UPDATE O procuroare s-a sinucis aruncându-se de la etajul 5 al Parchetului General / Mesajul Ministerului Public după moartea Ramonei Bulcu

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 26 aprilie 2019, 12:12 Actualitate | Esenţial


Parchetul General
Foto: Facebook
O procuroare de la Parchetul General s-a sinucis aruncându-se de la etajul cinci al instituției, transmite Digi 24. Un apel la 112 a anunțat că o femeie amenință că sare de la etajul cinci al sediului central al Parchetului General. Până la sosirea forțelor de intervenție, femeia s-a aruncat în gol și a murit pe loc.

UPDATE 14.05 Surse judiciare au declarat, pentru Mediafax, că ea avea mai multe probleme de sănătate, suferind de depresie și ar fi fost nemulțumită de când a fost înlocuită din funcția de purtător de cuvânt al Parchetului General.Ea a muncit ca procuror la Biroul de Informare Publică și Relații cu Presa vreme de aproape 17 ani. Bulcu nu era procuror operativ și nu a instrumentat în Parchetul General niciun dosar de urmărire penală.

UPDATE 13.50 Mesajul transmis de Parchetul General după eveniment: ”În cursul zilei de astăzi, 26 aprilie 2019, a încetat din viață colega noastră procurorul Ramona Daniela Bulcu. Evenimentul este cercetat, urmând a se stabili toate împrejurările în care a survenit decesul. Colegii din Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie sunt alături de familie în aceste momente tragice.”

Primele informații arată că gestul ei ar fi putut fi provocat de o boală de care suferea.

Femeia avea 53 de ani și a fost timp de zece ani șefa biroului de relații publice din Parchetul General.

Șefa serviciului de ambulanță București, Alice Grasu, a precizat la Antena 3 că apelul la 112 a fost făcut la ora 11.33, iar ambulanța a ajuns în 9 minute, dar ”rănile suferite erau incompatibile cu viața”.

Potrivit ISU București-Ilfov, victima s-ar fi aruncat de la o înălțime de aproximativ 20 de metri, fiind declarat decesul.

La fața locului se deplasează Serviciul Omoruri din Poliția Capitalei și un procuror criminalist pentru a declanșa cercetările în vederea stabilirii cauzelor și condițiilor în care s-a produs decesul.

Acest deces vine la aproximativ o lună și jumătate după ce un procurorul Tamas Schiffbeck, fost șef al DNA Timișoara, s-a sinucis aruncându-se de la etajul al șaselea al clădirii Direcției Naționale Anticorupție.

Ramona Bulcu era membră a Asociației Magistraților din România, a Asociației Procurorilor din România și a Fundației Colegiul Național de Apărare. Ea a absolvit în 1995 Facultatea de Drept din București, iar din 1996 și până în 2003 a fost procuror la mai multe secții civile, începând cu cea din Judecătoria Sector 4 și până la Parchetul de pe lângă Înalta Curte. Ea a rămas apoi la ÎCCJ, dar cu diferite funcții la biroul de informare publică și relații cu presa.



















36461 vizualizari

  • +24 (30 voturi)    
    ... (Vineri, 26 aprilie 2019, 12:16)

    tirolez [utilizator]

    Sper ca nu e un nou caz Panait.
    • +1 (13 voturi)    
      Peste ceva vreme (Vineri, 26 aprilie 2019, 14:07)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      aperanta ta va fi invalidata!
      • +18 (20 voturi)    
        La ce folos sa te sinucizi daca intr-o zi tot mori (Vineri, 26 aprilie 2019, 14:46)

