UPDATE Un procuror de la DNA Timișoara s-a sinucis, aruncându-se de la etajul al șaselea al clădirii instituției

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 15 martie 2019, 9:27 Actualitate | Esenţial


DNA
Foto: Opinia Timisoarei
Procurorul Tamas Schiffbeck, fost șef al DNA Timișoara, s-a sinucis, vineri dimineață, după ce s-a aruncat de la etajul al șaselea al clădirii Direcției Naționale Anticorupție.

Potrivit reprezentanților Inspectoratului Județean de Poliție Timiș, citați de Mediafax, un bărbat în vârstă de 48 de ani s-a sinucis, aruncându-se de la etajul șase al clădirii în care se află și sediul DNA Timișoara.

Conform unor surse judiciare, este vorba despre procurorul Tamas Schiffbeck, care a fost șef al DNA Timișoara până în anul 2015.

Din primele informații, procurorul a venit dimineață la serviciu, a intrat în biroul său, iar la un moment dat a deschis geamul și s-a aruncat în gol. Un echipaj de ambulanță a fost trimis la fața locului, însă medicii nu au putut decât să constate decesul procurorului în vârstă de 48 de ani.

Conducerea DNA transmite condoleanțe familiei procurorului și spune că acesta era un profesionist desăvârșit și nu a fost vizat de vreo anchetă penală sau disciplinară.

"Conducerea și personalul din cadrul Direcției Naționale Anticorupție își exprimă profundul regret pentru încetarea din viață a domnului procuror Tamaș Schiffbeck, un bun coleg și un profesionist desăvârșit. În acest moment de mare cumpănă, transmitem pe această cale sincere condoleanțe familiei. Dumnezeu să îl odihnească! Direcția Națională Anticorupție nu are cunoștință ca domnul procuror Tamaș Schiffbeck să fi fost vizat de vreo anchetă penală sau disciplinară”, au transmis reprezentanții DNA.

Presa locală scrie că procurorul era căsătorit și avea doi copii. El a fost procuror în cadrul Parchetelor de pe lângă Judecătoria Timișoara, Tribunalul Timiș și mai apoi Curtea de Apel Timișoara. Ulterior a lucrat la DIICOT – Serviciul Teritorial Timișoara pentru ca mai apoi, până în 2015, să conducă DNA – Serviciul Teritorial Timișoara.

















24027 vizualizari

  • +43 (47 voturi)    
    In epoca (Vineri, 15 martie 2019, 9:31)

    KMiraj [utilizator]

    lui Nastase se intampla la fel ... De ce eu?
    • +6 (6 voturi)    
      Filmul De ce eu? (Vineri, 15 martie 2019, 11:14)

      Cristi Ene [anonim] i-a raspuns lui KMiraj

      https://cinepub.ro/movie/de-ce-eu/
    • +17 (25 voturi)    
      Omul este victima Ciumei Rosii (Vineri, 15 martie 2019, 11:17)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui KMiraj

      Este victima OG 7 Gestapo care a inceput sa terorizeze magistratii si sa ameninte. Sinuciderea este efactul direct al OG 7 si guvernul are deja pe constiinta un mort.Are manile pline de sange guvernul asta .Dupa 10 august dupa OG 114 si OG 7 .
      • -3 (3 voturi)    
        esti obsedat. (Vineri, 15 martie 2019, 15:00)

        Sycka [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Condoleante familiei.
    • +4 (6 voturi)    
      Victima SS-ului dnei Florea (Vineri, 15 martie 2019, 13:59)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui KMiraj

      Cazul procurorului Panait se intoarce !!!!
  • -37 (49 voturi)    
    fara scapare (Vineri, 15 martie 2019, 9:32)

    revo [utilizator]

    tocmai intrase pe usa Inspectia Judiciara?
    Dumnezeu sa-l odihneasca.
    • +41 (45 voturi)    
      Serios?! (Vineri, 15 martie 2019, 10:04)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Nu cumva a fost "sinucis"?
      Cam asa ca procurorul Panait din vremea stanoaiei si a lui nascase!
      Tov. ponta nu mai isi aduce aminte?!
      Urati mai sunteti la suflet.
      De facpt voi nu aveti; sunteti doar hidosi!
  • -52 (72 voturi)    
    corupția (Vineri, 15 martie 2019, 9:35)

