia...)...Adio UE, NATO, etc... Bun venit, in realitate
  • +1 (1 vot)    
    ce municipii? (Luni, 6 mai 2019, 22:10)

    madafaca [utilizator]

    Pe wikipedia, un MUNICIPIU trebuie sa aiba MINIM 40.000 locuitori...primul criteriu cerut...ca la noi, la nimenea.
  • +2 (2 voturi)    
    departamentul Evidenta populatiei (Marţi, 7 mai 2019, 2:15)

    John_english [utilizator]

    a rămas încremenit in vremurile dinaintea lui '89.

    ăștia număra buletine in loc sa numere populația rezidenta permanent.

    :))
  • +5 (5 voturi)    
    Inainte de alegeri reinvie mortii (Marţi, 7 mai 2019, 7:05)

    eucomentez [utilizator]

    Inainte de alegeri suntem 22 milioane de cetateni, dupa alegeri o sa fim doar 18 milioane. Institutul Național de Statistică reinvie mortii, reapar cei emigrati si o sa voteze toti la alegeri.
  • +3 (3 voturi)    
    Am inteles tot.. (Miercuri, 8 mai 2019, 3:50)

    Sthelian [utilizator]

    Si cu cele 4 milioane minim, dupa mine vreo 5 si mai bine de afara totalul este de 27 de milioane. Un ritm de crestere mai ceva ca al chinezilor.
    Desi aici v-as sugera mai degraba sa vedeti si sa revedeti si iar sa revedeti numaratul steagurilor de catre Ghita Pristanda in orice interpretare.
    Dar daca n-ar fi 22 milioane pe hirtie n-ar mai fi atitia consilieri locali si judeteni, n-ar mai fi atitia parlamentari.
    • 0 (0 voturi)    
      haha corect (Miercuri, 8 mai 2019, 16:29)

      hanu [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

      genial calcul 22+5 = 27 mil romani wow...nimeni de la INS nu si-a dat seama de aberatia asta, IEPUROMANIA...LENE ROMANEASCA in gandire... lucrezi sau nu salariul merge...cam 3/5 cunostinte de-ale mele sunt pe afara de +10 ani...

      Institutul Național de Statistică: mai bine ar trece tot personalul de acolo la evidenta pop, stare civila, pasapoarte, sa se mai agilizeze un pic situatia, ca deocamdata sunt chiar degeaba, niste ridicoli.