        DihoricaVacila [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        N-a dovedit nimanui nimic. Daca vrei sa mori cu folos, macar fa-o cu degetele in ochii unui corupt.
    • +15 (21 voturi)    
      Procurorii (Vineri, 26 aprilie 2019, 14:50)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      de musama. Sunt procurosi chemati sa musamalizeze cazuri. Exemplul clasic este ca o plangere penala bine documentata cu dovezi si prejudiciul bine dovedit de la un om fara relatii priveste un om sau organizatie cu relatii solide in politica sau procuratura. Plangere sta la sertar 2-3 ani si procurorul de caz se face ca cerceteaza ceva ce nu mai trebuia cazul fiind clar de la inceput.face petentul o plangere pentru tergiversare sare seful procurorului de caz si raspunde ca nu e nici o tergiversare si ca se lucreaza cu raspundere la caz. Ce se mai distreaza procurorii de plangerile celor fara de relatii si sprijin politic.Si asa trece vremea si se apropie prescrierea faptei cand la momentul bine calculat se trimite in judecata in intelegere cu infractorul.La judecata dai de judecatorii intelesi cu avocatul infractorului sau din retea cu procurorii.Se face ca judeca inca 1-2 ani la instanta inferioara si inca 1-2 ani la cea superioara si in final ori il scoate nevinovat ori se constata prescrierea faptelor. Si ramane omul furat si batjocorit de procurori. Cam asta fac procurorii.Cine a sarit in apararea independentei procurorilor a luat teapa.Procurorii care pozeaza in eroi ai luptei impotriva corutiei au in sertar zeci de dosare pe care le taraganeaza ca sa scape hotii.Pentru ca nimeni nu s-a ridicat impotriva procurorilor care taraganeaza si aranjeaza dosare.Nu este de interes politic.Ca poate apeleaza si unii si altii la ei.Coruptia din Parchete este sistemica.In mod deliberat se angajeaza procurori ca sa faca bani din tergiversare de dosare.Retele cu avocati si judecatori.
      • -8 (20 voturi)    
        Nu remarcă nimeni la ce era „membră”. (Vineri, 26 aprilie 2019, 15:23)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Toți o deplâng dar nu analizează cine era madama?Facultatea făcută la 30 de ani, fetiță cu ochi albaștri..... Fără activitate, doar cu „bla, bla” și „timpanul”....
      • +16 (18 voturi)    
        absolut corect (Vineri, 26 aprilie 2019, 15:47)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Numai cine nu a avut tangente cu "justitia", nu stie cu ce se mananca in realitate. As mai adauga cazul in care nu exista interese de vreun fel in tergiversare, ci doar miserupism. Timpul trece, leafa babana merge, pensia speciala e pe vine.

        Cam asta se intampla si in tagma judecatorilor. Exceptii sunt, dar probabil sub 10%.
        • +3 (3 voturi)    
          da (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 15:57)

          codrean [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          si combiba asta cu incompetenta si lenea de a studia temeinic cazul ! Astea fac sa se amane la nesfarsit exprimarea unei opinii clare si decizia fundamentata temeinic. Si cand procurorul si judecatorul au in fata un avocat "meserias" si motivat, intrevedeti ce se intampla ...
          • +4 (4 voturi)    
            + prostie crasa (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 17:06)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui codrean

            Caz real la judecatorie: aduc procura notariala de reprezentare ruda grad 1 (nu-s avocat, dar pot pentru ca am terminat si dreptul). De muuulti ani, pe procuri scrie "duplicat" iar judecatoarea, o tzatza tare-n gura pe nimic, imi spune de sus, la propriu si la figurat, ca nu este valabila pentru ca nu este originala si scrie duplicat. A trebuit sa-i spuna grefiera ca asa sunt procurile de ceva ani, timp in care avocatul ma implora din priviri sa nu-i sar la beregata proastei. Logic ca pierdut cu acte si dreptatea in mana speta si a trebuit mers mai departe. NU avem justitie
    • +4 (4 voturi)    
      trebuie sa fim (Vineri, 26 aprilie 2019, 19:17)

      gopo2016 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      atenti la cine "urca" rapid pe scara avansarilor la partide, ca asa a fost si cu ponta , dupa ce la sinucis pe panait, a ajuns sef de partid
  • +14 (26 voturi)    
    o alta victima pe constiinta PSD (Vineri, 26 aprilie 2019, 12:31)

    tavu [utilizator]

    s-o fi saturat de atatea presiuni.
    • +12 (14 voturi)    
      ce (Vineri, 26 aprilie 2019, 13:23)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui tavu

      constiinta la PSD? ce-i aia?
    • -6 (18 voturi)    
      Ce presiune? Pensia „specială”!? (Vineri, 26 aprilie 2019, 13:36)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui tavu

