Încălcările statului de drept în interiorul UE nu vor fi o problemă pe termen lung, consideră ​Juncker

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 29 aprilie 2019, 15:57 Actualitate | Esenţial


Jean-Claude Juncker
Foto: en.kremlin.ru
Încălcările statului de drept în ţări membre ale Uniunii Europene, precum România, nu vor fi o problemă pe termen lung, a declarat preşedintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, într-un interviu publicat luni de cotidianul polonez Rzeczpospolita, transmite Agerpres.

Juncker a spus că unele state se implică „în anumite jocuri şi încălcări ale regulilor”, adăugând însă că pe termen lung nu vede ameninţat statul de drept în ţările membre respective.

Şeful executivului comunitar a adăugat că în special ţările din fostul bloc comunist vor avea nevoie de o anumită perioadă pentru a se adapta la regulile statului de drept care sunt parte integrantă a statutului de membru al Uniunii Europene.

Anterior, în cursul acestei luni, Comisia Europeană a lansat o nouă procedură de infringement contra Poloniei în legătură cu reformele din justiţie iniţiate în 2017, autorităţile de la Varşovia având la dispoziţie două luni pentru a răspunde temerilor executivului UE.

În 2018, Parlamentul European a solicitat activarea articolului 7 al Tratatului de la Lisabona în cazul Ungariei, unde premierul Viktor Orban vizează transformarea ţării sale într-o „democraţie iliberală”. Totuşi, procedura a avansat foarte lent până în prezent.

O procedură juridică a UE a făcut de asemenea obiectul mai multor dezbateri consacrate situaţiei din România. Bruxellesul a emis un avertisment către ţara noastră, precizând că ar putea adopta măsuri punitive dacă nu se va da curs recomandărilor Comisiei Europene, în special în privinţa combaterii corupţiei.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9646 vizualizari

  • -6 (20 voturi)    
    e clar (Luni, 29 aprilie 2019, 17:27)

    optiunea-2 [utilizator]

    EU este pe duca. cu astfel de conducatori aroganti nu se poate face ordine.
    in tot acest timp cit ia unui stat sa se 'adapteze la regulile statului de drept' se vor fura multe miliarde, iar cei care au facut'o vor fi cei care vor conduce in generatiile viitoare, si chiar vor fi corecti, poate!
    cu alte cuvinte, s'a dat drumul la 'adaptare' de la UE... furati fratilor, nu va mai platiti taxele... adaptati'va...
    si mai inseamna ceva... LCK nu va fi procuror european. va fi unul care vor lasa tarile sa se adapteze regulilor!
    • -1 (11 voturi)    
      imi raspund eu-mie (Luni, 29 aprilie 2019, 19:50)

      optiunea-2 [utilizator] i-a raspuns lui optiunea-2

      daca EU gandeste asa, nu o sa mai citesc sau comentez nimic politic. si poate nimic-nimic.
      la revedere hotnews, politica, EU...
      • +4 (8 voturi)    
        iti raspund EU... (Marţi, 30 aprilie 2019, 0:57)

        Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui optiunea-2

        Tu privesti problema fix pe dos: Nu UE va fi pe duca ci tarile intrate recent gen Romanica. Marile natiuni vestice stiu ce inseamna globalizarea si dezvoltarea si nu vor fi atat de toante incat sa-si tranteasca granite si bariere. UE va exista mereu, singura problema este doar dimensiunea sa.
        • +3 (5 voturi)    
          Foarte logic ce-a spus Junker (Marţi, 30 aprilie 2019, 6:49)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

          Evident ca Dragnea, Victor Orban , Kazynski si altii nu vor fi vesnici. Si evident ca populatiile din aceste tari nu vor emigra in Rusia ca n-au ce sa gasesca acolo, nici prosperitate, nici justitie, nici democratie. Deci drumul tot ala e chiar daca mai dai prin santuri.
  • -19 (31 voturi)    
    ??? (Luni, 29 aprilie 2019, 18:00)

    Gigi Kent [utilizator]

    Poate pana la urma aflam si noi, concret, cu subiect, predicat si numar de lege / articol etc. despre ce "incalcari" ale statului de drept este vorba. Ca deja m-am cam plictisit de discutiile astea vagi ...
    • +14 (18 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 29 aprilie 2019, 19:33)

      [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

      • -2 (2 voturi)    
        Manipulezi subtil (Marţi, 30 aprilie 2019, 9:36)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui

        Manipulezi subtil. Sunt importante toate. Pentru ca si fapta in sine, si faptul ca SRI a devenit politie secreta sunt prevazute adica interzise prin lege. De asemenea nu ar strica sa te informezi cine a cerut "judecatori specializati". La fel cu cine a cerut parchet specializat (DNA).

        Manipulezi mai putin subtil atunci cand te plangi de faptul ca sunt legile facute sa nu existe un vinovat. Pentru ca atunci cand vine vorba de amnistie si gratiere sariti de fund in sus ca o sa fie toti hotii lasati liberi.

        De fapt problema voastra e ca nu mai pot fi arestati PSD-isti (si eventual de la ALDE ca si aia deranjeaza) fara dovezi, cu protocoale secrete, tinuti 3-6 luni in puscarie etc. pentru ca apoi sa vezi ca sunt achitati sau ca fapta nu exista si dosarele sunt trimise inapoi la DNA. Asta pentru ca va lipsesc si culoarele din Justitie. Nu mai poate aresta DNA-ul nici judecatorii care nu par a raspunde la comenzi. De fapt asta intelegi tu prin Stat de Drept. Si probabil si Juncker ... ceea ce nu ma surprinde.
  • +17 (23 voturi)    
    :) (Luni, 29 aprilie 2019, 18:43)

    Xorciser [utilizator]

    Pe termen mediu sau lung vor expulza din UE tarile astea in care exista abuzuri de drept...
  • -8 (14 voturi)    
    hmm (Luni, 29 aprilie 2019, 20:02)

    cucuveauamov [utilizator]

    asta incearca sa-i spele dosarul Cucuvelei?!
  • +5 (7 voturi)    
    Asta e baiat destept (Marţi, 30 aprilie 2019, 2:10)

    John_english [utilizator]

    știe ca generatia comunista mai are de supravietuit in europa de est 10-15 ani maxim.
    • +4 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 30 aprilie 2019, 7:00)

      [anonim] i-a raspuns lui John_english

    • +2 (2 voturi)    
      Brucan (Marţi, 30 aprilie 2019, 11:13)

      razeshu [utilizator] i-a raspuns lui John_english

      Brucan a fost optimist cu 20 de ani, asta e mai realist. De fapt poporul a votat opozitia si partidele istorice in 96, problema e ca erau foarte infiltrate de epoleti.
      Se va schimba generatia asta de cefe late cu epoleti, asta e cert, cursul vietii este inca ireversibil. Vom avea insa la butoane gasca beizadelelor, in acest moment se face un mare transfer de avutie( de fapt se face continuu din 89) catre cercul restrans al "fostilor". Copii lor vor fi viitoarea clasa conducatoare. Crescuta fara morala si principii sanatoase nu o vad in stare sa reformeze ceva. Ma tem ca tot Venezuela scrie pe noi pe termen lung.
      • 0 (0 voturi)    
        absolut (Marţi, 30 aprilie 2019, 13:53)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui razeshu

        perfect de acord cu tine.