UPDATE Codrin Ștefănescu și Mircea Drăghici, audiați la DNA în legătură cu folosirea banilor din subvenția primită de PSD / Ștefănescu: ”Este foarte posibil” să facem o reclamație la secția pentru magistrați

de MH     HotNews.ro
Luni, 22 aprilie 2019, 14:10 Actualitate | Esenţial


Dragnea si Stefanescu
Foto: AGERPRES
Secretarul general al PSD, Codrin Ștefănescu, și trezorierul PSD, Mircea Drăghici, sunt audiați luni la DNA, în legătură cu modul în care au fost folosiți banii din subvenția primită de partid de la Autoritatea Electorală Permanentă. La intrarea la DNA, Ștefănescu și Drăghici au susținut că ancheta procurorilor este "abuzivă și pe lângă Constituție". La începutul acestei luni, DNA a anunțat că procurorii au început urmărirea penală împotriva trezorierului PSD, acuzat că și-ar fi însușit în scop personal 380.000 de euro din subvenția acordată partidului.

UPDATE 14.50 Ștefănescu, a susținut, la ieșirea de la DNA că are informații că vor fi chemați pe rând în fața procurorilor mai mulți membri din conducerea PSD.

"Urmează să luăm și noi o decizie în ceea ce privește acest abuz. S-ar putea să facem niște reclamații în sensul acesta. Este foarte posibil, ne vom însoți și avocații partidului pentru că așa ceva este un precedent periculos pentru toate partidele politice și pentru democrația din România. (...)", a afirmat Codrin Ștefănescu. Întrebat dacă va depune reclamații la Secția pentru Investigații a Infracțiunilor din Justiție, secretarul general PSD a spus că "este foarte posibil".

Codrin Ștefănescu a susținut că Autoritatea Electorală Permanentă și Curtea de Conturi sunt singurele instituții în măsură să verifice modul în care partidele cheltuiesc banii din subvenția de la AEP, iar aceste două instituții "chiar își fac treaba".

"Să te bagi cu bocancii în viața internă a partidului mi se pare un lucru nefiresc. E abuzivă ancheta, modalitatea în care se bagă în viața partidului. (...) Nu aș vrea să se întâmple lucrul acesta nici unui partid de opoziție", a declarat secretarul general al PSD.

El a mai susținut că ancheta DNA este "ilegală și pe lângă Constituție".

"Oportunitatea cheltuirii banilor o decide partidul, nu DNA, nu e treaba DNA", a mai spus Ștefănescu.

Întrebat de jurnaliști care e oportunitatea ca Mircea Drăghici să își cumpere casă sau mașină din subvenția de la AEP, așa cum spun procurorii, Drăghici a intervenit și a susținut că sunt "minciuni incredibile".

Secretarul general al PSD, Codrin Ștefănescu, și trezorierul PSD, Mircea Drăghici, au stat la DNA câteva minute.

În 3 aprilie, DNA a anunțat oficial că procurorii au început urmărirea penală împotriva trezorierului PSD, Mircea Drăghici, pentru delapidare și utilizarea subvențiilor primite de la stat în alte scopuri decât cele pentru care au fost acordate. Potrivit anchetatorilor, el și-ar fi însușit 380.000 de euro din subvenția acordată partidului de către Autoritatea Electorală Permanentă pentru a plăti un imobil de peste 500.000 de euro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















11588 vizualizari

  • +32 (34 voturi)    
    astia doi (Luni, 22 aprilie 2019, 14:22)

    zicsieu [utilizator]

    sunt frati de cruce si celula (asa zice lumea)
    • +5 (5 voturi)    
      Treieretoarea DNA in Saptamana Patimilor (Luni, 22 aprilie 2019, 17:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui zicsieu

      Recolteaza Ciuma Roshie
      Pana Ramane #NIMIC
    • +1 (3 voturi)    
      Pe Draghici l-a livrat Dragnea la DNA (Luni, 22 aprilie 2019, 22:17)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui zicsieu

      Ca sa aiba si ei cu ce se lauda. Caci altfel deja au facut blatul cu dinti cariati.
  • +31 (33 voturi)    
    Doi hoți (Luni, 22 aprilie 2019, 14:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Vor fi albiți căci in RO Justitia apără hoții. Ro nu e stat de drept, ci stat mafiot, condus de un grup infractional psd+alde+udmr care si-a anexat tara prin CRIME ca sa o jefuiasca dupa bunul plac.
    • +26 (26 voturi)    
      De completat... (Luni, 22 aprilie 2019, 14:52)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      psd+alde+udmr+MINORITATI

      Sa nu uitam ca fara tradarea minoritatilor, scapam de Dragnea inca de acum doi ani, ca nu l-ar fi putut da la o parte pe Grindeanu. In conditiile in care UDMR a anuntat ca nu va vota "reorganizarea" guvernamentala, cu ajutorul cui credeti ca o vor trece prin Parlament?