      Aia da presiune.... Că, dacă nu are rentabilitate în muncă n-o taxează nimeni, ca la privat. N-o dă nimeni afară, nu răspunde de greșeli.
      Ăstea da „presiuni”!
    • +3 (13 voturi)    
      ce presiuni? era purtator de vorbe (Vineri, 26 aprilie 2019, 15:24)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui tavu

      .... "Bulcu nu era procuror operativ și nu a instrumentat în Parchetul General niciun dosar de urmărire penală".
      singura presiune era cum sa-si cheltuiasca leafa de mii de euro!
      -avea 53 de ani, deci nascuta in 1966
      -a terminat facultatea de drept in 1995, deci la varsta de aproape 30 de ani!
      si uite asa cu studii aprofundate, pana la o varsta nu prea frageda, ajunge procuror la parchetul general!
      or mai fi multi ca ea cu studii facute la varste nu prea fragede?
      • +5 (7 voturi)    
        Da cîți sunt. Peste tot, în special la stat!!! (Vineri, 26 aprilie 2019, 16:19)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        La privat trebuie și să demomnstrezi ce știi, nu ca la stat, unde doar „hîrtia” contează.
        • +2 (2 voturi)    
          Nu doar hartia, (Vineri, 26 aprilie 2019, 23:10)

          CristianG [utilizator] i-a raspuns lui prec

          conteaza si pila.
          • +2 (2 voturi)    
            Aia-i baza, firesc. Dintotdeauna. (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 8:24)

            prec [utilizator] i-a raspuns lui CristianG

            Hârtia e, mai mult, pentru „încadrarea” pe funcții cât mai înalte și mai bine remunerate.
  • +21 (27 voturi)    
    Presiunea... (Vineri, 26 aprilie 2019, 12:41)

    eurodaniel [utilizator]

    ... din sistem coroborata cu slabiciuni personale, poate o boala fac ca aceste fapte sa devina obisnuinta. Nu e primul caz de acest fel si cu siguranta nu este ultimul. Oricare ar fi fost motivul pentru care a decis sa faca acest gest e pacat ca doi copii raman fara mama. Si ca dragnea e inca liber.
    • -7 (15 voturi)    
      „Boală” la „mansardă”. (Vineri, 26 aprilie 2019, 13:37)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui eurodaniel

      Că doar nu face boli profesionale.
    • +5 (11 voturi)    
      Și ultmile cuvinte au fost: (Vineri, 26 aprilie 2019, 15:41)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui eurodaniel

      "nu mă impingeți pe geam"
      • +2 (4 voturi)    
        NU, au fost (Vineri, 26 aprilie 2019, 19:03)

        Remulus si Rromus [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        "Nu trageti, tovarasi!"
  • -21 (33 voturi)    
    Care-i problema? Păcat este de băiețelul olimpic. (Vineri, 26 aprilie 2019, 12:46)

    prec [utilizator]

    După alde d-ăstea nu plânge nimeni.
    Membră a „ Colegiul Național de Apărare”....?
  • +9 (13 voturi)    
    Sinuciderea vine (Vineri, 26 aprilie 2019, 13:28)

    Remulus si Rromus [utilizator]

    Atunci cand constientizezi ca nu mai ai pentru ce trai. Faptul ca asta vine din motive profesionale, depresie sau din faptul ca suferi de o boala incurabila este cam echivalent.
  • +8 (14 voturi)    
    hei (Vineri, 26 aprilie 2019, 13:53)

    john70 [utilizator]