    Mazeta [utilizator]

    ucide!
    • +35 (47 voturi)    
      ce bucurie tampa ca a murit un om, (Vineri, 15 martie 2019, 9:59)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      hidosi mai sunteti la suflet
      • -18 (26 voturi)    
        În schimb tu ești un îngeraș, fac pariu. (Vineri, 15 martie 2019, 11:13)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui yellowdog

        Bine-ar fi să te ia micuții în colimator, să vezi atunci părere de rău.
        • +3 (11 voturi)    
          eu zic (Vineri, 15 martie 2019, 11:31)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui prec

          ca tu ar trebui sa ii faci o vizita lui obregia... prietenii lui o sa te placa foarte mult!
    • +28 (40 voturi)    
      coruptia PSD ucide (Vineri, 15 martie 2019, 10:00)

      casiuk [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ...
    • +6 (14 voturi)    
      si uite cum (Vineri, 15 martie 2019, 11:31)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      postacii pesedei dovedesc ca sunt si psihopati carora nu le pasa de viata oamenilor!
      baiete... interneaza-ta!

      PS: s-a specificat ca nu a fost facuta nici o urmarire pe numele acelui procuror, dar pentru voi nu conteaza asta!
  • +40 (46 voturi)    
    DA , DA (Vineri, 15 martie 2019, 9:38)

    falcoind [utilizator]

    S-a sinucis precum cel ce s-a spânzurat in toaleta de avion .
    • -23 (33 voturi)    
      asa e (Vineri, 15 martie 2019, 9:51)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      dar ramane intrebarea cum de s-a intamplat asta in cladirea DNA. inteleg ca in avion putea sa fie unul sa-l ajute pe ala sa se sinucida in toaleta dar in cladirea DNA?
  • +18 (24 voturi)    
    Cei mai multi aleg sa plece din tara asta (Vineri, 15 martie 2019, 9:50)

    Martinezu [utilizator]

    De ce unii aleg altceva?
  • +43 (43 voturi)    
    mda (Vineri, 15 martie 2019, 9:59)

    calinutz2009 [utilizator]

    exista 3 variante:

    - nu a rezistat presiunilor

    - nu a rezistat remuscarilor

    - nu a rezistat fortei celui care l-a "ajutat" sa sara

    :(
    • -10 (18 voturi)    
      mai e una (Vineri, 15 martie 2019, 11:17)

      nicoR [utilizator] i-a raspuns lui calinutz2009

      era curios din fire ...
    • +2 (6 voturi)    
      ai mai uitat cateva (Vineri, 15 martie 2019, 12:38)

      e.o. [utilizator] i-a raspuns lui calinutz2009

      Pe un forum din TM unii spun ca ar fi fost in spate probleme de sanatate in familie.
      Mi se pare mult mai plauzibil decat ce-ai insirat...
      • +3 (3 voturi)    
        pai (Vineri, 15 martie 2019, 13:01)

        calinutz2009 [utilizator] i-a raspuns lui e.o.

        ...poate se incadra la primul punct....
    • +1 (1 vot)    
      Comentariu (Sâmbătă, 16 martie 2019, 17:09)

      Amie Amie [anonim] i-a raspuns lui calinutz2009

      Rezolvarea problemelor de servici se face fara presiune, intrucat abilitati avea, avand in vedere impresionanta experienta in serviciu.
      Presiunea intervine cand exista CORUPTIE la locul de munca!
      Ca si copil as ramane traumatizata pe viata sa stiu ca tatal meu s-a aruncat in gol la locul de munca. Durerea acelori copii nu poate fi alinata de nimic si nimeni.

      Cum sa se intoarca inapoi romanii sa lucreze in Romania, cand aici devine un fenomen sa te sinucizi la locul de munca?
      • 0 (0 voturi)    
        oho (Duminică, 17 martie 2019, 2:11)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Amie Amie

        sa vezi in corporatiile din vest cati isi baga gheara-n gat
  • +1 (3 voturi)    
    ipoteza (Vineri, 15 martie 2019, 19:51)

    clujanu [utilizator]

    Cred ca a fost aruncat. Dumnezeu sa-l ierte.