      Apropos, intelege cineva care este motivul pentru care minoritatile au drept de vot in Parlament? Acei oameni nu sunt alesi, ar trebui sa aiba statut de invitati, cel mult sa aiba un drept de vot rastrans la problemele care privesc minoritatile.
      Este anormal ca un deputat care reprezinta 1.000 de armeni (dau un exemplu, nu ii numesc cu un motiv anume) sa aiba un vot egal cu al unui deputat care reprezinta 73.000 de romani. Sau, in sedintele comune, un vot egal cu al unui senator care reprezinta 168.000 de oameni...
      • +7 (7 voturi)    
        psd+alde+udmr+MINORITATI (Luni, 22 aprilie 2019, 16:28)

        Balance [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        Pentru prestatia lor primesc sume importante-raportate la numarul lor de cetateni- din subventii de stat,care sunt aprobate de cei care au nevoie de voturile lor.
        In unele cazuri se aloca zeci de mii de euro per cap de locuitor minoritar.
    • +9 (9 voturi)    
      mai nou (Luni, 22 aprilie 2019, 16:02)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      dnau nu mai are dreptul nici sa te interogheze ca "reclamatie la SS"
      ce ar fi ca si eu sa reclam politistul care ma opreste pt ca incalc legea?! WTF?!
    • +3 (3 voturi)    
      Greșeală ! (Luni, 22 aprilie 2019, 18:52)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Nu sint doi hoți , toată Gașca de mafioți prosti care nici sa fure nu au învățat , ca sa Nu vorbim de abecedar ....
  • +16 (16 voturi)    
    ,,proces politic..." (Luni, 22 aprilie 2019, 14:54)

    Sorin Constantin [anonim]

    Altă ,,anchetă politică" care ca de obicei, vizează PSD, acolo sunt cei mai hoți dintre hoți, cei mai spoliatori dintre politicieni, cei care nu vor fi condamnați de nici un complet de judecată, că dacă revin la putere ei...Pe mulți îi vor popi.
    • +1 (1 vot)    
      pentru că (Marţi, 23 aprilie 2019, 8:35)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Sorin Constantin

      ideologia de partid a PSD este furtul, orice anchetă făcută pe baza acestui fapt se numește anchetă politică. Ca să zicem așa, gura păcătosului adevăr grăiește.
      Le doresc la cât mai multe anchete politice de acest gen, poate scăpăm de borfașii de la butoanele țării.
  • +18 (18 voturi)    
    cei 2 crai (Luni, 22 aprilie 2019, 15:06)

    marian26 [utilizator]

    eu zic sa il luati si pe Ciorbea sa va ajute
    • +8 (8 voturi)    
      La numarat rublo-dolari (Luni, 22 aprilie 2019, 15:24)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui marian26

      cu ochiu-i de Linceu.
  • +12 (12 voturi)    
    tocmeala (Luni, 22 aprilie 2019, 15:10)

    Ilenuca1 [utilizator]

    Sa se faca, dom'le o leje acolo, o O.U. prin care sa se interzica cercetarea politrucienilor ori sa se doteze parlamentul cu cateva tone de mir pentru risipirea oricarei posibile inculpari a dohmniilor lor!
    • +1 (1 vot)    
      mai bine să se dea (Marţi, 23 aprilie 2019, 8:37)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Ilenuca1

      o OUG prin care să se statueze că PSD este singurul și unicul partid cinstit, onest și corect, mânca-și-ar de sub burtă cinstea.
  • +15 (15 voturi)    
    cap de babuin (Luni, 22 aprilie 2019, 15:19)

    nahir [utilizator]