    Antena 3: "Pe mana acestor nebuni au incaput destinele atator patrioti si oameni de bine".
  • +6 (18 voturi)    
    Sinucidere dupa metoda "Panait" patentata deja (Vineri, 26 aprilie 2019, 14:39)

    Itsoc [utilizator]

    ma insel sau e al doilea suicid in ultimul an? nici nu e dubios.
    • +5 (7 voturi)    
      nu costeluș, (Vineri, 26 aprilie 2019, 17:02)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      doamna cu pricina se ocupa de pr. de ce oare era nevoie ca un purtator de vorbe sa fie platit cu leafa de mii de euro si sa beneficieze de multe alte avantaje, inclusiv pensie speciala de mii de euro?
      tu costelusi, stii ca la csm sefii de directii functionale sunt magistrati? cu leafa si avantaje de magistrat+leafa aferenta unui similar din celelalte institutii publice?
      exemplu:
      -directia resurse umane, director judecator, detasat din provincie, cu leafa de judecator+indemnizatie de detasare+indemnizatie de cazare(aceste plusuri dubleaza leafa de magistrat)+leafa de director de resurse umane,- cu toate sporurile aferente, dintr-o institutie publica civila?
      -directia achizitii publice, idem, doar ca directorul este procuror.
      ps:doamna cu pricina s-ar putea sa fi fost luata la intrebari in legatura cu niste comunicate de presa date de piccj, care ulterior s-a constat ca nu prea erau in conformitate cu realitatea!
  • +2 (8 voturi)    
    problema de sanatate (Vineri, 26 aprilie 2019, 18:31)

    optiunea-2 [utilizator]

    se numeste "alergie la pesede-alde-udmr-si-alti-politicieni-mafioti"
    • +3 (7 voturi)    
      Subscriu (Vineri, 26 aprilie 2019, 19:47)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui optiunea-2

      Iz de credibilitate
  • +3 (5 voturi)    
    a fost amenintată (Vineri, 26 aprilie 2019, 19:36)

    Toni_Romania [utilizator]

    -sau de mafiotii de ”sus” pt. care lucra
    -sau de organele justitiei
    -sau de familia unuia pe care l-a băgat la zdup

    Nu e comod sa ai leafă 10.000 ron
    • +3 (5 voturi)    
      -sau de familia unuia pe care l-a băgat la zdup (Vineri, 26 aprilie 2019, 22:09)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      asta nu a bagat la zdup pe nimeni!
      citeste inainte de a posta!
      "..... Bulcu nu era procuror operativ și nu a instrumentat în Parchetul General niciun dosar de urmărire penală......"
  • 0 (4 voturi)    
    stati putin, stimabililor, (Vineri, 26 aprilie 2019, 20:06)

    barba-neagra [utilizator]

    Romania TV se jura pe ce are mai sfant (antena mai sapa un pic ca sa iasa bine la ora 21) ca procuroarea respectiva de s-a sinucis era martora cheie in dosarul lui Coldea cu Kovesi (ca astia doi "merge" numai de mana) si ala de-i zice Jakarta :).
    Va dati seama ce presiuni s-au facut ca sa se sinucida? Adica Kove+Parlamentul European+CE+Comisia Venetia+CEDO+ cine mai vrea muschii lor (Coldea lucra din umbra...).
    Noroc ca vin Gusa & Guse la Realitatea sa va esplice dansii adica cum sta treaba cu echipa de ielita de la Ploiesti in cap cu Kovesi. E tare de tot.
    Ince ceva: am avut forta necesara sa-l ascult pe lingaul de Pastia care sufla cu respect toate scamele de pe umerii dlui Claudiu, care s-a casatorit cu pretina lui Gusa&Guse la Craiova.
    Pai ce se compara cu nemernicul ala de Ciolos securistul? Nooooh.
  • +2 (4 voturi)    
    Ei da...acum toti sunt bolnavi? (Vineri, 26 aprilie 2019, 21:22)

    kthor7 [utilizator]

    Tipic romanesc, cum se sinucid saracii unii pentru ca nu mai pot suporta ca dupa ani de munca sa fie aruncati de niste submediocri si sa li se distruga munca, gata au depresie, au drame personale, au autism, au una alta. Insa niciodata nu se discuta cauza reala care i-a determinat sa faca asta. Dupa 17 ani este inlocuita. De ce?
    • +3 (3 voturi)    
      Poftim? Cine era madama??? (Vineri, 26 aprilie 2019, 23:13)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui kthor7

      La câți ani a „intrat” la facultate? La ce era „membră”?
      Cum a ajuns acolo, pe acea funcție, este întrebarea, nu de ce a fost înlocuită.
      Asta-i întrebarea.
      • +3 (3 voturi)    
        exact (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 13:43)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui prec

        unii de aici se pare că nu știu cum ajungi procuror și ce castă e cea a procurorilor
  • +3 (3 voturi)    
    Nu a ținut pasul... (Vineri, 26 aprilie 2019, 23:49)

    spirache [utilizator]

    O fi avut și probleme personale, dar probabil a afectat-o și schimbarea domeniului de activitate. Facultatea de Drept a făcut-o târziu, a devenit procuror stagiar la repartiția de la finalizarea facultății in 1995( pe vremea aceea facultatea era suficientă, nefiind nevoie de Institutul Magistraturii de 2 ani unde acum concurența in fiecare an este de minim 25 pe loc). Ori sa fii procuror "operativ" după stagiatura, când doar găinarilor li se făceau dosare, iar apoi sa fii doar la Biroul de Presă 17 ani, normal că te doboară sa fii din nou repartizat că procuror " operativ". Pai nu ai ținut pasul cu procedurile de lucru atâția ani( min.17) și te trezești la 53 de ani printre niste tineri care chiar știu carte, că au fost cernuți la intrarea și absolvirea INM( pe când tu ai făcut doar facultatea când ai învățat codurile vechi, abrogate acum). Este o tragedie, dar categoric cauzele posibile, dar regretabile, pot fi identificate.
    • +2 (2 voturi)    
      Ce știu tinerii? Ia mai gândește-te.... (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 8:27)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Vezi unul ca Ponta. Aia poreclită „Veverița”.
      Sau, din alte domenii: EBA, Mara Mareș....
      • +3 (3 voturi)    
        Opinie (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 9:08)

        spirache [utilizator] i-a raspuns lui prec

        Nici EBA, nici Mara Mares și nici fostul procuror, care nu prea mai e tinerel, Ponta( a terminat fac in 1996!!!) nu au intrat, parcurs și absolvit INM( care apare după 2004). Veverița Lăncrănjan, in afara că a fost antenistic și lujuistic asociata cu Soros &Co, a învățat carte pt că a făcut INM( a terminat fac in 2007). Deci trebuie diferențiat: profesioniștii dreptului vechi( avocați,notari, executori,chiar magistrați) au făcut tot posibilul că celor de după ei sa le fie din ce in ce mai greu sa acceadă.Au creat tot soiul de statute, instituții, furci caudine: INPPA, INM,UNBR, UNNPR, UNPIR.De ce ? De frica sa nu vina concurența din urmă. Așa că nu as aruncă așa de ușor cu piatra, pt că sistemul judiciar este atipic. Deși standardele de învățământ au scăzut, așa cum au scăzut și în alte sisteme, furcile caudine au făcut că doar spuma-spumei după 2007 sa devină magistrat sau avocat, notar( aici au mai scăpat și alții de sita).
  • +5 (5 voturi)    
    Câteodată, e greu sa revii... (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 0:10)

    spirache [utilizator]