    încă nu a aflat că DNA acționează ca urmare unei sesizări? Că este obligată de lege să ancheteze?
    Sau reclama la prezervative ”moartea pasiunii” își închipui că doar secția aia cu care sperie el, are dreptul de a face anchete?
    De asemenea, poate îi spune cineva și bamblecului că banii pe care îi folosesc și ei și celelalte partide, sunt bani de la buget, adică de la mine din buzunar și că are obligația să facă publice cheltuielile.
  • +15 (15 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 22 aprilie 2019, 15:28)

    qwerasdf [anonim]

    • -9 (9 voturi)    
      mda (Luni, 22 aprilie 2019, 15:38)

      sorinnc [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      spre deosebire de "justitia" care ii ancheteaza acum si care e plina cu slugile celorlalti.
      Niciuna nu este independenta si cei care cred asta sunt extrem de naivi.
  • +12 (12 voturi)    
    vorba aceia .... (Luni, 22 aprilie 2019, 15:30)

    asada [utilizator]

    .......posibilitati care se poate si posibilitati care nu se poate !!! La posibilitatea ca sa ii cari tucalul si sa il stergi la cur pe Dragnea si la bulau ,te gandisi bai nea caisa !!???
  • +17 (17 voturi)    
    .. stai asa.. (Luni, 22 aprilie 2019, 15:34)

    gdcos [utilizator]

    .. si cum nu e asta imixtiune in justitie cand tu ameninti procurorii?!
    • -14 (14 voturi)    
      Procurorii mă amenință cu pușcăria (Luni, 22 aprilie 2019, 15:50)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui gdcos

      în justiție, ar trebui să am dreptul să-i ameninț și eu cu pușcăria, bineinteles tot în justiție.
      • +2 (2 voturi)    
        Absolut, daca ai cu ce (Luni, 22 aprilie 2019, 17:46)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Si nu ma refer la Partid.
      • +4 (4 voturi)    
        Ba, berbecule, (Luni, 22 aprilie 2019, 18:38)

        IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Procurorul nu te ameninta cu puscaria, el ARE DATORIA de a convinge judecatorul sa te bage in puscarie, daca ai comis faptele de care esti acuzat. Si, nu, tu nu ai dreptul sa ameninti decat daca chiar vrei sa intri in puscarie. Ai in schimb dreptul la un avocat, care ARE DATORIA de a convinge judecatorul sa NU te bage in puscarie.
  • +8 (8 voturi)    
    este foarte posibil (Luni, 22 aprilie 2019, 16:01)

    liviu_ [utilizator]

    sa consideram ca, avand in vedere sistemul de justitie e la mana unor hoti, ar trebui sa ne facem singuri dreptate
  • +1 (1 vot)    
    Piua! (Luni, 22 aprilie 2019, 17:15)

    spirache [utilizator]

    Ce tare e secția asta! Furi la capu' gol și pac! daca te prinde omul rău de la DNA, strigi din toți rărunchii "Piua!" sau fugi repede plângând la mami la Secția Specială (SS)...Adevărul e că Dna Adina arata mai.mult cu o tanti care își bate copiii sistematic! :))
  • +2 (2 voturi)    
    Da, (Luni, 22 aprilie 2019, 17:21)

    MariaMuresan [anonim]

    Are drepatate ca DNA nu are de ce sa-i intrebe de cheltuierea banilor pe cei de la partid. Dar atata timp cat banii probin de la buget, au tot dreptul. Sa stiu cum cheltuie partidul banii primiti de la mine.
    Dar lui Codrin nu poti sa-i ceri mai mult,
  • +3 (3 voturi)    
    Ce subtil e omul!!! (Luni, 22 aprilie 2019, 17:54)

    nick24 [utilizator]

    “Codrin Ștefănescu a susținut că Autoritatea Electorală Permanentă și Curtea de Conturi sunt singurele instituții în măsură să verifice modul în care partidele cheltuiesc banii din subvenția de la AEP, iar aceste două instituții "chiar își fac treaba".”

    desigur, pt că că au conducerile puse de PSD
  • 0 (0 voturi)    
    fix aceeasi stire redata de Libertatea (Luni, 22 aprilie 2019, 18:33)

    Patriot1 [anonim]

    https://www.libertatea.ro/stiri/mircea-draghici-si-codrin-stefanescu-la-dna-cei-doi-lideri-psd-depun-plangere-2612665
  • +2 (2 voturi)    
    Fara subventii pentru partide (Marţi, 23 aprilie 2019, 1:15)

    John_english [utilizator]

    ..nu ar fi mai bine?