    A spus : " Nu îmi mai găsesc locul!" Fusese mutată fara voia ei după 17 ani de la Biroul de Presa, unde era procuror-sef la Resurse umane pe o fct inferioara. Înainte de biroul de presă a lucrat câțiva ani pe Judiciar Civil, adică ...mai nimic, pt că procurorii lucrează prin natura lor ...pe penal. A terminat fac in 1995, imediat a devenit procuror( nu dădeai ex pe vremea aia, așa cum nici Ponta un an mai târziu nu a dat nici un ex). Doar făceai facultatea și prin magie, fara examen sau alte scoli deveneai: avocat, notar, executor, magistrat. Pare ireal, nu? Ei, după cca 20 de ani de muncă de ...neprocuror, fara sa fi simțit duhoarea infractorului, limbajul colorat al interlopilor, dar cu toate avantajele poziției de procuror: salariu, chirie, diurna, bani de concediu etc, normal că la 53 de ani te simți că o tanti de la banca care trebuie să învețe să folosească calculatorul.
    • +2 (2 voturi)    
      "tarziu" (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 1:16)

      Irina25 [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Conteaza cand faci facultatea, sau cum o faci? Ce folos ca mii isi iau licenta la 21 de ani, cand ei nici nu stiu sa scrie corect, asa cum o recunosc chiar cadrele didactice ale respectivilor "absolventi", cand sunt intr-un cerc "mai restrans".
      D-na Voinea, fost prorector la UB, folosea expresia "pline de analfabeti", referindu-se la facultatile de Sociologie si Psihologie. Asa ca...
      • +2 (2 voturi)    
        Nu prea procesezi, așa-i? (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 8:36)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

        La „drept”, pe vremea aia, nu intra oricine. În democrație, da. Deci madama n-a fost capabilă să facă dreptul când se făcea școală, se dădau examene adevărate, a „intrat” acolo doar în democrație.
      • +2 (2 voturi)    
        Parere. (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 8:47)

        spirache [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

        Exista un firesc al dezvoltării unui om, cel puțin în accepțiunea clasica:scoala, liceu, facultate. In aceasta ordine și prin o curgere firească a timpului. A învățat în facultate? Posibil. Ar fi putut să nu învețe, și totuși să devină magistrat? Categoric. In 1995 încă puteai deveni magistrat, doar prin simpla absolvire a facultății.A profesat magistratura? Prea puțin, sub 10% din anii de muncă. Un tânăr care își dorește acum sa ajungă magistrat și reușește, ar putea foarte ușor sa fie acceptat la doctorat la Oxford și să meargă la NASA, pentru că astea sunt standardele impuse astăzi de magistrații mai în vârstă, dar care au devenit magistrați printr-o simpla absolvire a facultății. Ușor ipocrit procesul, nu? Așa că e deprimant sa fii trimis la Resurse Umane, dar ce s-ar fi întâmplat dacă era trimisa la Urmăriri penale?! Zic și eu...
      • +2 (2 voturi)    
        Supliment (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 9:18)

        spirache [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

        De pildă, sistemul medical având în vedere penuria de medici este total opus sistemului judiciar. Chiar doctorii bătrâni, care în alte timpuri s-ar fi simțit amenințați de lupii tineri, potențează acum intrarea,parcurgerea, absolvirea facultății și rezidențiatul mai facil pt că au nevoie de oameni. Au nevoie notarii nevoie de alti notari, avocații de alti avocați, executorii de alti executori? Pfff, piei nălucă!
  • +2 (2 voturi)    
    Probleme de adaptabilitate dar (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 2:54)

    John_english [utilizator]

    si o probleme pur romanesti.

    "fusese mutata fara voia ei"
    "procuror la biroul de informare a publicului"
    "salariu si beneficii de procuror cand persoana nu lucreaza ca procuror"

    dacă si la cei care aplica legile este haos ce pretenții sa avem de la oamenii simpli.

    este păcat de o viata pierduta care nu rezolva nimic.